Rozwód - podział majątku. - Forum Prawne

 

Rozwód - podział majątku.

Witam, Bardzo proszę o pomoc, ponieważ bardzo przeżywam sytuację mojego syna, którego żona złożyła pozew o rozwód i chce 2/3 majątku (nie mają rozdzielności). Wymienię kilka punktów, które wg mnie są istotne w tej sprawie. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-02-2019, 14:10  
Peterlon
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Rozwód - podział majątku.

Witam,

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ bardzo przeżywam sytuację mojego syna, którego żona złożyła pozew o rozwód i chce 2/3 majątku (nie mają rozdzielności). Wymienię kilka punktów, które wg mnie są istotne w tej sprawie.

1) Po ślubie mojego syna przepisałem jemu działkę o pow. 10 ar (u notariusza). Synowa nie chciała być współwłaścicielem tej nieruchomości więc przepisana została tylko na syna. Potem okazało się, że po jakimś czasie synowa wymusiła na moim synu aby ją "dopisał" jako współwłaściciela - ja o tym nie wiedziałem.

2) Na tej nieruchomości wybudowałem dom dla syna i synowej. Przewodziłem tej budowie bo na budowlance się znam, mój syn i swat pomagali budować.
Ja sfinansowałem cegłę, ogrodzenie posesji, gruzowanie, piasek, cement, beton, prace koparką, wykonywałem także prace brukarskie, kupiłem wełnę mineralną. Rok temu syn zakupił materiału na wykończenie strychu na kwotę 17 tys. zł.

3) Rodzice synowej wspomogli tę budowę, głównie finansowo. Dali 50 tys. zł a następnie 40 tys. zł czyli w sumie 90 tys. zł.

4) Podsumowując kwestie budowy domu, to ja i moja żona oraz mój syn włożyliśmy wiele pracy i wysiłku aby dom wybudować. Ojciec synowej tylko troszkę pomagał w budowie, trzeba go było wiele uczyć bo na budowlance się nie znał.
5) Synowa kontroluje na każdym kroku mojego syna np. czyta jego smsy, przegląda historię połączeń. Synowa nas nie odwiedza, syn tylko wtedy jak mu się uda wyrwać. Mamy wnuka, ale synowa nie pozwala aby nas wnuk odwiedzał, nie widzieliśmy go 3 lata. Do domu nas nie wpuszcza, więc tam nie chodzimy.
6) Kiedy była komunia wnuka, to zaproszenie przekazał nam syn, bo synowa nie pozwoliła żeby wnuk też przyjechał nas zaprosić. To syn chodził z wnukiem na nauki do kościoła pilnował wszystkiego, bo tak go wychowaliśmy. Synowa niestety nie interesuje się takimi rzeczami.

Mając na uwadze powyższe mam pytania:
1. Czy synowa może żądać 2/3 majątku? Syn chce podzielić majątek w ten sposób, że dla dziecka przypadnie 1/3 i tą sumę dostanie po uzyskaniu pełnoletności, natomiast reszta majątku 50/50 dla syna i synowej – czy taki podział może być?
2. Czy jest jakaś podstawa prawna, która pomogłaby mi w widzeniu się z wnukiem.
3. Ja pobieram 670 zł renty, czy jest na gruncie prawa taka możliwość, aby moje dzieci (bo mam jeszcze córkę, która też dostała część majątku ode mnie), pomagały mi finansowo jako ojcu?
4. Co musiałby zrobić syn aby sprzedać działkę (współwłasność z jego żoną), jakie opłaty ponieść etc.
Peterlon jest off-line  
11-02-2019, 16:07  
yos
Użytkownik
 
Posty: 111
Domyślnie RE: Rozwód - podział majątku.

Cytat:
Napisał/a Peterlon Zobacz post

1. Czy synowa może żądać 2/3 majątku? Syn chce podzielić majątek w ten sposób, że dla dziecka przypadnie 1/3 i tą sumę dostanie po uzyskaniu pełnoletności, natomiast reszta majątku 50/50 dla syna i synowej – czy taki podział może być?
2. Czy jest jakaś podstawa prawna, która pomogłaby mi w widzeniu się z wnukiem.
3. Ja pobieram 670 zł renty, czy jest na gruncie prawa taka możliwość, aby moje dzieci (bo mam jeszcze córkę, która też dostała część majątku ode mnie), pomagały mi finansowo jako ojcu?
4. Co musiałby zrobić syn aby sprzedać działkę (współwłasność z jego żoną), jakie opłaty ponieść etc.
ad.1 Może zażądać jeżeli udowodni, że (przykładowo!) dom był budowany ze środków z jej osobistego majątku (w tym wypadku darowizna jej rodziców dla niej jest jej osobistym majątkiem) i z wyliczeń na całości wyjdzie te 2/3
ad.2 Sprawa w sądzie o uregulowanie kontaktów z wnukiem
ad.3 Pozwanie dzieci o alimenty
ad.4 Dogadać się z żoną i sprzedać
yos jest off-line  
12-02-2019, 20:22  
Piotrek_Kor
Użytkownik
 
Posty: 212
Domyślnie RE: Rozwód - podział majątku.

