Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego... - Forum Prawne

 

Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego...

Witajcie Jestem w tracie rozwodu i mąż wyprzedaje rzeczy nurkowe (wartość ich to kilkanaście tysięcy). Jego pełnomocnik na mojego maila w tej sprawie przytoczył: Art. 33 KRiO Składniki majątku osobistego Do majątku osobistego każdego z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
21-10-2018, 12:10  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego...

Witajcie

Jestem w tracie rozwodu i mąż wyprzedaje rzeczy nurkowe (wartość ich to kilkanaście tysięcy). Jego pełnomocnik na mojego maila w tej sprawie przytoczył:

Art. 33 KRiO

Składniki majątku osobistego
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

I teraz pytanie... Czy naprawdę tak jest, że jedna osoba z małżeństwa może wydawać WSPÓLNY majątek (niekoniecznie za zgodą drugiego) na rzeczy służące zaspokajaniu jego potrzeb (jak tu związane z jego dość kosztownym hobby) i nagle te pieniądze, ale pod inną postacią stają się nagle majątkiem osobistym??

Zostałam zastrzelona tym art... Oboje zarabiamy bardzo dobrze, ale mąż dostaje 2x większe wynagrodzenie i nie mam do niego dostępu (co w świetle prawa jest wspólnym majątkiem), mąż nie płaci na dzieci (wydałam na wakacje, wyprawkę, leki itp itd około 5500 tylko z własnej kieszeni). A teraz się dowiaduję, że wyprzedaje sprzęt wartości kilku tysięcy i nie mam prawa uzyskać z tego ani grosza?
Nie jestem z tych żon, co wydaje na siebie a mąż płacze. Tu jest odwrotnie, to ja miałam oszczędności przed ślubem (wiem, że to mój majątek osobisty i mam dowody na jego posiadanie) a on nic. I to ja całe życie sobie odmawiałam a on wydawał na nurkowanie... Wiedziałam, że pieniędzy włożonych w kursy i wyjazdy (tu rocznie mówimy o kwocie kilkunastu czasami kilkudziesięciu tysięcy) nigdy nie zobaczę, ale nie spodziewałam się, że pieniędzy za sprzęt tez nie zobaczę... Ja z mojej wypłaty pokrywałam rachunki, opłaty dla dzieci, on wydawał na nurkowanie...
Czy naprawdę nasze prawo jest tak skonstruowane?
Papiery nurkowe robiliśmy razem, ze względu na urodzenie dzieci - ja przestałam a on szedł do przodu. Czy to mogłoby być luką w tym dziwnym prawie?? Ale nie nurkuję z braku czasu. Przy dobrych wiatrach uda mi się zejść 2x pod wodę na rok. Mój sprzęt nurkowy mąż sprzedał jakoś 2-3 lata temu osobie, która prowadzi kursy i jak chcę nurkować to pożyczamy go od tej osoby.
Byłabym wdzięczna za rady, bo jestem załamana rozwojem sytuacji
Branchy jest off-line  
21-10-2018, 13:35  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.180
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

No bzdura podpierać się w ciemno tym artykułem. Ale większe już czytałem.

Co do zasady przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa to majątek wspólny małżonków.
Np samochód osobowy zakupiony w trakcie trwania wspólnoty majątkowej - choć był nawet użytkowany przez jednego z małżonków - był kierowcą (i jedyną osobą w dowodzie rejestracyjnym i umowie OC/AC/NNW)- może w zupełności zaspokajać potrzeby drugiego małżonka. Więc jest wspólny.

Art 33 KRiO pkt 4. dotyczy przedmiotów takich jak - odzież, okulary, kule ortopedyczne, wózek inwalidzki (czy inne ortezy, protezy, sztuczne zęby, peruki etc, zapas leków, igieł, stanza, rękawiczki do iniekcji), ale także zegarek czy biżuterie.
Te przemioty - muszą być osobiste, oraz muszą mieć cechę przedmiotów niezbędnych. Np kosmetyki, u Panów akcesoria do golenia, trymer do brody.

Jeśli mąż jest muzykiem to np gitara czy inna harfa.

Ale taki GIBSON LES PAUL JUNIOR SINGLE CUT, USA, 1986 rok za jakieś 5 zł może być uznane za lokatę kapitału jeśli - mąż "gra do kotleta" na weselach czy innych stypach na elektryku za 300 zł.

Przepisy o majątku czy wynagrodzeniu są jakie są, ale - zabezpieczenie na czas postępowania w szczególności alimentów na rzecz dzieci - dostaniesz "z palcem w uchu". Na siebie już trudniej (bo dobrze zarabiasz, pracujesz, jesteś zdrowa itp..).

Zabezpiecz wszelkie dowody na to kiedy i za co ten sprzęt był kupowany, zdjęcia etc.

