alimenty dla wnuka - Forum Prawne

 

alimenty dla wnuka

Witam.Mój syn w wieku 20 lat został ojcem. Jeszcze się uczył więc nie wzięli ślubu, ale dziewczyna mieszkała razem z nami już od momentu jak nam powiedziała, że oczekuje dziecka (to był 4 m-c ciąży).Mój ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-09-2009, 17:08  
izabellami
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie alimenty dla wnuka

Witam.Mój syn w wieku 20 lat został ojcem. Jeszcze się uczył więc nie wzięli ślubu, ale dziewczyna mieszkała razem z nami już od momentu jak nam powiedziała, że oczekuje dziecka (to był 4 m-c ciąży).Mój syn naturalnie uznał dziecko i dał mu nazwisko. Kiedy dziecko skończyło 2 latka odeszła od mojego syna zabrała dziecko i wróciła do Polski do rodziców. Po 8 miesiącach udało mi się ją namówić żeby wróciła, ale już nie chciała być z moim synem i mieszkała ze mną. Syn odwiedzał dziecko i wszystko było dobrze do czasu, aż mój syn zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Wówczas dziewczyna wróciła do Polski i przez dwa lata nie pozwoliła dziecku widzieć się ze mną. Dopiero jak jej zaczęłam płacić odwiesiła "wyrok".Dziecko ma 6 lat. Teraz oczekuje drugiego dziecka, nadal nie wyszła za mąż i chce więcej pieniędzy. Nadmieniam, że nigdzie nie pracuje i nie zagrzała miejsca w żadnej pracy dłużej niż 3 miesiące.
PYTANIE- czy my dziadkowie mamy obowiązek płacić alimenty na wnuka do którego mamy ograniczony dostęp? Jeśli nawet dostajemy czasem pozwolenie widzenia malucha to pod czujnym okiem matki tylko u niej w domu przez godzinę lub dwie.
izabellami jest off-line  
26-09-2009, 23:29  
dorobella
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: alimenty dla wnuka

Alimenty nie mają nic wspólnego z widzeniami dziecka. Alimenty są płacone dobrowolnie, zasądzane podczas ugody lub wyroku, ugoda i wyrok wskazują osobę, która ma płacić alimenty komu i na kogo.
W sytuacji zgonu rodzica dziecko powinno otrzymać po nim świadczenie, chyba że ów rodzic nie spełniał wymaganych kryteriów.

Czy były kiedykolwiek zasądzone alimenty a pozwanym w sprawie był twój izabelallami syn?
Czy posiadasz prawomocny wyrok wskazujący ciebie jako osobę zobowiązaną do alimentacji wnuka? Czy matka dziecka starała się o świadczenie typu renta ?
dorobella jest off-line  
27-09-2009, 11:00  
izabellami
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: alimenty dla wnuka

w odpowiedzi na twoje pytania - nigdy żaden sąd nie zasądził alimentów mojemu synowi (jak nadmieniłam dziewczyna i dziecko były na naszym utrzymaniu od 4 m-ca jej ciąży do 2 m-cy po śmierci mojego syna - dziecko przy mnie kończyło 3 latka).Potem jak wróciła do matki uznałam, że i ona powinna się dołożyć za co "zapłaciłam" słono. Nigdy nie było żadnego wyroku w tej sprawie.Płacę dobrowolnie kwotę jakiej zażądała, ale jej ciągle mało. Teraz oczekuje drugiego dziecka (ma rodzić w grudniu) i podobno ojciec dziecka wycofał się i nie chce już z nią być. Jednym słowem nie chce się zenić, a ja nie mam zamiaru utrzymywać tego dziecka.
Chciałabym wiedzieć czy mam obowiązek (jaka jest podstawa prawna)
do płacenia almentów dziewczynie, która w żaden sposób nie stara się zabezpieczyć dziecku utrzymania we własnym zakresie (myślę, że alimenty powinny być dodatkiem do tego co ona osiąga, a nie główny żródłem utrzymania dla niej i dziecka.Nigdzie nie pracuje i nie pracowała dłużej niż trzy miesiące.Ja oprócz posyłania pieniędzy kupuję dziecku ubrania i zabawki.
izabellami jest off-line  
27-09-2009, 11:06  
izabellami
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: alimenty dla wnuka

dodam, że mój syn zginął w wieku 23 lat i nie spełnial warunków do uzyskania renty dla dziecka.
izabellami jest off-line  
27-09-2009, 11:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: alimenty dla wnuka

Art. 128. Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Art. 129. § 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
§ 2. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

Art. 132. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Art. 139. Obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego.
 
27-09-2009, 11:46  
izabellami
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: alimenty dla wnuka

Bardzo serdecznie dziękuję.
izabellami jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty na wnuka (odpowiedzi: 3) Witam.Moj brat nie placil alimentow na syna i ma spore zadluzenie alimentacyjne.Wyjechal za granice i nie utrzymuje od wielu lat kontaktu z nikim z...
§ Alimenty od wnuków (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, czy w sytuacji gdy troje dzieci moich dziadków żyje, a jedno nie (moja mama), to sąd może zasądzić alimenty na dziadków również ode...
§ alimenty od wnuków (odpowiedzi: 11) Jest starsza kobieta. Podobno chora. Ma męża ale od kilku lat mieszkają oddzielnie. Nie rozwiedli się. Ma córkę ale jest ona alkoholiczką i nie ma...
§ alimenty na wnuka (odpowiedzi: 18) witam mam pytanie, teścio został podany o alimenty na wnuka (1000zł).sam ma 600 złoty emerytury ale posiada jeszcze 2,20 h ziemi czy może przepisać...
§ alimenty na wnuka (odpowiedzi: 3) mam taka sytuacje że mieszkam z rodzicami i moim dzieckiem czy moi rodzice moga podac o alimenty ojca mojego dziecka?
§ alimenty na wnuka (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie dotyczące płatności alimentów na wnuka.Mąż ma z pierwszego małżeństwa syna.Syn ten ma trójkę dzieci z pierwszego związku syna i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:40.