Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie? - Forum Prawne

 

Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

W 99r. gdy moja sytuacja finansowa i zdrowotna była diametralnie inna od obecnej Sąd ustalił alimenty na dziecko w kwocie 200zł. W następnych latach żona wróciła do mnie i mieszkaliśmy razem do roku 2008, a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
02-07-2009, 14:16  
Barry_1
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

W 99r. gdy moja sytuacja finansowa i zdrowotna była diametralnie inna od obecnej Sąd ustalił alimenty na dziecko w kwocie 200zł.
W następnych latach żona wróciła do mnie i mieszkaliśmy razem do roku 2008, a ja w tym czasie zapomniałem całkowicie, że powinienem uchylić te alimenty.
W 2008r. byłem już długo poważnie chory i bez pracy, choć wspomagałem finansowo utrzymanie rodziny, jak tylko mogłem, wykonując różne prace w domu i głównie opiekując się dziećmi.
Żona po niespodziewanym opuszczeniu mnie i zamieszkaniu ze swym konkubentem złożyła wniosek egzekucyjny u komornika o te 200zł i to nawet za 3 lata wstecz.
Komornik nie mógł wykonywać czynności egzekucyjnych, bo nie miał z czego mi zabierać pieniędzy, a ja założyłem pozew o zniesienie klauzuli wykonalności wyroku z 99r., która to sprawa trwała rok i wniosek został oddalony. Wówczas komornik zajął mi zasiłek stały z MOPS.

Złożylem kilka miesiecy temu pozew o uchylenie/zmniejszenie alimentow z kwoty 200zł do 50zł ze wzgledu na stan zdrowia i brak pracy.
Wnioslem tez o wstrzymanie egzekucji na czas postępowania tychże alimentów z mojego zasiłku stałego z tyt. niepełnosprawności z MOPS, który wynosi ok. 450zł.

Nie mam żadnych dochodów, czekam na drugą operację kręgosłupa, żyję za te 450zł i zasiłek celowy, więc niech będzie 550zł.
Rachunki za gaz i prad oraz leki na miesiac to min. 200zł. (Czynsz placi ojciec, choc mieszkam sam). Komornik zabiera mi ok. 270zł z zasiłku.
Czyli 550-200-270 = 80zł. Za 80zł mam wyżywić siebie przez caly miesiac oraz synka, ktory jest u mnie co weekend.

Mimo, ze przedstawiłem Sądowi pismo od lekarza, że nie jestem w stanie przez stan zdrowia podjąć jakiejkolwiek pracy oraz że jestem kierowany na drugą operację kręgosłupa i czekam na jej termin, Sąd nie wstrzymał egzekucji.

Co mam zrobić, żeby móc przeżyć?

Pozwana wraz z konkubentem, z którym mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe osiąga dochody ok. 4 tys. zł. Kupują sobie drogi sprzęt RTV, który widziałem na własne oczy i jeszcze się chwaliła, że za gotówkę.

Kilka dni temu była rozprawa, na której Sąd nawet nie poruszył tego tematu (egzekucji), jakby sobie zapomniał, a na koniec nie dał mi już nawet dojść do słowa, tylko powiedział "zamyka rozprawę, dowidzenia".

Ja nie mam z czego żyć, ani za co się leczyć. Wspomnę jeszcze o tym, że lekarz, który ma mnie operować skierował mnie na bardzo drogie zabiegi przed operacją po ok. 100zł każdy, oraz zastrzyki w kręgosłup, o których pozostaje mi tylko pomarzyć w tej sytuacji.

Czy mam złożyć szybko jeszcze raz wniosek o tymczasowe wstrzymanie egzekucji na czas procesu, ale w trybie natychmiastowym?

Jak się to fachowo pisze?

Sąd oddalił też mój wniosek o przyznanie mi pełnomocnika z urzędu, gdyż, jak stwierdził "dobrze sobie radzę". Właśnie widać jak wspaniale sobie sam radzę, że nie mam na ludzkie minimalne jedzenie, a o leczeniu mogę zapomnieć.

Leczenie jest warunkiem do możliwośći późniejszego ewentualnego podjęcia pracy, jeśli operacja, zabiegi i leki przyniosą oczekiwaną poprawę. W przeciwnym wypadku jest to wykluczone i zwyczajnie nie możliwe, bym w tym stanie gdzieś kiedykolwiek pracował. Szukam pracy chałupniczej od wielu miesięcy i nic. Tylko w domu mogę coś wykonywać prostego w pozycji leżącej, żeby nie obciążać kręgosłupa, bo to prowadzi do potwornego bólu.

Przecież obecna sytuacja uniemożliwia mi jakiekolwiek leczenie się, bo w w/w lekach zawierają się tylko niezbędne leki przeciwbólowe i nic więcej, czyli to obecnie nie jest leczenie, tylko wegetacja. Wszelkie inne możliwości medyczne już wykorzystano i to przed pierwszą operacją ponad rok temu. Choroba trwa już naście lat, a ostatnie 3 lata to horror i wreszcie odbyła się pierwsza operacja, choć poprawa była bardzo krótkotrwała, bo niewiele uczyniono. Teraz jest o wiele gorzej niż przed rokiem, więc ma być wszczepianie jakichś implantów i inne sprawy.
Nie potrafię siedzieć, chodzić daleko i dłużej, ani stać dłużej niż parenaście minut. Siedzenie bez podpierania obiema rękami jest niemożliwe, bo ból tak rośnie od nacisku na korzenie nerwowe, że nie da się opisać.

Czy oni chcą mnie zwyczajnie zagłodzić na śmierć i na to tylko czekają, bo wówczas problem bedzie z głowy?
Czy mogę coś uczynić, by sie ratowac? Jestem potrzebny mojemu synowi ŻYWY I ZDROWY przecież! Sąd to jakoś nie obchodzi.
Przepraszam, że tyle tego mi wyszło, ale starałem się zwięźle i na temat.

