Rozwód - troje dzieci, podział majątku - Forum Prawne

 

Rozwód - troje dzieci, podział majątku

Witam, jestem w trakcie całego procesu zmierzającego do rozwodu. Na sierpień ustalone mam zniesienie wspólności majątkowej. Później ustalenie alimentów (dzieci 11,17,19 lat - wszyscy się uczą) na koniec sprawa rozwodowa i podział majątku przez sąd. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
04-06-2015, 15:42  
magdalena123114
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Rozwód - troje dzieci, podział majątku

Witam, jestem w trakcie całego procesu zmierzającego do rozwodu. Na sierpień ustalone mam zniesienie wspólności majątkowej. Później ustalenie alimentów (dzieci 11,17,19 lat - wszyscy się uczą) na koniec sprawa rozwodowa i podział majątku przez sąd.
Krótko streszczę o co chodzi.
Mąż można powiedzieć, że prawie nigdy nie pracował, ponieważ samemu robił dom (15 lat) w który włożyłam wiele pieniędzy, ponieważ chciałam zapewnić jak najlepszą przyszłość dzieciom, z którymi mieszkałam u moich rodziców. Płaciłam długi za męża i nadal płacę za wszystko dom kredyty itp. Do tego mąż znęcał się psychicznie nad nami, nie dbał o siebie i tak dalej. Nawet przez ten czas ubzdurał sobie, że kosmici podłożyli mu podsłuchy w domu(tak to nie jest żart) i że go sąsiedzi obserwują.
W sumie można powiedzieć, że dałam mu ostatnią szansę założyłam firmę (taką kwiaciarnio-zniczarnie przy cmentarzu) Kredyty na mnie na towar, pawilon oczywiście, bo tylko ja całe życie pracuje i utrzymuję całą rodzinę. Firma jest przepisana już na niego, bo nie chciałam mieć z nią nic wspólnego. (kredyty na mnie nie na firmę) Po tym wszystkim znalazł sobie inną kobietę i jak "pan" poczuł pieniądze, to nas zostawił i najlepiej chciał, żebyśmy się wyprowadzili do moich rodziców, gdzie tymczasowo przebywamy (małe mieszkanie). Obecnie nikt nie chce z nim mieszkać, dzieci jak go poznały to unikają z nim rozmów, wyzywa je itp. Najbardziej chodzi mi o dom, dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem była by sprzedaż, podział i kupno nowego mieszkania z dala od niego, ale on nie chce sprzedać domu, ponieważ ON SAM GO BUDOWAŁ, dlatego będzie niezbędny podział przez sąd. Warto wspomnieć także, że ziemię kupił mój ojciec, ale na KW są nasze oba nazwiska. Również kupiłam samochód również na kredyt, który muszę spłacać, a ON go użytkuje i ani myśli oddać.
Tak długo to wszystko trwa, a my przecież z moimi rodzicami mieszkać nie będziemy na dłuższą metę.
Jak wygląda podział domu w takim przypadku i wraz z dziećmi jakie mamy szanse lub % całego domu?
Pozdrawiam.
magdalena123114 jest off-line  
04-06-2015, 16:01  
po1994
Użytkownik
 
po1994 na Forum Prawnym
 
Posty: 110
Domyślnie RE: Rozwód - troje dzieci, podział majątku

Miano alimentów to w przypadku 19 letniego dziecka to ono samo będzie musiało wystąpić o alimenty(jeśli będzie chciało oczywiście) gdyż nie macie nad nim władzy rodzicielskiej i ma pełną zdolność do czynów prawnych.

A miano 17 letniego dziecka to kiedy skończy 18lat? Bo jak skończy 18 lat to wtedy sytuacja będzie tak sama jak w przypadku 19 letniego.
po1994 jest off-line  
04-06-2015, 16:46  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozwód - troje dzieci, podział majątku

Cytat:
Napisał/a magdalena123114 Zobacz post
Jak wygląda podział domu w takim przypadku i wraz z dziećmi jakie mamy szanse lub % całego domu?
Pozdrawiam.
Dzieci nie są stroną. Co do zasady po 1/2. Przy dobrym poprowadzeniu sprawy o podział majątku dorobkowego, może ugrasz coś więcej.
korf jest off-line  
04-06-2015, 17:20  
zaga
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozwód - troje dzieci, podział majątku

magdalena - Twoje pytania trzeba jakoś usystematyzować bo (co naturalne w takiej sytuacji) pojawiło się wiele emocji, a emocje są złym doradcą
Jest również parę niewiadomych w Twojej wypowiedzi.
1. Czy dom jest obciążony kredytem hipotecznym?
2. Jeśli nie to jakie kredyty spłacasz (co za nie kupiono)?
3. Czy jesteś w stanie udokumentować, że Twój tata po pierwsze: dał darowiznę, po drugie: dał ją tylko Tobie? Czy jest na to jakiś dokument, świadkowie, czy tata jest w stanie udokumentować, że posiadał taką kwotę? Ewentualnie, czy Twój (jeszcze) mąż przyzna przed sądem, że taka darowizna była - co wykluczy konieczność dowodzenia tego faktu ?
3. Czy jesteś w stanie udokumentować, że płaciłaś długi, które są wynikiem destrukcyjnego działania Twojego męża? Czy mąż ma jakieś nałogi?
4. Czy rozwód ma być z orzekaniem o winie? Czy jesteś w stanie udowodnić, że się nad Wami znęcał - zgłoszenia na policję, zeznania świadków itp. ?