Skoro oboje macie "jakieś" papiery nurkowe, choćby PADI Scuba Diver, to ten sprzęt może i służył obojgu. To jest do obrony w sądzie przy podziale majątku, po prostu podlicz ile na to poszło i domagaj się rozliczenia pełnej kwoty. "Coś" z tego uzyskasz.
krzysieksiema jest off-line  
21-10-2018, 14:21  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Dzięki Krzysiek
Dla mnie też byłoby to oczywiste, gdybym natknęła się na to sama. Jednak wiadomość taką dostałam od pełnomocnik męża, która powołuje się na:

Komentarz Pana Dr hab. Konrad Osajda
Komentowany przepis uprawnia do wyodrębnienia wskazanych w nim przedmiotów przede wszystkim według kryterium funkcjonalnego, tj. celu jaki realizuje w danych stosunkach określone prawo. Niektóre przedmioty, takie jak np. sprzęt sportowy, rehabilitacyjny lub przedmiot kultu religijnego, mogą potencjalnie służyć obojgu małżonkom. W konkretnym stanie faktycznym, ze względu na potrzeby, zainteresowania czy pasje jednego z małżonków zostają jednak przypisane tylko jemu (np. rower uprawiającego kolarstwo małżonka, osobisty medalik, wózek inwalidzki itp.).

Nie jestem prawnikiem, ale z racji oszczędności zdecydowałam się sama siebie reprezentować w sądzie i teraz obawiam się o takie odpowiedzi Pani, która zna wszelkie kruczki prawne a ja ich nie znam.

Mam OWD i jestem samodzielnym nurkiem, no ale to nie moja pasja...

Założyłam, że nastąpiła nadinterpretacja tego artykułu i tej wersji się będę trzymać w sądzie.
Gorzej z dowodami zakupu, bo mąż odkąd olał rodzinę kupował wiele rzeczy nie pytając o zgodę (a mówimy o naprawdę sporych kwotach) i co więcej bez mojej wiedzy Mam zdjęcia tego co miał (ale tylko ułamek) no i potwierdzenie na grupie facebookowej o wystawieniu przedmiotów z kilkoma komentarzami o sprzedaży.

Co do zabezpieczenia na czas postępowania, niestety nic nie otrzymam
W połowie lipca złożyłam pozew o alimenty, tydzień później o rozwód. W międzyczasie otrzymałam do każdej sprawy pisma o uzupełnienie braków i po tym terminy - sprawa rozwodowa 24 październik, alimenty - połowa grudnia...
Może dlatego, że dołączyłam wspólne zeznanie PIT za zeszły rok i sąd stwierdził, że z głodu nie umrzemy
Branchy jest off-line  
21-10-2018, 20:11  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.180
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Założyłaś odrębną sprawę o alimenty i potem złożyłaś o rozwód?
"you stiupid woman" - głosem Gorden Kaye z Allo Allo.

Może warto jednak wydać kilkaset zł na porady prawne? Albo zapytać/poczytać?

Jeśli nawet sprawa o alimenty dojdzie do skutku (terminu 1. rozprawy) to może dotyczyć jedynie okresu do wniesienia sprawy o rozwód, ale i tak - na czas postępowania rozwodowego, (z urzędu!) postępowanie w rejonowym będzie zawieszone (sic!), po prawomocnym (a więc już po ewentualnej apelacji, czyli +/- może za 3 lata) orzeczeniu wznowiona ale tylko co do okresu do wniesienia pozwu o rozwód (chyba że tenże, nie będzie w ogóle określał alimentów). W teori może się toczyć, ale wiele to się w tej sprawie nie zadzieje. Na miejscu męża bym nawet podnosił że wniosłaś sprawę niepotrzebnie i tylko dla chęci zmuszenia go do opłat za prawnika, chcesz mu dopiec itp..

Sprawę odrębną o alimenty spokojnie możesz wycofać, bo będzie obejmowała zapewne co najwyżej okres 1 tygodnia? Bez sensu (nie będzie nawet jednego pełnego miesiąca). Nie wiem, po co rejonowy miałby wydać na ten okres wyrok, a i to PO wyroku Okręgu/Apelacji (będzie patrzył na wysokość alimentów w ich prawomocnym orzeczeniu). Co do okresu urególowanego w wyroku rozwodowym postępowanie będzie umorzone (z urzędu, nawet już-wtedy-ex-mąż o to za bardzo nie musi wnioskować).

Sprawy odrębne (o ustalenie miejsca pobytu, o ograniczenie władzy, o podjęcie ważnych decyzji w życiu dziecka) w trakcie postępowania o rozwód się zawiesza, bo też - nie ma sensu ich prowadzić. Zmarnujesz czas sądu i pieniądze podatników idąc w grudniu do sądu na sprawę o alimenty, mąż nawet pewnie się nie stawi. Wyśle pismo podając sygnaturę sprawy o rozwód i tyle.

