Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem - Forum Prawne

 

Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Witam Mam następujące pytanie: Siostra, pozostając w związku małżeńskim, zaszła w ciążę z innym mężczyzną. Jak się przedstawia sprawa nadania nazwiska takiemu dziecku? Czy dziecko - z automatu - dostanie nazwisko ojca? Czy jest możliwe, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
25-08-2015, 13:23  
mkbrzoza
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Witam
Mam następujące pytanie: Siostra, pozostając w związku małżeńskim, zaszła w ciążę z innym mężczyzną. Jak się przedstawia sprawa nadania nazwiska takiemu dziecku? Czy dziecko - z automatu - dostanie nazwisko ojca? Czy jest możliwe, żeby nosiło wyłącznie nazwisko siostry?
mkbrzoza jest off-line  
25-08-2015, 13:27  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.241
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Ze zmianą nazwiska nie będzie problemu, ale dopiero po obaleniu domniemania ojcostwa męża.
askirkov jest off-line  
25-08-2015, 13:28  
wlodyjoski
Stały bywalec
 
Posty: 564
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Zostanie takie nazwisko nadane jakie zostało podane w USC (wypełniane przed ślubem) w rubryce jakie nazwisko będzie nosić ich dziecko.
wlodyjoski jest off-line  
25-08-2015, 15:07  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Dziecko bedzie mialo nazwisko takie jakie siostra ustalila z mezem przy zawieraniu zwiazku malzenskiego
jako ze dziecko urodzi sie w trakcie trwania zwiazu malzenskiego dziecko bedzie mialo w metryce dane meza matki jako ojca
jesli siostra chce aby dziecko bylo uznane przez ojca biologicznego musi najpierw zaprzeczyc ojcostwu swojego meza ma na to 6 miesiecy od kiedy dziecko sie urodzi
frida jest off-line  
25-08-2015, 17:55  
mkbrzoza
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Sytuacja się rozjaśnia.
Idąc krok dalej, a więc do momentu, kiedy już zostanie obalone domniemane ojcostwo męża siostry... Siostra wystąpi o ustalenie alimentów, co będzie się wiązać - jak domniemam - z ustaleniem / uznaniem ojcostwa ojca biologicznego.
Jak wtedy będzie się przedstawiać sprawa nazwiska dziecka? Czy biologiczny ojciec może zażądać jego zmiany? Czy może dzieje się to z urzędu? ( Intuicyjnie wydaje mi się, że sensowne było by, gdyby to nazwisko nie było zmieniane. )
mkbrzoza jest off-line  
25-08-2015, 18:19  
wlodyjoski
Stały bywalec
 
Posty: 564
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Matka dziecka z ojcem biologicznym może dojść do porozumienia w sprawie nazwiska i jakie wybiorą takie będzie zapisane (obydwoje potwierdzić to w USC). Natomiast jak mają inne zdanie co do tego, dziecko będzie mieć nazwisko dwuczłonowe (matki i ojca biologicznego).
wlodyjoski jest off-line  
25-08-2015, 18:54  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

Nazwisko zostanie nadane przy uznaniu lub ustaleniu ojcostwa.
Przepis prawny:
Art. 89
§ 1.Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2.W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.
thebest jest off-line  
25-08-2015, 18:56  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie RE: Nazwisko dziecka poczętego poza małżeństwem

po zaprzeczeniu ojcostwa matka dziecka nie musi dochodzic ojcostwa ojca biologicznego w sadzie. moze pojsc z ojcem do usc i tam moze on uznac dziecko i razem ustalic jakie dziecko bedzie mialo nazwisko
jesli sie nie dogaduja tak jak napisal wlodyjowski nazwisko bedzie dwuczlonowe
ewentualnie ojciec dziecka moze wyrazic zgode na nazwisko matki wtedy pozostanie przy tym nazwisku jakie ma obcenie
frida jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uznanie ojcostwa dziecka poczętego (odpowiedzi: 1) Narzeczona mnie zostawiła w trzecim miesiącu ciąży. Niestety kontakt między nami jest mocno ograniczony, tudzież znikomy Chcę wnieść pozew do sądu...
§ Studiowanie drugi raz tego samego od początku (odpowiedzi: 24) Temat może banalny, bo kto chciałby studiować ponownie od początku to samo (po ukończeniu i obronie), ale może spotkaliście się z takim przypadkiem?...
§ Sędzia nie powołał poczętego dziecka do spadku (odpowiedzi: 1) Witam , wszystkich i proszę o pilną pomoc. Sprawa dotyczy mojego wnuka poczętego a nie narodzonego w czasie śmierci kuzyna. Firma GSM poszukuje...
§ Poronienie dziecka poczętego (odpowiedzi: 15) Witam ! Moja sytuacja wygląda następująco. 12 lutego 2012 zmarł mój mąż. Pozostawił testament. Do dziedziczenia powołał w 1/2 swoją konkubentkę...
§ Czy podawac nazwisko ojca biologicznego dziecka? Czy nazwisko mojego partnera? (odpowiedzi: 16) Witam. W marcu urodzi mi sie coreczka. Ojcem jest czlowiek, z ktorym nie ma kontaktu, wiem w ktorym miescie mieszka, ale nie wiem dokladnie...
§ urodzenie dziecka poza małżeństwem (odpowiedzi: 4) Witam ,moja kobieta jest ze mną w ciąży ale jeszcze nie ma rozwodu ze swoim mężem,moje pytanie brzmi co bedzie jak dziecko sie urodzi, przed...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:24.