Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ? - Forum Prawne

 

Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Witam serdecznie ... W chwili obecnej moje małżeństwo jest tak w beznadziejnej sytuacji że chciałbym złożyć wniosek o rozwód , wniosek o przyznanie mi opieki nad dzieckiem ... Wiem , że mężczyźni są w gorszej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
10-05-2015, 22:03  
Yayeczko
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Witam serdecznie ...
W chwili obecnej moje małżeństwo jest tak w beznadziejnej sytuacji że chciałbym złożyć wniosek o rozwód , wniosek o przyznanie mi opieki nad dzieckiem ...
Wiem , że mężczyźni są w gorszej sytuacji - ale będę próbował , proszę o pomoc ...
Chciałbym uzyskać kilka informacji na początek :
1. wniosek pisać w formie "moja żona zaniedbuje ..." czy "pozwana zaniedbuje ..." ?
2. żona jest bardzo lekkomyślna i często opieka nad córką kończy się wypadkami poprzez zaniedbania . Jedno ze zdarzeń skończyło sie wizytą w szpitalu . Tam sporządzono notatkę , którą lekarz ma obowiązek przekazywać do policji ponieważ było zagrożenie życia dziecka . Czy przy wniosku wystarczy wspomnieć czy muszę otrzymać kopię tej notatki ?
3. argumentami przeciw żonie ma być całkowita bierność - lenistwo , brak wsparcia i pomocy w domu ; brak angażowania się w rozwój córki , ... - we wniosku mam opisywać dokładnie co oznaczają te pojęcia , podawać przykłady czy później sąd podczas rozprawy będzie drążył temat ?
4. żona uważa że jej życie jest stresujące i zażywa od kilku lat Valused , tłumaczy że to ziołowy lek uspokajający - mam swoją tezę o tym , że to powoduje urojenia i dłuższe działanie źle wpływa na psychikę . Czy mam to w jakiś sposób udowodnić ?
5. rodzina żony w moich oczach to jakaś w swoim rodzaju patologia . Ojciec żony swego czasu , przerwał wesele , wyprosił gości i obrażał moją rodzinę . Brat żony to alkoholik i w każde święta psuje swoja obecnością uroczystości i nasza córka go bardzo nie lubi . Czy drążyć ten temat przy wniosku ?
6. mam mieszkanie kupione przed ślubem , żona ciągle prowokuje i wszczyna kłótnie , kończąc wrzaskami , jest agresywna , dziecko często się budzi - sprawa chyba krótko nie trwa ; czy mogę ją do czasu rozwiązania małżeństwa eksmitować ?
To tyle na wstępie ... na prawnika nie mam , mimo że zarabiam trzy razy tyle co żona . Co najlepiej zrobić , jak pisać wniosek ... słyszałem coś o darmowych poradach lub stowarzyszeniu pomagającym ojcom ... lokalizacja Poznań , czy ktoś coś słyszał ?
Z góry na pomoc dziękuje , odpowiem na wszelkie pytania , bo mi zależy !
Yayeczko jest off-line  
11-05-2015, 22:48  
miłaprawniczka
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

