Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem - Forum Prawne

 

Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Istnieją sądowe zakazy zbliżania się do danej osoby, istnieją Sądowe nakazy naprawienia szkody, stąd moje pytanie. 1. Czy Sąd może dać nakaz osobistych kontaktów matce ze swoimi dziećmi, ustalając częstotliwość i miejsce tych kontaktów, na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-09-2009, 11:40  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Istnieją sądowe zakazy zbliżania się do danej osoby, istnieją Sądowe nakazy naprawienia szkody, stąd moje pytanie.
1. Czy Sąd może dać nakaz osobistych kontaktów matce ze swoimi dziećmi, ustalając częstotliwość i miejsce tych kontaktów, na wniosek osoby sprawującej formalnie opiekę nad dziećmi np na wniosek ojca ???
2. Czy w przypadku gdy w sprawie opiekuńczej ojciec złoży wniosek o wydanie Sądowego nakazu osobistych kontaktów matki z dziećmi minimum raz w miesiącu, Sąd musi się ustosunkować to takiego wniosku, są na to jakieś artykuły?
Zazwyczaj to jeden z rodziców sprawujący pieczę nad dziećmi stara się o odseparowanie dzieci od drugiego rodzica, stara się utrudniać kontakty drugiej stronie. Sytuacja o której piszę jest chyba precedensowa, stąd kolejne pytanie:
3. Czy ktoś występował do Sądu o Ustalenie Nakazu widywania się z dziećmi, niezależnie od obowiązku wynikającego z k.r.i o. ???
grzegorz97 jest off-line  
19-09-2009, 12:41  
majaen
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Podobnie jak sąd nie może zobowiązać matki, która nie chce swojego dziecka do tego aby je wychowywała, nie można również nakazać rodzicowi osobiście kontaktować się z dzieckiem, jeśli on tego nie chce. Czym uzasadniłbyś taki nakaz? Dobrem dziecka? Co dobrego dziecko otrzymałoby podczas kontaktu z matką, która tego kontaktu nie chce i utrzymuje tylko dlatego, że została zmuszona nakazem sądowym? Jeśli widzisz jakieś inne powody, dla których taki nakaz byłby zasadny, napisz. Według mnie chęć drugiego rodzica to chyba trochę mało.
majaen jest off-line  
19-09-2009, 13:48  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

majaen
Ojciec dziecka występuje o pozbawienie matki praw do dzieci , motywując to nie łożeniem na utrzymanie dzieci , oraz brakiem kontaktów z dziećmi. Czas nieobecności matki to 2,5 roku.
Matka na sprawie pojawia się i podaje sądowi takie informacje.
Kocha dzieci , wprawdzie nie zajmuje się nimi 2,5 roku, ale jak się dorobi za 8 lat to chętnie się nimi zajmie. Tłumaczy kilkukrotnie sądowi że najlepiej gdyby sąd przekazał dzieci do domu dziecka. Na potrzeby tej konkretnej sprawy dokonuje trzech kolejnych comiesięcznych wpłat w miesiącach poprzedzających sprawę w sądzie na do komornika na rzecz dzieci. W sądzie wykazuje że przecież płaci na dzieci. Sąd zawiesza jej władzę rodzicielską na czas nieokreślony, w uzasadnieniu tłumacząc że jest to krótkotrwała , przemijająca przeszkoda w sprawowaniu władzy przez matkę. Zawieszenie władzy niczym nie skutkuje. Druga strona czyli w tym wypadku ojciec ma prawo opiekować się i wychowywać dzieci, może decydować o wierze jaką dzieci będą wyznawać, jednak już w sprawie sposobu leczenia będzie musiał poszukiwać matki z zawieszonymi prawami by ta wyraziła na coś zgodę, podobnie w sprawie paszportu, dowodu osobistego i wszystkich pozostałych spraw.
grzegorz97 jest off-line  
19-09-2009, 22:53  
majaen
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Niestety nadal nie widzę powodu aby nakazywać matce osobistego kontaktu z dzieckiem. Rozumiem zawiłości prawne związane z zawieszeniem władzy rodzicielskiej w przypadku podejmowania przez rzeczywistego opiekuna decyzji istotnych dla bytu dziecka ale komu potrzebny byłby taki nakaz? Co by wniósł do sytuacji rodzinno - opiekuńczej oprócz szkody? A gdyby matka zobowiązana nakazem sądowym, dla świętego spokoju przyjeżdżała "na widzenie z dzieckiem" we wskazanych terminach, odfajkowała wizytę bez uczucia, zainteresowania, z wyrzutem na twarzy i w geście, krzywdząc tym samym dziecko, jednak wszystko zgodnie z postanowieniem sądu i z wolą drugiego rodzica to co wtedy? W postanowieniach sądu rodzinnego dotyczących opieki najważniejsze i pierwszoplanowe jest a raczej powinno być szeroko pojęte dobro dziecka a nie dawanie możliwości jednemu opiekunowi do pozbawienia władzy rodzicielskiej drugiego. Uważam, że należy szukać innych rozwiązań.
majaen jest off-line  
19-09-2009, 23:21  
matylda35
Przyjaciel forum
 
