zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa - Forum Prawne

 

zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Witam, Urodziłam właśnie dziecko, a od rozwodu minęło mniej niż 300 dni i w USC zarejestrowano mi dziecko jako pochodzące ze związku małżeńskiego. W związku z tym mam takie pytania: 1. Do którego sądu powinnam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-08-2015, 13:07  
Kashima
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Witam,
Urodziłam właśnie dziecko, a od rozwodu minęło mniej niż 300 dni i w USC zarejestrowano mi dziecko jako pochodzące ze związku małżeńskiego. W związku z tym mam takie pytania:
1. Do którego sądu powinnam złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa (byłego męża) i ustalenie ojcostwa (na mojego partnera).
2. Czy da się to załatwić na jednej rozprawie?
3. Obecnie mieszkamy z bylym w innych województwach. W ktorym sadzie powinna się odbywać rozprawa? Tam gdzie mieszka były czy tam gdzie mieszkam ja z dzieckiem?
4. Czy były musi przyjeżdżać na rozprawę?
5. Mam uzasadnienie wyroku rozwodowego w ktorym jest informacja, ze z ex nie mamy dzieci i ze założyłam rodzine z nowym partnerem - czy taki zapis wystarczy do uzyskania wyroku czy musimy zeznawać / składać oświadczenia?
6. Ile się mniej więcej czeka na taka rozprawę?3
Kashima jest off-line  
20-08-2015, 03:26  
PawShaker
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie go to są dwie różne sprawy z różnymi uczestnikami, nie można tego połączyć. Sprawę o zaprzeczenie wytaczasz przeciwko byłemu mężowi oraz swojemu dziecku. Ponieważ dziecko jest też "pozwane" to możesz sprawę wnieść do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Były zostanie wezwany aby się stawił i sąd będzie chciał mu dać każdą szansę na wypowiedzenie się. No cóż, zawsze może napisać, że się w całości zgadza z pozwem i prosi o rozpatrzenie sprawy bez swego udziału. No ktoś w sądzie będzie musiał się pojawić, przynajmniej adwokat jednej ze stron. Tak zupełnie bezosobowo tego się raczej nie załatwi.
PawShaker jest off-line  
20-08-2015, 11:28  
Kashima
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Eh no tak.. Bez kilkunastu opłat sądowych się tego nie załatwi.. A czy po zaprzeczeniu ojcostwa jak będę miała wyrok wystarczy ze z partnerem podejdę do USC i on uzna dziecko, czy sądownie to trzeba zrobić?
Kashima jest off-line  
20-08-2015, 11:49  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Cytat:
A czy po zaprzeczeniu ojcostwa jak będę miała wyrok wystarczy ze z partnerem podejdę do USC i on uzna dziecko, czy sądownie to trzeba zrobić?
Można uznać ojcostwo przed kierownikiem USC.

Cytat:
Mam uzasadnienie wyroku rozwodowego w ktorym jest informacja, ze z ex nie mamy dzieci i ze założyłam rodzine z nowym partnerem - czy taki zapis wystarczy do uzyskania wyroku czy musimy zeznawać / składać oświadczenia?
Pytasz poważnie? Jako powód musisz wykazać przed sądem słuszność swoich twierdzeń. Może to wymagać przeprowadzenia dowodów i to nie tylko przesłuchania stron, ale np. badań genetycznych albo przesłuchania świadków.
thebest jest off-line  
20-08-2015, 19:49  
Kashima
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Liczyłam na to, ze zeznania przed jednym sądem są respektowane przez drugi sąd, ale skoro nie to czy biologiczny ojciec dziecka (mój partner) nadaje się na świadka czy lepiej wziąć jakiegoś znajomego, który potwierdzi, ze w czasie w jakim zaszłam w ciążę nie mieszkałam juz z byłym mężem, tylko z obecnym partnerem? Albo czy można dołożyć wynik badania krwi naszej czwórki? ja i były mąż mamy grupę krwi A, a mój partner i córka maja grupę krwi B, co poświadczyc, ze były mąż nie może być ojcem.
Kashima jest off-line  
20-08-2015, 21:48  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

jezeli twoj ex maz przyzna ze nie wspolzyl z toba w okresie kiedy zaszlas w ciaze i ty to potwerdzisz to powinno wystarczyc do zaprzeczenia ojcostwa .mozesz podac swojeo partnera na swiadka ktory zezna ze mieszkaliscie razem i wspolzyliscie w okresie koncepcyjnym(w okresie kiedy zaszlas w ciaze)
frida jest off-line  
21-08-2015, 09:31  
rudagosha
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa

Ja byłam w podobnej sytuacji. Załozyłam sprawę ( pisałam o zwolnienie z kosztów). Wyrok zapadł na pierwszej sprawie. Potem wyrok trafił do USC,gdzie bez problemu mój partner zapisał dziecko na siebie.
rudagosha jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa (odpowiedzi: 4) Witam, Mam na imię Michał i od kilku dni jestem szczęśliwym ojcem. Niestety moja partnerka jest w trakcie rozwodu i tym samym moja córka z urzędu...
§ Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa w 1 (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, piszę z prośbą o poradę w dosyć skomplikowanej sprawie dot. mojego przyrodniego brata. Nasza mama w tym samym czasie miała relacje z...
§ ustalenie ojcostwa a zaprzeczenie (odpowiedzi: 4) Otrzymałem wezwanie na pozew dot. ustalenia ojcostwa od swojej byłem kobiety z którą kilkanaście miesięcy temu stanowiliśmy parę, zamieszkiwaliśmy...
§ Zaprzeczenie ojcostwa- ustalenie ojcostwa jak to teraz jest? (odpowiedzi: 10) Witam, mam niemały problem a mianowicie chodzi o ustalenie ojcostwa. Dziś przeczytałam na internecie, że zmieniło się prawo, w związku z...
§ Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa (odpowiedzi: 2) Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa czy to mozliwe zeby było na jednej sprawie czy trzeba zakładac dwie sprawy?????????/
§ zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa (odpowiedzi: 3) Sprawa wyglada nastepujaco. facet jest ojcem biologicznym niemowlaczka. niestety matka dzieca ma meza i to ona jest wpisany wszedzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:40.