Sprawy formalne - Forum Prawne

 

Sprawy formalne

Witajcie. 20-go grudnia 2018r. odbyła się pierwsza rozprawa w sądzie. Moja ex złożyła o miejsce zamieszkania nieletniej córki takie jak każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Ja się na to nie zgodziłem i zarzuciłem nadużywanie władzy rodzicielskiej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-02-2019, 09:04  
jaskiniowy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Sprawy formalne

Witajcie.

20-go grudnia 2018r. odbyła się pierwsza rozprawa w sądzie. Moja ex złożyła o miejsce zamieszkania nieletniej córki takie jak każdorazowe miejsce zamieszkania matki.
Ja się na to nie zgodziłem i zarzuciłem nadużywanie władzy rodzicielskiej i przyznanie opieki nad córką mi.

W wielkim skrócie - w trakcie urlopu macierzyńskiego matka wraz z córeczką wyjechała ze swojego mieszkania do swoich rodziców (ok 200km) i przez rok nie chciała powrócić, zmuszając mnie przy tym, bym to ja jeździł do dziecka "bo to ojciec jeździ do dziecka". Pomimo wielokrotnych próśb i wezwań, ignorowała ten fakt i ani razu nie była w swoim mieszkaniu, bym mógł pobyć z dzieckiem chociaż kilka dni. Podczas moich odwiedzin u dziecka, jej matka robiła mi awantury o byle co, przez co zostałem zmuszony do kontaktów w parku. Nawet chrzciny zrobili, o niczym mi nie wspominając. Nieważne...

W piśmie przygotowawczym nie wniosłem o powierzenie mi opieki nad dzieckiem albo o kontakty na czas trwania sprawy. Sprawy w Polsce potrafią trwać latami. Dziecko rośnie, a moja ex robi wszystko, żebym nie widział dziecka. Czy jest szansa, żebym mógł wnieść jakiś "aneks"? Z tego co wiem, to sąd nawet nie przesłał jeszcze mojego pisma i dowodów stronie przeciwnej, a to już 6 tyg. Zanim strona przeciwna się odniesie do moich zarzutów, minie kolejne kilka miesięcy. Itd itd. Co mogę w tej sprawie zrobić, żeby móc chociaż mieć zabezpieczone kontakty? Córeczka ma 15 m-cy. Ze względu na obecną porę roku, dziecko widuję w mieszkaniu ex, ale ta za każdym razem bezpodstawnie wzywa policję, jakobym ją nachodził. Policja ignoruje moje nagrania dowodowe, że jest wręcz przeciwnie - spisują notatkę i mają w nosie fakty, co mnie już też zaczyna wykańczać psychicznie, bo nawet 2-3 godz raz na 2 tyg nie mogę pobyć z własnym dzieckiem

Dodam, że w sądzie występuję sam - bez pełnomocnika, stąd moje lakoniczne pytania. Nie mam nic przeciwko matce dziecka, jednakże do niej nie dociera, że dziecko potrzebuje mieć kontakt z obojgiem rodziców i nie może mi ograniczać wg własnego widzimisię kontaktu.

Pamiętam, że sędzia zapytała nawet, czy mam zamiar w tak paskudny dzień zabierać dziecko do siebie. Pytam więc, jakie prawa mi przysługują, skoro nie mam ograniczonych praw do dziecka ani nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie, ograniczające mi te prawa.

Pytanie pomocnicze - jest szansa, by przenieść sprawę do innego sądu? Chodzi o odległość. Matka dziecka w międzyczasie wróciła do swojego mieszkania. Dla obojga nas odległość do sądu w tej chwili jest dosyć znaczna.
jaskiniowy jest off-line  
06-02-2019, 17:09  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Sprawy formalne

Możesz do zakończenia sprawy przytaczać nowe dowody oraz dowolnie modyfikować swój wniosek.
Te sprawy tak wyglądają. Nie szukaj w Policji sądu czy rozjemcy.
Wnosisz na jednym wniosku - było to tu opiswane wiele razy o kontakty i o zabezpieczenie kontaktów. Jeśli toczy się już postępowanie o kontakty to wnioskujesz o zabezpieczenie w toku tego postępowania (ale to nie jest pierwsze pismo, więc opłata 40,-).
Sugeruję robić tylko przemyślane i w pełni uzupełnione pisma i wnioski, bo inaczej tylko tracisz czas. Sądy tego nie lubią.
O co dokładnie toczy się sprawa? Jeśli to jest tylko postępowanie o każdorazowe miejsce zamieszkania a faktycznie dziecko jest z matką, to w 99% tak pozostanie, to są realia polskich sądów, przywyknij. Możesz wyjechać, nie płacić podaktów i ZUS na ten chory system, ale sędziów nie zmienisz.
Natychmiast złóż wniosek o kontakty i zabezpieczenie kontaktów poza miejscem zamiaeszkania matki i bez obecności matki - wzorów masa. Sąd rejonowy faktycznego miejsca pobytu dziecka, w teori sąd ma 30 dni, w praktyce to i 3 miesiące.
Pełnomocnika to raczej sobie znajdź, bez doświadczonego prawnika, to może będziesz miał 1 weekend.
Sądu nie zmienisz. Właściwy jest ten, gdzie faktycznie dziś dziecko przebywa. Formalnie to jeśli nie zostało ustalone miejsce pobytu dziecka to możesz je wziąść do siebie, bo żaden przepis tego nie zakazuje, ale sądy krzywo na ojców patrzą. Spodziewaj się też sprawy o alimenty.
Te kontakty w miejcu zamieszkania matki dziecka to jakoś ustalacie i masz na to dowody? Kopiuj emaile i smsy. W teorii - właściciel lokalu ma prawo nakazać Ci opuścić ten lokal, a jeśli odmówisz wezwać policję - naruszenie miru domowego, nie przyjmuj mandatu, postępowanie na ogół sędzia umorzy.
krzysieksiema jest off-line  
08-02-2019, 03:31  
jaskiniowy
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Sprawy formalne

