Prawdopodobna choroba psychiczna mamy, a jej opieka nad ubezwłasnowolnionym ojcem - Forum Prawne

 

Prawdopodobna choroba psychiczna mamy, a jej opieka nad ubezwłasnowolnionym ojcem

Dzień dobry. Mam taki problem. Mój tata choruje psychicznie od jakiś 10 lat. Od 4 lat jest ubezwłasnowolniony. Opiekunem prawnym jest moja mama. Moja mama od kilku miesięcy zachowuje się dziwnie. Wcześniej ok. 4 lata ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-10-2018, 11:27  
romek91
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Prawdopodobna choroba psychiczna mamy, a jej opieka nad ubezwłasnowolnionym ojcem

Dzień dobry.
Mam taki problem.
Mój tata choruje psychicznie od jakiś 10 lat. Od 4 lat jest ubezwłasnowolniony.
Opiekunem prawnym jest moja mama.
Moja mama od kilku miesięcy zachowuje się dziwnie. Wcześniej ok. 4 lata temu przechodziła depresje. Teraz może to wyglądać na manie, dlatego razem z lekarzem psychiatrą, który prowadził mamę, podejrzewamy zespół maniakalno-depresyjny.
Mama jest obecnie wulgarna, agresywna, kilka razy doszłoby do rękoczynu z nami, czyli dziećmi z udziałem Policji. Wysyła listy z żądaniami/donosami na wszystkich, którzy jej nie odpowiadają. Pokłóciła się ze wszystkimi w rodzinie.
Obecnie przygotowuje dom, do przekazania, jak nam powiedziała Kościołowi.
Podobno po nowym roku nie chce już się opiekować tatą.
Rodzice mają wspólnotę majątkową. Dom, w którym mieszkają oboje budowali, działka pod domem jest wspólna, pozostałe działki, plac oraz duże gospodarstwo jest własnością mamy, przekazane jako tzw. ojcowizna od jej rodziców.
Próbowaliśmy przekonać mamę, żeby się zgłosiła do lekarza psychiatry, bo naprawdę jest obecnie niedostępna i nie zachowuje należytej opieki nad tatą.
Wiemy, że była, ale opowiedziała psychiatrze, że wszystko u niej w porządku.

I teraz kilka pytań:

1) Co możemy zrobić, aby zmusić/skłonić mamę do konsultacji psychiatrycznej, bo obawiamy się również o to, że mama może chcieć odebrać sobie życie, bo jej opowieści o oddaniu domu zakonowi, odejściu na emeryturę, przygotowania, sprzątanie domu, malowanie pomieszczeń, które 20 lat nie były malowane, kończą się na 1 stycznia, czyli na starym roku kalendarzowym. Jesli się pytamy, co będzie robić po nowym roku, gdzie będzie mieszkać, skoro swoj dom chce przekazać, nie mówi nam nic.

2) Czy możemy w jakiś sposób zwrócić się do sądu o sprawdzenie, czy mama właściwie się opiekuje tatą? Złożyliśmy już 1msc temu wniosek do Sądu Rodzinnego, ale nic sie nie zdażyło. Rozmawialiśmy także z kuratorem sądowym - także bez jakiegoś rezultatu.

3) Jeśli mama przekaże nieruchomość Kościołowi, co możemy zrobić, bo podejrzewamy, że nie działa świadomie? Czy może przekazać dom, który jest wspólny, działka pod nim także, pomimo braku zgody taty?
Jeśli przekaże swoje (ma własność) całe gospodarstwo zakonowi, czy można to jakoś cofnąć, jeśli się okaże, że nie była świadoma swojej decyzji?

4) Wreszczie, jak zmusić mamę do podjęcia leczenia? Czy mogę wezwać pogotowie, aby zabrali mamę na konsultacje do oddziału psychiatrycznego?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Romek
romek91 jest off-line  
27-10-2018, 13:58  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.237
Domyślnie RE: Prawdopodobna choroba psychiczna mamy, a jej opieka nad ubezwłasnowolnionym ojcem

Cytat:
Napisał/a romek91 Zobacz post
(..) tata (..) Od 4 lat jest ubezwłasnowolniony.
Opiekunem prawnym jest moja mama.
(..)
Moja mama (..) to wyglądać na manie, dlatego razem z lekarzem psychiatrą, który prowadził mamę, podejrzewamy zespół maniakalno-depresyjny.
(..) z udziałem Policji.
(..) nie chce już się opiekować tatą.
Rodzice mają wspólnotę majątkową.
(..)
1) właściwie - jeśli samej sobie, bądź ojcu będącemu pod jej opieką nie zagraża to nic. Wiara czy donosy na sąsiadów to nie jest powód do przymusowego leczenia.
2) można złożyć, tylko właściwie, to co złożyliście? Można wnioskować o zmianę osoby opiekuna z żony, na któreś z Was - ich dzieci, choćby jej wiek (sprawność fizyczna) i stan zdrowia (depresja) mogą być już argumentem.
3) Jeśli ojciec jest ubezwłasnowolniony całkowicie, to nadal jego żona, nawet jako opiekun prawny - nie może sama sprzedać czy darować jego części majątku -> z art. Art. 101 par. 3 w związku z art. 156 i art. 175 KRiO, racjonalnie myślący sąd nie pozwoli na darowiznę bez wynagrodzenia dla osoby uprawnionej i zapewnienia jej mieszkania itp. Jak sędzia posłucha matki to może nawet zadziała coś z urzędu.
4) patrz pkt 1) - jeśli obiektywnie nie zagraża sobie i innym to zmusić nie można. Jeśli już była leczona to opisać jej aktualne obiawy lekarzowi psychiatrze, który ją leczył. Iść do MOPS/GOPS itp Macie dowody iż jest ona zagrożeniem dla swojego męża, siebie czy innych osób?
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opieka nad ubezwłasnowolnionym (odpowiedzi: 6) Witam, Mój ojciec ma chorego brata, ktory byl pod opieka mojej ciotki. Ciotka zachorowala rowniez i zostala skierowana so szpitala...
§ Dziedziczenie po ubezwłasnowolnionym (odpowiedzi: 5) Cześć, mam zapytanie od znajomej . Sprawa wygląda tak : Dwójka dzieci ubezwłasnowolnionych mieszkających w domu opieki . Jedno z nich umiera...
§ Spadek po ubezwłasnowolnionym .... (odpowiedzi: 2) Sytuacja jest dość skomplikowana , ale postaram się ją jakoś sensownie opisać . Jacek jest osobą ubezwłasnowolnioną ( chory na zespół Downa ) -...
§ opieka nad częściowo ubezwłasnowolnionym ojcem (odpowiedzi: 0) ojciec choruje na schizofrenie.ja i moja ciotka wystąpiłyśmy o opiekę nad ojcem. ojciec na początku chciał,abym była jego opiekunem,jednak w sądzie...
§ opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie (odpowiedzi: 0) Sąsiadka była w latach 90. opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Twierdzi, że w wyniku wykonywania tej funkcji utraciła zdrowie i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:04.