Przejęcie dzieci przez ojca - Forum Prawne

 

Przejęcie dzieci przez ojca

Sprawa pozornie uregulowana - po rozwodzie 2,5 roku, dzieci - nastolatki - z matką, alimenty zasądzone do rąk matki. Ojciec się wywiązuje i nie ma zaległości, kontakty z dziećmi w normie. Pojawia się problem z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
08-12-2018, 05:10  
R1971
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie Przejęcie dzieci przez ojca

Sprawa pozornie uregulowana - po rozwodzie 2,5 roku, dzieci - nastolatki - z matką, alimenty zasądzone do rąk matki. Ojciec się wywiązuje i nie ma zaległości, kontakty z dziećmi w normie.

Pojawia się problem z zaradnością życiową matki. Uznaje ona, że musi zmienić miejsce zamieszkania, bo 'tutaj sobie nie radzi'. Dzieci chodzą do szkoły, mają ułożony swój świat. Matka chce ich zabrać w inne miejsce, gdzie dzieci nie czują się dobrze, a i szkoła o dużo gorszej reputacji. Matka wszystkich stawia w sytuacji 'faktu dokonanego' i tłumaczy na zasadzie 'mnie nie stać'. Dla dzieci to dramat, dla ojca poważne wyzwanie logistyczne.

Ojciec ma możliwość wzięcia do siebie dzieci, choć nie bez pewnych utrudnień, ale dałoby radę utrzymać ich w dotychczasowej szkole. Matka byłaby gotowa na takie rozwiązanie, tylko pytania natury prawnej.

1 - czy zmieniać miejsce zamieszkania dzieci z 'przy matce' na 'przy ojcu'. Jak dobrze pamiętam odbywa się to w trybie nieprocesowym, ale koszmarnie długo trwa. Taka zmiana byłaby potrzebna do różnych spraw urzędowych, między innymi świadczeń pieniężnych na dzieci - by otrzymywał je ojciec.

2 - alimenty. Ojca nie stać, by płacić matce zasądzone alimenty w sytuacji gdy jednocześnie miałby je u siebie na stałe kwaterować i je utrzymywać. Wypadałoby, by matka w takim razie płaciła alimenty na dzieci 'do rąk ojca' czy tak? W takim razie trzeba założyć nową sprawę w sądzie i pozwać matkę w imieniu dzieci. Co z alimentami zasądzonymi 'do rąk matki'? Wyrok rozwodowy posiada klauzulę wykonalności - czy wystąpić o jego uchylenie?

3 - czy można wszystko załatwić w drodze porozumień bez sądu - ot np. umowa sporządzona przed notariuszem?

Ojciec nie chce brać dzieci do siebie gdy nie ma od matki wiążących dokumentów co do statusu dzieci i alimentów, bo jej nie ufa. Z chwilą zakwaterowania dzieci u siebie ojciec chce mieć minimum gwarancji, że matka nie ma narzędzia którym mogłaby go szantażować - ot choćby oskarżać o porwanie, czy nasłać komornika za niepłacenie alimentów. Matka jest osobą bardzo niestabilną emocjonalnie i wszystkiego można się po niej spodziewać.
R1971 jest off-line  
08-12-2018, 11:33  
Milmo
Użytkownik
 
Posty: 383
Domyślnie RE: Przejęcie dzieci przez ojca

1. Przy zgodnym stanowisku matki i ojca może zakończyć się na pierwszej rozprawie. Zwłaszcza jeśli chodzi o starsze dzieci.
Warto we wniosku zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy na proponowaną zmianę się zgadzają i dołączyć drugi wniosek o zabezpieczenie. Sąd powinien wydać postanowienie o zabezpieczeniu w wciągu 14 dni. Do momentu ostatecznego orzeczenia sądu, takie zabezpieczenie będzie wiążące.

Jeśli wcześniej sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej matce, a ojcu ją ograniczył, należy złożyć również wniosek o przywrócenie ojcu pełnej władzy. Również z zabezpieczeniem.
Sąd powinien obie sprawy połączyć.

2. Po uzyskaniu zabezpieczenia w sprawie władzy rodzicielskiej, ojciec stanie się przedstawicielem ustawowym dzieci i będzie mógł w ich imieniu pozwać matkę o alimenty (tej sprawy nie będzie można połączyć z poprzednimi).
W tym samym pozwie powinien wnieść o zwolnienie go z obowiązku wypłacania alimentów do rąk matki (nie mylić z uchyleniem obowiązku alimentacyjnego).
Do pozwu również dołączyć wniosek o zabezpieczenie.
Jeżeli ojciec uzyska w sprawach opisanych w poprzednim punkcie zabezpieczenia, to w powództwie o alimenty nie będzie nawet potrzebna zgoda matki dzieci. Alimenty, a wcześniej ich zabezpieczenie, powinien uzyskać. Tym nie mniej, lepiej wystąpić o rozsądną kwotę (taką, na jaką matkę będzie stać w jej sytuacji).

3. Nie. Można by załatwić pozasądownie tylko kwestię alimentów, ale tylko jeśli wcześniej nie było wyroku w ich sprawie. Ale tutaj, jak rozumiem był. Tylko sąd może zmienić wcześniejsze postanowienie innego sądu. Umowa - nie.
Milmo jest off-line  
08-12-2018, 13:49  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Przejęcie dzieci przez ojca

3) Ojciec nie chce wziąć wcześniej dzieci do siebie, przed uregulowaniem wszystkich spraw, a nie uda mu się to, jeśli nie będzie miał dzieci u siebie.

Jeśli dzieci są zdecydowane zostać z ojcem, to będzie miał dużo łatwiej przy nastolatkach. Dzieci wyjaśnią swoje zdanie i będą traktowane przy tym poważnie. W razie zgłoszenia przez matkę, policja tylko sprawdzi, czy dzieciom nic się nie dzieje.
tembo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przejęcie opieki przez ojca nad synem (odpowiedzi: 12) Mój 14 letni syn chce mieszkać ze mną. Mamy prawa rodzicieskie z jego matką takie same a wyrokiem rozwodowym miejsce zamieszkania zostało ustalone z...
§ przejęcie praw przez ojca- jak się za to zabrać...? (odpowiedzi: 5) Witam,od razu przedstawię sprawę: Mój partner(24l.) ma półtora roczną córeczkę, która mieszka z matką. Ojciec widuje ją codziennie, jednakże...
§ przejęcie opieki nad dziecmi przez ojca. (odpowiedzi: 4) witam. Żyłem z kobietą w konkubinacie. mamy dwójke dzieci. w tym momencie partnerka stwierdziła że chce się rozstać i wyprowadz z domu. I że dzieci...
§ Przejęcie części urlopu macierzyńskiego przez ojca (odpowiedzi: 10) Witam Za zgodą małżonki i zgodnie z Art. 180. 5 i 6 chciałbym po 14 tyg. urlopu Żony wziąć resztę jej urlopu(6 tyg.) Czy pracodawca może mi odmówić...
§ Przejęcie długów rodziców przez dzieci. (odpowiedzi: 2) Witam, prosze o informacje i odpowiedz z gory dziekuje. Sytuacja wygląda następująco: Dobrych kilka lat temu rodzice wzieli pożyczki na firme ojca....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:21.