Stypendium socjalne - dochody rodziców - Forum Prawne

 

Stypendium socjalne - dochody rodziców

Witam, mam dosyć zagmatwaną sprawę rodzinną i chciałabym wiedzieć, w jakim przypadku mogę nie wliczać do dochodu jednego z rodziców. Sytuacja wygląda następująco: Jestem studentką pierwszego roku, na studiach stacjonarnych. Pracuję i mam własne dochody, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-02-2019, 17:54  
Gosia 1998
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Stypendium socjalne - dochody rodziców

Witam,
mam dosyć zagmatwaną sprawę rodzinną i chciałabym wiedzieć, w jakim przypadku mogę nie wliczać do dochodu jednego z rodziców.
Sytuacja wygląda następująco:
Jestem studentką pierwszego roku, na studiach stacjonarnych. Pracuję i mam własne dochody, ale zarabiam za mało, żebym mogła zostać uznana za osobę niezależną finansowo. Nie mieszkam z żadnym z rodziców, jednak jak już, to finansowo wspiera mnie mój ojciec. Moja mama jest niepełnosprawna, jest ubezwłasnowolniona i jej prawnym opiekunem jest jej ojciec, czyli mój dziadek, tata płaci alimenty na mamę i na córkę, którą ma z inną kobietą. Rodzice są w trakcie rozwodu od ponad 5 lat, dokończenie sprawy znacząco utrudnia rodzina mojej matki. Moja rodzicielka w żaden sposób nie wspiera mnie finansowo, a rodzice od 10 lat nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
Czy w takiej sytuacji mogę do wniosku o stypendium socjalne dołączyć oświadczenie, w którym poinformuję o mojej sytuacji i że nie mieszkam z matką, nie wspiera mnie ona finansowo i w ten sposób będę zwolniona z konieczności podania jej dochodów? Nie może mieć ona zasądzonych alimentów na mnie, skoro pracuję.
Ona nie pracuje, ponieważ jej stopień niepełnosprawności na to nie pozwala, nie jest samodzielna, otrzymuje jedynie rentę socjalną i alimenty, które otrzymuje od mojego ojca. Ja to wiem, natomiast możliwość, by w jakikolwiek sposób móc to przedstawić za pomocą dokumentów jest praktycznie niemożliwa, gdyż sytuację utrudnia rodzina mamy i z czystej złośliwości mi nie pomogą.
Bardzo proszę o pomoc, gdyż moja sytuacja finansowa nie jest zbyt ciekawa i to stypendium mogłoby okazać się sporym wsparciem.
Gosia 1998 jest off-line  
06-02-2019, 01:56  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.741
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

Alimenty od ojca w całości powinny trafiać do Pani rąk. Założyć rachunek w banku i wezwać ojca pisemnie do wpłacania na ten rachunek. Może też Pani pisemnie wezwać opiekuna matki do wydania pieniędzy, które wpływały po Pani 18 urodzinach na jej rachunek, uzasadniając, że jest to Pani świadczenie, które ma zaspokajać Pani potrzeby.
Matka może Panią alimentowac np. zapewniając dach nad głową. Pracuje Pani, ale nie jest samodzielna i uczy się Pani dziennie. To może ograniczać obowiązek alimentacji rodziców, ale go nie wyklucza.
robinsonik jest off-line  
06-02-2019, 06:11  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 7.757
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

robinsonik. chyba coś pomieszałeś. alimenty sa na matke i na inne dziecko. wiec autorka powinna zadbac by na nia tez byly zasadzone. Oświadczenia nie da rady złożyć, albo dochody albo alimenty,
karolla0905 jest off-line  
06-02-2019, 08:53  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

Czy karolla0905 sugerujesz aby Pani Gosia 1998 wystąpiła z pozwem wobec ojca? Zapewne coś dostanie ale to może zmienić stan "jeśli już mnie wspiera" na comiesięczne wpłaty. Pytanie czy matka Pani Gosi ma jakikolwiek majątek bo to że jest niepełnosprawna nie oznacza że nie może mieć dochodu np z wynajmowania nieruchomości etc.
krzysieksiema jest off-line  
06-02-2019, 09:18  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 7.757
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

Ma dobre stosunki z ojcem to moga podpisac ugode na umowiona kwotę. Nie widze problemu.
Trzeba by to sprawdzic bo nie pamietam kwot obecnych ale zwykle bylo tak ze samodzielnisc finansowa wykluczala ze stypendium bo kwota dochodu jaka trzeba sie bylo wykazac byla wyzsza niz maksymalna uprawniajaca do otrzymania tegoz stypendium.
karolla0905 jest off-line  
06-02-2019, 09:20  
Gosia 1998
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

krzysieksiema. Nie, moja matka nie ma żadnego majątku. Jedyne co może posiadać to długi.
A poza tym, czy mogę złożyć pozew o alimenty, skoro pracuję na umowę o pracę? Moje średnie miesięczne dochody wynoszą trochę ponad 800 zł. Poza tym, wcześniej podawałam mamę o alimenty, jednak wynikły z tego takie problemy, że zrezygnowałam z sądzenia się o to. Wolałam pójść do pracy, a wtedy też byłam w trakcie studiów. Wtedy adwokat mi powiedział, że jeśli będę pracować to nie ma żadnych podstaw do tego, bym mogła sądzić się o alimenty. Pracuję więc nieprzerwanie od lutego 2018 roku.
Gosia 1998 jest off-line  
06-02-2019, 09:23  
Gosia 1998
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

