Odwołanie od wyroku o alimenty - Forum Prawne

 

Odwołanie od wyroku o alimenty

Witam serdecznie! Piszę "na gorąco" z konta partnerki. Przedstawię moją sytuację i proszę o rady i pomoc. Mam niespełna dwuletnie dziecko z poprzedniego nieformalnego związku. Z była partnerką nie jestem od września ubiegłego roku. Od ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-04-2016, 12:01  
karoolina_91
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Odwołanie od wyroku o alimenty

Witam serdecznie!

Piszę "na gorąco" z konta partnerki. Przedstawię moją sytuację i proszę o rady i pomoc.

Mam niespełna dwuletnie dziecko z poprzedniego nieformalnego związku. Z była partnerką nie jestem od września ubiegłego roku. Od listopada jesteśmy w konflikcie. Nie widzę szans na dogadanie się z nią.
Dostałem dziś pismo z sądu o ustaleniu mi alimentów na dziecko. Rozprawa odbyła się w poniedziałek 28.03, o czym zostałem poinformowany przez eks 29.03 - byłem zdziwiony, bo nie dostałem żadnego zawiadomienia z sądu, ona nie chciała mi podać konkretnych informacji, więc zadzwoniłem jakiś czas temu do sądu i dowiedziałem się, że pismo zostało wysłane 29.01, rozprawa rzeczywiście odbyła się 28.03, a 04.04 zostało wysłane postanowienie na pozew z dnia 09.11, które otrzymałem dziś. W postanowieniu zawarto, że ustalono kwotę alimentów na 400zł. Nie podważam tego. Chcę płacić i na taką kwotę mnie stać. Moja eks wnioskowała o 800zł. W swoim uzasadnieniu podała koszty utrzymania dziecka, wliczając w to nawet kwotę 40zł za Internet (serio? dwulatka korzysta z Internetu?!), opisała, że była zmuszona podjąć zatrudnienie, gdyż ja nie interesowałem się dzieckiem ani jego utrzymaniem - zatrudnienie podjęła, gdy jeszcze byliśmy razem. Pisała również inne rzeczy, którymi mnie oczerniała, ale nie to jest istotne. Nieprawdą jest, że nie interesowałem się dzieckiem. Byłem zmuszony złożyć wniosek o ustalenie kontaktów, gdyż była nie pozwalała mi widywać sam na sam dziecka. Mam zabezpieczone kontakty na dwa weekendy w soboty i niedziele po cztery godziny. Chciałem równiez ponosić koszty utrzymania dziecka. Jeszcze w listopadzie prosiłem eks o podanie numeru konta, na które mógłbym przelewać pieniądze. Nie chciała mi go podać. W związku z tym zdecydowałem, że będę robić dla dziecka zakupy (artykuły spożywcze i przemysłowe, kosmetyki, ubranka, etc). Starałem się robić je regularnie co tydzień na kwotę około 100zł. W pewnym momencie miałem gorszą sytuację finansową, straciłem pracę na okres dwóch miesięcy i wówczas robiłem mniejsze zakupy. Ponoszę również koszty podczas moich spotkań z córką - wyjazdy, jedzenie, zabawki, którymi mozemy się bawić podczas jej wizyt u mnie. Na wszystkie zakupy od początku zbieram paragony. W związku z tym, że ponosiłem jakieś koszty - wbrew temu, co w pozwie napisała moja eks - zastanawiam się, w jaki sposób złożyć do sądu pismo o umorzenie lub zmniejszenie kwoty za okres od listopada do teraz. Jutro otrzymam pensję i zamieszam wysłać mojej eks 400zł zasądzonych alimentów, ale jeśli dobrze rozumiem, mam jeszcze wg postanowienia sądu do spłaty za okres od 09.11 do teraz kwotę 2000zł. Z jakieś racji miałbym płacić całość, skoro dostarczałem dziecku zakupy?
I stąd moje pytanie - czy wystarczy w odpowiedzi na otrzymane postanowienie, że wyśle do sądu odpowiedź z prośbą o uwzględnienie ponoszonych do tej pory wydatków, dołączenie paragonów i poproszenie o zmniejszenie lub umorzenie wysokości zobowiązania za poprzednie miesiące? Czy muszę napisać o wydanie wyroku i dopiero apelację? Tak jak pisałem wcześniej - nie podważam wysokości zasądzonych alimentów. Zgadzam się na nie, chcę płacić i zamierzam to robić. Chodzi tylko o to, ze ponosiłem koszty związane z dzieckiem, co moja eks zataiła przed sądem.
Proszę o radę.

