Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność... - Forum Prawne

 

Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność...

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym opowiedzieć swoją historię o stypendium socjalnym. 12 września 2008r urodził mi się syn. Wraz ze swoją dziewczyną zamieszkujemy w Olsztynie i studiujemy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W październiku złożyłem wniosek o stypendium ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
04-07-2009, 01:27  
Maciekk19
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność...

Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałbym opowiedzieć swoją historię o stypendium socjalnym.
12 września 2008r urodził mi się syn. Wraz ze swoją dziewczyną zamieszkujemy w Olsztynie i studiujemy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W październiku złożyłem wniosek o stypendium socjalne, mieszkaniowe i na wyżywienie uwzględniając w składzie swojej rodziny syna przez co skład mojej rodziny zwiększył się z 4 osobowej( ja, brat, rodzice) zwiększył się do 5 osobowej. W związku z tym, iż moja dziewczyna nie była moją małżonką nie uwzględniłem jej w składanym wniosku. sochód w przeliczeniu na 1 osobę wyniósł 453 zł przy progu 504 zł. Wydziałowa komisja stypendialna uznała jednak, że nie mogę wliczyć syna do składu swojej rodziny gdyż według (Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie | BIP UWM w Olsztynie) paragrafu 11 ust.2 (Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) nie można uznać że dziecko jest na moim utrzymaniu, a nie zostały zasądzone świadczenia alimentacyjne od matki dziecka. W odwołaniu do uczelnianej odwoławczej komisji stypendialnej podniosłem kwestie iż, według paragrafu 11 ust. 12 a dokładnie jego początku" Jeżeli w rodzinie studenta jest dziecko wychowywane przez jednego z rodziców, na które nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne od drugiego z rodziców...(wyjatki)...sytuację materialną studenta określa się na podstawie dochodów jego rodziców bez wliczania osoby dziecka do rodziny studenta." Stwierdziłem, iż dziecko jest wychowywane wspólnie z matką, z którą zamieszkuje, wspólnie gospodarujemy pieniędzmi-tworzymy konkubinat.Podniosłem też hipotetyczną sytuację ,iż w razie kiedy bylibyśmy małżeństwem to według paragrafu 11 ust.9 nie bylibyśmy samodzielni finansowo więc według ust.11 liczylibyśmy się oddzielnie ze swoimi rodzinami(jako tzw."małżeństwo studenckie") więc w takim razie do składu czyjej rodziny zaliczamy dziecko?-Nie można stwierdzić(ustawa jak i regulamin tego nie regulują)-choć według ustawy mogę wliczyć małżonkę ,to ona będąc studentką musi być alimentowana ze strony rodziców.

UOKS ustosunkował się do utrzymania decyzji wydziałowej komisji stypendialneji zgodnym głosem stwierdził, iż nie mogę wliczyć dziecka ponieważ nie zostały zasądzone alimenty ze strony matki, a podnoszona przeze mnie kwestia znajduje swoje uzasadnienie w paragrafi 11 ust.12( nie zostały zasądzone alimenty-nie można wliczyc dziecka)- i tyle-stwierdziłem , że jest to niepoważne podejście do sprawy i obie komisje nie wyraziły współpracy na jakimkolwiek stopniu postępowania adm.

Napisałem więc skargę.
W skardze poruszyłem kwestię powierzchownego załatwienia sprawy i niezrozumiałej dla mnie wykładni paragrafu 11 ust 12 w/w regulaminu. Wystapiłem też z zapytaniem dlaczeko UOKS nie uwzględnił poruszanej przeze mnie kwestii dotyczącej par.11 ust.12. Powołałem się także na art.7 ust.5 ustawy z dnia 28.XI.2003r o świadczeniach rodzinnych zawierający wiele wspólnych rzeczy z par.11 ust.12 w/w reg.(odnoszącym się jednakowoż do nie przyznawania świadczeń rodzinnych osobie samotnie wychowującej dziecko na które nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne z wyjątkami przewidzianymi w w/w ustawie). Według art3 pkt17a w/w ustawu o świadczeniach rodzinnych nie można mnie uznać jednak za osobę samotnie wychowującą dziecko ponieważ wychowuje co najmniej jedno dziecko z matką dziecka. Znowu oświadczyłem że wspólnie zamieszkuje , gospodaruje i wychowuje naszego syna ze swoją tzw."konkubiną"

