rozliczenie dwóch mieszkań posiadanych przed ślubem w przypadku rozwodu - Forum Prawne

 

rozliczenie dwóch mieszkań posiadanych przed ślubem w przypadku rozwodu

Witam forumowiczów Przed ślubem żona miała mieszkanie warte 100tyś a ja warte 250tyś. Po ślubie sprzedaliśmy mieszkanie żony. Ta kasa idzie na wkład własny w kredycie na zakup nowego mieszkania. Na umowie kredytowej jesteśmy oboje, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
23-03-2018, 10:07  
koral00
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie rozliczenie dwóch mieszkań posiadanych przed ślubem w przypadku rozwodu

Witam forumowiczów

Przed ślubem żona miała mieszkanie warte 100tyś a ja warte 250tyś. Po ślubie sprzedaliśmy mieszkanie żony. Ta kasa idzie na wkład własny w kredycie na zakup nowego mieszkania. Na umowie kredytowej jesteśmy oboje, ale tylko ja daję dochody do banku.
Jak nowe mieszkanie zostanie wybudowane (rok 2020), to planujemy sprzedać moje mieszkanie i nadpłacić kredyt kwotą 150tyś.

Jeśli by się zdarzyło, że rozejdziemy w 2019r, to są możliwe scenariusze:
1. wycofujemy się z nowego mieszkania - wykonawca zwraca nam wtedy całą wpłaconą kwotę (pomijam tutaj jakieś koszty z tym związane, również bankowe), czyli na wskazane konto zostanie wypłacone 100tyś
2. decyduję się kontynuować spłacanie kredytu i zamieszkam sam w nowym mieszkaniu, będę mieć również stare mieszkanie

Pierwszy scenariusz jest czysty - podajemy konto żony (zresztą z tego konta są płacone pierwsze transze) i tam wpłynie 100tyś i wszystko będzie rozliczone i żona nie będzie miała podstaw, aby cokolwiek ode mnie dochodzić w kontekście majątku nieruchomego. Dobrze myślę?

Drugi scenariusz - czy powinienem oddać żonie te 100tyś? Czy jeśli nie będę chciał oddać, to ona łatwo prawnie tę kasę wyciągnie ode mnie?

A ogólnie to żona chce iść do notariusza aby podarował jej połowę mojego mieszkania, bo obecnie ona czuje się niezabezpieczona, bo wniosła kasę do majątku małżeńskiego a obawia się, że zostanie z niczym. Jak można tego notariusza uniknąć? Muszę żonę jakoś przekonać, ale to powinny być twarde dowody, że w każdym przypadku swoją kasę odzyska. A z mojego punktu widzenia, to ja się obawiam, że jeśli żona na pewno będzie mieć możliwość odzyskania 100tyś a dodatkowo będzie mieć pół mojego mieszkania.
koral00 jest off-line  
23-03-2018, 17:17  
abi28
Stały bywalec
 
Posty: 1.719
Domyślnie RE: rozliczenie dwóch mieszkań posiadanych przed ślubem w przypadku rozwodu

Cytat:
Napisał/a koral00 Zobacz post
Drugi scenariusz - czy powinienem oddać żonie te 100tyś? Czy jeśli nie będę chciał oddać, to ona łatwo prawnie tę kasę wyciągnie ode mnie?
A jak wyobrażasz sobie to inaczej? Wkład własny to osobisty majątek żony - pochodził z jej majątku i pozostanie jej majątkiem (poczytaj o zasadzie surogacji).
W przypadku rozwodu - ta częśc majątku nie będzie podlegała podziałowi. Czyli jesli np. nowe mieszkanie będzie warte 300 tys, to udział żony wyniesie 200 tys a Twój 100 tys (pomijam sprawy kredytu).

Jesli pytasz "czy łatwo wyciągnie od ciebie kasę" - to odpowiedź brzmi - z palcem w nosie. Masz majątek komornik będzie miał z czego ściągnąć. Moze np. zlicytować Twoje drugie mieszkanie. Zona odzyska co jej, Tobie dojdą koszty i mnóstwo zabawy.
abi28 jest off-line  
24-03-2018, 15:36  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: rozliczenie dwóch mieszkań posiadanych przed ślubem w przypadku rozwodu

Cytat:
A ogólnie to żona chce iść do notariusza aby podarował jej połowę mojego mieszkania, bo obecnie ona czuje się niezabezpieczona, bo wniosła kasę do majątku małżeńskiego a obawia się, że zostanie z niczym.
Jak to niezabezpieczona? Masz dość majątku, żeby bez problemu odzyskała swoje 100 tys w razie rozwodu. Jak nie zechcesz oddać, to będziesz miał dużo więcej do zapłacenia - koszty sądowe, koszty zastępstwa, wynagrodzenie komornika, który i tak zlicytuje to mieszkanie, które jest wyłącznie Twoje... Nie rozumiem po co chce coś kombinować, to tak mocne zabezpieczenie, że żeby nie chcieć oddać, to musiałbyś być za przeproszeniem finansowym masochistą. Ale brzydko to jej "zabezpieczenie" pachnie, więc rozumiem, czemu rozważasz rozwód.

Cytat:
A ogólnie to żona chce iść do notariusza aby podarował jej połowę mojego mieszkania, bo obecnie ona czuje się niezabezpieczona, bo wniosła kasę do majątku małżeńskiego a obawia się, że zostanie z niczym.
Nie przekonasz, bo ona to wie, tu chodzi o coś innego. To ewidentny...

Cytat:
A z mojego punktu widzenia, to ja się obawiam, że jeśli żona na pewno będzie mieć możliwość odzyskania 100tyś a dodatkowo będzie mieć pół mojego mieszkania.
...skok właśnie na to. Bo tak, będzie mieć wtedy jedno i drugie.

Nie zdziw się, że jak się zgodzisz, to rozwód będzie praktycznie od razu.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedmioty,rzeczy przed ślubem czy mozna zabrać przed rozwodem?? (odpowiedzi: 3) Witam, czy przed rozwodem mogę pozabierać rzeczy przedmioty przed rozwodem,mimo ze nie mam dostępu do mieszkania ,zamki mam zmienione.rzeczy to moje...
§ Ziemia przed ślubem dom po, jak zostaje to dzielone w czasie rozwodu? (odpowiedzi: 4) Witam, od 18 roku zycia jestem wlascicielem dzialki o powierzchni 1h. Ożeniłem się, bo zrobiło się dziecko, kilka miesiecy przed ślubem zacząłem...
§ Podział majątku w przypadku rozwodu (odpowiedzi: 7) Witam wszystkich użytkowników forum. Rozważmy taką hipotetyczną sytuację. Jest rozwód i wspólnota majątkowa między małżonkami. Majątek to działka...
§ alimenty na żonę w przypadku rozwodu- poradźcie (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o pomoc. Moja znajoma jest w trakcie sprawy rozwodowej. Pozew o rozwód złożył jej mąż argumentując: małżeństwo od początku się nie...
§ podział majątku w przypadku rozwodu (odpowiedzi: 4) Witam! Będę wdzięczna za informacje... zakupiliśmy z mężęm mieszkanie, pół roku po ślubie. Ze wzg przwdopodobnie przyznanych zniżek (wykup za 10%...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:43.