Pozdrawiam,
Radek
karoolina_91 jest off-line  
07-04-2016, 14:35  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Marnie to widzę ponieważ paragony to można zebrać pod każdą kasą marketu (co innego gdybyś miał faktury imienne), ponadto zamiast przelewać pieniądze na konto mogłeś je wysyłać przekazem pocztowym.
2zona jest off-line  
07-04-2016, 14:41  
zbuntowanaa
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Dlaczego nie otrzymałeś wezwań? Kiedy otrzymałeś postanowienie? Możesz spróbować je zapalić, jeśli nie jest jeszcze prawomocne. Ale alimenty zapłać, bo wejdzie Ci komornik. W tytule wpisz alimenty I miesiąc bieżący.
zbuntowanaa jest off-line  
07-04-2016, 14:48  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.470
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Dostałeś bardzo niskie alimenty. Możesz, co prawda wnosić do sądu okręgowego o ponowne rozpatrzenie ale nie radziłabym. Sąd I instancji przyznał Twojemu dziecku 400 zł. Okręgowy - przyzna więcej. Jeśli Twoja była nie zarabia jedynie głodowej, minimalnej pensji - to temu dziecku nie będzie należało się wsparcie z programu 500+.
Grenada jest off-line  
07-04-2016, 14:48  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.819
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Jedyne co teraz mozna to zlozyc apelacje - 14 dni od dnia wydania wyroku. W apelacji podniesc dwie rzeczy, brak powiadomienia o sprawie-wskazac, ze matka znala prawidlowy adres. Wnosic o zmiane wyroku w kwestii wyrownania. Tutaj uzasadnic tym, ze ma Pan staly kontakt z dzieckiem i bylo alimentowane w calym tym okresie. Opisac sytuacje z prosba o podanie rachunku, ja dolaczylbym wszystkie paragony. Wskazalbym tez, ze byl problem z matka i kontakatmi - podac numer akt sprawy dotyczacej kontaktow.

Apelacje skladamy do sadu okregowego za posrednictwem sadu rejonowego. Zostalo malo czasu.
Jesli chodzi o sama kase-musi Pan ja wplacic w calosci (razem z tymi 2tys) inaczej matka moze podreptac do komirnika (o ile juz tego nie zrobila). Przy kwocie 2 tys wyraznie zaznaczyc splata alimentow za okres x z obowiazkiem zwrotu w przypadku uznania apelacji. W ten sposob nie bedzie mogla bronic sie, ze zostaly skonsumowane i nie ma wzbogacenia. Jesli matka nie podaje rachunku to zlozyc w sadzie wnisek o ustalenie depozytu sadowego - uzasadnic odmowa przyjmowania gotowki i odmowa podania numeru rachunku bankowego.
robinsonik jest off-line  
07-04-2016, 14:57  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.522
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
Jedyne co teraz mozna to zlozyc apelacje - 14 dni od dnia wydania wyroku.
a jezeli to wyrok zaoczny
Agnieszka3M jest off-line  
07-04-2016, 15:38  
karoolina_91
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi.

Wiem, że mógłbym przekazywać pieniądze za pomocą przekazu pieniężnego, ale obawiałem się, ze mogłby je odebrać ojciec mojej byłej. Znam człowieka - nie dałby pieniędzy matce mojego dziecka. Uważałem, że lepiej w takim przypadku robić zakupy dla małej. Matka nie chciała podać numeru swojego konta ani brać pieniędzy do ręki za pokwitowaniem mi odbioru.

Jej bardzo ciężko cokolwiek z nią dogadać. Wymyśla na mnie oszczerstwa nie tylko w pozwie o alimenty, ale również podczas wytoczonej przeze mnie sprawy o ustanowienie kontaktów z córką.

