Apelacja od wyroku alimentacyjnego - Forum Prawne

 

Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Witam. Złożyłam wniosek o podwyższenie alimentów i zapadł wyrok, w którym nie przyznano mi alimentów od dnia złożenia wniosku (od razu uprzedzę, że że sąd nie brał pod uwagę mojej "doskonałej" kondycji finansowej, bo czasem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-09-2015, 11:25  
BeciaPL
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Witam.
Złożyłam wniosek o podwyższenie alimentów i zapadł wyrok, w którym nie przyznano mi alimentów od dnia złożenia wniosku (od razu uprzedzę, że że sąd nie brał pod uwagę mojej "doskonałej" kondycji finansowej, bo czasem przymieramy głodem)
Wniosek złożyłam 02.09.2014r, a sprawa odbyła się 31.07.2015 !!!!!!!!!!!!!
Oto, co w uzasadnieniu:
"Natomiast co do daty od której winno nastąpić podwyższenie alimentów, w ocenie Sadu Rejonowego winna być to data 01.07.2015r., mając na uwadze, że wyrok wydany został 31.07.2015r, zaś pozew wpłynął 02.09.2014r
Data wskazana w wyroku tj." 01.07.2014r" wpisana została omyłkowo, gdyż powinna to być data 01.07.2015r Mając na uwadze jednak, iż rozstrzygnięcie o dacie jest rozstrzygnięciem merytorycznym nie może być sprostowane w drodze sprostowania oczywistej omyłki, lecz jedynie zmienione w drodze apelacji.
Data z jaką powinno nastąpić podwyższenie alimentów tj. 01.07.2015r została przez sąd uznana za słuszną z uwagi na ogólną zasadę, lex retro non agit (prawo nie działa wstecz),oraz z uwagi na uznanie, że brak możliwości po stronie pozwanego do wstecznego wyrównania podwyższonych alimentów, wyrównania za okres wsteczny nie wypłaca również Fundusz Alimentacyjny, tak więc podwyższenie alimentów od lipca 2014r jest bezzasadne i niecelowe i jedynie z powodu omyłki wpisana została data 2014 zamiast prawidłowej daty 2015r."

1) Rozumiem, że muszę sprostować datę -czy robię to w apelacji, czy jakimś innym trybem (może jakiś art. z KR)?
2) Alimenty podwyższono z kwoty 600zł (w 2011r) do kwoty 800zł ale z takim uzasadnieniem:
" Podwyższanie tych alimentów do wyższych sum byłoby zdaniem Sądu iluzoryczne i bezskuteczne, ponieważ i tak nie będą płacone z Funduszu Alimentacyjnego, zaś pozwany ewidentnie lekceważy sobie swoje zobowiązania finansowe, co jest postawą godną ubolewania"

Jakich argumentów użyć, bo w myśl powyższego uzasadnienia, nie ma sensu w ogóle podwyższać alimentów powyżej kwoty 500zł (bo tyle wypłaca FA na jedno dziecko!!!)?

Poproszę o pomoc dotyczącą przepisów prawa, ba mnie ręce opadły jak to czytałam.

Pozdrawiam.
BeciaPL
BeciaPL jest off-line  
19-09-2015, 02:38  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.808
Domyślnie RE: Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Sad ma racje. Mogla Pani skladac wniosek o zabezpieczenie powodztwa, z jakiejs przyczyny zaniechala Pani z tego prawa. Sad uznal, ze nie wykazala Pani na oststniej rozprawie zapewne, ze z okresu of wrzesnia 2014 do dzisiaj istnieja jakies niezabezpieczone potrzeby dziecka.
Jak sama Pani napisala sad uzasadnil to sensownie, ojciec powiniwn placic biezace, wyrok ma odzwierciedlac mozliwosci rodzica. FA rowniez nie wyplaca wstecznych swiadczen, zatem sytuacja dziecka sie nie zmieni, a sama zmiana wyroku nie bedzie w Pani sytuacji miec znaczenia. Apelacja to tylko strata kasy podatnikow, szanse na zmiane wyroku w kwestii daty sa male, a ojciec zapewne i tego kosztu sprawy sadowej nie pokryje.
robinsonik jest off-line  
19-09-2015, 12:33  
ankakowalska
Zbanowany
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Po pierwsze- nie składaj żadnej apelacji. Ważny jest wyrok, a w nim masz alimenty od 1 lipca 2014r. Apelacja nie jest obowiązkowa i nawet sąd nie może Cię zmusić, abyś ją złożyła.
Apelację może sobie złożyć ojciec dziecka, a wtedy odpowiedz na nią w terminie i staw się na sprawę.

Wysokość alimentów uzalezniona jest tylko od potrzeb dziecka i od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Sędzia urwał się z choinki, skoro wg niego decydują inne czynniki- z FA i brakiem (w tym momencie, a co będzie w przyszłości, to pewnie sędzia nie wie) możliwości odzyskania należności w kwocie wyższej, niż wypłaca FA na czele. Składaj skargę merytoryczną na sędziego- rażąca obraza przepisów postępowania. Niech się douczy.

