beznadziejna sytuacja - Forum Prawne

 

beznadziejna sytuacja

Witam, chciałabym pomóc mojej siostrze, która znalazła się w trudnej sytuacji. Siostra od 5 lat jest w związku małżeńskim.Jest mamą 2 letniej dziewczynki. W tym roku spotkała ją tragedia i zapadła w śpiączkę, czego konsekwencją ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
27-11-2018, 21:42  
niezapominajka35
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie beznadziejna sytuacja

Witam, chciałabym pomóc mojej siostrze, która znalazła się w trudnej sytuacji.
Siostra od 5 lat jest w związku małżeńskim.Jest mamą 2 letniej dziewczynki. W tym roku spotkała ją tragedia i zapadła w śpiączkę, czego konsekwencją są zaburzenia pamięci. Maż (z którym od dłuższego czasu jej się nie układało i myślała już wcześniej o odejściu) postanowił teraz się rozwieść. Siostra nie jest zdolna do opieki nad dzieckiem i żaden sąd jej nie przyzna córeczki - to wiemy, ale mąż chce, żeby rozwód był za obopólna zgoda wtedy jej odda dziecko, tyle że dziecko będzie przez sąd przyznane jemu, a ona wraz z rodzicami będą się tylko nim opiekować dopóki mąż taki będzie miał kaprys. Co do alimentów, płacił nie będzie bo przecież dziecko sądownie będzie "jego". Ona też nie może ubiegać się o alimenty ani walczyć o rozwód z orzeczeniem o winie, bo wtedy może zapomnieć o dziecku. Dodam ze facet to kompletny cwaniacki psychol.
Podczas choroby siostry tylko opowiadał wszystkim jak to się stara a nie robił nic. Siostrą i jej córeczką opiekuje się mama i ja na zmianę, mieszkamy w ich mieszkaniu. Mąż nie interesuje się ani nią ani dzieckiem,często nie wraca na noce.
Teraz moje pytanie:

1. czy mąż może w takiej sytuacji porzucić żonę ( o rozpad obwinia moją mamę i mnie twierdząc ze go gnębimy, to gnębienie to naciskanie zrobienia badań siostrze, wykupienie leku itp. dodam ze dostęp do pieniędzy siostry ma on - siostra ma przyznaną rentę )

2. czy jeśli siostra nie jest zdolna do sprawowania opieki nad swoją córka to czy sąd może orzec rozwód i oddać dziecko mężowi ( dodam ze siostra wcale rozwodu nie chce)

3. czy jeśli siostra nie jest zdolna do pracy, a to on chce ją zostawić to czy ma obowiązek płacić jej alimenty

4. dziecko to jego karta przetargowa, wie że dla siostry córka jest najważniejsza, czy może wymóc na niej zrzeczenie się prawa do mieszkania i do roszczeń w zamian za dziecko?

5. czy jeśli wiemy że sąd nie przyzna siostrze opieki nad dzieckiem możemy sporządzić umowę ( nie wiem jaka ) w której on nas zapewni że oddaje jej dziecko i zobowiązuje się na nie łożyć


proszę o pomoc
niezapominajka35 jest off-line  
27-11-2018, 22:31  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.865
Domyślnie RE: beznadziejna sytuacja

1. On jej nie porzuca tylko sankcjonuje to, co według Pani słów już od dawna jest faktem.
Jeśli nie współżyją, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa (mogą mieszkać dalej razem), wszystkie uczucia wygasły to sąd nie powinien mieć powodów do zaniechania orzeczenia rozwodu.
2. Jeśli jeden rodzic nie jest zdolny do sprawowania opieki, a drugi jest to sąd powinien opowiedzieć się za dobrem dziecka. Tak ojciec na jego wniosek powinien dostać pełną opiekę i alimenty na dziecko.
3. Sąd ocenia sytuację, siostra ma świadczenia. Sąd ustali czy siostra może się utrzymać z tych pieniędzy. Oczywiście z tego świądczenie powinna też alimentować dziecko. Pytanie podstawowe czy siostra ma zakaz całkowity podejmowania pracy i czy jest on udokumentowany.
Kolejna sprawa to czy będzie ustalana wina za rozpad związku. Jeśli siostra mogłaby udowodnić, że za rozpad jest wyłącznie winien mąż to alimenty mogą się należeć, nawet gdy nie znajduje się w niedostatku.
Wniosek w odpowiedzi na pozew powinna złożyć, najwyżej sąd to oddali.
4. Nie może. Majątek drobiowy jeśli nie ma pełnej zgody między małżonkami nie będzie dzielony podczas sprawy rozwojowej. Będzie to oddzielna sprawa. Z opisu wynika, że mieszkanie zajmuje rodzina żony, jest duża szansa, że będzie musiała spłacić w przyszłości męża.
5. Nie ma czegoś takiego. Sąd w orzeczeniu rozwodu ustali z kim pozostanie dziecko i kto oraz w jakiej wysokości ma na nie łożyć.
robinsonik jest off-line  
28-11-2018, 16:41  
niezapominajka35
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: beznadziejna sytuacja

Dobrze, a proszę podpowiedzieć czy warto w tej sutuacji sprawę próbować odroczyć aż siostra wroci w pełni do zdrowia?

