Pozbycie praw rodzicielskich - Forum Prawne

 

Pozbycie praw rodzicielskich

Dzień dobry Moja sytuacja wygląda następująco. Przez ostatnie cztery lata byłem w związku z partnerką mieszkając w Anglii. Trzy lata temu urodziło nam się dziecko. Niestety, pięć miesięcy temu rozstaliśmy się. Mama dziecka i moja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-12-2018, 17:37  
Anonymous111
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Pozbycie praw rodzicielskich

Dzień dobry

Moja sytuacja wygląda następująco. Przez ostatnie cztery lata byłem w związku z partnerką mieszkając w Anglii. Trzy lata temu urodziło nam się dziecko. Niestety, pięć miesięcy temu rozstaliśmy się. Mama dziecka i moja była partnerka wyjechała za granicę z dzieckiem. Przez pięć miesięcy nie utrzymywaliśmy kontaktu. Nie mamy ślubu. Dziecko ma podwójne obywatelstwo brytyjsko - polskie.

Obecnie otrzymałem prośbę ze strony partnerki o uregulowanie statusu prawnego dziecka. Dokładniej chodzi o prawa rodzicielskie. Była partnerka tłumaczy to wymaganiem moich podpisów na różnych dokumentach gdy fizycznie nie jestem w stanie zadecydować (ponieważ żyję i pracuje na stałe w Wielkiej Brytanii). Partnerka oczekuje ode mnie pozbawienia mnie praw rodzicielskich za obopólną zgodą.
Przez ostatni czas próbuję ogarnąć wiedzę prawną dotyczącą tej sytuacji i jak ją rozwiązać.

Z tego co się dowiedziałem nie jest możliwa rezygnacja praw rodzicielskich za porozumieniem stron. Ponadto chciałbym uniknąć ingerencji sądu w nasze sprawy.
Wiem że jest możliwość aby notarialnie przekazać moje prawa byłej partnerce tak żeby nie miała problemów związanych z decyzjami dotyczącymi dziecka.

Chciałbym się także dowiedzieć jakie są skutki decyzji pozbawienia praw rodzicielskich które działają na moją niekorzyść.
Jestem w dość ciężkiej sytuacji emocjonalnej a w żaden sposób nie chcę utrudniać mojej partnerce spraw związanych z dzieckiem.

Z poważaniem
Anonim
Anonymous111 jest off-line  
26-12-2018, 14:39  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 802
Domyślnie RE: Pozbycie praw rodzicielskich

Pozbawienie włazy rodzicielskiej ma wyłącznie negatywny walor. Partnerce możesz udzielić odpowiednich pełnomocnictw, pytaj u notariusza.
attorney jest off-line  
26-12-2018, 17:22  
224083
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Pozbycie praw rodzicielskich

Pan jako ojciec dziecka nie może zrzec się praw rodzicielskich. Może Pan zostać natomiast pozbawiony władzy rodzicielskiej przez sąd, ze względu na dobro dziecka. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje
Art. 111 § 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

§ 1a. Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 § 2 pkt 5, a w szczególności, gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

§ 2. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

Jeśli sąd zdecyduje o pozbawieniu Pana władzy rodzicielskiej to nie ma Pan prawa do decydowaniu o dziecku, jednakże nadal jest na Pana nałożony obowiązek alimentacyjny oraz jest Pan zobowiązany do utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Inne rozwiązanie jest ujęte w Art. 110 § 1 Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z Art. 110 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Zawieszenie takie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie.
224083 jest off-line  
27-12-2018, 11:13  
tembo
Stały bywalec
 
Posty: 547
Domyślnie RE: Pozbycie praw rodzicielskich

Nie ma takiej potrzeby, w Polsce jeden rodzic jest w stanie załatwić wszystko sam, oprócz wyrobienia dziecku paszportu, bo o wydanie dowodu, sam wnosi.
Nawet nie jest konieczne ograniczenie praw rodzicielskich (nie pozbawienie!).
Wiem to z własnego doświadczenia, mam bardzo podobną sytuację, też jest przez większość czasu poza Polską. Proponowałem ograniczenie, była partnerka odmówiła, ponieważ jest to do niczego niepotrzebne, a w razie jej choroby, obawiałaby się ograniczonych praw ojca. Jak widać, w tę stronę, też można.

Matka prawdopodobnie chce zmienić dziecku nazwisko, niech Pan jej w tym nie pomaga, bo to nie jest w interesie dziecka.
tembo jest off-line  
04-01-2019, 11:30  
224083
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Pozbycie praw rodzicielskich

Owszem, zgodnie z Art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie nazwiska i imienia, zmiana nazwiska lub nazwiska rodowego jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które pochodzą od tych samych rodziców, pod warunkiem że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje. W tym przypadku także do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda. Jednakże, odwołując się do Pana pytania, w momencie kiedy sąd rodzinny zastosowałby rozwiązanie ujęte w Art. 110 § 1 Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody (jaką mogłoby być obecne miejsce zamieszkania i pracy jednego z rodziców) w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Co w skutkach nie jest takim radykalnym rozwiązaniem jakim jest całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców. Zawieszenie takie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie. Mimo zawieszenia władzy rodzicielskiej władza ta - odmiennie niż w wypadku jej pozbawienia - nadal istnieje, z tym zastrzeżeniem, że rodzic jest wyłączony od jej sprawowania. W razie ustania przyczyny zawieszenia władzy rodzicielskiej (art. 110 § 2) władza ta odżywa wskutek orzeczenia sądu o uchyleniu zawieszenia.
224083 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pozbycie się praw do nieruchomości (odpowiedzi: 1) Witam, Sprawa wygląda tak, jest 7 spadkobierców nieruchomości po dziadku. Wiadomo spadkobiercą na samym początku był mój ojciec, po jego śmierci...
§ Pozbycie się praw do nieruchomości (odpowiedzi: 3) Witam. Postaram się problem opisać jak najkrócej pomimo jego złożoności. Rodzina mojej żony otrzymała w spadku sad o powierzchni 0,13 ha. Sad...
§ Pozbycie sie praw rodzicielskich,jak sie bronic? (odpowiedzi: 12) Witam Niestety,wrecz powiem ze łzami w oczach powiem ze w domu mam terror. Jestem obrazany,wyzywany,nie raz grozony pobiciem,ale na szczescie...
§ Ograniczenie praw a odebranie praw rodzicielskich - różnice (odpowiedzi: 5) Czym się różni ograniczenie praw a ich odebranie? Jakie prawa rodzicowi zostają jeśli ma je tylko ograniczone?
§ Opieka nad bratem, pozbycie praw matki (odpowiedzi: 3) Mam kilka pytań. Matka wyrzuciła mnie z domu i nie chce oddać reszty moich rzeczy jak mogę je odzyskać? Jak mogę pozbawić ją praw rodzicielskich do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:38.