Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły - Forum Prawne

 

Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły

Dzień dobry. Uprzejmie proszę Was o pomoc. Sprawa wygląda następująco: Z byłą partnerką (nie żoną) zawarliśmy 3 lata temu ugodę dot. miejsca zamieszkania mojego syna (obecnie 8 lat) oraz moich kontaktów z nim. Ugoda była ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
31-10-2018, 06:31  
Sanders01
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły

Dzień dobry. Uprzejmie proszę Was o pomoc. Sprawa wygląda następująco:
Z byłą partnerką (nie żoną) zawarliśmy 3 lata temu ugodę dot. miejsca zamieszkania mojego syna (obecnie 8 lat) oraz moich kontaktów z nim. Ugoda była następstwem złożonego przeze mnie wniosku do sądu o ustalenie miejsca pobytu itd. Syn został przy matce, ja dostałem co drugi weekend, co drugie ferie, wakacje itd. Czyli taki standard.

Niestety matka nie wywiązuje się ze swoich obowiązków należycie - może i się stara, ale jej to nie wychodzi. Wiele rzeczy również zaniedbuje, jak np. higiena dziecka, jego ubiór (do szkoły chodzi często w za małych, dziurawych ubraniach). Ponadto syn jest niegrzeczny, niewychowany, nie ma wpojonych podstawowych wartości jak np. szacunek do starszych, do nauczycieli. Nie potrafi jeść sztućcami, ma non stop uwagi w dzienniczku za zachowanie itd.

Na początku tego roku szkolnego odezwała się do mnie Pani Wicedyrektor szkoły, do której chodzi mój syn z prośbą o spotkanie. Na spotkaniu byłem ja, Wicedyrektor, Wychowawczyni i Pedagog. Panie wręcz proszą mnie wprost, abym sądownie przejął opiekę nad synem. Twierdzą, że wystawią opinię o synu i jego matce taką, że nie mam się o co obawiać.

Stąd moje pytanie: na ile taka opinie ze szkoły (wydana na wniosek sądu) może być jedyną albo główną przesłanką przejęcia przeze mnie wychowania dziecka (zamieszkania itd).
Drugie pytanie: jaki dokładnie wniosek mam złożyć w tej sprawie? Czy to ma być po prostu wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania czy składa się jakiś inny? Jaki dokładnie?

Dodam, że sytuacja finansowa/lokalowa matki jest o niebo lepsza od mojej. Syn ma u matki ładny nowy pokój, dużo zabawek itd. Wszytko na pozór wygląda perfekcyjnie.
Z kolei ja nie będę mógł mu zapewnić takiego dobrobytu, mam obecnie problemy finansowe, leczę się nawet na depresję związaną z problemami finansowymi. Czy to może być jakaś przeszkoda w przejęciu syna?

Dziękuję wszystkim za odp.
Sanders01 jest off-line  
03-11-2018, 22:59  
Lawintheair
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły

Jeżeli uważa Pan że lepszym dla syna będzie zamieszkiwanie z Panem, jest mu Pan wstanie zapewnić odpowiedni rozwój- ponieważ z Pana opisu wynika że obecnie taki przez matkę dziecka nie jest zapewniony proponuje wystąpienie do Sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy panu. Jeśli szkoła sama zwraca się o to zwraca to znaczy że Pana dziecko obecnie nie ma zapewnionej właściwej opieki, a i Panu będzie łatwiej z takim stanowiskiem szkoły w sądzie bo to zwiększa szanse. Dlatego proponuję takie rozwiązanie i życzę powodzenia jeśli się Pan zdecyduje.
Lawintheair jest off-line  
04-11-2018, 07:52  
eniebieska
Stały bywalec
 
