Rodzina zastępcza spokrewniona - Forum Prawne

 

Rodzina zastępcza spokrewniona

Witam, mój brat po rozwodzie miał przyznane prawo opieki nad córką, a była żona ograniczone prawa rodzicielskie. Po śmierci brata chciałabym zostać wraz z mężem najpierw tymczasowym opiekunem dla bratanicy (w celu ustalenia renty dla ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-10-2009, 22:53  
iwona_do
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Rodzina zastępcza spokrewniona

Witam,
mój brat po rozwodzie miał przyznane prawo opieki nad córką, a była żona ograniczone prawa rodzicielskie. Po śmierci brata chciałabym zostać wraz z mężem najpierw tymczasowym opiekunem dla bratanicy (w celu ustalenia renty dla dziewczynki), a następnie zostać rodziną zastępczą. Składając wniosek o opiekę nad bratanicą usłyszałam informację, że nie jest to możliwe, ponieważ matka automatycznie staje się prawnym opiekunem, ponieważ nie została pozbawiona praw rodzicielskich. Z matką nie mamy kontaktu ani my, ani dziecko od ośmiu lat, nie wiemy, gdzie przebywa. Czy to możliwe więc, żebym nie mogła zostać opiekunem bratanicy? Czy bratanica ma prawo wyboru, z kim chce mieszkać? Bratanica ma skończone czternaście lat. Na jakie paragrafy mam się powołać? Proszę o bardzo szybka odpowiedź. Dziękuję
iwona_do jest off-line  
12-10-2009, 14:41  
Tomek19
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Rozumiem, że złożyła pani wniosek o ustanowienie w Pani osobie opiekuna prawnego dla małoletniej. Jeżeli uzyska Pani opiekę, należy dalej czynić starania o pozbawienie matki praw rodzicielskich i jednocześnie ustanowienie rodziny zastępczej, mianowicie, rzeczywiście:
Art. 94. § 1. Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy wypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.Kro.
wprawdzie przepis nie mówi o ograniczeniu władzy rodzicielskiej i to można użyć we wniosku o ustanowienie rodziny zastepczej, ale lepiej powołać się na rażące zaniedbania ze strony matki, brak zainteresowania powołując się na
Art. 111. § 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
§ 1a. Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 § 2 pkt 5, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.
W każdym razie odradzam w tej sprawie pośpiech, tym bardziej iż sąd zapewne będzie chciał odnaleźć matkę.
Tomek19 jest off-line  
12-10-2009, 17:08  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Czyli do czasu pozbawienia matki władzy rodzicielskiej - ustanowienie rodziny zastępczej nie jest możliwe ?
Dobrze to rozumiem ?
Bedek jest off-line  
13-10-2009, 18:55  
Tomek19
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Tak, ze względu na treść art. 94 kro. aby ustanowić rodzinę zastępczą nie może istnieć opiekun prawny, który ma pełnię władzy. Do czasu rozstrzygnięcia Iwona jest dla dziecka opiekunem faktycznym.A jeśli jest tak jak opisane, to lepiej matkę pozbawić i sytuacja jest czysta. takim rodzicom wszystko jedno czy mają ograniczoną władze czy są pozbawieni. I tak nie starają się o odzyskanie dziecka. A jak są pozbawieni to potem rodzina zastępcza nie ma problemów, np. z wnioskiem o paszport itp.
Tomek19 jest off-line  
13-10-2009, 23:13  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Dzięki Tomek19 !

A w już wszczętym postępowaniu o ustanowienie rodziny zastępczej - można złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej ?
Czy musi to być rozpatrywane osobno ( osobny wniosek ) ?

Pytam dlatego, bo sąd w takiej właśnie sprawie - uzależnił rozpatrzenie wniosku o ustanowienie rodziny zastępczej od ubezwłasnowolnienie rodzica ( są podstawy ).
Ale co ma ubezwłasnowolnienie do tego - jak potrzebne jest pozbawienie władzy rodzicielskiej ?