Skarga trafiła przez UOKS do sądu.
UOKS po miesiącu ustosunkował się do skargiw marcu 2009)
Wniósł wniosek o odrzucenie skargi w związku z tym iż według kodeksu opiekuńczego na rodzicach dziecka ciąży obowiązek alimentacyjny względem dzieci więc matka dziecka ma obowiązek płacić alimenty na dziecko abym mógł je uwzględnić w składzie rodziny. Powołali się na to iż w obecnym systemie konkubinaty nie są zalegalizowane przez co nie mogą dochodzić w realny sposób swoich praw.

OK. To rozumiem.Tyle ,że w między czasie pobrałem się 21 lutego, i złożyłem ponownie wniosek o stypendium od marca(uwzględniając tym razem żonę-studiującą i dziecko). Skargę złożyłem 18 lutego a wniosek na początku marca-co szczerze mówiąc przy obrażonej pani od stypendium graniczyło z cudem

Rozstrzygnięcie złożonego wniosku: wydziałowa komisja stwierdziła że można jednak zakwalifikować żonę i dziecko do składu mojej rodziny ( takie podobno były zalecenia pokontrolne-choć jest to sprzeczne z regulaminem par.11 ust.11) co znalazłem wczoraj 3.07.2009r na stronie ministerstwa.

Czekałem więc na rozstrzygnięcie w sądzie. Rozprawa odbyła się 2 lipca. Z UWM-u nikt się nie pojawił. Powoływałem się że są ustawa o szkolnictwie wyższym art 179 ust.4 łamie art18, art32 pkt.1,2 oraz art.71 pkt.1 konstytucjiRP. Niesty sąd wydał wyrok oddalający skargę i nie uznał aby ustawa łamała konstytucję,a przedstawioną sytuację nie można uznać za dysryminację społeczną dlatego nie skieruje zapytania do TK.

Konkluzje: Już sam nie wiem czy mam rację czy nie, ale według mnie:
1 jeżeli UWM uznaje do stypendium socjalnego studiującą małżonkę i dziecko to chyba powinien uznawać także konkubinę i dziecko aby nie było dyskryminacji społecznej.
2 Dla UWM-u ani ja składając wniosek o socjalne ani moja żona(konkubina na październik 200 nie mogliśmy wliczyć dziecka bez zasądzonych alimentów od drugiej strony.(małżeństwa mogą wliczać siebie nawzajem i dzieci)
czyli sytuacja sprowadzała się do tego, iż bedziemy przekładać pieniądze z portfela do portfela a wszystko i tak zostanie w rodzinie-jakoś według ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawie o pomocy społecznej jesteśmy traktowani jako rodzina
3Śmieszne jest to , iż UWM w moim przypadku uznaje, teraz dziecko jest na utrzymaniu moim lub mojej żony która de facto nie ma dochodu( ja zresztą też) i jest i tak w jakimś stopniu dotowana przez rodziców, choć uznawane jest że jest na moim utrzymaniu a raczej moich rodziców.

4Więc widać TYLKO JEDNO: choć zmienił się tylko stan cywilny to nagle i dziecko i żona jest na utrzymaniu z moją rodziną a wcześniej? ja nie mogę wliczyć dziecka, konkubina nie może, więc DZIECKA OFICJALNIE NIE MA(nasza sytuacja materialna nie uległa pogorszeniu )

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły jak mógłbym sprawę rozwiązać to prosze o propozycję bo w gruncie rzeczy instytucja pomocy materialnej na studiach wydaje się lekko mówiąc niedoskonała....... a i sądy nie widzą w tym nic złego...........
Maciekk19 jest off-line  
04-07-2009, 12:34  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność...

