Rozwód w Niemczech - Forum Prawne

 

Rozwód w Niemczech

WITAM I PROSZĘ O POMOC Moje małżeństwo było zawarte w Niemczech. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu ja tego nie chcę czy mogę się sprzeciwić i jak długo.Chodzi o pół domu który ma zapisany po moich ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
02-09-2018, 15:05  
biniasamanda
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Rozwód w Niemczech

WITAM I PROSZĘ O POMOC
Moje małżeństwo było zawarte w Niemczech. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu ja tego nie chcę czy mogę się sprzeciwić i jak długo.Chodzi o pół domu który ma zapisany po moich rodzicach a przepisanie wymusił na mnie tym że mi nie pozwoli zabrać dziecka do Polski.
Drugi problem to dostaje dużo papierów po niemiecku w sprawie rozwodu tłumaczenie jest bardzo kosztowne więc zwróciłam się do sądu czy rozprawa nie może się odbyć w Polsce ale nie bo ślub był tam. Powiedzieli że mogę się ubiegać o zwrot kosztów tylko rachunki musze przetłumaczyć i dołączyć i poszukać adwokata. Jednak dzwoniłam po kancelariach ale nic się szczególnego nie dowiedziałam .Jaka kwota zarobku brutto czy netto zwalnia mnie z opłat i jeżeli przetłumaczę dokumenty a to będzie na darmo. Chcę tylko tłumacza w sądzie czy nie może tak być. Pomóżcie.
biniasamanda jest off-line  
02-09-2018, 17:50  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Rozwód w Niemczech

Dom jest na terenie Rzeczyposolitej Polskiej?
Wymusił - czy rodzice żyją i czy była to darowizna u notariusza ? Co to znaczy wymusił ? Po rodzicach czyli np przekazali Pani a Pani jemu, albo Pani była wyłączną spadkobierczynią rodziców. To w sumie nie ważne - chodzi tylko o to czy była Pani właścicielem w KW czy byli to teściowe którzy darowali na zienicia.

898 kodeksu cywilnego: darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył, darowizna nie może być odwołana z powołaniem się na rażącą niewdzięczność (art. 899 § 1).

Czyli jeśli uznać za rażącą niewdzięczność pozew o rozwód to w teorii można próbować, ale to trochę mało, musiałoby coś więcej być np zdradzić Panią, okraść itp. Kodeks nie definiuje co to jest "rażąca" niewdzięcność.

Jeśli rozwód na gruncie prawa niemieckiego to nie ten temat i nie tutaj, należy pytać na forum prawa międzynarodowego. Swoją drogą nie znając niemieckiego brała Pani ślub w Niemczech i po Niemiecku?
To że Pani nie chce, w Polsce nie ma znaczenia, tak długo jak wygasła więź ekonomiczna, wspólne pożycie, prowadzicie odrębne gospodarstwa domowe - każde z małżonków żmoże żądać rozwodu i go dostanie.
krzysieksiema jest off-line  
03-09-2018, 00:21  
biniasamanda
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rozwód w Niemczech

Rodzice przepisali mi dom.Ja z kolei obdarowałam swojego męża.
Byłam już u kilku adwokatów jak odebrać właśność za nie godne użytkowanie
ale nikt nie daje 100% gwarancji że wygram a koszty są spore.Dla każdej matki dobro dziecka jest najważniejsze.

Co do ślubu w Niemczech na tyle niemiecki znam żeby się porozumieć.
Jednak co dwa tygodnie dostaje po sześć stron sądowych przepisów
wszystkiego nie wiem przypuszczam ,ale chcę być pewna że nić mi nie umknie.
Człowiek uczy się na błędach.
biniasamanda jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwód w Niemczech (odpowiedzi: 15) Witam. Mam pytanie 😊 Od roku mieszkam w Niemczech gdzie pracuję i jestem zameldowany . Chcę się rozwiesc z żoną ktora mieszka w Polsce i nie wiem czy...
§ Jeśli śłub w Niemczech to rozwód...? (odpowiedzi: 5) Witam! Mam pytanie dotyczące rozwodu i alimentów na dziecko. Mieszkałam w Niemczech trzy lata. Tam tez wyszłam za mąż-mąż ma obywatelstwo...
§ rozwód w Niemczech (odpowiedzi: 4) Chciałabym poradzić się w pewnej sprawie. Dwa miesiące temu wzięłam ślub w Berlinie a zameldowana jestem od czerwca 2008 r. Niestety mój mąż...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:20.