Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech - Forum Prawne

 

Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Witam, chciałabym zadać dość ważne dla mnie pytanie, które chciałabym wyczerpać doszczętnie aby rozwiać wszystkie wątpliwości. Otóż, bardzo proszę o mały nakład krytyki, gdyż sama nie wiedziałam, że położę się w takiej sytuacji, jednak jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
06-11-2018, 13:34  
rostera
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Witam, chciałabym zadać dość ważne dla mnie pytanie, które chciałabym wyczerpać doszczętnie aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
Otóż, bardzo proszę o mały nakład krytyki, gdyż sama nie wiedziałam, że położę się w takiej sytuacji, jednak jest to sprawa dla mnie ważna, jak nie najważniejsza i priorytetowa.
Jakiś czas temu bowiem otrzymałam propozycję od znajomych, którzy mieszkają na Bawarii, w Niemczech o tym, że moja córka może zamieszkać z nimi, aby rozpocząć Ausbildung, które bardzo chciałaby tam wykonywać, córka jest zafascynowana tamtejszym regionem, języka uczy się sprawnie, wiec nie jest to przeszkodą w jej możliwym wyjeździe, chociaż i tak chciałaby uczęszczać na kurs, przez pierwsze tygodnie, chociażby wakacji.

Córka ma lat 16 skończone, bardzo chciałaby wyjechać, jednak ja nie mam takiej możliwości. Mieszkanie znajomych jest wynajmowane, właściciel jest skory do udzielenia jej zameldowania. Chciałabym zapytać o to, czy według polskiego prawa, córka ma możność wyjazdu tam, w celu edukacji bądź pracy (z tego co słyszałam, według niemieckiego prawa można pracować od 16 roku życia bądź wykonywać dalsze kształcenie, gdyż ich wymóg kończy się po 9 latach nauki minimum)
Czy mogę puścić ją tam samodzielnie, jeśli zezwalam na to, a ona jedzie tam w celach edukacyjnych, z zameldowaniem w miejscu pobytu na ten czas, jeśli będę zobowiązywać się do zapewniania jej dóbr materialnych oraz funduszy, a także opłacać jej niemieckie ubezpieczenie? Czy polskie prawo bądź niemieckie może wzbronić jej takiego wyjazdu?

Bardzo przepraszam jeśli umieszczam to w złym dziale, jednak sytuacja jest dla mnie bardzo ważna, a ja pierwszy raz zamieszczam tu wątek na forum, bardzo proszę o odpowiedzi, córce naprawdę zależy na tym wyjeździe, a ja bardzo nie chciałabym jej ograniczać. Z góry dziękuję.
rostera jest off-line  
07-11-2018, 09:05  
rostera
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Proszę, czy nikt nie wie czy będzie to w pełni zgodne z prawem, to bardzo ważne
rostera jest off-line  
08-11-2018, 10:00  
rostera
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Bardzo proszę o pomoc, czasu naprawdę coraz mniej...
rostera jest off-line  
08-11-2018, 10:43  
Väinämöinen
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Pani jako rodzic jest zobowiązana do sprawowania bieżącej opieki (jako stanowiącej jeden z przejawów władzy rodzicielskiej) do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Córka może przeprowadzić się do Niemiec ale tylko razem z Panią - co więcej musi mieć Pani na taką przeprowadzę razem z córką zgodę drugiego rodzica o ile przysługuje mu pełna władza rodzicielska bądź ograniczona władza rodzicielska do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. W przypadku niemożności uzyskania zgody od drugiego rodzica powinna Pani skierować do sądu opiekuńczego (SR właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka) wniosek o rozstrzygnięcie w ważnych sprawach dziecka.
Väinämöinen jest off-line  
08-11-2018, 10:49  
rostera
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Ojciec nie żyje, wyrażam pełną zgodę na jej wyjazd, mam zamiar sprawdzać jej stan raz w miesiącu, jeżdżąc tam, oraz zapewniać jej wszystkie dobra materialne jak i finanse, będzie ona tam wciąż pod opieką dorosłych osób, lecz niespokrewnionych.
rostera jest off-line  
08-11-2018, 11:04  
rostera
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Niepełnoletnia córka, czy może mieszkać sama w niemczech

Dodam, że w niemczech (podobno) córka nie będzie potrzebowała zgody na pracę, czy naukę w ausbildung, ponieważ z wiekiem 16 lat i ukończeniu 9 lat szkoły ma ona większy wpływ na siebie niż ja, jako rodzic, jeśli chodzi o edukację...wciąż ma jej obowiązek do 18 roku życia jednak w różnych formach, prawie tak jak w poslce z kształceniem zawodowym, lecz u nich jest to bardziej...popularne i funkcjonalne (?)
Tak jak pisałam, meldunek ma tam możliwy, domu w polsce nie straci...jednak ja ze względu na pracę i możliwość sfinansowania jej takiego wyjazdu, nie mogę wyjechać razem z nią...jestem pewna że sobie poradzi, po prostu nie chcę żeby przez takie coś później miała problemy, ponieważ takich nie chcę jej robić...to dla jej dobra i rozwoju, a nie pozbycia się jej z głowy
rostera jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Osoba niepełnoletnia sama w mieszkaniu (odpowiedzi: 1) Czy mogę zostawić moją niepełnoletnią córkę (2 miesiące do pełnoletności) na około miesiąc samą w domu?
§ Czy w wieku 16 lat, mogę mieszkać sama? (odpowiedzi: 1) Sprawa wygląda tak. W chwili obecnej mam 15 lat. Ostatnio często kłócę się z mamą, że nie chcę się przeprowadzić do innego kraju, a szkołę mówiła,...
§ mam 17 lat i chce mieszkać sama. (odpowiedzi: 0) Od niedawna mieszkam sama że swoim bratem (18l.) z różnych powodów. Nie mogę z nim dłużej wytrzymać. Wszystko robię sama, sprzątam robię pranie i...
§ czy osoba niepełnoletnia może mieszkać bez opiekuna prawnego? (odpowiedzi: 3) Witam, Za 3 miesiące będę miała 18 lat. Chwilowo przebywam u ojca z jego nową rodziną ale ich metody wychowawcze ograniczają mnie i odcinają od...
§ chcę mieszkać sama w wieku 17 lat! (odpowiedzi: 30) Mam 17 lat.Chciałabym zamieszkać z chłopakiem.Moja mama wyraża na to zgodę ale ojciec raczej jej nie udzieli.:(Moi rodzice są małżeństwem,więc moje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:48.