Jeśli nie ma zgody pomiędzy małżonkami co do podziału majątku to sprawy zazwyczaj się toczą i toczą - i na to trzeba być przygotowanym. Chyba, że mąż pójdzie po rozum do głowy i przystanie na ugodę, do czego będzie dążył sąd na pierwszej rozprawie.
Zniesienie wspólności majątkowej to dobre rozwiązanie ponieważ od chwili uprawomocnienia się postanowienia wszystkie kwoty jakie spłacasz w ramach wspólnych kredytów będą dzielone po połowie. Oczywiście Twój mąż nie będzie Ci nic zwracał z tego tytułu - bądźmy realistkami, ale rozliczysz to sobie przy podziale majątku.
I tak: przy podziale majątku możesz wnioskować, aby dom został przyznany Tobie z obowiązkiem spłaty męża. Jest już raczej standardem, że dom zostaje przy tym z rodziców, który wychowuje małoletnie dzieci/dziecko.
Kwesta wyceny domu - zapewne powołany będzie biegły rzeczoznawca. Od kwoty jaką on poda Sąd odejmie wartość kredytu hipotecznego pozostałego do spłaty (jeśli taki jest). Dla własnych kalkulacji odlicz też wartość darowizny jeśli możesz wykazać, że została dana tylko Tobie. (W toku postępowania wygląda to trochę inaczej i jeszcze zależy, czy przedmiotem darowizny była działka budowlana, czy pieniądze na jej zakup) Jak już sobie obliczysz jaka jest wartość domu po tych korektach to podziel to na pół - tyle będziesz musiała oddać mężowi za dom, żeby go uzyskać na własność. Teoretycznie oczywiście, bo są jeszcze inne składniki majątku i długi. Długów się co do zasady podczas podziału majątku nie dzieli, ale można wykorzystać do ugody.
I tak: Możesz zadeklarować, że w ramach rozliczenia za dom mąż otrzyma samochód, za który Ty spłacisz kredyt i/lub spłacisz kredyt jeszcze jakiś kredyt (w zależności od kwoty jaka zostanie do spłaty dla męża z tyt. zatrzymania przez Ciebie domu). Podasz również, że jest Ci winny połowę wszystkich spłaconych rat kredytowych po ustaniu wspólności i żeby sąd to zaliczył już na poczet tej należnej mężowi spłaty.
Trudno tu pisać nie znając wszystkich faktów i kwot.
Uważam również, że przede wszystkim powinnaś wystąpić o ustalenie nierównych udziałów w majątku. Wszystko zależy od tego co jesteś w stanie udowodnić. Na pewno wysokość zarobków Twoich i męża w czasie trwania małżeństwa. Ale to nie jedyne kryterium ponieważ Sąd może uznać, że w Waszym małżeństwie tak podzieliliście się rolami (co obydwoje akceptowaliście), że to Ty byłaś stroną zarabiającą pieniądze, a mąż swój wkład w utrzymanie i rozwój rodziny czynił w sposób niematerialny tj.: rzetelnie budował dom, zajmował się dziećmi, czy też sprzątaniem, gotowaniem, praniem itp. Jeśli sytuacja wyglądała inaczej to musisz to udowodnić np. za pomocą zeznań świadków, którzy opowiedzą jak wyglądało wasze życie i zaangażowanie w sprawy rodzinne.

Na razie tyle. Pozdrawiam.
zaga jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ulga prorodzinna na troje dzieci, a rozwód. (odpowiedzi: 1) Otóż z byłą żoną zamieszkują dwie nasze córki, ze mną syn. Ona już rozliczyła dwie córki za pełny rok, natomiast mi zostawiła syna do rozliczenia....
§ podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci (odpowiedzi: 3) W październiku 2013 roku rozwiodłam się z mężem po 31 latach małżeństwa, na mój wniosek i niestety bez orzekania o winie. Mówię ‘niestety’, bo...
§ Rozwód i podział dzieci (odpowiedzi: 19) Witam. Scenariusz standardowy Żona znalazła sobie innego, chce rozwodu i podziału dzieci, ona chce zabrać niepełnosprawnego syna 7 lat ale zgadza...
§ Podział majątku na troje rodzeństwa (odpowiedzi: 6) Mam problem gdyż nie mogę dojśćz rodzeństwem do porozumienia podziału majątku. Jest nas troje. Jest nieruchomości (działki rolne, budowlane i tereny...
§ dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego na troje dzieci (odpowiedzi: 25) Witam, mam takie pytanie, jak jest z dodatkiem wychowawczym na troje dzieci urodzonych w jednym porodzie? Ustawa mówi, że wysokość dodatku to 400 zł,...
§ Rozwód, podział majątku, opieka do dzieci (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, jestem mężatką od 7lat. Mamy dwoje dzieci 4 i 2 lata. Mamy też dom, który jest moja własnością jednak kończylismy stan surowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:31.