Posty: 838
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Witam grzegorz97
ja również mam podobny problem ,ale z tego co mi wiadomo ,
Sąd nie nakaże Matce czy Ojcu i nie zmusi do kontaktów z dziećmi ,
jeśli Rodzic nie chce ma inne priorytety w swym życiu
Smutne jest tylko to że cierpią tylko dzieci bo rosną i zdają sobie sprawę że są niekochane niechciane i nazwijmy rzecz po imieniu PORZUCONE tak właśnie się czują
i niestety jeśli to nie zostanie dobrze wytłumaczone dziecku czy przekazane zaczną się problemy wychowawcze i niestety często tak się zdarza że nie wiem jak bardzo rodzic czy opiekun będzie się starał może temu nie podołać
Póki masz możliwość staraj się przerabiać ten temat z Mamą dzieci , no i nie przy nich
matylda35 jest off-line  
20-09-2009, 03:04  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

majaen
i tutaj według mnie jesteś w błędzie. Mało kto stara się zrozumieć dobro dziecka. Dziecko które nie ma matki lub o niej nic nie wie, nie ma z nią kontaktów nie może o niej nic powiedzieć, wśród rówieśników czuje się gorsze od tego które ma matkę . Taki kontakt pozwoliłby mu czuć się utwierdzonym w przekonaniu że jest takie same jak jego rówieśnicy. Nie jest tak ważne jak ten kontakt będzie wyglądał i ile będzie trwał. Jest ważne że będzie wiedział że matkę ma. Jak mam powiedzieć dziecku że ma matkę skoro nie może jej zobaczyć.
A teraz z drugiej strony beczki.
Co jeśli matka takie kontakty będzie realizować? Wynika z tego wiele pozytywnych rzeczy. Choćby ta mniej istotna ale ważna, że ojciec będzie miał raz w miesiącu kilka godzin wolnego od dzieci , co spowoduje to że będzie mu łatwiej się poświęcać. Inaczej wygląda opieka nad dziećmi wespół z kimś, inaczej kiedy jest jakaś przerwa w sprawowaniu opieki - przykład przedszkolanki 8 godzin z dziećmi potem idzie do domu gdzie jeśli nawet ma dzieci to są to inne dzieci, a zupełnie inaczej 24 godziny na dobę na okrągło z powodu złego systemu oświaty , brak miejsc w przedszkolach.
Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt. Jeśli matka nie będzie realizować takiego nakazu, wtedy łatwiej będzie pozbawić ją całkowicie praw do dzieci. Oczywiście mowa w tym momencie o matce , ale to samo tyczy ojców.

a teraz odpowiem matyldzie35
Nie mam kontaktów z matką , dlatego nawet to o czym piszesz jest nierealne.

Jednak jest jeszcze jeden ciekawy motyw, ale on w niczym nie pomaga dzieciom. To koszt takich przejazdów , zwłaszcza że w tym przypadku to koszt przelotów samolotem, skoro nie ma ochoty interesować się dziećmi, nie ma ochoty płacić na dzieci, to niech przynajmniej jej budżet obciążą linie lotnicze. Jak by nie patrzeć , zaczynam myśleć podobnie do wszystkich matek które pozostają z dziećmi. Punkt widzenia zależny od punktu siedzenia.
grzegorz97 jest off-line  
20-09-2009, 18:41  
majaen
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a grzegorz97 Zobacz post
Mało kto stara się zrozumieć dobro dziecka.
(...) Nie jest tak ważne jak ten kontakt będzie wyglądał i ile będzie trwał. Jest ważne że będzie wiedział że matkę ma. Jak mam powiedzieć dziecku że ma matkę skoro nie może jej zobaczyć.
(...) ojciec będzie miał raz w miesiącu kilka godzin wolnego od dzieci , co spowoduje to że będzie mu łatwiej się poświęcać
(...) Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt. Jeśli matka nie będzie realizować takiego nakazu, wtedy łatwiej będzie pozbawić ją całkowicie praw do dzieci.
(...) koszt takich przejazdów , zwłaszcza że w tym przypadku to koszt przelotów samolotem, skoro nie ma ochoty interesować się dziećmi, nie ma ochoty płacić na dzieci, to niech przynajmniej jej budżet obciążą linie lotnicze.
No właśnie Grzegorzu, mało kto stara się zrozumieć dobro dziecka..
Kończąc swój udział w zdań wymianie zaznaczam swoje zdanie, że ww. argumenty za wprowadzeniem nakazu są z punktu widzenia dobra dziecka słabe i raczej dotyczą dążenia do poprawienia samopoczucia ojca.
Powodzenia.
majaen jest off-line  
20-09-2009, 20:13  
grzegorz97
Zbanowany
 
