Ferie zimowe za granicą - Forum Prawne

 

Ferie zimowe za granicą

Może ktoś mi wytłumaczy, bo ciągle zastraszanie moje ex wychodzi mi bokiem. Na ferie zimowe wyjeżdżamy z córką za granicę. Ex ma zasądzone widzenia z córką w 1 i 3 sobotę miesiąca- nigdy tych terminów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-11-2018, 17:22  
Marchewa.ma
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Ferie zimowe za granicą

Może ktoś mi wytłumaczy, bo ciągle zastraszanie moje ex wychodzi mi bokiem.

Na ferie zimowe wyjeżdżamy z córką za granicę. Ex ma zasądzone widzenia z córką w 1 i 3 sobotę miesiąca- nigdy tych terminów nie pilnowałam,mu bardziej pasowały niedzielę, 2 widzenia zawsze były.
O planach wiedział, wyznaczyłam dodatkowe widzenie w innym terminie, gdyż wyjeżdżamy na 16 dni.

Na półtora miesiąca przed zaczynają się akcje.
Już usłyszałam, że zgłosi to jako uprowadzenie dziecka i on nie wyraża zgody. Oczywiście bilety kupione w dwie strony i już opłacone.

Prawnie:
Ma "ograniczoną władzę rodzicielską do ogólnego wglądu w wychowanie i kształcenie a w szczególności do współdecydowania w wyborze szkoły, kierunku studiów lub zawodu oraz sposobu leczenia w razie poważnej choroby dziecka".

Nie ma tu nic o istotnych sprawach... Czy to znaczy, że jak zwykle próbuje mnie zastraszyć?
Pomoże ktoś, coś?
Marchewa.ma jest off-line  
28-11-2018, 18:44  
Milmo
Użytkownik
 
Posty: 384
Domyślnie RE: Ferie zimowe za granicą

Cytat:
wyznaczyłam dodatkowe widzenie w innym terminie
Może czas najwyższy zrozumieć, że nie Ty jesteś od wyznaczania terminów. A widzenia są w zakładach karnych. Ojciec może mieć z dzieckiem spotkania/kontakty.
Dużo mówi to o Twoim podejściu do dziecka. Traktujesz je jak swoją własność, którą możesz rozporządzać.
Przypuszczam, że gdybyś załatwiła sprawę jak należy (zapytała ojca dziecka przed rezerwacją biletów, czy ten konkretny termin nie stanowi dla niego niedogodności - tak dla zasady), to nawet głupio byłoby mu odmówić.

Co do konsekwencji prawnych, to Twoje zachowanie nie będzie uprowadzeniem. Ani w rozumieniu prawa karnego, ani cywilnego, ani międzynarodowego (gdyż nie wywozisz dziecka na stałe).
Jedyne co może uzyskać ojciec to dowód na nieprzestrzeganie przez Ciebie postanowienia sądu. Na tej podstawie będzie mógł wystąpić o zagrożenie Ci nakazem zapłaty (i za pierwszym razem będzie to tylko zagrożenie, a nie nakaz zapłaty).
Jednak wiedząc jak wybiórczo stosują to prawo polskie sądy (czego z resztą nie powinny robić, ale to temat na inną dyskusję), nawet to jest wątpliwe.
W praktyce ojciec dziecka może Ci głównie wstydu i stresu narobić.
Milmo jest off-line  
28-11-2018, 18:58  
Marchewa.ma
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

W woli ścisłości- wcześniej rozmawiałam, a raczej starałam się. Problemu nie było. Oczywiście było to przed kupieniem biletów.
Co do terminu, wcześniej zapytałam czy mu pasuje- też nie było problemu.

Starałam się napisać krótko i rzeczowo.
Co do traktowania dziecka przedmiotowo- wybacz, ale to 8letnie dziecko nie chce kontaktów z ojcem.
Wstydzi się go przed koleżankami i kolegami po akcjach w jego wykonaniu na podwórku- więc proszę nie oceniaj pochopnie,bo nie wiesz jak wiele walki mnie kosztuje, żeby córka w jakikolwiek sposób szanowała ojca.
To są godziny tłumaczeń, dlaczego tata z niej się naśmiewa czy ją ciągle klepie- mimo że ona prosi aby tego nie robił.

