Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne? - Forum Prawne

 

Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Witam. Jestem mamą czteroletniej dziewczynki. Rok temu złożyłam wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, gdyż te były nieregularne. Ojciec przyjeżdżał po dziecko kiedy chciał i odwoził je też kiedy chciał. W odpowiedzi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
10-01-2016, 18:02  
...Marta...
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Witam.
Jestem mamą czteroletniej dziewczynki. Rok temu złożyłam wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, gdyż te były nieregularne. Ojciec przyjeżdżał po dziecko kiedy chciał i odwoził je też kiedy chciał.

W odpowiedzi na mój wniosek ojciec złożywszy swój wniosek zapisał punkt w którym żąda ode mnie 500 zł za nieodbyte spotkanie z dzieckiem z mojej winy.
Czy coś takiego jest w ogóle możliwe? Słyszałam od Pani kurator sądowej, że jest to niedorzeczne, i że jeśli już to taka kara ma na celu działać także w drugą stronę, czyli, że w momencie gdy ojciec nie stawi się po dziecko bez podania konkretnej przyczyny taką karę musi zapłacić on.

We wniosku zawarł również, że w momencie, gdy nie będzie on mógł odebrać osobiście dziecka to upoważnia do tego swoją mamę, tatę lub rodzeństwo. Dodam, że rodzeństwa ma czworo. Czy możliwym jest, aby tyle osób mogło być upoważnione do odbioru naszej córki?

Ostatnie pytanie już
Ojciec dziecka mieszka wraz ze swoją konkubiną. Z jego opowiadań wynika, że nie jest to osoba, która powinna mieć kontakt z dzieckiem. Posiada ona swoje dziecko, ale jest ono głównie wychowywane przez rodziców tej dziewczyny, podobno nawet, gdy jej syn jest chory zostaje on wywożony do dziadków i tam dziadkowie się nim zajmują. Niejednokrotnie "podrzucała" swojego syna swoim rodzicom a sama wyjeżdżała na weekend wraz z ojcem mojego dziecka do jego domu rodzinnego oddalonego o 100 km. Dodatkowo dziecko donosiło mi, że pani ta wraz z jej tatą spożywają alkohol. Miałam okazję poznać tę kobietę na pierwszej sprawie sądowej. Zrobiła mi ona przed salą rozpraw karczemną awanturę, że utrudniam ojcu kontakt z dzieckiem, ponad to w moją stronę zostały skierowane oszczerstwa. Wszystko to słyszała nasza córka. Na media społecznościowe pani ta wstawia zdjęcia z libacji alkoholowych. Córka utrzymuje, że nie lubi tej kobiety. Była sytuacja, że kobieta ta zastraszała dziecko mówiąc, że jak mała powie mi, że była dla niej niemiła, to tata nie będzie jej kochał, podobno też krzyczała na mała i zastraszała. Czy mogę wnioskować o zakaz kontaktów tej kobiety z moim dzieckiem? Na początku związku jej i ojca dziecka ojciec sam stwierdził, że jest to pani lekkich obyczajów.
Dodam jeszcze, że czeka nas badanie w rodk.

Bardzo proszę o odpowiedź.
...Marta... jest off-line  
10-01-2016, 18:11  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Tak w skrócie pisząc zawsze można wnioskować o wszystko, nie spotkałam się jeszcze z takim wyrokiem gdzie były zapisy o karach pieniężnych czy też osobach upoważnionych no ale ... musisz zapamiętać, że w przypadku spraw sądowych to nie wy decydujecie co, kto komu i kiedy tylko sąd ... on was wysłucha a i tak "swoje zasądzi" (oczywiście będzie to wypośrodkowane miedzy tym co ty chciałaś, ojciec dziecka i tym co jest najlepsze dla samego dziecka)...
2zona jest off-line  
10-01-2016, 18:53  
NoUser
Użytkownik
 
NoUser na Forum Prawnym
 
Posty: 220
Domyślnie RE: Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Że wtrącę swoje 3 grosze ponieważ coś z Sędzia poruszyliśmy temat kontaktów z dzieckiem gdzie były różnego typu zapisy. Sędzia powiedział, że ponieważ to ugoda to zapisał tak jak chcieliśmy, ale jak było postanowienie to by takich rzeczy nie pisał. Nie wiem czy to coś ma do rzeczy, może pomoże.