1. Pisze się pozew o rozwód a nie wniosek o rozwód. Można pisać pozwana, imie i nazwisko pana żony, albo moja żona...
2. kopia notatki byla by dobrym dowodem
3.najlepiej podać przykłady
4. jeśli pan może to prosze udowodnić, jeśli nie to tylko napisać co Pan o tym myśli
5.można o tym wspomnieć w pozwie
6.Sąd może orzec eksmisję małżonka jedynie w przypadkach wyjątkowych. Chodzi tu o sytuacje, w których małżonek swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
miłaprawniczka jest off-line  
12-05-2015, 09:13  
Kiksu01
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Zbieraj wszystkie dowody, rób nagrania, powołaj świadków. Jeżeli chcesz złożyć pozew z orzekaniem o jej winie to lepiej zatrudnić prawnika który wyciągnie i dobrze opisze każdy szczegół.
Jednak składając pozew o rozwód przeciwko żonie musisz się liczyć z tym, że będziesz widywał dziecko raz na dwa tygodnie. Jeżeli matka przyjdzie do sądu i powie że jest dobrą matką a ty jesteś ten zły (nie musi podawać dowodów) to ona dostanie dziecko. Ty będziesz musiał walczyć o to żeby w ogóle zabierać dziecko na weekend. Możesz pisać sterty papierów, dowodów przeciwko żonie a i tak szanse że dziecko będzie z Tobą będziesz miał znikome. Wiem że to trudna decyzja czy żyć z furiatką i z dzieckiem czy bez dziecka i furiatki ale musisz podjąć decyzje. W każdym razie ojciec w każdym przypadku jest przegrany.
Sorry że Cie zdołuje, ale nie będę Ci sprzedawał złudnych nadziei, obietnic i bajek jak adwokat. Pisze to jako człowiek który przez to przeszedł, zna wielu ludzi którzy przez to przeszli i wie jak patologia jest w polskich sądach . Na koniec dewiza jaką kierują się polskie sądy: Lepsza najgorsza matka niż najlepszy ojciec"
Kiksu01 jest off-line  
22-05-2015, 14:48  
Yayeczko
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Witam ponownie ...
Dziękuję za cenne wskazówki i rady ...
Niestety zmartwiony jestem Twoją szczerą odpowiedzią Kiksu01 ... Wiem i spodziewałem sie tego , nie myślałem jednak że w praktyce to rzeczywiście jest takie realne ...
W międzyczasie próbowałem dojść do porozumienia ... jednak to już nie na moje nerwy . Starałem się o zgodę , wskazuję konkretne artykuły , żeby pomóc jej w interpretowaniu pojęcia malżeństwo , rodzina ... Niestety spotykam się z kompletną ignorancją ...
Mieszkanie jest moje , które kupiłem przed ślubem , wszystkie rachunki płacę ja ze swojego konta ... ona nie dokłada się ani grosza . Cała jej wypłata idzie na jej konto i dysponuje pieniędzmi bez uzgadniania ze mną . Wszystkie wycieczki , koszty utrzymania ponoszę ja ... Ostatnio córka była na wycieczce klasowej - wszystko pokrywałem z własnej kieszeni , kupiłem aparat fotograficzny , kieszonkowe - ja . W chwili obecnej robię remont mieszkania , materiały kupuję płacąc swoją kartą ... Praktycznie zona w tym domu jest tylko statystycznym członkiem rodziny . Nic , kompletnie nic nie przemawia na moją korzyść ? Po drugie chciałbym spytać , czy w chwili obecnej jestem w stanie jakoś prawnie wyegzekwować od żony żeby się dokładała do czynszu do życia ?
Decyzja naprawdę trudna w moim życiu , bo najbardziej zależy mi na dziecku . Niestety jednak życie z zoną to po prostu droga do samounicestwienia , człowiek traci nerwy i zdrowie , poza tym aż z tęsknota patrzę na inne pary , które żyją normalnie i w sposób naturalny brakuje spokoju i bliskości kobiety .
Yayeczko jest off-line  
22-05-2015, 18:23  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Nie masz aż takiej beznadziejnej sytuacji, ale liczy się czas działania. Musisz być pierwszy, jak przy przemocy w rodzinie, kto pierwszy zgłosi, choćby to nie było prawdą, ma dużo łatwiej.
Wnosisz do sądu o zabezpieczenie potrzeb rodziny od żony na czas sprawy. Niech udowadnia na sprawie, że się dokładała, będzie jej trudniej. Wnosisz o alimenty na dziecko (jak wyżej).
Żona ma obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania domu i dziecka. O domu jest artykuł w KPC, nie pamiętam który, ale mówi coś w stylu, że w kosztach utrzymania domu mają obowiązek uczestniczyć wszyscy dorośli mieszkańcy.
Nie chwal się zanadto, ile wydajesz na dziecko, mów, że sam pokrywasz koszty i jednocześnie sam zajmujesz się dzieckiem, to jednym tchem, żeby się nie udało oderwać.
Nie chwal się pieniędzmi, bo sąd może powiedzieć, że Cię stać, a matka taka biedna, więc możesz zarabiać, a ona może się zajmować dzieckiem.
Patologiczne środowisko rodzinne matki jest ważne, wykazujesz, że matka nie ma dokąd zabrać dziecko, a Ty masz warunki i zajmiesz się dzieckiem (nie, że chcesz, ale zajmujesz i nada to będziesz robił). Przy tym oferuj szerokie kontakty, ale u siebie w domu.
Jak się pozbędziesz żony z domu po rozwodzie, może być łatwiej. Współpracuj, jeśli faktycznie jest to dobre dla dziecka, tnij kontakty, jeśli robi zadymy myśląc tylko o sobie. Masz duże szanse na wygrane, dziecko na spokojny dom, a matka na zmianę w życiu na lepsze.
tembo jest off-line  
22-05-2015, 20:41  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Cytat:
Napisał/a tembo Zobacz post
O domu jest artykuł w KPC, nie pamiętam który, ale mówi coś w stylu, że w kosztach utrzymania domu mają obowiązek uczestniczyć wszyscy dorośli mieszkańcy.
Nie powołuj się na przepis/y których nie znasz i nie mają zastosowania.
Czym innym jest wspólnota ustawowa, czym innym współwłasność
Zastosowanie mają przepisy KRiO art. 27, 28, 30 i inne
korf jest off-line  
22-05-2015, 22:19  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
Czym innym jest wspólnota ustawowa, czym innym współwłasność
Zastosowanie mają przepisy KRiO art. 27, 28, 30 i inne
Fakt, zagalopowałem się. Teraz obowiązują przepisy KRiO, ale wkrótce, już po rozwodzie, będą obowiązywały inne przepisy i to też warto wiedzieć.