BARDZO proszę o radę i pomoc.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Barry_1 jest off-line  
03-07-2009, 07:53  
piotr-szczecin
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

Sądu to nie obchodzi - wiem, że to co może napisze będzie bezlitosne - ale w okreśłonych sytuacjach człowiek do końca nie mysłi - w momencie kiedy Twoja żona do Ciebie wróciła - tak czy inaczej powinieneś jej przelewać na konto - te alimenty - wiem - człowiek jest szczęśliwy i zadowolony że kobieta wróciła i będzi e wszystko ok - no ale ...właśnie bywa różnie - nie ma dowodu że płaciłes alimenty nawet w formie wspólnego prowadzenia gospodarstwa - tzn że ich nie płaciłeś. Inna sprawa, że nie sądze równiez żeby sąd się nad Tobą pochylił, tym bardziej komornik - bo on działa na zlecenie twojej żony i tylko ona może wstrzymać egzekucje i dopóki nie złożysz wniosku o zmniejszenie alimentów i sąd tego nie rozstrzygnie na twoja korzyść - to musisz płacić - i dopiero od tej daty pozytywnego dla Ciebie rozstrzygnięcia sprawy - możesz płacić mniej - teoretycznie - oczywiście - bo jeśli powstało zadłużenie komornicze to i tak będzie Ci zabierał tyle samo co wczesniej - twoja sytuacja powiem Ci nie jest do pozazdroszczenia
Pozdrawiam, wiem, że to żadna prawdopodobnie pomoc z mojej strony - bo pewnie to już sam wiesz - ale .... zawsze dobrze jest wiedzieć, że ktoś może "rozumiec" Twój problem
piotr-szczecin jest off-line  
03-07-2009, 12:05  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

Jeżeli postępowanie o zmniejszenie lub uchylenie alimentów jest w toku to należałoby złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez zawieszenie egzekucji
adamlukass jest off-line  
03-07-2009, 18:14  
Barry_1
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

Ja o to wniosłem w pozwie właśnie, ale nie miałem jeszcze wówczas żadnego pisma od lekarza, że nie jestem w stanie podjąć żadnej pracy w chwili obecnej, a Sąd tymczasem oddalił wniosek o zabezpieczenie stwierdzając, że z II stopniem niepełnosprawności mogę mieć pracę w warunkach chronionych.
Natychmiast złożyłem wówczas w/w pismo od lekarza i inne dokumenty, ale Sąd nie zrobił do tej pory NIC.
Sprawa jest trochę szersza, bo dotyczy też zaległych alimentów za 3 lata, o które żona się podstępnie upomniała. Opisałem to tu:
http://forumprawne.org/prawo-rodzinn...ezzasadna.html

Obecnie te zaległe są przez żonę zawieszone, więc chodzi tylko o egzekucję bieżących.
Przez podłość żony muszę karmić komornika kwotą ok. 70zł., a ta stanowi prawie 100% tego, co mam teraz na jedzenie, więc nie mogę jej zbagatelizować.
Barry_1 jest off-line  
21-07-2009, 13:54  
hiya
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Jak wstrzymać egzekucję alimentów w zalozonej sprawie o uchylenie?

Z tym zabezpieczeniem powództwa (poprzez zawieszenie egzekucji komorniczej) sprawa nie jest tak prosta Miałam wokól siebie taki przypadek. I co? Napisane pismo o zniesienie alimentów na 2 dorosłych dzieci z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa
Sprawa "poszla" do sądu pod koniec kwietnia 2009. Odbyła sie 29.06.2009 , tyle , że chyba sędzia zapomniała przeczytac pozew , bo pomimo ewidentnych dowodów ,egzekucji komorniczej nie wstrzymano za maj i czerwiec. Mało tego. Komornik zabrał je w całości w lipcu , pewnie "tylko" dlatego , ze na wyrok czeka sie 3 tygodnie.
Współczuje wszystkim tym , którym przyszło choc raz spotkac sie z naszymi sądami. Pozdrawiam
hiya jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak wstrzymać egzekucję z nieruchomości? (odpowiedzi: 2) Przyklejam sie do starych postow ale problemy wciaz te same.Mam problem.Mieszkanie wlasnosciowe hipoteczne,zadluzenie w spoldzielni i podali mnie do...
§ Czy da się wstrzymać egzekucję komorniczą? (odpowiedzi: 21) Witam serdecznie Krótko i na temat. Pewna firma windykacyjna kupiła mój rzekomy dług od szkoły wyższej. Udowodniłem im że całe czesne mam...
§ Jak można wstrzymać egzekucję? (odpowiedzi: 16) Witam Proszę kolegów o pomoc. 13.12.2012 była żona uzyskała podwyżke alimentów z 1000zł na 1600zł na dwójkę dzieci. Prawidłowo złożyłem wniosek o...
§ Sąd uznaje sprzeciw. Jak wstrzymać egzekucję komornika? (odpowiedzi: 16) Cześć, w marcu 2012 r. Sąd Rejonowy wydał nakaz zapłaty przeciwko mnie za niezapłacone czesne z 2007 r, do mojego pracodawcy wpłynęło zajęcie...
§ Czy wstrzymać egzekucję? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Od 1 września mam alimenty z funduszu, które płaci urząd. Czy muszę wstrzymać egzekucję od komornika, skoro płaci mi fundusz? Czy...
§ Czy bank może wstrzymać wszczętą już egzekucję komorniczą ? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc w sprawie niespłaconego kredytu. Mój mąż jeszce przed ślubem zaciągnął dwa kredyty w bankach. Spłacał przez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.