Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki? - Forum Prawne

 

Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Witam! Potrzebuje porady z zakresu prawa rodzinnego. Sprawa wygląda następująco: wychowuje samotnie 3 letniego synka, w akcie urodzenia na moj wniosek jest wpisane imie ojca i moje nazwisko ( nie jest wpisany biologiczny ojciec). Dziecko ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-07-2009, 22:22  
dorota9452
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Witam! Potrzebuje porady z zakresu prawa rodzinnego. Sprawa wygląda następująco:
wychowuje samotnie 3 letniego synka, w akcie urodzenia na moj wniosek jest wpisane imie ojca i moje nazwisko ( nie jest wpisany biologiczny ojciec). Dziecko ma niewielki kontakt z biologicznym ojcem ( przebywa on zagranicą). Na skutek pewnych bodźców chce on uznać dziecko ale ja nie chce sie na to zgodzic.
Czy może to zrobić wbrew mojej woli??
dorota9452 jest off-line  
19-07-2009, 22:59  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.190
Domyślnie RE: Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Do uznania dziecka w USC potrzebna jest zgoda matki. Wbrew matce można ustalić ojcostwo w Sądzie.
kadi jest off-line  
19-07-2009, 23:02  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Pisałem już na tych forach na ten temat. Może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Od 28 kwietnia 2003 roku, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Sygn. akt K 18/02

po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy, Sejmu i Prokuratora Generalnego, a także Rzecznika Praw Dziecka, na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2003 r., wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności:
1) art. 77 w zw. z art. 84 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U.........

2) art. 84 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9............

o r z e k a:

........................................
...........
2. Art. 84 ustawy powołanej w punkcie 1:

1. jest niezgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 oraz art. 72 ust. 1 zd. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji w zakresie, w jakim wyłącza prawo mężczyzny będącego biologicznym ojcem dziecka do dochodzenia ustalenia ojcostwa;
2. nie jest niezgodny z art. 48 ust. 2 Konstytucji.


Uzasadnienie jest długie ale warto go poczytać.

poniżej daję Ci link do strony z wyrokiem.

K 18/02 - 28 kwietnia 2003 r.


skopiuj go i wklej w przeglądarkę
grzegorz97 jest off-line  
19-07-2009, 23:04  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Pozdrawiam
grzegorz97 jest off-line  
20-07-2009, 09:15  
dorota9452
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko bez zgody matki?

Serdecznie dziękuję
dorota9452 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ojciec biologiczny chce zatrzymac dziecko przy sobie (odpowiedzi: 6) Witam. Prawie dwa lata temu związałem się z mężatką która była w separacji. Ich sprawa rozwodowa trwa dalej, kolejny termin mają jakoś we wrześniu...
§ biologiczny ojciec chce dziecko po 4 latach (odpowiedzi: 7) Witam. Poznałem partnerkę z dzieckiem, spotykamy sie od dłuższego czasu, kupiliśmy dom. Tydzień temu uznałem dziecko za swoje i dziś odezwal sie...
§ Urodziła mi dziecko, wpisała ojciec nieznany...chciałbym uznać własne dziecko! (odpowiedzi: 26) Witam Mam poważny problem, z którym nie jestem w stanie sobie poradzić. Miałem fajną dziewczynę, planowaliśmy dziecko i w ogóle wspólne życie.W...
§ czy biologiczny ojciec może starać sie o dziecko urodzone w małżeństwi (odpowiedzi: 52) Witam, Gdy okazało się,że jestem w ciąży wyszłam za mąż za narzeczonego z którym byłam przez 6 lat,urodziło się dziecko,prawnie jest mojego męża,po...
§ Czy ojciec może uznać dziecko? PILNE (odpowiedzi: 14) Czy pełnoletni ojciec dziecka ,który nie jest mężem nieletniej matki może uznać dziecko w USC ? :confused:
§ Kiedy biologiczny ojciec może zabrać matce dziecko?? (odpowiedzi: 2) Witajcie! Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży i potencjalny Tatuś mojej córeczki z którym nie miałam kontaktu przez 8 miesięcy nagle się odezwał i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:47.