Kodeks Cywilny
"Art. 6881. § 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie."

Trzeba będzie, póki była żona się nie wyprowadzi, rozwiązać to w postaci najmu.
tembo jest off-line  
22-05-2015, 23:36  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Proszę cie. Nie plącz. Cytujesz przepis dotyczący najemców.
Cytat:
Napisał/a Yayeczko Zobacz post
Mieszkanie jest moje , które kupiłem przed ślubem ,
Nieruchomość jest własnością pytającego - majątek osobisty, gdy się rozwiedzie może wypowiedzieć ustną umowę użyczenia i zacząć naliczać czynsz w/g stawek rynkowych. Wezwać do opuszczenia nieruchomości. Złożyć pozew o eksmisję.
Co nie zamyka żonie pytającego do dochodzenia nakładów o ile takie poniosła, na jego majątek osobisty.
korf jest off-line  
24-05-2015, 08:00  
Yayeczko
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Bardzo ciekawa dyskusja, niestety niewiele z niej rozumiem... Jestem zwykłym facetem, który niestety w życiu źle wybrał i próbuje z tego wybrnąć... Czyli co radzicie, konkretnie...
Najpierw muszę założyć sprawe rozwodową - z tym że ja nie chcę żadnego orzekania winy, nie interesują mnie pieniądze od niej po tej sprawie. Zależy mi tylko na decyzji kończącej ten związek i przyznaniu mi córki. Pytałem o to czy przed zakończeniem procesu, będę cały czas musiał ją utrzymywać czy mogę chociaż od niej uzyskać pieniądze na czynsz i prąd, gaz...?
Do mieszkania nie dokłada się, obecnie robię remont podczas którego żadna złotówka jej nie idzie na materiały.
Chciałbym zadać konkretne pytania :
1. Czy wniosek rozwodowy musi być krótki czy taki z dokładnymi opisami ( bo u mnie zapowiada się kilkanaście stron)
2. Czy ewentualny pozew o eksmisje składa się wraz z pozwem o rozwód?
3. Czy są jakieś instytucje, które za darmo lub niedrogo pomagają napisać taki pozew,... kiedyś słyszałem o jakiejś instytucji pomagającej ojcom przy rozwodach... Trochę mnie to przerasta a żona ciągle prowokuje i bawi się moim kosztem.
Yayeczko jest off-line  
24-05-2015, 09:32  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Cytat:
Napisał/a Yayeczko Zobacz post
Czyli co radzicie, konkretnie...
Już Ci pisałem:
1) zabezpieczenie potrzeb rodziny
2) alimenty
3) rozwód

W tej kolejności, jeśli chcesz mieć dziecko przy sobie. Inaczej babka Cię wykiwa bez problemu, a tak to stawiasz sąd przed faktami dokonanymi, powiedział A, to musi powiedzieć B.
Pozew napiszesz sam na podstawie wzorów internecie, dasz radę. Krótki, 3 strony i git. Jeśli masz dowody, to są załączniki.
Piszesz pozew, nie wniosek. Przy wniosku musielibyście być zgodni, a będzie wojna, zobaczysz sam, co będzie się działo, jak odłączysz żonę od pieniędzy i zobaczy siebie bez dziecka.
tembo jest off-line  
24-05-2015, 12:54  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Cytat:
Napisał/a Yayeczko Zobacz post
obecnie robię remont podczas którego żadna złotówka jej nie idzie na materiały.
Wywodzisz skutki prawne, w twoim interesie jest, być przygotowanym na koszty, czas, stres.
Wstrzymaj remont i pieniądze przeznacz na pełnomocnika, jak nie chcesz pogłębić wiedzy, znajomości prawa, poczytania, poserfowania....
Instytucje mogą ci pomóc, jednak jak wspominasz Twoja sytuacja materialna nie jest zła.
Nie ceduj na innych Twojego problemu. Darmowi prawnicy są w gminach, powiatach, są dni otwarte przy izbach, wreszcie przy wydz. prawa, na uczelniach są darmowe porady studenckie i my też doradzamy. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Takich jak Twoje problemy omawialiśmy setki razy. Pism nie piszemy. Zechcesz przeczytać wskazane przepisy KRiO?
Nie licz, że załatwią inni, wszystko za ciebie
Cytat:
Napisał/a Yayeczko Zobacz post
a żona ciągle prowokuje i bawi się moim kosztem.
e.
Zacznij być facetem, na początek naucz się mówić - nie.
korf jest off-line  
24-05-2015, 13:47  
Yayeczko
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

