Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem - Forum Prawne

 

Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Witam, na sprawie rozwodowej powierzono opiekę nad synem ex żonie, a mi zasądzono alimenty oraz przyznano nieograniczony kontakt z synem (6 lat). Alimenty zawsze płacę terminowo. Ex małżonka mieszka z synem 55 km ode mnie. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-11-2018, 17:25  
pepik79
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Witam, na sprawie rozwodowej powierzono opiekę nad synem ex żonie, a mi zasądzono alimenty oraz przyznano nieograniczony kontakt z synem (6 lat). Alimenty zawsze płacę terminowo. Ex małżonka mieszka z synem 55 km ode mnie. Pracuję 5 dni w tygodniu od 6 do 19, mam wolne weekendy. Jesteśmy po rozwodzie od 6 miesięcy. Ze względu na godziny pracy oraz odległość, nie jestem w stanie spotykać się z synem w tygodniu, dlatego staram się zabierać go co drugi weekend. Nieraz wypada spotkanie co trzeci weekend, ale zawsze są to 2 weekendy w miesiącu. Przeważnie jadę w piątek wieczorem i odwożę w niedzielę wieczorem. Interesuję się życiem i zdrowiem dziecka oraz staram się spędzać czas z synem w możliwie najlepszy sposób. Ex żona twierdzi, że to jest za mało i chciałaby żebym zabierał syna co weekend z jej domu, na cały miesiąc wakacji, na tydzień ferii oraz w święta BN i Wielkanocy. Oznajmiła dziś, że będzie wnosiła do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z synem i żebym szykował się na kary grzywny jeżeli nie będę się stosował do jej wytycznych. Moje pytanie brzmi: czy sąd może się przychylić do jej żądania i nakazać mi widywać się z synem tak często jak życzy sobie tego ex małżonka, a w razie niewywiązywania się z nakazu, nałożyć na mnie kary finansowe?
pepik79 jest off-line  
08-11-2018, 17:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Cytat:
będzie wnosiła do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z synem i żebym szykował się na kary grzywny jeżeli nie będę się stosował do jej wytycznych.
To po co wnosi wniosek do sądu, skoro już sama osądziła?
Wie, że gdzieś dzwoni, tylko nie wie w którym kościele.
Cytat:
czy sąd może się przychylić do jej żądania i nakazać mi widywać się z synem tak często jak życzy sobie tego ex małżonka
Nie. To tak nie działa. Sąd uwzględni również Twoje wnioski ( terminy spotkań z dzieckiem). Więc wrzuć luz.
Cytat:
w razie niewywiązywania się z nakazu, nałożyć na mnie kary finansowe?
Sąd najpierw zagrozi. Jeśli dalej nie będziesz przestrzegał postanowienia sądu, może nałożyć świadczenie pieniężne na rzecz żony, za każde naruszenie.
 
09-11-2018, 10:21  
Väinämöinen
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Akurat to by uregulować kontakt w wakacje, ferie, Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, urodziny dziecka, dzień dziecka itd. jest dla Pana korzystne. Po tym jak otrzyma Pan z Sądu odpis wniosku proszę skierować do Sądu (w dwóch egzemplarzach, bez opłaty) odpowiedź na wniosek. Tam przedstawi Pan swoje żądania co do częstotliwości kontaktów i stanowisko w sprawie jak również odniesie się Pan do żądań matki (pozytywnie bądź negatywnie). Sąd będzie dążył by strony zawarły ugodę - na rozprawie lub poza nią.

I jeszcze jedno - zagrożenie i nakaz zapłaty określonej sumy pieniężnej działa w dwie strony. Owszem, jeżeli Pan nie będzie stawiał się na kontakty bez poważnego usprawiedliwienia to Sąd zapłatę może nakazać. Jednak jednocześnie jeżeli matka np. nie przygotuje dziecka na kontakty bądź będzie uniemożliwiała kontakt z dzieckiem to także naraża się na zagrożenie i nakaz zapłaty.
Väinämöinen jest off-line  
08-02-2019, 11:02  
pepik79
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Witam ponownie. Ex żona złożyła wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem i parę dni temu miałem rozprawę w sądzie. Nie udało się osiągnąć porozumienia na rozprawie, wyznaczona została kolejna. Tymczasem ex żona zadzwoniła z propozycją dogadania się odnośnie widzeń z dzieckiem poza sądem. Zaznaczę, że nigdy nie stwarzała problemów dot. moich spotkań z synem, a wniosek złożyła dlatego, ponieważ wg niej dwa weekendy w miesiącu spędzane z 6letnim synem poza jego miejscem zamieszania to jest za mało, a także chce żebym go zabierał na tydzień ferii zimowych i tydzień wakacji. Nie mam niestety w tej chwili takiej możliwości, o co jest kosa. Jeśli mimo to dogadamy się poza sądem (chcę zaproponować zamiast tygodnia wakacji, że będę zabierał syna w trzy weekendy przez kilka miesięcy wakacji), to czy ex żona może wycofać swój wniosek bez żadnych konsekwencji? Co byłoby korzystniejsze dla mnie? Dogadać się poza sądem z ex żoną, czy lepiej mieć postanowienie sądu?
pepik79 jest off-line  
08-02-2019, 12:09  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Może zawsze wycofać wniosek. Konsekwencją może być niewielka tj opłata od wniosku (właściwie w tym momencie to połowa czyli 20 zł z wpłaconych 40zł). Może też, być tak, iż sąd uzna iż skoro coś przestało dobrze funkcjonować to działając z urzędu te kontakty ureguluje aby zadbać o "dobro dziecka".
Kontakty są prawem a nie obowiązkiem, więc sąd nakazać nie może go zabierać itp To raczej uprawniony na ogół chce szerokie kontakty. Tu pewnie matka dziecka chce sobie urególować życie (nic w tym złego), być może myśli o nowym poważnym związku i chce mieć na papierze określone te kontakty.
Najlepiej: mieć zgodną propozycję obu stron i potwiedzić ją przed sądem. Normalnie napiszcie w formacie DOC ugodę kto kiedy się zajmuje synem i tyle. Na sprawie zgodnie oświadczacie że doszliście do porozumienia, protokolant drukuje, Wy oboje podpisujecie jeden egzemplarz, idzie on do akt sprawy, sąd Wam tego z urzędu nie doręczy, nie zrobi odpisów itp, czyli wersję dla siebie trzeba załatwić po rozprawie przez biuro obsługi interesantów, 6 zł opłaty / stronę potwierdzonej kopii).
Zawsze możecie "wymienić" się weekendem czy kilkoma dniami czy tygodniem wakacji - kwestia ustaleń przed, lepiej mieć na to jakiś dowód (np wymiana maili i smsów), więc to nie jest takie sztywne jakby się mogło wydawać.
krzysieksiema jest off-line  
11-02-2019, 07:11  
eniebieska
Stały bywalec
 