Wiem, że są różne sytuacje, że nie zawsze kobiety są fer do expartnerów- ale ocenianie wszystkich jedną miarą nie jest uczciwe.
Nie każda matka czeka z dyktafonem w ręce by nagrać każde ubliżanie które słyszy, albo każdą prowokację żeby mieć dowód przed sądem.

Ale jeśli 8 letnie dziecko by Ci powiedziało, że masz reagować i nie zmuszać do kolejnego dzwonienia do ojca, tylko po to żeby nie było kolejnej awantury- ciekawe jaka była by Twoja reakcja.
Marchewa.ma jest off-line  
28-11-2018, 19:01  
Marchewa.ma
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Milmo Zobacz post
Co do konsekwencji prawnych, to Twoje zachowanie nie będzie uprowadzeniem. Ani w rozumieniu prawa karnego, ani cywilnego, ani międzynarodowego (gdyż nie wywozisz dziecka na stałe).
Mimo wszystko dziękuje za odpowiedź, przynajmniej wiem, że dziecko będzie miało spokojne ferie
Marchewa.ma jest off-line  
28-11-2018, 19:06  
eniebieska
Stały bywalec
 
Posty: 450
Domyślnie RE: Ferie zimowe za granicą

Cytat:
Napisał/a Marchewa.ma Zobacz post
ciągle zastraszanie moje ex wychodzi mi bokiem [...] jak zwykle próbuje mnie zastraszyć?
Pomoże ktoś, coś?
ale on chce tylko realizować postanowienie, sankcje za to, że mu to uniemożliwiasz nietrafione, odpowiedź na to masz powyżej

sama rozwiąż tę sytuację występując o zmianę postanowienia o kontaktach w taki sposób aby była możliwość modyfikacji (odrobienia) dnia kontaktu, który z ważnych powodów np. wyjazdu wakacyjnego lub feryjnego dziecka lub jego dłuższej i ciężkiej choroby - w innym terminie, np. we wskazanych przez ciebie lub ojca 3 propozycjach, drugi rodzic dokonuje wyboru, a jeśli tego nie zrobi to pierwsza propozycja jest datą wykonywania kontaktu zamiennego

skończy się wtedy problem wykonania postanowienia w tzw. okresach szczególnych (święta, ferie, wakacje), a to czy w innych terminach było ono wykonywane prawidłowo i czy się na to zgadzaliście - nie ma znaczenia jeśli nikt nie protestował
eniebieska jest off-line  
28-11-2018, 19:09  
Marchewa.ma
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Eniebieska- dziękuje, właśnie szykuję się na złożenie takiego wniosku do sądu. Jest to duża wskazówka, co powinnam w nim zawrzeć- jeszcze raz dziękuję
Marchewa.ma jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ferie zimowe (odpowiedzi: 2) Czy wiecie może kiedy w tym roku dokładnie przypadają ferie zimowe?
§ Praktyki - ferie zimowe (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie dotyczące ferii zimowych podczas umowy w zakładzie pracy. Mam napisać jakieś podanie? Jestem na 1 roku i urlop mi dopiero...
§ Pracownik młodociany ferie zimowe (odpowiedzi: 6) Witam. Uczęszczam do 1 klasy szkoły zawodowej w zawodzie mechanik mam 16 lat. Praktyki mam od września 2012. Mam pytanie. Czy pracodawca u którego...
§ L4 a ferie zimowe (odpowiedzi: 2) witam, mam pytanie: czy nauczyciel, który otrzymał "z góry" wynagrodzenie za ferie zimowe musi zwrócić część wynagrodzenia jeśli w trakcie ferii...
§ DWULATEK i ferie zimowe (odpowiedzi: 2) moje pytanie: czy w ustawie o Oświacie jest mowa kogo dotyczy przerwa zimowa tzw. ferie.- dlaczego pytam .w wyroku rozwodowym sąd przydzielił ojcu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:20.