alimenty na babcie - Forum Prawne

 

alimenty na babcie

Witam. Moja babcia została umieszczona w domu opieki na swój wniosek. Jej emerytura nie pokrywa całych kosztów. Mops szuka teraz "płatnika" w dzieciach i wnukach babci. Mieszkam z chłopakiem, który ma mieszkanie na własność a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-02-2019, 23:59  
temii11
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie alimenty na babcie

Witam. Moja babcia została umieszczona w domu opieki na swój wniosek. Jej emerytura nie pokrywa całych kosztów. Mops szuka teraz "płatnika" w dzieciach i wnukach babci.

Mieszkam z chłopakiem, który ma mieszkanie na własność a ja jestem tymczasowo bezrobotna.

Czy mops może żądać wykazu zarobków i nieruchomości chłopaka? Pani z Mopsu wypytywała o jego zarobki mame... Związek nie jest sfinalizowany prawnie, nie posiadamy również dzieci.

Czy przez to będę musiała płacić na babcię?

Dodam, że od kilku lat nie utrzymuje kontaktów z babcią. Na dzień dzisiejszy płaci jedno dziecko babci i dwoje wnuków. Reszta dzieci ma za małe zarobki.

Czy muszę się w ogóle zgadzać na wywiad? Jeśli odmówię to czy podadzą mnie do sądu skoro jestem bezrobotna? I czy ewentualnym wezwaniu do sądu sprawa będzie się odbywać niedaleko mojego zamieszkania czy będę musiała udać się w okolice babci?
temii11 jest off-line  
12-02-2019, 04:17  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 577
Domyślnie RE: alimenty na babcie

Chyba było już to omawiane. Przeszukałaś forum?
Można mieć (teoretycznie), nawet dwadzieścioro dzieci, każde z innym ojcem (czy matką), to jeszcze nie powód aby ci ojcowie (matki), płacili koszta utrzymania babci.
Kontakty z babcią nic tu nie zmieniają. 'Chłopak' (czy narzeczony) nie jest wymieniony w ustawie jako zobowiązany do ponoszenia opłat za DPS.
Można poprosić matkę aby nic o chłopaku (czy też narzeczonym, konkubencie) nie mówiła, bo i po co?
Zobowiązani są do finansowania pobytu w DPS: małżonek (czyli dziadek, jeśli żyje), oraz - zstępni przed wstępnymi, a bezrobocie jest jednym z ważnych powodów, pozwalających nie ponosić kosztów utrzymania krewnego w DPS.
Lepiej zgodzić się na wywiad i uzyskać korzystną decyzję, niż nie zgodzić się, być wzywanym do MOPS/GOPS itp. Lepiej przekazać informację do MOPS o tym że jest się bezrobotną i czekać na decyzję, można się od niej odwołać, decyzja jest mocno uznaniowa. Babcia nie ma żadnych nieruchomości z których mogłaby czerpać dochody (np wynajmując je)?
Opłaty dla DPS to nie są alimenty. Babcia może też pozwać o alimenty rodzinę.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty na babcie (odpowiedzi: 4) Czy jest możliwość że babcia będzie mogła ubiegać się o alimenty ode mnie jako wnuczka? Babcia miała 2 dzieci: mój Tata nie żyje i Ciocia (żyje)....
§ Spłata rat za babcie - czy to darowizna? (odpowiedzi: 0) Witam Sprawa wygląda tak, moja babcia kilka miesięcy temu wzięła na raty sobie lodówkę a że jest już dosyć schorowana i ma problemy z chodzeniem to...
§ alimenty na babcie na dom starców (odpowiedzi: 1) Witam. Mops chce umieścić moja babcie w domu starców. Babcia ma swoją rentę w wysokości 1300 zł. Ale na dom starców to za mało. Mops chce wezwać...
§ Podać babcie o alimenty (odpowiedzi: 7) Jestem w kropce nie wiem co robić? Niedawno odbyła się sprawa o podwyżkę alimentów na moją córkę która w tym roku będzie uczęszczała do zerówki. Sąd...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:23.