Posty: 1.321
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

ja pokazałem dwie rzeczy samopoczucie dziecka i samopoczucie ojca, Ty uchwyciłaś się tej jednej rzeczy. Można i tak. Jednak efekt jest taki że dziecko na sprzedawczynię w sklepie mówi mama, na panią w tramwaju również. Czy tak ma to wyglądać? Zgodnie z Twoją sugestią np ojciec który płaci w pełni wyczerpuje zainteresowanie swoim dzieckiem płacąc alimenty. Pytanie po co ustawodawca zmieniał k.r.i o. i ma zamiar nadal go nowelizować w tym temacie? A może w moim wypadku rozsądnym byłoby widzieć tak dobro dzieci. Skoro matka może mieć dzieci gdzieś to ojciec też ma takie prawo i co wtedy sąd poradzi odda dzieci do DD. Czy Sąd jest tak bezradny że nie ma możliwości poprawy dziecku stosunków emocjonalnych, tylko potrafi wskazać jeden z domów dziecka?
grzegorz97 jest off-line  
21-09-2009, 00:23  
majaen
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a grzegorz97 Zobacz post
Zgodnie z Twoją sugestią np ojciec który płaci w pełni wyczerpuje zainteresowanie swoim dzieckiem płacąc alimenty.
To nie jest mój pogląd i nie sugerowałam podobnej bzdury.
majaen jest off-line  
21-09-2009, 11:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sądowy nakaz osobistych kontaktów matki z dzieckiem

Cytat:
1. Czy Sąd może dać nakaz osobistych kontaktów matce ze swoimi dziećmi, ustalając częstotliwość i miejsce tych kontaktów, na wniosek osoby sprawującej formalnie opiekę nad dziećmi np na wniosek ojca ???
Wiesz grzegorz97 wydaje mi się, że sąd nie może nikogo zmusić do widywania się z dzieckiem. Jakby nie było kontakty rodziców z dziećmi wynikają z KRiO. Co najwyżej można w tej kwestii ograniczyć prawa. Jak Ci się uda prawdopodobnie będziesz pierwszy.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ucieczka matki z dzieckiem, utrudnianie kontaktów a wyjazd za granicę bez jej wiedzy. (odpowiedzi: 2) Więc sprawa wygląda tak, małżeństwo dobrze się wiodło - mieszkali w Holandii. Po 2 latach małżeństwa , kobieta (żona) pojechała do Polski do...
§ Wniosek o zaraz/ograniczenie kontaktów matki z dzieckiem. (odpowiedzi: 3) Witam, Na początku przedstawię swoją sytuację. Mam przyznaną opiekę nad małoletnią córką, a moja była żona ma ustalone widzenia z nią. Jesteśmy...
§ Uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem - wniosek matki (odpowiedzi: 13) Chciałabym złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów dziecka i jego ojca. Syn ma 8 lat. Ojciec dziecka mieszka w Wielkiej Brytanii i kolokwialnie...
§ Realizacja kontaktów z dzieckiem w domu matki, niszczenie mienia. (odpowiedzi: 10) Były mąż widuje się z dzieckiem, w miejscu zamieszkania dziecka, czyli u mnie w domu. Niestety podczas tych wizyt zdarza mu się niszczyć mienie, np....
§ sądowy nakaz nakaz zapłaty i co dalej? (odpowiedzi: 2) Witam, tydzień temu brat dostał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym za nieopłacenie ubezpieczenia samochodu z e-sadu w Lublinie. Owszem, nie...
§ Niezgodność imienia matki w kolejnych dowodach osobistych (odpowiedzi: 1) Sytuacja dotyczy osoby z mojej rodziny (babci) i wygląda następująco: W akcie urodzenia jako imię matki widnieje "Praskowia". W nowym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:11.