zaprzeczenie ojcostwa - Forum Prawne

 

zaprzeczenie ojcostwa

2 lata temu rozstałem się z byłą żoną. jednak dziecko urodziło się kilka miesięcy po rozwodzie, nie wiedziałem że była żona jest ciąży (w trakcje rozwodu to musiał być 1,2 miesiąc). Na kilka miesięcy przed ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-11-2018, 07:50  
Ania1998c
Zbanowany
 
Posty: 359
Domyślnie zaprzeczenie ojcostwa

2 lata temu rozstałem się z byłą żoną.
jednak dziecko urodziło się kilka miesięcy po rozwodzie, nie wiedziałem że była żona jest ciąży (w trakcje rozwodu to musiał być 1,2 miesiąc). Na kilka miesięcy przed rozwodem nie utrzymywałem życia seksualna z byłą żoną.

dziś po dwóch latach dowiaduje się o pozwie o alimenty, o tym że była żona wskazała mnie jako ojca

czy mam teraz zaprzeczyć ojcostwu (czy teraz jest już za póżno?)
po co ustawodawca wskazał na 6 miesięcy jako termin na zaprzeczenie ojcostwa (licząć od dnia urodzenia dziecka)
przecież o tym że jest dziecko można dowiedzieć się o wiele póżniej...

czy ojciec ma jakąkolwiek możlwiość aby po rozwodzie dowiedzieć się że żona jest w ciąży (te 300 dni), albo w systemie sprawdzić czy była żona nie zgłosiła go jako ojca?

2. jak interpretować 63 krio
Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

- czyli np można wytoczyć powództwo jak dziecko ma 3 lata i dopiero wtedy ojciec dowiedział się że jego była żona była w ciąży i że jest ojcem (i bez jego wiedzy w przeszłości była żona zgłosiła go w USC ze to ona jest ojcem)
Ania1998c jest off-line  
05-11-2018, 09:54  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

Musisz móc uprawdopodobnić iż - w trakcie gdy formalnie - jeszcze byliście małżeństwem (i następne 300 dni - okres koncepcyjny) nie wiedziałeś o ciąży (jeszcze) żony, dowiedziałeś się o jej dziecku dopiero z pozwu (nie pisała do Ciebie choćby smsa? nikt ze znajomych nie powiedział 'o urodziła' itp...) i tyle. Pokazujesz we wniosku (choć zachodzi domniemanie iż, jest to Twoje dziecko) że w trakcie rozprawy rozwodowej - zapewne - oboje zeznaliście iż już nie współżyjecie od ..., nie mieszkacie razem od ... więc prawdopodobnie nie jesteś ojcem dziecka.
Jednakże - oczywiście - zgadzasz się na badania DNA i gdy potwierdzą one Twoje ojcostwo, nie tylko będziesz alimentował dziecko ale chcesz czynnie brać udział w opiece nad nim
Możliwość masz, do pozwu zapewne dołączono skrócony odpis / ksero aktu urodzenia - kto jest wskazany jako ojciec - czy to Ty?
Te 300 dni po ustaniu małżeństwa - ex-żona zgłaszać nawet nie musi, zachodzi domniemanie iż - byly mąż jest ojcem - musisz temu zaprzeczyć.
Badanie DNA będzie wystarczającym dowodem, złóż taki wniosek - jeśli masz dziecko dowiesz się o tym - jeśli nie, była żona dowie się iż powinna szukać ojca w innym miejscu. Skoro o alimenty upomniała się później - możesz "wśród znajomych" poszukać domniemanego tatusia. Przecież te 2 lata mogła być z tym "tatusiem".
Jeśli przegapisz termin pół roku od dowiedzenia się - tylko prokurator może pomóc (był taki wątek na forum, trwało to długo, udało się, poszukaj czyli nie tylko można złożyć taki wniosek ale i wygrać taką sprawę). Składaj taki wniosek szybko aby sąd nie zarzucił Ci bezczynności, złoż sprzeciw na wniosek o alimenty - zapewne wnosiła o ich zabezpieczenie "dla dobra dziecka".
Jeśli sąd w II instancji odrzuci Twój wniosek (uzna że uchybiłeś terminowi pół roku i o dziecku wiedziałeś) - zostaje prokuratura.
krzysieksiema jest off-line  
06-11-2018, 09:01  
Ania1998c
Zbanowany
 
Posty: 359
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

1. zloze sprzeciw od alimentow
2. Zlozew pozew o zaprzeczenie ojcostwa

Ale we sprzeciwie od alimentow mam wnioskowac o zawieszenie postepowania do czasu roztrzygniecia sprawy nr 2?