Czy jest w ogole jakies sensowne wyjście z tej sytuacji.
Co do mieszkania jest ono na kredyt, siostra ma sie z niego wyprowadzić co w przyszlym miesiącu zrobi. Nam chodzi tylko o dziecko żeby było z matką. Siostra bedzie mieszkać w swoim rodzinnym domu. Jej swiadczenia jak o niezdolność do pracy są czasowe, jej stan ulega poprawie.
niezapominajka35 jest off-line  
28-11-2018, 21:10  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.865
Domyślnie RE: beznadziejna sytuacja

Sytuacja jest dosyć trudna. Jeśli sama się wyprowadzi przed rozwodem ze wspólnego mieszkania mąż wykorzysta fakt i będzie wnosił o uznanie wyłącznie jej winy za rozpad zwiazku, w świetle prawa to ona porzuca rodzinę. Może to niech ona złoży pozew pierwszą i dopiero wtedy zacznie planować wyprowadzkę.
Jeśli stan matki się poprawia i orzeczenie nie zabrania podjęcia pracy (być może ogranicza tylko zakres podejmowania pracy) to powinna pracować. W ten sposób mogłaby udowodnić, że ma możliwość opieki nad nieletnim dzieckiem. Byłby jakiś punkt zaczepienia.
W tej chwili wygląda na to, że nie alimentuje własnego dziecka - nie może sprawować opieki i/lub nie wspiera też finansowo. Nie pomaga tym sobie.
No i należałoby pozbierać dowody, na to, że ojciec się dzieckiem nie interesuje, nie wraca na noc itp.
robinsonik jest off-line  
28-11-2018, 21:27  
debastet
Stały bywalec
 
Posty: 689
Domyślnie RE: beznadziejna sytuacja

Jeśli siostra wcale rozwodu nie chce i nie jest to dla niej pilna sprawa to niech do niczego się nie śpieszy. Niech skupi się na swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Czas zadziała na jej korzyść bo będzie lepiej postrzegać rzeczywistość skoro jej stan się poprawia. Może właśnie dlatego mąż tak spieszy się z rozwodem bo szantażuje Was wszystkich. Poza tym jeśli wciąż są małżeństwem to razem są zobowiązani do płacenia rat i ich dochody są wspólne. Nie ma to znaczenia, że w tej chwili płaci tylko mąż. Po rozwodzie raty będą rozliczone na pół, a w tej chwili siostra nie ma z czego płacić.
Nie wiem jakie siostra ma rokowania, ale skoro jej niezdolność do pracy jest czasowa to wszystko jest na dobrej drodze. Mąż po prostu ma dość Was wszystkich i jak się wyprowadzicie i zabierzecie dziecko to w mojej ocenie tak już zostanie, że dziecko będzie u Was jeśli faktycznie nie potrafi i nie chce się zająć. Bo na tę chwilę tylko jest to karta przetargowa zresztą jak widać skuteczna.
Jeśli zaś Twój opis jest przesadzony i ojciec rzeczywiście chce się zająć córką to są duże szanse, że tak się stanie. Może jest tak, że Wasza obecność powoduje, że nie mogąc znieść tego woli wyjść z domu by nie wzniecać konfliktu. Zwłaszcza, że małe dziecko musi na to patrzeć i słuchać.
debastet jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ beznadziejna sytuacja (odpowiedzi: 6) Witam. Moja sytuacja jest mega fatalna. Sprawa wyglada nastepujaco. Pracowalam w jednej firmie kilka lat sumiennie i rzetelnie. Po kilku latach...
§ sytuacja beznadziejna (odpowiedzi: 0) Witam, mój mąż został skazany kilkoma drobnymi wyrokami które nie dały się połączyć(w tym jeden z recydywy), razem uzbierało się 10 i pół roku. W...
§ beznadziejna sytuacja? (odpowiedzi: 0) Witam Wszystkich, jestem tu nowa i to moje pierwsze pytanie - naprawdę nie wiem co robić. Sprawa dotyczy mojej mamy - wpadła w tzw. pętlę. Jej...
§ Beznadziejna sytuacja (odpowiedzi: 0) Witam Jestem nowym forumowiczem więc nie wiem czy to odpowiedni dział ale szukam pomocy. Sytuacja wygląda następująco od jakiś 15 lat mieszkam w...
§ Beznadziejna sytuacja (odpowiedzi: 6) Witam mamy problem który ciągnie sie ponad rok. W lutym 2007 r aresztowano mojego narzeczonego z ark 56 o przeciwdziałaniu narkomanii.Pomawia go...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:44.