przywrócenie terminu do apelacji - Forum Prawne

 

przywrócenie terminu do apelacji

Dzień dobry Bardzo proszę o radę jak postąpić w danej sytuacji . W 2017r sąd ustanowił wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego na syna który mieszka w UK i ukończył 18 lat. Z powodu braku kontaktów z synem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
13-04-2018, 21:34  
Igor100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie przywrócenie terminu do apelacji

Dzień dobry
Bardzo proszę o radę jak postąpić w danej sytuacji .

W 2017r sąd ustanowił wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego na syna który mieszka w UK i ukończył 18 lat. Z powodu braku kontaktów z synem w sądzie nie podałem aktualnego jego adresu zamieszkania , tylko podałem ostatni adres w Polsce. Ustanowiono kuratora który tez nie ustalił adresu . Syn na sprawie nie był i po trzech miesiącach złożył wniosek o przywrócenie terminu na złożenie apelacji o uchylenie wyroku uzasadniając że skłamałem w sądzie gdyż znałem jego adres . Przedstawił maile sprzed 2 lat w których podawał mi swój adres korespondencyjny , wiem że w między czasie zmieniał adres zamieszkania. Obecnie nie korzystam już ze starej skrzynki mailowej , prawdopodobnie została usunięta lub zablokowana i adres przepadł.
Czy syn powinien informować sąd który zasadził mu alimenty o każdej jego zmianie adresu ? Czy jest taki obowiązek ?
Czy moje tłumaczenie może być podstawą do utrzymania wyroku?
Igor100 jest off-line  
14-04-2018, 10:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przywrócenie terminu do apelacji

3 x nie.
 
14-04-2018, 19:25  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.819
Domyślnie RE: przywrócenie terminu do apelacji

Podostawa do utrzymania wyroku będzie wykazanie, że syn jest lub może być samodzielny. W WB nie powinien być to kłopot. Podnieść że syn może zarobić ponad 50tys zł rocznie bez płacenia podatku i ubezpieczenia co w zupełności powinno mu wystarczyć na życie. Podnieść, że n aneta jeśli się uczy to obowiazek na terenie WB wygaśnie automatycznie z uzyskaniem 20 lat.
Ma Pan tylko udowodnić, że on na stałe mieszka w WB. Zatem jeśli już przedstawił np. zaświadczenia, ze szkoły to wykorzystać ten fakt i właśnie podnieść że WB jest jego stałym miejscem pobytu.
Jeśli sąd oddali Pana wnioski i przegra Pan sprawę to następna założyć już w WB w dniu jego 20 urodzin. Koszt zapewne wyjdzie zbliżony i około 99% na pozytywne zakończenie dla Pana. Później taki wyrok tylko trzeba przetłumaczyć i umiejscowić w polskim sądzie.
robinsonik jest off-line  
14-04-2018, 20:29  
Igor100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: przywrócenie terminu do apelacji

bardzo dziękuję za podpowiedż.
1.Sytuacja jest taka że syn mieszka w WB już ponad 10 lat, nie zamierza wracać do Polski , jak udowodnić że mieszka tam na stałe ??
Kurator sądowy ustalał jego miejsce zamieszkania w WB ( wskazany kraj przezemnie w sprawie) i go nie znalazł. syn zmieniał miasta zamieszkania w WB.
2.Prawdopodobnie po ukończeniu 18 lat w 2017 roku , czyli w czasie gdy zapadał wyrok o zniesieniu alimentów syn nie uczył się ,czy obecnie jest możliwe sprawdzenie ewentualne przedstawienie zaświadczenia przez syna o nauce w tamtym okresie ??
Gdyby syn nie mógł udokumentować że się uczył to czy wyrok można byłoby utrzymać?
3.W WB jak się nie uczy w wieku 18 lat to alimenty się nie należą ,czy można się podeprzeć tym w polskim sądzie??
Igor100 jest off-line  
14-04-2018, 21:19  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.819
Domyślnie RE: przywrócenie terminu do apelacji