Czy jednak dojdzie do takiej sytuacji ze az nie zakonczy sie postepowanie o zaprzeczenie ojcostwa (np. 2 lata apelacja bylej zony itp) to przez te 2 lata mam placic alimenty i dopiero pozniej zadac zwrotu?
Ania1998c jest off-line  
06-11-2018, 09:15  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

"ksero aktu urodzenia - kto jest wskazany jako ojciec" ?
Wnioskować o zawieszenie zawsze można, ale jeśli mężczyzna jest wpisany w akcie urodzenia jako ojciec, to istnienie nie tyleż domniemanie nawet, co dla sądu jest to faktem, że tym ojcem jest. To wystarczający dowód aby sąd w zabezpieczeniu przyznał alimenty argumentując to po prostu "dobrem dziecka". Po prostu płacić tyleż co sąd 1) zabezpieczy, 2) postanowi, 3) podtrzyma w apelacji - jednocześnie zawsze podnosząc iż, toczy się sprawa o zaprzeczenie ojcostwa i w razie ustalenia iż, nie jest ojcem, będzie już nie-ojciec występował z roszczeniem o zwrot nienależnych świadczeń i tyle. Może to przemówi do matki, a może nie.
Nie wiemy też czy tym ojcem faktycznie jest - czekać spokojnie na sprawę o zaprzeczenie ojcostwa.
krzysieksiema jest off-line  
06-11-2018, 21:32  
Ania1998c
Zbanowany
 
Posty: 359
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

ja jestem wpisany jako ojciec (bez mojej wiedzy zostałem wpisany)
rozumiem iż w Polskim systemie ojciec nie może nigdzie sprawdzić _ w żadnych ewidencjach, USCczy jakaś kobieta (była żona) wpisała go go jako iż jest ojcem?

rozumiem iż jak sprawa o zaprzeczenie ojcostwa będzie zakończona, to znów muszę występować o pozbawienie tytułu wykonawczego dla alimentów i do czasu aż nie zostanie pozbawiony płacić alimenty?

czyli np. przez kilka lat
Ania1998c jest off-line  
06-11-2018, 22:26  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

W rejestrze PESEL pewnie są, ale via dostępne na dziś e-usługi to się nie da.
Być może jeślibyś poszedł do urzędu miasta/gminy do jednoski USC albo zajmującej się ewidencją ludności, złożył wniosek o udostępnienie informacji czy w rejestrze PESEL są takie dane, to być może byś je uzyskał.
Prawo nie nadąrza za rzeczywistością, niestety norma, matka dziecka może pójść i powiedzieć że się urodziło, obowiązuje domniemanie iż, pochodzi z małżeństwa.
Wystąpić o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, pozbawienie tytułu wykonawczego oraz, o zwrot już zapłaconych kwot od matki dziecka.
Póki nie ma prawomocnie zaprzeczonego ojcostwa - jesteś formalnie ojcem dziecka.
krzysieksiema jest off-line  
07-11-2018, 00:16  
papieju
Stały bywalec
 
Posty: 466
Domyślnie RE: zaprzeczenie ojcostwa

Zostałeś wpisany w mocy prawa - dziecko urodzone do 300 dni po rozwodzie jest automatycznie w USC przypisane do byłego mimo że będzie tam stał ktoś kto będzie się zaklinał że to jego. Masz pół roku od faktu dowiedzenia się o tym że masz dziecko na wyprostowanie, więc jeśli dowiedziałeś się dopiero z pozwu o alimenty to działaj, masz te pół roku. Może była myślała że pół roku życia dziecka i specjalnie przetrzymała albo jej się rozpadło z ojcem tego dziecka i szuka sponsora.
papieju jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zaprzeczenie ojcostwa (odpowiedzi: 12) W 1995 r. poznałem pannę, która po miesiącu oświadczyła mi że zostanę tatusiem. Nie było to możliwe, bo terminy raczej nie zgadzają się, ale zaufałem...
§ ustalenie ojcostwa ,zaprzeczenie ojcostwa ??? (odpowiedzi: 12) Prosze napiszcie czy prokuratura bierze pod uwagę tylko wyniki DNA czy trzeba jeszcze motywować zmianę. Jeśli tak to co jest ważne. Czy ktoś może mi...
§ Zaprzeczenie ojcostwa a ustalenie ojcostwa (odpowiedzi: 12) Witam jestem w trakcie rozwodu, niecałe dwa lata temu zamieszkałam z innym mężczyzną a teraz urodziła nam się córka. Oczywiście dostała nazwisko po...
§ Zaprzeczenie ojcostwa- ustalenie ojcostwa jak to teraz jest? (odpowiedzi: 10) Witam, mam niemały problem a mianowicie chodzi o ustalenie ojcostwa. Dziś przeczytałam na internecie, że zmieniło się prawo, w związku z...
§ ustalenie ojcostwa ,zaprzeczenie ojcostwa ??? (odpowiedzi: 5) Witam , sprawa jest dla mnie zawiła .co gorsze podchodzę do niej bardzo emocjonalnie , wiec tym trudniejsza ,do przeanalizowania samemu . liczę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:51.