Posty: 412
Domyślnie RE: Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły

pismo szkoły nie może być wnioskiem aby syn zamieszkał z tobą, sam musisz złożyć taki wniosek (o ustalenie miejsca zamieszkania syna przy tobie)
trochę dziwne dla mnie jest to co napisałeś o szkole - dziecko ma 8 lat, czyli jego edukacja długo nie trwa, skąd w tylu osobach (ze względu na wykształcenie to jednak specjaliści) przekonanie, że syn pod twoją opieką zmieni się o 180 stopni?
czy syn wcześniej zachowywał się zupełnie inaczej czy też zawsze "coś" było nie tak? był badany przez psychiatrę i psychologa? czy był pod obserwacją pod kątem autyzmu, zespołu Aspergera? bo opisane zachowania dziecka mogą wskazywać również na chorobę
czy rozmawiałeś z matką dziecka? może to w jej życiu coś się zmieniło i jej obecne plany życiowe lub stan zdrowia powodują, że nie zwraca uwagi na szczegóły życia
zanim podejmiesz decyzję jak to rozegrać rozeznaj się dobrze w sytuacji i przeprowadź z matką rozmowę bo jeśli ona nie zgodzi się na ponowne ugodowe ułożenie spraw opieki i będzie bagatelizować to co zaobserwowała szkoła to będziesz miał więcej argumentów do walki w sądzie
eniebieska jest off-line  
04-11-2018, 21:43  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Odebranie dziecka matce - na prośbe szkoły

Cytat:
Napisał/a Sanders01 Zobacz post

Dodam, że sytuacja finansowa/lokalowa matki jest o niebo lepsza od mojej (..)
Z kolei ja nie będę mógł mu zapewnić takiego dobrobytu, mam obecnie problemy finansowe, leczę się nawet na depresję związaną z problemami finansowymi.
Sąd będzie rozważał wszystkie argumenty. Odwiedzi zapewne Cię kurator. Jeśli dla dziecka masz - miejsce do spania, biurko (szkoła, lekcje), ciepłą wodę w kranie, CO, lodówkę z jedzeniem, posprzątane w mieszkaniu, to nie ma się czego obawiać.
Gdy (choćby w tzw - zabezpieczeniu - na czas trwania sprawy - to jest postanowienie wykonalne natychmiast (!) ), syn będzie mieszkał "przy ojcu"
, masz prawo w imieniu syna wnosić od matki o alimenty, powinny pokryć +/- połowę usprawiedliwionych kosztów utrzymania syna. (szkoła, odzież, żywność etc).
Brak TV, laptopa, smarfona czy auta (gdy jest komunikacja miejska) - nie będzie argumentem.
Zapewne Sąd zleci "rozmowę" (badanie) przez psychologa (tzw specjalistów z zespołu) ale coś w tym piśmie - w tej szkole - musi się takiego dziać że dyrekcja doszła do wniosku, powinieneś działać. Co takiego konkretnie szkoła zarzuca matce?
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odebranie dziecka matce .... (odpowiedzi: 0) A ja mam problem taki , ze moja 14 letnia corka , wiadomo wiek buntu itd , po kłotni ze mną została u ojca na jakis czas bylo to w maju, potem w...
§ Odebranie matce dziecka (odpowiedzi: 8) Czy fakt iż matka rozbiła dziecku rodzinę następnie zamieszkała z alkoholikiem później z kolejnym fagasem i generalnie co chwilę ma nowego kochasia i...
§ odebranie dziecka matce (odpowiedzi: 11) Czy ojciec może odebrać matce dziecko w sytuacji gdy on jest osobą pracującą, a ja (matka dziecka) nie pracuję, ale szukam pracy i jestem...
§ odebranie dziecka matce (odpowiedzi: 16) Witam mam pytanie, mianowicie chodzi mi o to, by odebrać matce prawa do dziecka. Chcę tak zrobić ponieważ jego (pseudo)matka praktycznie się nim nie...
§ odebranie Matce dziecka (odpowiedzi: 3) Witam chciałabym sie dowiedzieć czy moj mąż może mi odebrać dziecko? Jestem dobrą matka dbam o córeczke nie pije nie imprezuje. Moj mąż bardzo mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:50.