Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem - Forum Prawne

 

Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Witam (mam nadzieję, że piszę we właściwym dziale) Mam pewien problem, na który ciężko znaleźć mi rozwiązanie w sieci. Ostatnio mój ojciec dokonywał różnych operacji pieniężnych przy zmianie banków i likwidacji lokat. I tak się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
10-05-2016, 20:10  
RicSimane
Początkujący
 
RicSimane na Forum Prawnym
 
Posty: 4
Domyślnie Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Witam
(mam nadzieję, że piszę we właściwym dziale)

Mam pewien problem, na który ciężko znaleźć mi rozwiązanie w sieci.
Ostatnio mój ojciec dokonywał różnych operacji pieniężnych przy zmianie banków i likwidacji lokat. I tak się stało, że przez przypadek przelał sporą ilość pieniędzy (rzędu dziesiątek tysięcy) na moje konto. Po kilku dniach odkryliśmy błąd i ja mu te pieniądze przelałem z powrotem, ale pojawiły się pytania:
  1. Czy każda z tych operacji powinna liczyć się teraz za darowiznę lub coś innego?
  2. Czy mogłoby to zostać uznane za depozyt nieprawidłowy? Suma nie uległa zmianie, pieniądze nie zostały rozdysponowane, aczkolwiek zanim odkryliśmy błąd dokonałem różnych opłat z mojego konta.
  3. Czy mamy w związku z tymi operacjami pieniężnymi zgłaszać cokolwiek do urzędu? Czy fiskus może się uczepić tego, że na moim koncie nagle znalazły się środki, które kilka dni potem zniknęły?
  4. Czy znaczenie może mieć to, że przelałem pieniądze na inne konto, niż to z którego otrzymałem (różne banki, ale zarówno konto z którego otrzymałem jak i na które wysłałem należą do ojca)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
RicSimane jest off-line  
11-05-2016, 00:12  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.933
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

1. Tak
2. Nie, gdyby blad byl odkryty w tym samym dniu, moznaby gdybac. Tutaj wyglada to jak darowizna. Pieniadze byly rozdysponowane.
3. Tak. Pan i ojciec skladacie oswiadczenie o darowiznie. Jesli nie minelo 6 miesiecy to ani, Pan ani tata nie zaplacicie podatku.
4. Tym bardziej wyglada to na darowizne.

Pytanie teraz czy ma Pan jakis wierzycieli bo beda mieli pole do popisu w postaci skargii paulianskiej. Taty to nie dotyczy bo kasa "wrocila" i jego wierzyciele mieliby skad egzekucje prowadzic.

Jesli kwestia jest tylko US to jesli nie minelo 6 miesiecy nie ma problwmu - zglosic sie z tata i zalatwic w pol godzinki.
robinsonik jest off-line  
11-05-2016, 08:46  
RicSimane
Początkujący
 
RicSimane na Forum Prawnym
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Dziękuję za odpowiedź

Wierzycieli nie posiadam na szczęście.

To wszystko komplikuje sprawę z kilku powodów:
To wszystko miało miejsce 2 miesiące temu, gdy mój ojciec był jeszcze w pełni sprawny umysłowo (przynajmniej mam nadzieję, że wtedy jeszcze działał w pełni racjonalnie robiąc te operacje bankowe). Teraz jednak znajduje się w szpitalu i boimy się, że może nie odzyskać w pełni świadomości. Myślimy wręcz nad złożeniem wniosku o ubezwłasnowolnienie, ale to może trwać do roku nawet z tego co słyszałem. Jak w takim przypadku możemy złożyć jakikolwiek wniosek o darowiznę?

