Przerwa w nauce a alimenty - Forum Prawne

 

Przerwa w nauce a alimenty

Witam od 2012 do 2014 roku miałem zasądzone alimenty od ojca, w 2014 przeprowadziłem się do niego i obowiązek alimentacyjny został zawieszony. Zaraz po maturze(2016) poszedłem na studia ale po 1wszym roku ojciec przestał mi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
09-01-2018, 16:02  
cykablaster
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Przerwa w nauce a alimenty

Witam od 2012 do 2014 roku miałem zasądzone alimenty od ojca, w 2014 przeprowadziłem się do niego i obowiązek alimentacyjny został zawieszony.
Zaraz po maturze(2016) poszedłem na studia ale po 1wszym roku ojciec przestał mi płacić na utrzymanie i musiałem zrezygnować z nauki, chciałbym wznowić obowiązek alimentacyjny aby móc poprawić maturę i w przyszłym roku znowu pójść na studia. Czy według w/w okoliczności mogę mieć przywrócone alimenty?
cykablaster jest off-line  
09-01-2018, 19:56  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.873
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

Obowiązek nie mógł zostać zawieszony, jaki wyrok zapadł? Co Pan potrafią w ostatnim czasie. Ogólnie jeśli Monice posiada wyrok wznoszący alimenty to ciężko je będzie ponownie uzyskać w zaistniałej sytuacji. Jeśli nie ma wyroku to ma duże szanse na zniesienie i to z datą wsteczne. Dlaczego zaniedbywal Pan naukę? - choroba, wypadek?
robinsonik jest off-line  
09-01-2018, 20:45  
cykablaster
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

Nic nie zrozumiałem z postu wyżej

W 2014 byłem niepełnoletni i po rozprawie w sądzie w której zmieniono moje miejsce pobytu na "u ojca" obowiązek alimentacyjny został zawieszony(z tego co mi tłumaczył). W 2016 uzyskałem maturę i poszedłem na studia, ojciec miał mi płacić za utrzymanie ale mu się odwidziało i naukę musiałem porzucić po zaczęciu drugiego roku. Teraz te zawieszone alimenty chciałbym wznowić ale nie wiem czy sie kwalifikuje na to i stąd mój post.
cykablaster jest off-line  
09-01-2018, 21:28  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.873
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

W czytelni sądu może Pan przegladać akta sprawy alimentacyjnej dotyczącej Pana osoby. Warto dowiedzieć się na kim ciąży obowiązek alimentacyjny i w jakiej wysokości.
W jakiej wysokości alimenty płaci matka i czy powiadomił ja Pan o przerwaniu nauki?
Popełnił Pan spory błąd. Należałoby nie przerywać nauki tylko pozwać ojca o alimenty lub ich podniesienie. Jeśli ojciec Pana nie wyrzuca z domu i dawał jeść, to oznacza, że spełniał swój obowiązek alimentacyjny i to Pan powinien dochodzic alimentów od matki lub dziadków na pokruciekam pozostałych wydatków - nie było zatem przesłanki do porzucznia nauki.
W okresie 12 miesiecy kiedy się Pan nie uczył powinien Pan podjąć pracę i było wystarczająco dużo czasu na usamodzielnienie się. W takiej sytuacji alimenty należą się tylko gdy udowodni się niedostatek (w praktyce bardzo trudne).
robinsonik jest off-line  
09-01-2018, 22:30  
cykablaster
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

Na ojcu ciązy obowiązek alimentacyjny.
Od momentu zaprzestania przeze mnie nauki minęło 2 miesiące.
Mam postanowienie sądu i jest w nim napisane:
"Sąd rejonowy w **** - sąd rodzinny postanawia: udzielić zabezpieczenie przez z a w i e s z e n i e postępowania egzekucyjnego toczącego się przed komornikiem sądowym co do świadczeń alimentacyjnych zasądzonych na rzecz małoletniego **** **** "
Teraz jestem pełnoletni i chce dostać to co mi się należy, czyli odwiesić te zawieszone alimenty i zacząć normalnie studiować.
Co musiałbym przedstawić przed sądem aby moje alimenty zostały odwieszone?
Czy wystarczy, że przestawię potwierdzenie mojego udziału w maturze 2018 jako chęć kontynuowania nauki?
cykablaster jest off-line  
10-01-2018, 00:43  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.873
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

Sąd nie zawiesił alimentów. Zawiesił tylko ich egzekucję jako zabezpieczenie toczącego się postępowania. Pytanie czego dotyczylo owo postępowanie i czy się zakończyło - jeśli tak z jakim skutkiem.
Jeśli postępowanie dalej trwa to może Pan złożyć wniosek o zmianę zabezpieczenia uzasadniając zmiana swojej sytuacji.
Co z matką - w jakiej wysokości płaci alimenty? Czy jest wyrok i prowadzona egzekucja? Od utrzymania dzieci jest dwoje rodziców. Po 18 urodzinach jeśli nie jest Pan ubezwlasnowolniony raczej nie mozna alimentowac opieka osobista. Gdzie Pan teraz mieszka?
robinsonik jest off-line  
10-01-2018, 09:26  
mlodastudentka
Użytkownik
 
Posty: 221
Domyślnie RE: Przerwa w nauce a alimenty

Ja zrozumiałam to tak, że skoro w 2014 byłeś niepełnoletnich i zmieniłeś miejsce zamieszkania przy ojcu to na czas wydania wyroku alimentacyjnego względem matki sąd wydał postanowienie o zawieszeniu aby komornik poprzez którego ojciec płacił nie nalicza mu zaległości. Teraz podejrzewam jest sprawa o zmianę wyroku alimentacyjnego na matkę a wtedy ojciec dostanie wyrok o zakończonej alimentacji.
mlodastudentka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty i przerwa w nauce (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Skończyłem w tym roku liceum jestem po maturze i aktualnie staram się dostać na studia dzienne lecz bez skutku. W związku z tym...
§ Alimenty a przerwa w nauce z powodu niezaliczonego przedmiotu (odpowiedzi: 3) Jestem na ciezkich studiach. W dodatku na 6 semestrze. Wiem ze na 7 sie nie dostane z powodu zaleglosci jednego przedmiotu z poprzedniego semestru,...
§ Roczna przerwa w nauce a alimenty (odpowiedzi: 6) Witam. Mój ojciec płaci mi alimenty - nie wiem dokładnie, na jakiej zasadzie, wiem, że wpłaca dobrowolnie 30 euro co miesiąc. Dziś skończyłam szkołę,...
§ Alimenty-przerwa w nauce (odpowiedzi: 3) Witam Studiuje informatyke, ale chcę rzucić studia i iść na inny kierunek zaocznie w przyszłym roku. Mój ojciec płaci dobrowolnie alimenty. Jeśli...
§ Alimenty,a roczna przerwa w nauce (odpowiedzi: 1) Witam, podobne pytanie już były wrzucane na forum, ale dalej mam wątpliwości. Mam 22 lata i w tym roku kończę dzienne studia licencjackie, niestety...
§ Przerwa w nauce a alimenty. (odpowiedzi: 2) Witam! Wybaczcie moją niewiedzę ale jestem młodym chłopakiem którego pojęcie o prawie można powiedzieć ,że jest nikłe. Więc teraz mam 17 lat i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:53.