Alimenty na pełnoletnie dziecko. - Forum Prawne

 

Alimenty na pełnoletnie dziecko.

Witam. Mam taką sprawę: płacę regularnie zasądzone alimenty na dziecko, które skończyło już 18 lat. Nie mam od urodzenia dziecka z nim kontaktu, matka dziecka nie chciała abym uczestniczył w życiu dziecka a teraz po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
31-01-2019, 07:18  
RX4PL
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Alimenty na pełnoletnie dziecko.

Witam.

Mam taką sprawę: płacę regularnie zasądzone alimenty na dziecko, które skończyło już 18 lat. Nie mam od urodzenia dziecka z nim kontaktu, matka dziecka nie chciała abym uczestniczył w życiu dziecka a teraz po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko ono też nie nawiązuje ze mną kontaktu.
Jakiś czas temu matka skontaktowała się ze mną, że dziecko w tym roku chce startować na studia i poprosiła o pomoc w dofinansowaniu korepetycji. W czasie rozmowy zaznaczono, że jeżeli się nie dostanie na studia to dziecko będzie się starało znowu i znowu... i nie ma szansy żeby podjęło pracę bo przygotowanie na studia (medycyna) nie pozwala na podjęcie pracy co powoduje, że alimenty będę musiał płacić dalej (było nawet pytanie czy w razie niedostania się na studia będę dalej pomagał). Padła kwota, ja mogę dać jedynie połowę co oznajmiłem drugiej stronie co bez dyskusji zostało zaakceptowane.
I teraz moje wątpliwości i związane z tym pytania:
1. co w sytuacji gdy dziecko nie dostanie się na studia a chce studiować i będzie próbowało w następnym roku aż do skutku, czy jest zobligowane do podjęcia pracy i czy ja będę musiał płacić alimenty dalej?
2. czy zgadzając się na chwilowe dofinansowanie korepetycji, daję zgodę na dalsze kształcenie dziecka co zwalnia je z podjęcia pracy a mnie na dalsze kilka lat zobowiązuje do płacenie alimentów?

Nie wiem czy moja sytuacja tzn. brak widzeń, zero kontaktu (o dziecku nim nie wiem), daje mi jakąś szansę zakończenia obowiązku alimentacyjnego jak dziecko nie dostanie się na studia, czy też płacąc na korepetycje automatycznie sam sobie przedłużam ten obowiązek a mógłbym go zakończyć.

Pozdrawiam.
RX4PL jest off-line  
31-01-2019, 15:04  
debastet
Stały bywalec
 
Posty: 663
Domyślnie RE: Alimenty na pełnoletnie dziecko.

Im szybciej dziecko dostanie się na studia tym szybciej je skończy. Brak kontaktu z nie zwalnia Cię z obowiązku płacenia.
debastet jest off-line  
07-02-2019, 09:21  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Alimenty na pełnoletnie dziecko.

To że nie chciała, nie oznaczało że nie mogłeś wystąpić o kontakty, sąd zapewne jakieś by przyznał.
Jeśli pełnoletnie dziecko dziecko będzie miało maturę (a może już ją ma?) i obiektywnie po wynikach z matury można sądzić iż, na jakieś dzienne - niepłatne studia się dostanie to, istnieje szansza że do planowego ukończenia tych studiów alimenty pozostaną utrzymane.
Obiektywnie - dziecko może utrzymać się samo, czy ma ze szkoły średniej wyniki na poziomie 4+ i idzie dalej w swoim kierunku?
Pokazując że możesz dawać więcej, dajesz dziecku (bo już nie jego matce) argument w sądzie o ewentualne zwiększenie alimentacji - "skoro mogłeś przez chwilę dawać więcej to może jednakpowinieneś"?
Zaproś dziecko na kawę, poproś o świadectwa i klasówki z przedmiotów, które będzie miało na studiach, sam oceń czy te studia jest w stanie skończyć.
Na pewno sąd nie przyzna alimentów na pełnoletnie dziecko, które nie będzie sumiennie studiować / zostanie skreślone z listy studentów/co pół roku zmienia uczelnię/kierunek itp - wyższe wykształcenie nie jest obowiązkowe.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty na pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 4) Witam. Potrzebuję pomocy, konsultacji w sprawie o alimenty. Mój pasierb-syn mojego męża skończył 18 lat, Zamieszkał z nami jak miał 16 lat, sąd...
§ Alimenty na pełnoletnie dziecko. (odpowiedzi: 20) Witajcie. Piszę z pewnym problemem. Mam nadzieję, że może ktoś z Was będzie umiał mi doradzić i udzielić odpowiedzi. Jestem pełnoletnia, we...
§ Alimenty na pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 9) Witam, w 2009 roku rodzice sie rozwiedli(byłam już pełnoletnia). Ja nie wniosłam pozwu o alimenty bo pracowałam. Zaraz po rozwodzie zaczęłam...
§ Pełnoletnie dziecko otrzymujące alimenty ma własne dziecko (odpowiedzi: 12) Dzień dobry wszystkim!!! Jestem osobą pełnoletnią mam 21 lat, uczę się w szkole policealnej i pracuję. Mieszkam z mamą i do tej pory otrzymywałam...
§ Alimenty na pełnoletnie dziecko (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich! Zacznę może od tego iż problemy z moim ojcem trwają już kilka lat(jest alkoholikiem,był na leczeniu przymusowym,ma ograniczone...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:04.