1. Złożyć wniosek o przedstwienie zaświadczenia z obecnej szkoły oraz ostatniej ukończonej szkoły uzasadniając, że syn celowo wprowadza sąd z miejscem zamieszkania. Podkreślić, że nawet jeśli posiada jakis adres zameldowania na terenie RP to nie ma on znaczenia, bo nie ma nic wspólnego z zamieszkaniem. Wnosić o przedstawienie przez niego zaświadczenia z US i UP w Polsce z określeniem czy jest zarejestrowany jako bezrobotny i czy jest lub był w ostatnich 2 latach podatnikiem na terenie RP.
2. Oczywiście, powinien tak jak wyżej składać wniosek o przedstawienie zaświadczen ze szkoły obejmujący okres od 18 urodzin do dzisiaj. Podnieść, że syn w wieku 18 lat porzucił naukę i rozpoczął pracę na terenie UK. Wnosić o przedstawienie przez syna zestaeienia składek na ubezpieczenie społeczne w WB, rozliczenia podatkowego za ostatnie 2 lata, zaświadczenia o pobieraniu zasiłków na terenie UK z IR (odpowiednik naszego US).
W dalszym ciągu wnosić o podtrzymanie wyroku uzasadniając, że jeśli syn przerwał naukę i rozpoczął pracę to się usamodzielnil i późniejsze podjęcie nauki nie ma już wpływu na Pana obowiązek alimentacji, ponieważ nie można się "odsamodzielnić".
3. Tak oczywiście uzasadniając, że prawem właściwym w tym sporze powinno być prawo miejsca zamieszkania dziecka, które zalancza alimentacje w dniu 18 urodzin gdy dziecko się nie uczy. Dodatkowo podnieść że dziecko nie zwróciło się o alimenty zaraz po zakończeniu ich placenia, co wskazuje że posiadało środki do życia, a alimenty są traktowane jako dodatkowe oszczędności co nie jest zgodne z polskim prawem.
robinsonik jest off-line  
15-04-2018, 08:19  
Igor100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: przywrócenie terminu do apelacji

Bardzo dziękuję -trochę światełka w tunelu
mam jeszcze pytanie
Dwa tygodnie po zapadnięciu wyroku syn przesłał mi ksero dokumentu (01.września 2017) w języku anielskim (nie znam języka angielskiego ) ,że podjął naukę . Wyglądało to jak kartka wydrukowana z internetu w treści której wpisano imię i nazwisko syna i podpisane przez syna, bez pieczątek i podpisów danej szkoły . Osoby znające język próbowały przetłumaczyć ale też nie rozumiały. Ogólnie umowa zawarta na rok szkolny - 10 miesięcy ilośc godzin 450, płatne 2800funtów.
Do swojego odwołania syn dołączył to pismo ale brak przetłumaczenia i jeszcze dołączył drugie pismo + tłumaczenie - w nagłówku pisma " Ustawa o finansach Samorządów Lokalnych z 1992r. Potwierdzenie dalszego kształcenia" w treści na rok szkolny 09.2017-06.2018 ilość godzin 616, bez danych czy jest to szkoła dzienna czy jest to dla pracujących, bez kwot .
moje pytanie :
1. czy fakt że podjął naukę po zapadnięciu wyroku będzie brany pod uwagę przez sąd w temacie kasacji wyroku? ,czy będą brane pod uwagę fakty i zaświadczenia tylko z przed zapadnięcia wyroku?,
2,Syn domaga się w pozwie kasacji wyroku i zwrotu alimentów za okres od sierpnia 2017 ,czy jest to możliwe aby są kazał mi płacić do tyłu?
Igor100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przywrócenie terminu apelacji (odpowiedzi: 0) Witam, chciałbym zapytać o kwestię dotyczącą błędnego pouczenia, a co za tym idzie wniosku o przywrócenie terminu apelacji. Postaram się opisać...
§ Czy można wnieść o przywrócenie terminu do apelacji? (odpowiedzi: 3) Sprawa dość skomplikowana przed sądem toczyło się postępowanie o nakaz zapłaty jednak nie wiedzieliśmy o zakończeniu postępowania, czy możemy wnieść...
§ Przywrócenie terminu na złożenie apelacji (odpowiedzi: 0) witam, proszę o pomoc bo brak mi już sił i nerwów do tego wszystkiego. moja historia zaczęła się rok temu, kiedy ze sklepu internetowego kupiłem...
§ Przywrócenie terminu apelacji (odpowiedzi: 6) Czy jeśli w tym momencie dowiedziałem się, że pozwany składał fałszywe zeznania na sprawie o podwyższenie alimentów, a od ostatniej sprawy minął...
§ przywrócenie terminu apelacji a sama apelacja (odpowiedzi: 5) witam, złożyłem apelację od wyroku sądu I instancji po terminie. teraz piszę o przywrócenie terminu - doczytałem się, że w podobnych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:24.