Te wszystkie postępowania zastąpi sprawa rozwodowa.
krzysieksiema jest off-line  
21-10-2018, 20:45  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

No to dostałam wytrzeszczu oczu... Człowiek, mówią, uczy się całe życie.

Byłam na poradzie u prawnika zanim to wszystko się zaczęło. Niestety nie myślałam wtedy zupełnie o alimentach tylko o rozwodzie. Później od kilku osób otrzymałam "radę", że powinnam złożyć wniosek o alimenty zanim cokolwiek się rozpocznie, bo te uzyskam szybciej niż rozwód... Czytałam w necie i szczerze nie znalazłam ani jednej porady, aby tego nie robić
No cóż, mleko się rozlało, ale mówisz, że można naprawić. Rozumiem, że mam wysłać pismo do sądu z informacją o wycofaniu? No i czy oznajmić w Sądzie na rozprawie, że sprawa wycofana? Czy mam wtedy przedstawić moje oczekiwania co do wysokości alimentów? Mam wyszczególnione wszystkie wydatki na dzieci.

Miałam jedno pytanie a teraz ich jest więcej. Niestety nie mam szans aby przy dwójcie dzieci umówić się na wizytę do prawnika w ciągu dwóch dni, kiedy jestem sama z nimi do wieczora

Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie.
Branchy jest off-line  
21-10-2018, 21:07  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.180
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Złożyć wniosek o alimenty (czy ich zabezpieczenie) to fakt, szybciej uzyskasz, ale jeśli masz w planach sprawę o rozwód - nie rób tego, a wujkiem dobrą radą, być bym nie chciał, ale na bazie podanych faktów to nikomu bym nie radził składać takiego wniosku. (jest jakiś margines wyjątków, ale zapewne Twoja sprawa do nich nie należy).

Można poradzić się "zdalnie" nie jest to takie drogie, skany/zdjęcia tego co masz, i w tydzień-dwa masz dobrze napisany pozew, co do którego sąd nie będzie wzywał do uzupełnień. Nigdzie chodzić nie musisz. Jeśli nie ufasz firmom (właściwie: prawnikom) udzielającym porad spokojnie usuń dane: bądź Grażyną Nowak, a mąż Januszem Kowalskim.

Na pewno nie wszczynaj nowych spraw odrębnych: o ustalenie miejsca pobytu, o zgodę np na wyjazd za granicę na wakacje, wyrobienie paszportów (jeśli nie mają) etc.

Jedyne co ma sens jako postępowanie odrębne teraz to pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej - dobrze wnieść - z chwilą wniesienia powództwa. (pewnie sąd nie da, wnieść można, ale pójdzie dość szybko, nie mieszkacie razem, nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa etc jedyne co wykazać to że w sumie jesteście odrębni finansowo). Warto to zrobić jeśli macie wspólny kredyt (mieszkanie), albo istnieje ryzyko że mąż zaciągnie kredyt, który będzie rzekomo "na potrzeby utrzymania rodziny".

Z drugiej strony: jeśli (w co wątpię) będziesz utrudniać kontakt dzieci z ojcem, tenże wniesie o zabezpieczenie tych konaktów też w ramach postępowania rozwodowego. Jeśli wniesie odrębną sprawę - podaj sygnaturę sprawy o rozwód i wnieś o umorzenie odrębnego postępowania
krzysieksiema jest off-line  
21-10-2018, 22:04  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Dzięki za rady

Sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana (a dlaczego by nie..) - nadal mieszkamy razem. Na początku mąż powiedział, że się wyprowadzi (mamy mieszkanie, które stoi puste), ale zapewne za czyjąś dobrą radą zmienił zdanie. Ja planowałam wziąć dzieci i wyprowadzić się do tego mieszkania (teraz mieszkamy w domu), ale prawnik mi dosłownie tego zabronił. Cała rodzina radzi mi co innego (stosunki w domu są co najmniej dziwne, aby nie nazwać tego inaczej), ale znajomy prawnik (niezwiązany z prawem cywilnym) jak i wtajemniczeni znajomi mówią abym została. I mieszkanie i dom są na kredyt. Mąż ma jeszcze inne kredyty, które zaciągnął w trakcie trwania małżeństwa (więc i w sumie ja je mam, choć dowiedziałam się o nich po fakcie)...
Czy w takiej sytuacji jest sens wnoszenia o rozdzielność majątkową? Bo i tak lodówka nadal wspólna, choć raczej każdy kupuje sobie. Jedynie żywność da dzieci kupujemy "razem".

