Alimenty a częste kontakty z dzieckiem - Forum Prawne

 

Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Cześć , czy fakt , że wywalczone częste kontakty z dzieckiem (sumarycznie w ciągu roku wychodzi , że spędzam z dzieckiem 3 miesiące w rozbiciu na cotygodniowe spotkania , święta , ferie , wakacje itp) ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-12-2018, 21:20  
pace
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Cześć ,
czy fakt , że wywalczone częste kontakty z dzieckiem (sumarycznie w ciągu roku wychodzi , że spędzam z dzieckiem 3 miesiące w rozbiciu na cotygodniowe spotkania , święta , ferie , wakacje itp) jest formalną podstawa do tego aby złożyć wniosek o zmniejszenie alimentów?

Przykład.
wakacje , dziecko zgodnie z postanowieniem Sądu spędza 1 miesiąc u Matki , 1 miesiąc z ze mną. Więc niby dlaczego np. w tym konkretnym miesiącu mam płacić Matce alimenty skoro cały bity miesiąc dziecko jest ze mną?

Znacie jakąś podstawę prawną na którą można się powołać?
pace jest off-line  
05-12-2018, 21:45  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Czy matka w czasie pobytu dziecka i ojca może płacić mniejszy czynsz i nie płacić opłaty za wywóz śmieci ? Czy w przypadku dodatkowych jednorazowych kosztów ojciec dziecka dokłada się do nich ? W jakim wieku dziecko i w jakiej wysokości są alimenty ? Czy były zadaszone w tej wysokości przed wydaniem wyroku o kontaktach ?
2zona jest off-line  
05-12-2018, 23:51  
pace
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

dziękuję za odzew.
Czynsz i opłata za wywóz nieczystości to tak naprawdę mniejsza składowa miesięcznych wydatków na dziecko. Kwotę robi tu przede wszystkim , jak dobrze wiesz , wyżywienie , opłata za prywatne przedszkole , ubranka(które Matka z pełną stanowczością i konsekwencją nie szykuje dla dziecka na kontakty ze mną) oraz wydatki nazwijmy to towarzyszące (wyjście z dzieckiem do kina , na pływalnię , na plac zabaw itp)
pace jest off-line  
06-12-2018, 05:29  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Nie odpowiedziałeś na zadane pytania.
2zona jest off-line  
06-12-2018, 06:06  
rozapcp
Stały bywalec
 
Posty: 4.830
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Zadałes pytanie czy te 3 msc są FORMALNĄ podstawą. Odpowiedź wiec jest krótka. NIE.
rozapcp jest off-line  
06-12-2018, 06:27  
Jan Sprawiedliwy
Stały bywalec
 
Jan Sprawiedliwy na Forum Prawnym
 
Posty: 972
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a 2zona Zobacz post
Czy matka w czasie pobytu dziecka i ojca może płacić mniejszy czynsz i nie płacić opłaty za wywóz śmieci ?....
Hymmmmm a jakie to ma znaczenie, alimenty są na uzasadnione potrzeby dziecka, a nie na czynsz, czy opłaty za śmieci i inne które ponosi matka, idąc tym tokiem myślenia można by założyć iż matka odprowadzając np. dziecko do przedszkola musi kupować sobie buty, ubrania, bo przecież naga nie pójdzie i robić to z alimentów dziecka. Skoro matka mieszka w tym czasie sama, niech sobie sama za to płaci kogo to obchodzi.

Cytat:
Napisał/a pace Zobacz post
....dziecko zgodnie z postanowieniem Sądu spędza 1 miesiąc u Matki , 1 miesiąc z ze mną. Więc niby dlaczego np. w tym konkretnym miesiącu mam płacić Matce alimenty skoro cały bity miesiąc dziecko jest ze mną?.....
Złożył bym na tej podstawie wniosek o obniżenie lub zniesienie kwoty alimentów na czas przebywania dziecka u ojca. Wiadomo na jeden dzień czy weekend nikt tego nie będzie robił ale gdy dziecko jest u ciebie tydzień czy dłużej i jest to systematyczne i powtarzalne oraz uwarunkowane wyrokiem którego przestrzegasz i zabierasz dziecko rozważyłbym złożenie takiego wniosku.
Jan Sprawiedliwy jest off-line  
06-12-2018, 06:34  
2zona
Zbanowany
 
Posty: 8.050
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

I tu się mylisz bo część opłat mieszkaniowych ponoszonych przez to, że dziecko na stałe mieszka z mamą jest usprawiedliwiona potrzeba dziecka. Opłaty te wlicza się w wysokość alimentów.
2zona jest off-line  
06-12-2018, 09:57  
abi28
Stały bywalec
 
Posty: 1.713
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Czy wysokość alimentów była stalone w momencie ustalenia kontaktów z dzieckiem? Czy kontakty zostały rozszerzone juz po ustaleniu alimentów?