Inna rzecz to to, że, z tego co wiem, rodzice nie posiadają rozdzielności majątkowej, ale każdy posiadał swoje konto. Czy skoro nie ma rozdzielności majątkowej, to czy w przypadku każdej darowizny dla mnie od rodziców i dla rodziców ode mnie powinni się pod nią podpisać oboje rodziców?
RicSimane jest off-line  
17-09-2016, 20:17  
ada3233
Stały bywalec
 
Posty: 651
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Jeśli były to dziesiątki tysięcy, to też będzie bez podatku?
ada3233 jest off-line  
17-09-2016, 21:47  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Suma nie ma znaczenia.
gość-92 jest off-line  
18-09-2016, 14:25  
ada3233
Stały bywalec
 
Posty: 651
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Myślałam, że jest limit dla drowizny (Jakieś 7000 zł przez 5 lat), od wyższej kwoty płaci sie podatek 3%. Nie tak?
ada3233 jest off-line  
19-09-2016, 13:36  
UśmiechniętyParagraf
Stały bywalec
 
Posty: 867
Domyślnie RE: Czy to już darowizna? Przelew wewnątrz rodziny na konto i z powrotem

Cytat:
Napisał/a RicSimane Zobacz post
Ostatnio mój ojciec dokonywał różnych operacji pieniężnych przy zmianie banków i likwidacji lokat. I tak się stało, że przez przypadek przelał sporą ilość pieniędzy (rzędu dziesiątek tysięcy) na moje konto. Po kilku dniach odkryliśmy błąd i ja mu te pieniądze przelałem z powrotem,
kodeks cywilny art. 410 § 2: Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Jeżeli doszło do zwrotu nienależnego świadczenia, to w żaden sposób nie doszło do zaistnienia umowy darowizny, w tym również w sposób dorozumiany. Ubezwłasnowolnicie ojca, to złóż oświadczenie przed jego przedstawicielem ustawowym (zapewne ktoś z rodziny), że przelew został wykonany błędnie, dołącz do oświadczenia wydruki obydwu przelewów. Pismo w 2 egzemplarzach, niech w egzemplarzu dla Ciebie przedstawiciel ustawowy podpisze się z adnotacją "zapoznałem się".
I po kłopocie, bez bawienia się w urząd skarbowy.
Zresztą, co to za absurdalne porady? Jeśli doszłoby już do świadczenia, to jak potraktować drugie świadczenie? Jako drugą darowiznę? I znów składać deklarację do US?
UśmiechniętyParagraf jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna dla córki i przelew tych pieniędzy na konto jej męża? (odpowiedzi: 5) Chcę przekazać darowizną córce w kwocie powyżej 50tyś. Chcemy jednak by te pieniądze znalazły się na koncie jej męża (opłaca on należności, ma lepszą...
§ Przelew na konto a darowizna/pożyczka (odpowiedzi: 1) Mój tata przelał na moje konto bankowe kwotę 15.000 w trzech ratach po 5.000 (takie było ograniczenie na przelewy) w celu ulokowania na lokacie,...
§ Konto firmowe a przelew na konto prywatne (odpowiedzi: 3) Witam, mam takie pytanie dostaje/zarabiam około 1500 zł co miesiąc i mam to wpłacane na konto legalnie jest potem pit, składki itd. Ale chce to...
§ czy przelew pieniedzy syna na konto rodzicow to darowizna? (odpowiedzi: 3) Witam, Syn pracujacy za granica przelewa swoje pieniadze na konto rodzicow do Polski. Pieniadze teoretycznie ( w umowie ustnej miedzy rodzicami a...
§ kupno mieszkaniu od siostry i z powrotem darowizna na jej rzecz (odpowiedzi: 2) Witam, W ubiegłym roku kupiłam od siostry jej mieszkanie, które zakupiła jeszcze gdy była stanu wolnego, choć miała wówczas wieloletniego...
§ Przelew od rodziny w USA (odpowiedzi: 4) Witam, Ciotka mieszkająca w USA (obywatelstwo amerykańskie) zamierza przelać na moje konto ok 10 tyś. USD. Mam za te pieniądze wyremontować dom...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:51.