Alimenty małe - nie małe. Nie wiem, dlaczego sąd ustanowił takie, chociaż ona wnioskowała o 800zł. Niestety, póki co, nie mam możliwości płacić więcej. Ponoszę dodatkowe koszty w dni, które dziecko może spędzać ze mną. Jeśli zacznę zarabiać więcej, to zamierzam dawać więcej w ramach alimentów. Póki co, jestem na okresie próbnym na niższej stawce.

Wyrok wydany w trybie zaocznym? To coś zmienia?

Nie mam pojęcią, dlaczego nie otrzymałem wezwań. Dzwoniłem do sądu wcześniej. Upewniłem się czy była podała prawidłowy adres.

Postanowienie otrzymałem dziś. Zostało wysłane 4 kwietnia. Sprawa odbywała się 26 marca, a pozew był złożony 9 listopada.

Alimenty za bieżący miesiąc mam zamiar wpłacić, jak tylko otrzymam wynagrodzenie (jutro). Natomiast chciałbym obniżyć kwotę za okres od listopada do dziś, gdyż ponosiłem koszty związane z częściowym utrzymaniem dziecka robiąc zakupy. Mam też nagranie z listopada, w którym była odmawia podania numeru konta i otrzymywania pieniędzy do rąk, ale nie chciałbym wykorzystywać takich rzeczy.
karoolina_91 jest off-line  
08-04-2016, 08:45  
karoolina_91
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Generalnie, doczytałem pismo dokładnie. Wczoraj zrobiłem to bardzo pobieżnie w drodze do pracy i pisałem jeszcze pod wpływem emocji.

400zł, które zostały zasądzone do zabezpieczenie na czas postępowania. Mam ustalone to zobowiązanie od dnia 9 listopada minionego roku. 5 maja odbędzie się rozprawa. Moja była wystąpiła o 800zł alimentów na łączne utrzymanie dziecka i siebie - żyliśmy w związku nieformalnym, więc nie mam obowiązku utrzymywania również jej. Wyliczyła miesięczny koszt utrzymania córki na 529zł; w kosztach wliczone są również telefon i internet na kwotę łączną 70zł. Czy to są rzeczy, z których korzysta dwuletnie dziecko? Nie sądzę.

Mam dostarczyć do sądu zaświadczenia o dochodach z ostatnich 6 miesięcy oraz zestawienie kosztów utrzymania. Dwa miesiące pozostawałem bez pracy - wystarczy, że to opiszę, czy muszę jakoś udowodnić?
Myślę, że w tej sytuacji sąd ustali alimenty na kwotę 400-500zł i jest to kwota, z której mogę się wywiązać.

Kwestią problematyczną jednak pozostaje obowiązek spłacenia zabezpieczenia - na dzień dzisiejszy jest to kwota 2400zł. Jak pisałem wczesniej, od listopada robiłem córce zakupy potrzebnych artykułów na łączną kwotę niemal 1500zł. Zastanawiam się, czy spróbować porozumieć się z byłą, aby uznała te zakupy na poczet zabezpieczenia + spłacę jej rożnicę, czyli 900zł. Pomijając fakt, że wątpie, aby zgodziła się na taką ugodę, ale gdyby tak się stało i podpisalibyśmy na piśmie takie porozumienie, to czy jest to obowiązujące, gdyby za jakiś czas coś jej się zmieniło i zechciała jednak sćiągnąć ze mnie te pieniądze poprzez komornika?
Jeśli nie przejdzie taka opcja, to zapłacę jej teraz tę kwotę, ale w odpowiedzi do sądu opisze sytuację, załącze paragony i będę liczył, że sąd mi to uzna. Wówczas ona będzie zobowiązana do zwrotu, czy zostanie to odciągnięte od kolejnych alimentów, np. poprzez mniejsze kwoty przez kilka miesięcy?

Przepraszam, że pisze takie rozległe posty, ale już sam nie wiem, co mam zrobić, żeby mieć te sprawy za sobą, jestem zmęczony ciągłymi przepychankami z nią.