Matka wniosła o każdorazowe miejsce zamieszkania dziecka przy niej, ja na tej samej rozprawie wniosłem zarzut o nadużywanie władzy rodzicielskiej przez matkę i przyznanie mi opieki nad dzieckiem (matka dziecka wbrew mojej woli a rok wyjechała do swoich rodziców i uniemożliwiała mi w ten sposób bezpośrednie sprawowanie opieki nad dzieckiem).

Odnośnie kontaktów, to... umawiam się z matką, że w danym terminie odwiedzę dziecko u niej w mieszkaniu, po czym jak już się tam zjawiam, to po kilku minutach wzywana jest policja, jakobym ją nachodził i wszczynał awantury.

Tak, mam dowody, mam nagrania, smsy, emaile. Mam nawet nagrane, gdy matka dziecka twierdzi, że będzie wzywać policję za każdym razem, "żeby dać mi nauczkę". Mam też nagrane, jak przyznaje się, że to ona tak naprawdę była agresywna, wyrzucała moje rzeczy przez okno, po czym bezzasadnie wezwała policję.

O kontakty nie chcę występować, bo to będzie właśnie przyznanie się, że tylko tyle mi wystarczy, więc sąd przyklepie. Chyba, że mógłbym zabierać dziecko do siebie dosyć często, co byłoby taką quasi opieką naprzemienną.

Jestem cierpliwy, ale dziecko rośnie i mnie praktycznie nawet nie może zobaczyć. Nie mogę nawet odwiedzić dziecka u matki w mieszkaniu, więc pytałem, czy mogę wnieść o zabezpieczenie, na czas trwania rozprawy o ustanowienie tymczasowego miejsca zamieszkania dziecka u mnie, skoro matka uniemożliwia mi kontakt z dzieckiem.

Alimenty płacę dobrowolnie, więc w żaden sposób nie uchylam się od wspólnej opieki. To matka chce dziecko na wyłączność, a mnie sprowadzić do roli bankomatu.Nie widzę w jej postępowaniu dobra dziecka, tylko zaborczość, granie dzieckiem, ale dobra dziecka w jej postępowaniu nie widzę.

Mało tego - obecnie dzieckiem opiekuje się babka macierzysta, bo matka dziecka musiała wrócić do pracy. Ja prowadzę dz. gosp. i mam pracę zdalną, więc praktycznie jestem non stop w domu. Na moją propozycję, że chciałbym się zaopiekować dzieckiem, gdy ona idzie do pracy, ta kategorycznie się nie zgadza i chce oddać dziecko do żłobka albo zatrudnić nianię za kilka tys. zł/m-c.
jaskiniowy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ucieczka partnera mojej mamy a sprawy formalne. Proszę o pomoc! (odpowiedzi: 1) Witam, Rok temu mój ojczym a mąż mojej mamy znalazł sobie inną. Po jego zachowaniu, które było nieznośne wyrzuciliśmy go z domu(chociaż sam chciał...
§ Telepraca a sprawy formalne (odpowiedzi: 1) Witam! Zamierzam podjąć pracę na takiej zasadzie, że pracowałbym przez kilka godzin dziennie na własnym komputerze w domu - o ile się nie mylę,...
§ sprawy formalne po zbyciu pojazdu (odpowiedzi: 0) Nie wiem czy w dobrym miejscu, ale proszę o pomoc. Mąż, który miał samochód zarejestrowany na siebie i współwłaściciela (swoją mamę) poprosił o...
§ więzi formalne ??? (odpowiedzi: 3) Witam. Czy ktoś byłby na tyle d, dobry by wytłumaczyć mi co to są więzi formalne? W ogóle nie mogę zrozumieć tego zagadnienia:( Byłbym bardo...
§ Spadek-sprawy formalne pytania (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie! Mam wiele pytań,dotyczących spadku,i prawa do spadku,nabyciach praw spadkowych,spraw związanych ze sprzedażą spadku. Kilka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:23.