W tym roku, żebym mogła być uznana za samodzielną finansową muszę przekraczać 930,34 zł miesięcznie. Ale chyba nie mogę mieć więcej niż 1051 zł. Ja nie przekraczam kwoty 930, 34 zł. Brakuje mi do niej. Dlatego samodzielność finansowa u mnie chyba nie przejdzie.
Gosia 1998 jest off-line  
06-02-2019, 09:27  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

Złożyć - zawsze można, inną kwestią jest czy sąd uzna że powinnaś je otrzymywać i w jakiej wysokości.
Złożyłaś pozew o alimenty przeciw matce i sama zrezygnowałaś.
Osiągasz już jakiś dochód na studiach dziennych.
Może być problem z uzyskaniem tego stypendium.
To Państwowa uczelnia, może istnieją inne formy pomocy np jakieś stypendium specjalne rekotra.
Te problemy to nieprzyjemności ze strony rodziny matki czy postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku?
krzysieksiema jest off-line  
06-02-2019, 09:31  
Gosia 1998
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

Wiem natomiast, że gdy sądziłam się o te alimenty, to do sądu i do mnie wysłali jakieś dokumenty, w których pisali, że mama nie ma środków na to, by mniw finansować. Była tam cała lista rzeczy, na które muszą oni w jej imieniu wydawać pieniądze. W sensie lekarstwa, pampersy itp. Wydaje mi się iż była tam wspomniana renta i alimenty, które ma zasądzone. Czy ewentualnie to mogłoby przejść, jako informację o jej dochodach? Z tym że był to stan na 2018 rok.
Gosia 1998 jest off-line  
06-02-2019, 09:35  
Gosia 1998
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

krzysieksiema. To problemy, które tworzy rodzina mamy. Nie chcą mi udostępnić żadnych informacji. Ona sama nie ma nic do gadania tak naprawdę, bo nawet nie wie, jaki jest dzień.
Studiuję na uczelni prywatnej. Poza tym, tak czy siak, gdybym musiała przedstawić dochody rodziców razem z dochodami matki, to na pewno nie przekroczyłabym granicy 1051 zł. Nawet wtedy, gdybym miała przedstawić dochody tylko taty. Więc szansę na stypendium mam.
Natomiast dziwna jest dla mnie sytuacja, że muszę rozliczać się z matką, z którą nie mieszkam, której wręcz nie stać na to, by mogła mnie wspierać. Ale rozumiem, że muszę im to jakoś udowodnić.
Gosia 1998 jest off-line  
06-02-2019, 09:48  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Stypendium socjalne - dochody rodziców

To że strona, która może być zobowiązana / jej pełnomocnik lub opiekun będzie bronił się przez alimentami to raczej normalne. Sąd sam (jeśli nawet nie poprosisz o to) wezwie do złożenia 2 ostatnich pitów, z tych dokumentów się upewnisz jakie dochody wykazywane są przez matkę.
Zasady współżycia społecznego, przemawiają za tym, aby matka również - w miarę swoich możliwości - przyczyniała się do Twojego utrzymania, to że ze strony jej (rodziny, pełnomocnika, znajomych etc) będą próbowali się przed tym bronić - trzeba się na to przygotować.
Jeśli nie matka, to jej rodzice, a potem rodzeństwo. Ale to musisz sama ten wniosek w sądzie utrzymać i przeprowadzić.
Jesteś osobą <26 r.z. w gminie/mieście/powiecie - są tzw 'darmowe porady prawne' nie obejmują one przygotowania wniosku do sądu, ale ktoś tam powinien być na bierząco w sprawie wysokości dochodów / stypendiów / ew. zasiłków z mops/gops.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ stypendium socjalne a dochody (odpowiedzi: 20) Mam specjalny przypadek. Corka mieszka w Polsce ja w Niemczech i wystąpiła o stypendium socjalne na uczelni. Ja zyje z zasilku socjalnego i po...
§ Stypendium socjalne a dochody z zagranicy. (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, złożyłem w tym roku akademickim wniosek o stypendium socjalne, jednak panią z dziekanatu zaskoczył dosyć niski dochód netto mojej...
§ Stypendium socjalne dla Doktoranta a dochody rodziców (odpowiedzi: 1) Szanowni Państwo, jestem studentem I-roku studiów doktoranckich (mam 24 lata). Rodzice odmówili mi finansowania. Zgodnie z Art. 199 Prawa o...
§ Stypendium socjalne, a dochody rodziców po rozwodzie. (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie związane ze stypendium socjalnym. Moi rodzice są po rozwodzie(od kilku miesięcy) Alimenty otrzymuje z funduszu (ojciec nie płaci,...
§ stypendium socjalne a dochody (odpowiedzi: 6) Witam. Mam pytanie odnosnie stypendium socjalnego. Otóż chciałabym wiedzieć czy dochód na jedną osobę oblicza się brutto czy netto? kolejne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:06.