Pozdrawiam,
Radek
karoolina_91 jest off-line  
14-05-2016, 16:35  
julk1
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

I jak potoczyły się twoje losy? Ile sąd ostatecznie przyznał alimentów?
julk1 jest off-line  
14-05-2016, 22:09  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.819
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Zapewne sie jeszcze nie zakonczyla, sprawy alimentacyjne trwaja miesiacami, zwlaszcza w duzych miastach.
robinsonik jest off-line  
20-05-2016, 10:27  
karoolina_91
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Odwołanie od wyroku o alimenty

Cytat:
Napisał/a julk1 Zobacz post
I jak potoczyły się twoje losy? Ile sąd ostatecznie przyznał alimentów?
Odpisuję z opóżnieniem...

O dziwo sprawa alimentacyjna zakończyła się na jednej rozprawie. Sąd przyznał mi 450 zł alimentów. Trochę dziwi mnie działanie Sądu, gdyż zostałeś poinformowany wprost, że nie patrzą nawet na moje dochody, wydatki, rachunki, itd, gdyż - jak ułyszałem od Sędziny - "Ojcowie zawsze kombinują, zatrudniają się na 1/3 etatu". Ja przedstawiłem wszystko zgodne z prawdą. Co prawda myślałem, że ze względu na moje zarobki, zarobki matki dziecka i to, jakie były przedstawione koszty utrzymania dziecka, otrzymam mniejsze alimenty. Matka wyliczyła koszty utrzymania niespełna dwuletniej córki na 529 zł miesięcznie (wliczając w to telefon i internet. Serio, to są potrzeby dziecka?), wnioskowała o 500zł zabezpieczenia i 800zł alimentów (!). Sąd chyba niedokładnie zapoznał się z jej pozwem i moją odpowiedzą, bo stwierdził, że skoro matka chce 500zł alimentów, a koszty na pewno są zawyżone, to przyznaje 450zł alimentów. Z czego wynika, że koszty utrzymania dziecka głównie ponoszę ja, ale cóż. Nie miałem już ochoty na dalsze wałkowanie sprawy... Miałem być obciążony równiez kosztami postępowania sądowego w wysokości ponad 1000 zł, o co wnioskowała matka; miała pełnomocnika. udowodniłem, iż wczesniej robiłem zakupy dla dziecka, a wpłaciłem na konto matki całą kwotę zasądzonego zabezpieczenia i Sad zaproponował, że kwota zakupów zostanie odliczona z kolejnych alimentów, na co matka się nie zgodziła. Więc Sąd zobowiązał matkę do pokrycia kosztów postępowania z kwoty, którą przelałem w ramach zabezpieczenia.

Sprawa odbyła się szybko. 25 minut i koniec. Zatem raz jeszcze dziękuję za wszystkie rady i pozdrawiam
karoolina_91 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie od wyroku sądu w sprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty (odpowiedzi: 4) Mam do państwa pytanie... W środę został wydany wyrok w sprawie z mojego powództwa o ustalenie ojcostwa i alimenty i tu chciałam zadać ważne...
§ Podwyższone alimenty a odwołanie od wyroku (odpowiedzi: 7) Witam mam pytanie sąd podwyższył mi alimenty na dziecko z 300 do 600 zł z klauzulą natychmiastowej wykonywalności i zasadził alimenty wstecz od...
§ Alimenty. Odwołanie od wyroku. Pilne. (odpowiedzi: 11) Witam. Potrzebuję pomocy przy napisaniu odwołania do sądu w sprawie wyroku jaki zapadł. Chodzi o spłatę alimentów za okres przed wyrokiem (od dnia...
§ Odwołanie się od wyroku zaocznego (alimenty) (odpowiedzi: 2) WYROK ZAOCZNY W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia Sąd Rejonowy w składzie: Przewodniczący - Protokolant - po rozpoznaniu w dniu w ...
§ alimenty a odwołanie od wyroku (odpowiedzi: 1) Witam! rozwiodłem się 12 marca, po 1 sprawie sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie i wysokość alimentów płatnych do 15 dnia każdego miesiąca. w...
§ Pomocy!!! Odwołanie się od wyroku ugody o alimenty. (odpowiedzi: 5) Dziś(30.03.2009r) miałam sprawę o alimenty na dwie córki (3 lata i 2m-ce), żądałam 1000 zł. Sąd orzekł 600 zł. na obie. Ja zgodziłam się za ugodą z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:50.