W międzyczasie doczytałam, że mogłam poczekać ze złożeniem pozwu rozwodowego do czasu ustanowienia alimentów lub zrobić jak napisałeś... Pytanie tylko czy te alimenty byłyby przyznane gdy mieszkamy razem. No głupi człowiek po szkodzie. Jak będę się drugi raz rozwodzić będę mądrzejsza
Napisz mi proszę czy na rozprawę rozwodową mogę przynieść dokumenty o alimenty, dołączyć je do sprawy i zgłosić, że wycofuję (wycofałam) sprawę o alimenty.
Branchy jest off-line  
09-11-2018, 20:59  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Witam ponownie

Jestem po pierwszej rozprawie, na której niewiele się zadziało, ponieważ było zastępstwo.
Wycofałam wniosek o alimenty i zlożyłam wniosek o zabezpieczenie. Niestety mąż zeznał, że płaci na dzieci i wszystkie rachunki i Sędzina uznała to jako fakt. W związku z tym nic nie uzyskałam.

Niedługo po sprawie rozwodowej z garażu zniknęły sprzęty nurkowe. Po oszacowaniu mąż wydał na wszystko około 50 tys. Nadal upiera się, że to jego majątek i że ani pieniędzy za niego nie odda ani więcej tego sprzętu nie zobaczę. Powiem szczerze, że cała sytuacja mnie rozdrażniła, bo w międzyczasie podliczyłam ile przez ostatnie 5-6 lat wydał na nurkowania - mówimy o kwocie 150.000 - 200.000 + wspomniana wyżej kwota na sprzęt...
Na pewno nie dogadamy się co do podziału majątku. On twierdzi, że wydawał swoje pieniądze i nic mi do tego. Czy jest szansa na to, że zlecając sądowi podział majątku uwzględni powyższe? Nie jestem w stanie udokumentować wszystkiego, ale może uda mi się choć połowę kwoty (na podstawie logowań z facebooka, certyfikatów nurkowych, zdjęć sprzętu, itp, itd).

Dzięki za wskazówki.
Branchy jest off-line  
09-11-2018, 21:39  
debastet
Stały bywalec
 
Posty: 688
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

W pozwie o podział majątku wspólnego wskazujesz wszystkie rzeczy po kolei najlepiej tak by łatwo było je zidentyfikować i możesz podać orientacyjną wartość. Potem i tak biegły oceni, ale na początku musisz wskazać koszt sporu. Możesz mieć zdjęcia i świadków na istnienie rzeczy jakich mąż się wyzbywa, wcale nie trzeba mieć paragonów czy faktur chociaż to znacznie ułatwia sprawę.
debastet jest off-line  
09-11-2018, 21:49  
Branchy
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego

Dzięki za odpowiedź
Czyli błędem było nie znalezienie czasu aby sfotografować wszystko z osobna Mam zdjęcia, ale zapewne połowy sprzętu
Czy przedstawiając dowody (np w formie logowań na Facebooku, zdjęć certyfikatów z linkiem do strony instruktora itp itd) mogę wnioskować o zwrot poniesionych wydatków na jego wyjazdy, kursy? Ja zostawałam w domu z dziećmi a on się realizował. Niestety nadwyrężał bardzo tym nasz domowy budżet.
Teraz "podzielił gotówkę na pół" i mówi, że więcej nie dostanę. Problem w tym, że gdybym była sama z dwójką dzieci miałabym więcej oszczędności niż zostanie mi teraz. Czy jest jakaś szansa, na odzyskanie chociaż ułamka tego co wydał, czy rzeczy niematerialne nie mają tutaj żadnego znaczenia?
Branchy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedmioty do zaspokajania osobistych potrzeb (odpowiedzi: 3) Witam. Szukałem czegoś podobnego ale nie mogę znaleźć. Chodzi o małżeństwo. Czy ktoś orientuje się co to są przedmioty do zaspokajania osobistych...
§ Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (odpowiedzi: 2) Bardzo proszę o pomoc.Otóż mój małżonek przebywa za granicą od 2006 r.Do 2008 r.dbał o potrzeby rodziny, często odwiedzając nas i wysyłając...
§ przedmioty majątkowe, wchodzące w skład wspólności majątkowej małżonków (odpowiedzi: 4) Cześć Wszystkim! Mam problem, mianowicie ojciec podpisał z synem umowę cesji praw i obowiązków wynikających z umowy o partycypację mieszkania w TBS....
§ Brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (odpowiedzi: 4) Witam, chciałabym prosić o pomoc w takiej kwestii. Mąż nie łoży na utrzymanie rodziny. Chciałabym złożyć pozew do sądu, czy jeśli złożę Pozew o...
§ Przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny- jak to poprawnie ująć ? (odpowiedzi: 5) Witam ! Naszukałam się w necie właściwego określenia , ale nie jestem pewna , które pasowałoby do mojej sytuacji ? Z grubsza: Mąż po 10l. bezrobocia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:57.