Na pewno po takiej ugodzie Sądowej czy też postanowieniu można wnosić o egzekucję tych kontaktów i wtedy możliwa jest kara pieniężna. Ale to już głębszy temat.

@2zona: z niejednej sprawy wiemy, że Sądy nie zawsze tak kolorowo "wypośrodkowują" różnego typu kwestie.
NoUser jest off-line  
10-01-2016, 20:07  
...Marta...
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Niestety... ja chciałam ugody ale się nie da...
...Marta... jest off-line  
11-01-2016, 22:17  
debastet
Stały bywalec
 
Posty: 700
Domyślnie RE: Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Z tego co napisałaś to ojciec odpisał na Twój wniosek, a teraz czekacie na sprawę a w międzyczasie badania Rodk. W mojej ocenie to sprawa ta skupi się na ustaleniu terminów i godzin, które obojgu Wam będą odpowiadać.
Jeśli chodzi o zapis o karze to nie martw się tym bo o zagrożenie karą występuje się w oddzielnym postępowaniu dopiero wówczas gdy kontakty są ustalone a jedna ze stron ich nie przestrzega.
Kontakty dotyczą ojca z dzieckiem, a nie jego rodziny, więc po to ustala się kontakty żeby ich przestrzegać. Zawsze może poprosić kogoś ze swej licznej rodziny by go wyręczyli w ważnych sprawach a on spokojnie zajmie się córką. Wątpię by Sąd podjął takie absurdalne zapisy.
Jeśli zaś chodzi o kontakt czy spotkania w obecności konkubiny to możesz o to wystąpić tylko, że jeśli ojciec mieszka u niej to trudno by zabrał dziecko na weekend. Po za tym może badanie Rodk rozwieje Twoje wątpliwości na temat konkubiny bo może po prostu trudno Ci się pogodzić, że Twoje dziecko przebywa w jej towarzystwie. Ale takie jest życie i facet ma prawo by sobie je ułożyć, a dziecku łatwiej będzie jeśli powiesz mu, że tata może mieszkać z kim chce i być z kim chce. Dziecko czuje się zagubione bo jeśli miło spędza czas w towarzystwie ojca i jego nowej dziewczyny to ma wyrzuty sumienia wobec Ciebie.
Jeśli zaś w badaniu Rodk Twoje podejrzenia się potwierdzą to będziesz miała argumenty by dziecko nie miało styczności z konkubiną.
debastet jest off-line  
12-01-2016, 10:37  
...Marta...
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy ojciec dziecka może nakładać na matkę kary pieniężne?

Bardzo dziękuję za tak konkretną odpowiedź.
...Marta... jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ojciec porwał dziecko teraz chce pozbawić matkę praw do dziecka (odpowiedzi: 29) Sytuacja którą przedstawię wyda się bardzo dziwna .Dwoje ludzi żyło ze sobą 4 lata z tego związku jest dziecko obecnie 10-letnie .Po rozwodzie...
§ ojciec dziecka nie wyraza zgodny na wyprowadzke syna z matką i urlop (odpowiedzi: 3) Nie wiem co zrobić w takiej syt. czy wystąpic do sądu??? Otóz ex ma zasądzone widzenia syna poza miejscem zamieszkania w 2 3 4 sobote miesiaca od 9...
§ Czy Biblioteka Publiczna może nakładać kary finansowe? (odpowiedzi: 2) Pytanie jak w temacie. Czy jest to jakoś umocowane w prawie? Oprócz regulaminu Biblioteki?
§ Ojciec chce pozbawić matkę praw do dziecka, czy ma ku temu podstawy? (odpowiedzi: 3) Witam, Sytuacja wygląda następująco - Ojciec i matka żyją w konkubinacie i obydwoje zajmują się dzieckiem (dziecko ma 1,5 roku), matka (23 lata)...
§ definica grzywny, kto ją może nakładać (odpowiedzi: 3) Mam pytanko, kto w naszym kraju na osobę fizyczną może nakładać grzywnę. Czy może to np. czynić spółka kodeksu handlowego lub cywilnego?
§ Jakie prawa ma ojciec dziecka jeśli nie jest z matką? (odpowiedzi: 6) Witam, zwracam sie do was o pomoc, bo sam juz nie wiem co moge zrobic. Jestem ojcem dziecka (nie mam i nie mialem zwiazku malzenskiego z matka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:07.