Dziękuję za cenne rady...
Gdzieś czytałem w jakimś wątku, że ktoś zainteresowanemu chciał przesłać sprawdzony wzór - może ktoś miał tą nieprzyjemną okazję i ma lub wie o takim wzorze ( może chociaż linka)
W takim razie, jak dobrze zrozumiałem napisać pozew z orzeczeniem winy, z wnioskiem o alimenty i wnioskiem o eksmisje? W takiej sytuacji będę musiał zgromadzić dowody typu nagrania itp. a także powołać świadków? Chciałem to załatwić bez angażowania rodziny i świadków... Dlatego ustnie ustaliliśmy przy jakiejś rozmowie znaczy się kłótni, że już nas nic nie łączy, że działamy na siebie negatywnie... Więc zgodni byliśmy, że nasze drogi dawno się rozeszły a czujemy do siebie nienawiść... dodatkowo w każdej kłótni pada deklaracja "dziecka Ci nie zostawię "...
Czy może ktoś już korzystał z darmowych porad w Poznaniu, albo ktoś już lokalnie przez to przechodził...?
Yayeczko jest off-line  
24-05-2015, 13:50  
ivannet
Stały bywalec
 
Posty: 6.604
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

wzorów w necie dziesiatki. liczy sie ogolny pokrójpisma, tresc piszesz sam.
ale fakt bez adwokata to sobie nie poradzisz.
ivannet jest off-line  
27-05-2015, 21:08  
Yayeczko
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

A więc tak ... z mojego wstępnego założenia ; chciałem wnieść o rozwód bez orzekania winy i ustalenia alimentów - ponieważ miało być szybko i nie chcę od zony ani złotówki na dziecko . Z tym osądzaniem winy i alimentami to pewnie wiąże się z walka na dowody , świadków i rozprawa jest już bardziej agresywna . Czy faktycznie mam rację , że łatwiej jest bez orzekania i alimentów ?
Czy Ci którzy faktycznie przez to przechodzili - rozumiem że z adwokatem jest o wiele drożej - czy skuteczniej ?
Jeśli chodzi o nasze zarobki to nie piszę o dużych kwotach , bo żona zarabia 1280 zł a ja około 3.500 zł ...
Yayeczko jest off-line  
28-05-2015, 07:00  
misia22...
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: Rozwód z inicjatywy męża , ojca ... jak prowdzić sprawę ?

jesli nie zlozysz o alimenty bedzie Ci ciezko uzyskac dziecko alimenty to maly kroczek a jednoczesnie wielki zloz o 500 zl zrob kosztorys. tu swoadkowoe raczej zbedni
misia22... jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ znęcanie psychiczne - czy można wnieść sprawę o rozwód razem z eksmisją (odpowiedzi: 5) Witam, wątek znany ale bardzo proszę o pomoc i ukierunkowanie. Matka (ma teraz 68lat) wyszła za mąż po raz 2 (wdowa po pierwszym małżeństwie), są...
§ Rozwód z inicjatywy obu małżonków? (odpowiedzi: 1) czy jest możliwy taki rozwód?pozew złożony przez obie strony wspólnie?i czy jeśli małżonkowie dogadają się np. co do kwestii kwoty alimentów na...
§ Rozwód pozwana nie stawia się na sprawę (odpowiedzi: 9) Witam .Założyłem sprawę o rozwód z winy żony , sprawa sie nie odbyła ponieważ pozwana nie odebrała wezwania inie stawiła sie do Sądu , przed sprawą...
§ Zwolnienie za porozumieniem.Z czyjej inicjatywy. (odpowiedzi: 1) Pracodawca żeby nie płacić odpraw proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.Więc inicjatywa jest po jego stronie.Ale jak to udowodnić skoro...
§ Rozwód: mąż alkoholik ze sprawą karną (odpowiedzi: 12) Witam. Od 3 lat jestem żoną alkoholika, mamy 2-letnią córeczkę. W ubiegłym roku miałam założoną Niebieską Kartę w związku z agresywnym zachowaniem...
§ rozwód bez orzekania o winie a niestawienie się na sprawę z powodu pobytu w szpitalu (odpowiedzi: 5) Witam ! Mam taki problem, iż zostałem pozwany o rozwód bez orzekania o winie. Wcześniej żona wyrzuciła mnie z domu, ograniczyła kontakty z dziećmi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:05.