Jeżeli grunt został przepisany na syna przez rodziców to chyba dom na nim wybudowany też należy do jego majątku osobistego a żona może jedynie domagać się poczynionych na ten dom nakładów - jeżeli ma na to dowody.


Pytanie: czy syn aktem notarialnym umowy małżeńskiej o ten grunt nie rozszerzył ???

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia fakt wpisania żony jako współwłaściciela po otrzymaniu darowizny od rodziców.

Pozdrawiam.

Piotr
Piotrek_Kor jest off-line  
13-02-2019, 15:41  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.247
Domyślnie RE: Rozwód - podział majątku.

Cytat:
Napisał/a Peterlon Zobacz post
Witam,

żona (..) chce 2/3 majątku

Po ślubie mojego syna przepisałem jemu działkę o pow. 10 ar (u notariusza).

(..) synowa wymusiła na moim synu aby ją "dopisał" jako współwłaściciela (..)

(..)Na tej nieruchomości wybudowałem dom dla syna i synowej. (..) sfinansowałem cegłę, ogrodzenie posesji, gruzowanie, piasek, cement, beton, prace koparką, wykonywałem także prace brukarskie, kupiłem wełnę mineralną.
(..)
Termin "przepisałem" nie istnieje, mógł to być np "zapis windykacyjny" (na wypadek śmierci) albo darowizna albo też np umowa dożywocia (działka za wikt + opierunek).
Można pozwać synową o zwrot nakładów. Trzeba te nakłady umieć udokumentować (faktury, przelewy itp). Za pracę wykonaną osobiście - będzie bardzo ciężko uzyskać zwrot.
Nie oznacza to że syn musi się na propozycję żony godzić.
Ona musi ewentualny podział 1/3 i 2/3 uzasadnić, a sąd musiałby tak orzec.
Nie rozumiem stwierdzeń "wymusiła" oraz "czyta smsy" - to jest dorosły człowiek, może założyć blokadę (np PIN) na swojej komórce, używać innego komputera, może jeśli chce wyjść z tego domu i pojechać na ryby.
Sprawa ma wiele wątków, może być tu istotne kiedy powstały darowizny i nakłady na budowę domów, czy i jak można je udokumentować itp, zmieniały się terminy przedawnień, etc.

Przy takich sprawach warto mieć mocno doświadczonego prawnika. Łatwo samemu czegoś przegapić (termin, opłata, etc..). Lektura treści KW i aktów notarialnych pozwoli coś więcej powiedzieć.

Kontakty z wnukiem - dość prosto - wniosek o ich urególowanie (sugeruję: "z zabezpieczeniem na czas trwania postępowania", "zwolnienie z opłaty za wniosek 40 zł", "zobowiązanie rodziców (czy samej matki) dziecka do przywożenia i odbierania wnuka").
Można w każdym momencie pozwać dziecko (czy dzieci) o alimenty, ze względu na własną, niezawinioną, złą sytuację.
Argument iż, przekazało się córce nieruchomość a teraz jest samemu w niedostatku powinen być dobry. Trzeba skompletować trochę dokumentów - zaświadczenie o przyznaniu renty, dokumentację medyczną, faktury za leki, prąd, gaz, CO/opał ale też żywność itp.
Do pozwów trzeba dołączyć odpis skrócony aktów urodzenia (wnuka, córki) - USC może zwolnić z opłaty (22 zł, trzeba napisać "do sprawy o kontakty/alimenty).
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwód/rozdzielność majątkowa/podział majątku (odpowiedzi: 13) Witam, chciałbym zasięgnąć informacji w następującym temacie: trwa sprawa rozwodowa (będzie toczyć się jeszcze bardzo długo), małżonkowie nie...
§ Rozwód/rozdzielność majątkowa/podział majątku (odpowiedzi: 4) Witan mam taki problem jestek 10 lat po rozwodzie ex zona nie pozwalala mi na kontakt z dziecmi chociaz jest postanowienie sadu od 7 lat to ja...
§ rozwód brak podziału majątku czy majątek jest wspólny? (odpowiedzi: 4) pytanie: jeżeli podczas rozwodu małżonkowie nie podzielą majątku, czy po kilku latach wciąż jest on majątkiem wspólnym?
§ Rozwód podział ugodowy podział majątku bez udziału sądu (odpowiedzi: 4) Witam. Dzisiaj z zona złożylismy pozew o rozwód za porozumieniem stron żeby już sad nie dochodził co jak i dlaczego poniewaz nie posiadamy dzieci i...
§ Rozwód podział ugodowy podział majątku bez udziału sądu (odpowiedzi: 2) witam mam takie pytanie. Trzy lata po ślubie kupiliśmy mieszkanie od ojczyma mojego męża z tym że mąż w akcie notarialnym zapisał je na siebie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:19.