Tego właśnie nie rozumiem
Bedek jest off-line  
14-10-2009, 09:38  
Tomek19
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Najlepiej równocześnie wnioskować o ustanowienie rodziny zastępczej i pozbawienie praw. W przypadku ubezwłasnowolnienia, osoba ubezwłasnowolniona nie ma zdolności do czynności prawnych, nie może więc decydować o sobie, tym bardziej o dziecku. Obydwie te instytucje mają podobny skutek prawny w odniesieniu do dziecka. Ponieważ są przesłanki do ubezwłasnowolnienia, sąd wybrał tą opcję, choć według mnie jedno nie wyklucza drugiego (można ubezwłasnowolnić i pozbawić praw dla jasności sytuacji).
Tomek19 jest off-line  
14-10-2009, 14:04  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

Oczywiście ! Art. 12 kc.

Ale wydaje mi się, iż szybciej uzyskało by się pozbawienie praw, bo sprawy o ubezwłasnowolnienie dłużej trwają. Ale z drugiej strony - ubezwłasnowolnienie wywiera znacznie większy skutek. To może niech tak już będzie.

Napiszę jak to było - bo może komuś się przyda treść tego wątku.

Dziadkowie dzieci ( opiekunowie faktyczni ) złożyli wniosek o ustanowienie rodziny zastępczej. Myśleli, że to potrwa max. 3 miesiące.
Tymczasem czekają już rok na rozpatrzenie i nic. No to poprosili mnie o pomoc - a ja za bardzo nie siedzę w rodzinnych.

Dziadkowie liczyli, iż niebawem otrzymają środki finansowe ( jako rodzina zastępcza ) na utrzymanie dzieci ( cienko u Nich ).
A tu jeszcze zapowiada się co najmniej kolejny rok czekania na rozpoznanie sprawy. I za bardzo nie wiem jak Im tłumaczyć, iż taka musi być procedura.


A może ktoś będzie wiedział czy pomoc finansową na utrzymanie dzieci - w razie ustanowienie ich rodziną zastępczą - otrzymają od dnia orzeczenia sądu, czy od dnia wniesienia wniosku ?


Tomek19 - jeszcze raz serdecznie dziękuję

Pozdrawiam
Bedek
Bedek jest off-line  
14-10-2009, 19:35  
Tomek19
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Rodzina zastępcza spokrewniona

W takiej sytuacji mimo wskazań sądu dziadkowie powinni do wniosku o rodzinę zastępczą dołączyć wniosek o pozbawienie a o ubezwłasnowolnienie osobno, masz rację że to drugie może dlużej potrwać. w uzasadnieniu można wskazać konieczność zabezpieczenia małoletnich. Niestety pieniądze dla rodziny zastępczej można otrzymać dopiero od dnia wydania orzeczenia, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i sąd dobrze o tym wie. Z drugiej strony, nie znam szczegółów, ale jeśli zaniedbania ze strony rodziców są ewidentne, to jest przewlekłość. Proponuję pisać o dobru małoletnich, prosić o jak najszybsze rozstrzygnięcie.
Tomek19 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzina zastępcza spokrewniona a prawo dziedziczenia (odpowiedzi: 18) Stanowiliśmy ponad 17 lat z mężem rodzinę zastępczą po zmarłej siostrze dla jej syna , który jest na II roku studiów i do 25 roku życia może pobierać...
§ rodzina zastępcza spokrewniona - kontrola (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie Bardzo proszę o informację kto przeprowadza kontrolę nad rodziną zastępczą spokrewnioną, problem tkwi w tym iż moja matka jest...
§ rodzina zastępcza spokrewniona (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć czy gdy matka dziecka jest niepełnoletnia a ojciec nieznany to czy Matka niepełnoletniej mamy może starać...
§ rodzina zastępcza spokrewniona - wakacje. (odpowiedzi: 11) Witam, mam 16 lat i wraz z moją młodszą siostrą przebywamy w rodzinie zastępczej, spokrewnionej. (u brata mojego dziadka). Od jakiegoś czasu dzieją...
§ rodzina zastępcza spokrewniona (odpowiedzi: 2) Witam, mój brat ma czworo dzieci obecnie ich matka została pozbawiona praw do dzieci. Bratu ciężko jest zajmować się całą czwórką i do tego naszym...
§ rodzina zastępcza a rodzina zawodowa (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, moi znajomi od kilku lat opiekują się dzieckiem (są dla niego rodziną zastępczą). Ostatnio próbowali "przekwalifikować się" na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:55.