wyłudzenie alimentów (?) - Forum Prawne

 

wyłudzenie alimentów (?)

Witam. Z ojcem mojego 24-letniego syna nie jestem już od 10 lat. Mąż płacił alimenty na syna do czasu kontynuacji nauki. Syn po zdaniu matury mieszkał ze mną. Dostał się na stacjonarne studia , które ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
04-09-2015, 19:14  
gośćnaforumx
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie wyłudzenie alimentów (?)

Witam. Z ojcem mojego 24-letniego syna nie jestem już od 10 lat. Mąż płacił alimenty na syna do czasu kontynuacji nauki. Syn po zdaniu matury mieszkał ze mną. Dostał się na stacjonarne studia , które rzucił po trzech miesiącach - przez trzy miesiące "studiowania" nie trzeźwiał. Od czasu zakończenia etapu bycia studentem był na moim utrzymaniu (ponad dwa lata). Ojciec zaprzestał płacenia alimentów - zgodnie z prawem. Przez kolejne dwa lata przeszłam z synem piekło - brał amfetaminę, palił marihuanę , nadużywał alkoholu i leków. Będąc pod wpływem narkotyków rozbił samochód. Wielokrotnie groził mi pobiciem. Niszczył w domu sprzęty jeśli coś nie było po jego myśli. Nadmienię, że nie sponsorowałam jego używek. Nie wiem skąd miał na to pieniądze, ale do niczego w domu się nie dokładał. Mam jeszcze jednego syna, nieletniego, który na to wszystko patrzył. Bojąc się o niego uzgodniłam z byłym mężem, że pomoże najstarszemu wynająć mieszkanie i znaleźć pracę. Tak się stało. Syn pracował przez pół roku - powiem, że byłam pod wrażeniem , iż udaje mu się płacić za najem i jedzenie. Trzy miesiące temu poinformował mnie, że wraca do domu tymczasowo, bo dostał się na studia stacjonarne, oświadczył, iż "nie chce mu się pracować za takie marne grosze" i chce , abym płaciła mu 600-700 zł alimentów, jak zacznie studiować. Niestety mam uzasadnione obawy, że syn wróci do poprzedniego stylu życia znowu na mój koszt. PYTANIE: czy faktycznie w takich okolicznościach mam obowiązek płacić mu alimenty? Nadmienię, że zanim złożył wniosek do Sądu umówiłam się, że będę płacić za akademik, ale najwidoczniej, to mu nie wystarczy. Syn jest zameldowany przy mnie. Były mąż ma nową rodzinę. Proszę o wsparcie, bo nie wiem jakie są moje prawa , jako matki z jednej strony, a z drugiej - po tym co przeszłam , przestałam wierzyć własnemu dziecku. Ponadto - czy można złożyć pozew o alimenty na tego rodzica, z którym się mieszka na stałe? W końcu na weekendy, ferie, wakacje itp. tu będzie wracał , bo ojciec go do siebie nie weźmie. Dziękuję za jakiekolwiek wskazówki .
gośćnaforumx jest off-line  
04-09-2015, 20:02  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 805
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

Możesz wnieść o ustalenie, iż obowiązek alimentacyjny wygasł. Poza tym, o ile syn nie pozwał ojca należy wnieść o jego dopozwanie - obowiązek alimentacyjny ciąży na obojgu rodzicach. Na rozprawie zażycz sobie by syn przedłożył dowody, że chodzi na zajęciae, zalicza to co ma zaliczyć - zaświadczenie z uczelni. Wyciągnij wszystkie stare historie (jak były to: Policję, sprawę karna, leczenie, itd), podnieś, że syn nawet na studiach może pracować - studenci często pracują (bo np. nie jest niepełnosprawny lub niezdolny do pracy).
Na koniec: alimenty wbrew powszechnemu pojęciu to nie gotówka do ręki, a na pewno nie tylko, raczej w mniejszym stopniu. To, że syn mieszka u Ciebie i nie płaci za mieszkanie - to alimenty, to, że zje choćby suchą bułkę, za którą nie zapłaci, a zapłacisz Ty - to też alimenty, to, że mu pierzesz majtki i frak - też alimenty, to że płacisz za zużytą przez niego energię elektryczną (światło, komputer, itd), wodę - to też alimenty.
Szerzej - wszystkie wydatki, jakie ponosisz na rzecz syna to alimenty.
A propos, warto mieć paragony, dowody zapłaty, itp.
Na i na koniec: czy syn, osoba dorosła ma odpowiedni zakres obowiązków domowych (no wiesz, mycie okien, sprzątanie, itp) ??? W razie, gdyby nie miał zacznij wymagać, a na sprawie o alimenty, gdyby się ociągał podnieś, że to Ty nie możesz na niego liczyć, choć on jako osoba dorosła, sprawna fizycznie powinien i ma obowiązek pomagać. Obowiązek alimentacyjny działa w obie strony - powiedz mu, że kiedyś go pozwiesz o alimenty.
attorney jest off-line  
04-09-2015, 20:20  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.808
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