Posty: 412
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a krzysieksiema Zobacz post
Kontakty są prawem a nie obowiązkiem
Art. 113. § 1. kro - Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają
prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
eniebieska jest off-line  
11-02-2019, 09:31  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Jak widzisz w praktyce - orzeczenie sądu zobowiązujące do kontaktów?
Jakieś orzeczenia, cokolwiek?
Tylko ja patrzę z perspektywy konfliktu czyli większości przypadków: matka, ojciec, dzieci - i na ogół dzieci do jednego rodzica, drugi walczy o kontakty,
pierwszy o alimenty i zabrania kontaktów i chce pozbawienia władzy.
I nawet popieram aktywizowanie drugiego (stereotypowo: ojca) rodzica do aktywnego wychowywania swoich dzieci, tylko nie widzę jak to miałyby sądy orzekać (np zobowiązywać rodzica do podróży Rzeszów<>Szczecin 2 razy w miesiącu gdy go na to po prostu nie stać, zobowiązać oboje rodziców do mieszkania w jednym mieście? ).
Bardzo chętnie był takie orzeczenie zobaczył.
krzysieksiema jest off-line  
11-02-2019, 10:02  
eniebieska
Stały bywalec
 
Posty: 412
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

nie ma co się zaperzać, to nie jest forum praktycznych aspektów relacji rodzic-dziecko tylko forum prawne a przepis mówi jw. a ponieważ w kolejnym poście piszesz, że to prawo a nie obowiązek, więc mam nadzieję, że to uwzględnisz

to czy praktyka i warunki rodziców pozwalają na realizację prawa to inna sprawa

czy biorąc pod uwagę jak wielu rodziców uchyla się od obowiązku zaspokajania potrzeb swoich dzieci, też będziesz pisał, że nie ma obowiązku alimentacji? pewnie nie, więc po co tu uszczuplać kodeksowe zapisy?

peace, lubię twoje wypowiedzi
eniebieska jest off-line  
11-02-2019, 10:19  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.240
Domyślnie RE: Wniosek byłej żony o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Obowiązek alimentacji nie jest 'pusty' - jest masa ugruntowanego orzecznictwa, w miarę spójna linia orzecznictwa, są różne FA i inne okolice środków przymusu(zmienia to się w czasie, ale nadal - jest chyba od zawsze).
No i jest mega prosty w sumie: zobowiązany płaci uprawnionemu.

Masz rację, to jest obowiązek w rozumieniu KRiO - czyli najbardziej szczegółowych przepisów, które to regulują, ale za brak realizacji nie ma w praktyce żadnej kary.

A wracając do pytania - @pepik79 opiszesz postanowienie (choćby nieprawomocne) sądu?

Ja bym podszedł do tematu zupełnie na chłodno, opisz @pepik79 swój charakter pracy, to że ta praca jest stała, zabierasz syna w tych terminach w których możesz, a jeśli matka dziecka chce abyś się więcej zajmował zaproponuj (jeśli możesz) że rano w poniedziałek będziesz odwoził do przedszkola (zerówki)/ czy też już szkoły.

Dłuższe kontakty (czyli więcej noclegów) mogą być argumentem do niższych alimentów (ale to tak BTW).
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 0) Szanowni Państwo, proszę o informacje gdzie i do jakiego sądu mam złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem dla miejsca zamieszkania...
§ Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 4) Witam, Mam 20 lat, matka dziecka też. Córka ma półroku. Rozstaliśmy się w lipcu zeszłego roku, ponieważ nie chciałem rzucić szkoły i iść do pracy,...
§ Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 6) Witam złożyłem do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. W wniosku wnioslem o zabezpieczenie kontaktów na czas trwania postępowania, jednak w biurze...
§ Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 1) Witam Bardzo proszę o pomoc, a mianowicie o wzór wniosku o uregulowanie widzeń z Synem. Z góry serdecznie dziękuje.
§ wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 6) Mam 3,5 letniego synka, ojciec uznał go dopiero w marcu, tego roku. Teraz odbędzie się sprawa o uregulowanie kontaktów, pozew został napisany z jego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:31.