Jesli to pierwsze - wysokość alimentów uwzględnia także czas kiedy dziecko przebywa z Tobą. Czyli dla przykładu masz 500 zł alimentów bo dziecko część czasu spędza u Ciebie. Gdyby tak nie było (gdybyś nie uczestniczył czynnie w wychowaniu dziecka) alimenty wynosiłyby 700 zł. To oczywiście przykład, zeby łatwiej zrozumieć zasadę.
abi28 jest off-line  
06-12-2018, 10:23  
Shocked
Zbanowany
 
Posty: 14.537
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Cytat:
Napisał/a 2zona Zobacz post
Czy matka w czasie pobytu dziecka i ojca może ... nie płacić opłaty za wywóz śmieci ?
Tak, może zgłosić w gminie, że dziecko okresowo przebywa w innym miejscu. Płaci się od zamieszkujących a nie zameldowanych.
Jest podstawa do okresowego płacenia za 1 osobę mniej.

Idąc dalej, ojciec powinien zgłosić u siebie w gminie, że okresowo przebywa 1 osoba więcej i okresowo za Nią płacić.
Shocked jest off-line  
06-12-2018, 17:43  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

Zrobił się z tego wątek dziwaczny.

Matka ma dziecko pod opieką i ma zapewnić podstawowe i konieczne sprawy oraz inne wymienione w dokumentach np. ugoda między rodzicami, plan wychowawczy, wykaz kosztów zatwierdzonych przez sąd. Po to otrzymuje alimenty, żeby to wszystko zapewnić, bez oglądania się na drugą stronę.
Jeśli ojciec daje coś dodatkowo, to robi to z własnej woli i nie ma takiego obowiązku, ale również, nie może tego odjąć od alimentów. Tak więc, przebywanie dłużej u ojca, nie pociąga obniżenia alimentów, o ile to nie jest uwzględnione w planie wychowawczym przy innym podziale kosztów utrzymania dziecka.

Jedynie czego można się przyczepić, to tych ubrań na dłuższe spotkania. Matka wymusza dodatkowe zakupy od ojca, chociaż ma to uwzględnione w kosztach utrzymania dziecka. Nie powinna tego robić.
Można wnieść o obniżenie alimentów w zamian za zakupy na konkretną kwotę miesięcznie/kwartalnie. Matka odbije piłeczkę, że jednak alimentów jest za mało, a sąd jest nieprzewidywalny, może podwyższyć kwotę należnych alimentów od ojca, może się zgodzić na zamianę.

Przy próbie obniżenia alimentów za wakacje muszą być konkretne ustalenia co do podziału opieki i terminów. Mimo to, rozumiem niechęć sądu do takich ustaleń, rodzicom się odwidzi i będzie następna sprawa, a skoro jest konflikt i próba zmiany wysokości alimentów, to jakaś nagła zmiana jest prawdopodobna. Sąd zabezpiecza się przed tym, również zabezpiecza interes dziecka. Wychodzi z założenia, że ojca stać, więc niech płaci dodatkowo.
tembo jest off-line  
06-12-2018, 22:46  
eniebieska
Użytkownik
 
Posty: 368
Domyślnie RE: Alimenty a częste kontakty z dzieckiem

przecież alimenty to nie rekompensata części miesięcznych wydatków na dziecko i każdy mający styczność z wykazem finansowych potrzeb dziecka wie, że miesięczne alimenty to 1/12 rocznych kosztów
czy jeśli opłata za przedszkole dziecka jest płatna przez 10 miesięcy w roku to należałoby w pozostałych 2 miesiącach płacić alimenty niższe np. o połowę tej opłaty?
nie, opłata za przedszkole została zsumowana i podzielona na 12, więc w miesiącu kiedy dziecko jest z tobą płacisz alimenty bo wchodzi tam 1/12 część rocznych kosztów utrzymania
inna sprawa to szerokie kontakty, ale nie sama ilość spotkań jest kluczowa tylko raczej to, czy w związku z tym "większym czasem" ponosisz większe wydatki - np. masz u siebie ubrania, w których dziecko chodzi, czy też dziecko przychodzi do ciebie z całym wyposażeniem
zastanów się nad argumentami bo obniżenie nie jest prostą sprawą i trochę kosztuje na starcie
eniebieska jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontakty z dzieckiem i Alimenty (odpowiedzi: 2) Witam.Jestem po rozwodzie.Mam zasądzone alimenty i kontakty z dzieckiem nieograniczone mam się dogadywać z byłą żoną.Sprawa wyglada tak że jeszcze...
§ Alimenty / kontakty z dzieckiem (odpowiedzi: 4) Witam. Niedawno przyszły mi od "dziewczyny" 2 wezwania do sądu. W sprawie alimentów i w sprawie kontaktów z dzieckiem. Kiedyś sam złozyłem wniosek...
§ alimenty i kontakty z dzieckiem (odpowiedzi: 1) witam. pisalem niedawno tutaj post o ustaleniu ojcostwa. teraz znowu potrzebuje pomocy. chodzi o alimenty i kontakty z dzieckiem , matka dziecka zada...
§ Alimenty i kontakty z dzieckiem (odpowiedzi: 6) Witam! Mam córeczkę, która ma rok.Wychowuje ją sama. Chciałabym złożyć wniosek o alimenty gdyż do tej pory ojciec nie płącił regularnie na dziecko....
§ Alimenty, kontakty z dzieckiem (odpowiedzi: 4) witam , mam takie oto pytanie. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu z moją, żona. Pozew został złożony prze zemnie, powód zdrada żony. Dla ścisłości...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:32.