W pierwszej kolejnosci podniesc w odpowiedzi na pozew, ze syn sie juz usamodzielnil. Podac gdzie pracowal i gdzie wynajmowal mieszkanie. Stan ten jest nieofwracalny. Podniesc, ze syn nie zyje w niedostatku i moze uczyc sie zaocznie. W odpowiedzi podniesc, ze skladajac dokumwnty do szkoly byl samodzielny i najwidoczniej musi posiadac spore oszczednosci jesli skladal dokumenty do szkoly dziennej.
Ojciec powinien wystapic o zniesienie obwowiazku z data wsteczna - powolujac sie dokladnie na to samo i wnoszcac o zabezpieczenie pozwu w postaci zawieszenia alimentacji. Dodatkowo podnosicie, ze macie nieletnich na utrzaniu.
Pani nie powinna wpuszczac syna do domu i w urzedzie miejskim wymeldowac ho w trybie administracyjnym - spelnia przeslanki.
robinsonik jest off-line  
04-09-2015, 23:58  
gośćnaforumx
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dopytam jeszcze : czy odpowiedź na pozew mam złożyć pisemnie jeszcze przed terminem pierwszej rozprawy czy też wnoszę o dopozwanie byłego męża oraz ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł itd. podczas pierwszej rozprawy w Sądzie ? Nie wiem jaki pierwszy ruch wykonać żeby było dobrze , czytelnie dla Sędziego i tak, abym nie wyszła na jakiegoś potwora, który nie chce dziecku pomóc.
gośćnaforumx jest off-line  
05-09-2015, 11:24  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

Nie dopozywaj ojca. Stój na stanowisku, że syn się już usamodzielnił i obowiązek alimentacyjny wobec niego już nie istnieje. Opisz krótko jego zachowanie od matury. Dołącz kilka dokumentów, które uwiarygodnią twoje zeznanie. Powołaj świadka - syna, ojca. Nie martw się i zastanów, czy nie powinnaś go wymeldować.
6 miesięcy poza domem to wystarczający powód, a on ma ewidentnie roszczeniową postawę.
Grenada jest off-line  
05-09-2015, 15:06  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.808
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

Odpowiedz na pozew najlepiej w formie pisemnej. W odpowiedzi moze Pani sladac wnioski: o oddalenie pozwu i obciazenie kosztami dziecko. Do odpowiedzi dolaczyc wszystkie pisemne dowody ( skladamy wszystko w 2 egzemplarzach, najlepiej przed rozprawa, tak aby sad i druga strona mialy czas na zapoznanie sie). Ewentualnie moze Pani juz sama powiadomic ojca o sprawie i poprosic, aby jak najszybciej zlozyl pozew o wygasniecie ( powienien w tym pozwie podac nuemer Pani sprawy i wnosic o polaczenie spraw). Jesli sad polaczy sprawy to ojciec bedzie zeznawac juz jako strona.
robinsonik jest off-line  
06-09-2015, 14:50  
gośćnaforumx
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wyłudzenie alimentów (?)

Do syna wzywałam kilka razy policję i kilka razy pogotowie ratunkowe, jak miał padaczkę polekową ( brak pieniędzy na narkotyki = leki , są tańsze) . Nie pamiętam dokładnych dat , nie wiem czy Policja będzie mogła mi pomóc, ale szpital chyba powinien mieć odnotowane wezwania. Mam nadzieję, że nie będę musiała wzywać młodszego syna na świadka, bo zeznawanie brata przeciwko bratu , to będzie dla niego paskudne doświadczenie. Dziękuję za wszystkie porady.
gośćnaforumx jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Walka o dziecko i wyłudzenie alimentów. (odpowiedzi: 18) Nikogo raczej ta sprawa tu nie zaskoczy więc zaczynam. Moja partnerka z którą jestem od 4 lat w nieformalnym związku zaszła w ciąże, na obecną chwilę...
§ Czy to wyłudzenie alimentów? (odpowiedzi: 4) Witam. Zwracam się z prośbą do forumowiczów o wyjaśnienie mi pewnego zagadnienia. Otóż moje pytanie brzmi: czy dochodzi do wyłudzenia alimentów w...
§ Wyłudzenie alimentów (odpowiedzi: 31) Moja córka skończyła w lutym 18 lat i w czerwcu tego roku powinna ukończyć gimnazjujm jest to moje nieślubne dziecko na które płace alimenty . We...
§ Wyłudzenie alimentów na byłą żonę (odpowiedzi: 9) Skutki u pracownika za podjęcie nielegalnego zatrudnienia Jeżeli w chwili podjęcia pracy osoba taka była zarejestrowana jako bezrobotna i o podjęciu...
§ Wyłudzenie alimentów przez matkę alkoholiczkę (odpowiedzi: 1) Jestem partnerką mężczyzny, który ma córkę z inną kobietą. Dziecko jest wynikiem przygodnej nocy. Matka dziecka jest alkoholiczką. Ponad dwa lata...
§ Wyłudzenie wyższych alimentów (odpowiedzi: 8) Sprawa wygląda tak moja była przedstawiła fakturę ,że płaci za jeżyk niemiecki syna 200zl. niby lektor do niego przyjeżdza. Podejrzewam ,ze to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:57.