strasznie to skomplikowanie opisujesz, ale jako osoba zasiadająca w komisjach stypendialnych i na dodatek obliczająca dochody studentów do stypendium socjalnego chyba postąpiłabym tak:
1. przed ślubem - nie wliczyłabym konkubiny i dziecka do składu rodziny, w tym wypadku rodzine tworzysz ty wraz z rodzicami, należałaby Ci sie tylko zapomoga po urodzeniu dziecka
2. po ślubie - jeśli w dalszym ciągu rozliczasz sie z rodzicami rodzinę tworzysz Ty, rodzice, dziecko i żona, bez względu na to, czy masz dochody czy nie, to samo dotyczy żony. Jeśliżona jest studentą i pobiera stypendium to tez może dopisać Cie do składu rodziny.
Nie moge teraz podać żadnej podstawy prawnej, ponieważ w domu nie posiadam Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, a tam w dziale o stypendiach jest wymieniony katalog, kto wchodzi w skład rodziny
fewa5 jest off-line  
04-07-2009, 14:33  
Maciekk19
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność...

nie bardzo chce mi się wierzyć w to co przed chwilą przeczytałam.......... jeśli bedziesz miała chwilę to zaiteresuj się całym tekstem a nie powierzchownym jego przeczytaniem. Fakt, napisałem to troche zagmatwanie ale to w związku na złożoność sprawy( jakbym miał uwzglednić wszystkie wątki to by było drugie tyle, np. składając w lutym o zapomogę usłyszałem, że jej wysokość będzie zależeć od tego czy złożę skargę w sądzie czy nie piękne prawda? ) sprawdź na które artykuły aktów prawnych się powołuje i wtedy chętnie mogę porozmawiać na temat interpretacji przepisów..............
...............Z góry dziękuje wszystkim za jakieś marytoryczne wypowiedzi na temat............
Maciekk19 jest off-line  
04-07-2009, 17:17  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Konkubinat a stypendium socjalne-mocne przezycia na własność...

tekst cały przeczytałam mimo jego zlożoności, i jeszcze raz powiem: w przepisach o pomocy materialnej dla studentów nie istnieje pojęcie konkubinat. O ile pamiętam sama wypisałam decyzję odmowną w tej sprawie i wykreśliłam dziecko z podania o pomoc materialną. Ze względu na charakter tej sprawy powinieneś opisać to na forum gazety wyborczej - forum studia, tam bywają osoby ktore merytorycznie mogą ci pomóc i sama tam sie często udzielam, powodzenia. A jeśli chodzi o wysokośc zapomogi, to zapomoga związana z urodzeniem dziecka wynosi u nas 700 zł
fewa5 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkubinat studencki a stypendium socjalne (odpowiedzi: 5) Witam Mam taką sytuację. W październiku tego roku wyprowadziłam się od rodziców i rozpoczęłam studia zaoczne w innym mieście. Mam 29 lat i mieszkam...
§ Stypendium socjalne a dochód uzyskany ze stypendium doktoranckiego (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mam problem z zrozumieniem nowego przepisu odnośnie wliczania stypendium doktoranckiego do dochodu. Zaczęłam studia doktoranckie w tym...
§ blagam o pomoc stypendium dla bezrobotnych a stypendium socjalne (odpowiedzi: 2) mam problem i prosze o porade. Aktualnie jestem studentka pierwszego roku studia stacjonarne i otrzymuje stypendium socjalne jednak nie chodze na...
§ stypendium socjalne i stypendium rektora na różnych uczlniach (odpowiedzi: 1) Witam, Studiuję dwa kierunki, każdy na innej uczelni. Czy mogę na jednym kierunku pobierać stypendium socjalne, a na drugim stypendium rektora? Czy...
§ Konkubinat rodziców a stypendium socjalne. (odpowiedzi: 11) Witam, Czy student którego rodzice żyją w konkubinacie może ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni? Student nie wykazuje zarobków za rok...
§ konkubinat a własność mieszkania (odpowiedzi: 3) Witam! Mam takie pytanie! W czasie wspólnego pobytu za granicą zmarła moja partnerka życiowa z którą pozostawałem w nieformalnym związku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:56.