Zgodnie z art. 137 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Należy zauważyć, iż samo prawo do alimentów nie ulega przedawnieniu.
Jeżeli uprawniony do świadczeń alimentacyjnych dotychczas ich nie dochodził może podjąć w tym kierunku działania w zakresie, w jakim jeszcze nie uległy one przedawnieniu.
Do biegu terminu przedawnienia stosuje się przepisy art. 117 i nast. Kodeksu cywilnego a mianowicie:
- bieg przedawnienia nie rozpoczyna się a rozpoczęty ulega zawieszeniu przez cały czas trwania władzy rodzicielskiej, tj. do momentu, kiedy dziecko stanie się pełnoletnie,
- jeżeli władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu z rodziców przedawnienie biegnie w stosunku do tego z rodziców, któremu władza ta nie przysługuje. Prawa dziecka do dochodzenia świadczeń alimentacyjnych wykonuje wtedy rodzic wykonujący władzę.
Dochodzenie nie przedawnionych roszczeń alimentacyjnych z minionego okresu zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jest możliwe tylko wtedy, gdy z tego okresu pozostały nie zaspokojone potrzeby lub zobowiązania, zaciągnięte na ich zaspokojenie.
|