Taka argumentacja ponadto pozbawiłaby matkę prawa do dochodzenia od ojca wydatków z tytułu regresu (art. 140 kro), a to byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (pozbawienie matki prawa).


ŻADNEJ APELACJI NIE SKŁADAJ!!!

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
Sad ma racje. Mogla Pani skladac wniosek o zabezpieczenie powodztwa, z jakiejs przyczyny zaniechala Pani z tego prawa.Nie bredź. Występowanie o zabezpieczenie nie jest konieczne. Jeśli jest inaczej, to poproszę o paragraf na tę okoliczność. Tym bardziej, że sąd uzasadnił inaczej, niż Ty (równie idiotycznie nawiasem mówiąc).

Sąd przyznał, że są okoliczności uzasadniające podwyższenie alimentów i że istniały one w momencie złożenia pozwu o podwyższenie- czym uzasadniona jest data podwyższenia od dnia wniesienia pozwu. I to jest w wyroku i ten wyrok nie musi być poddawany weryfikacji przez sąd wyższej instancji, bo nie ma obowiązku składania apelacji.


Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
FA rowniez nie wyplaca wstecznych swiadczen, zatem sytuacja dziecka sie nie zmieni,

Ale nie wiadomo, co czas przyniesie, czy pan tatuś nie otrzyma spadku, nie podejmie jakiegoś zatrudnienia itp. Wtedy zapłaci to, czego nie płaci teraz FA.
Jest nawet wyrok Sądu Najwyższego, który wyraźnie mówi o tym, że takie uzasadnienie, jakie w tej sprawie sporządził sąd (FA i brak dzisiaj możliwości egzekwowania całej należności) jest sprzeczne z obowiązującym prawem (potrzeby a możliwości).
ankakowalska jest off-line  
19-09-2015, 14:01  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.808
Domyślnie RE: Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Pani ma jednak problem z czytaniem. Autorka napisala ze w wyroku ma date 1 lipiec 2015.
robinsonik jest off-line  
19-09-2015, 14:15  
ankakowalska
Zbanowany
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
Autorka napisala ze w wyroku ma date 1 lipiec 2015.
Naprawdę?

Cytat:
Napisał/a BeciaPL Zobacz post
Data wskazana w wyroku tj." 01.07.2014r" wpisana została omyłkowo, gdyż powinna to być data 01.07.2015r. Mając na uwadze jednak, iż rozstrzygnięcie o dacie jest rozstrzygnięciem merytorycznym nie może być sprostowane w drodze sprostowania oczywistej omyłki, lecz jedynie zmienione w drodze apelacji
ankakowalska jest off-line  
19-09-2015, 14:57  
ankakowalska
Zbanowany
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Apelacja od wyroku alimentacyjnego

Jeszcze jeden smaczny kąsek, przeoczony przeze mnie:

Cytat:
Napisał/a BeciaPL Zobacz post
Data z jaką powinno nastąpić podwyższenie alimentów tj. 01.07.2015r została przez sąd uznana za słuszną z uwagi na ogólną zasadę, lex retro non agit (prawo nie działa wstecz),
Skarga na sędziego obowiązkowa jak nic.
Niech się douczy szkodnik jeden i zrozumie, że prawo jest po to, aby je przestrzegać, a sędzia nie może go sobie dowolnie tworzyć i interpretować, bo to nie jego rola.

Skargę składać, a nie apelację.
ankakowalska jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ apelacja od wyroku alimentacyjnego- skutki (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, czy wnosząc apelację od wyroku sądu rejonowego dot. wysokości alimentów apelując o niezasadność ich wysokości, sąd może uznać że...
§ Apelacja od wyroku alimentacyjnego (odpowiedzi: 13) Witam.Postanowiłem wystąpić z apelacją wyroku,który wczoraj mi zasądzono,a który w moim odczuciu nie jest w pełni sprawiedliwy. Czy to prawda,że w...
§ Pytanie co do wyroku alimentacyjnego (odpowiedzi: 2) Witam pytanie polega na tym, iż jeżeli wyrok alimentacyjny jest na matkę dziecka, a w trakcie dziecko stanie się pełnoletnie to dziecko może od razu...
§ Apelacja od wyroku alimentacyjnego (odpowiedzi: 11) Witam . czy ktoś z was spotkała się z takim zdarzeniem i może coś na ten temat powiedzieć . ;) Jestem drugą żoną swojego męża, długo po jego...
§ Apelacja odnosnie uchylenia obowiazku alimentacyjnego (odpowiedzi: 7) Witam i proszę o pomoc jak postąpić w tej sytuacji. Płacę alimenty na córkę i nigdy z nimi nie zalegałem. Z chwilą ukończenia przez córkę...
§ apelacja od wyroku alimentacyjnego (odpowiedzi: 2) Witam. Sad zasadzil alimenty na rzecz mojego syna w wysokosci 600 zl. Pozwany odwolal sie od tego wyroku uzasadniajac ze ma raty bankowe i ma juz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:38.