Podział majątku - działka. - Forum Prawne

 

Podział majątku - działka.

Witam. jestem już jakiś czas po rozwodzie. Został podział majątku - konkretnie działka rolna. Proszę o pomoc w kwestii dotyczącej dokumentów dotyczących działki rolnej, które powinienem złożyć do Sądu zakładając sprawę o podział tej działki. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-02-2019, 19:11  
WaldekB60
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Podział majątku - działka.

Witam.
jestem już jakiś czas po rozwodzie. Został podział majątku - konkretnie działka rolna.
Proszę o pomoc w kwestii dotyczącej dokumentów dotyczących działki rolnej, które powinienem złożyć do Sądu zakładając sprawę o podział tej działki.
Czy muszę dostarczać wszystkie tj. akt notarialny? Odpis z KW? Wypis i wyrys z rejestru gruntów? Czy potrzebny jest operat szacunkowy?
Czy też może wystarczy elektroniczny odpis z KW, który potwierdza przecież, że ja i żona jesteśmy współwłaścicielami tej działki?
Czy muszę w pozwie określać wartość działki? Muszę robić operat szacunkowy? czy wystarczy ksero aktu notarialnego, jaki był podpisywany u Notariusza przy umowie darowizny dotyczącej tej działki?
Pozdrawiam
WaldekB60 jest off-line  
20-02-2019, 12:46  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.287
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

Robicie zgodny podział? (taki gdzie opłata jest za 300,- i wiecie jak się dzielicie)
Elektroniczny wniosek o odpis (zwykły, nie zupełny) przez portal MS, około 20 zł, jest link i pdf, wydruk tegoż.
Wydruk ze strony (https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/e...te/pokazWydruk i CTRL + P) to za mało.

Jeśli będą zdaniem sądu potrzebne dokumenty to Was wezwie do tego. Wyznaczy biegłego. Szkoda czasu i pieniędzy na ten moment aby to składać.
Jeśli nie kwestionujecie podziału (zgodny plan) i robicie tak że jedno bierze działkę a drugie dostanie pieniądze, i będzie to realna kwota, to sąd nie będzie wzywał do operatów etc.

Szacunkową wartość określić możesz. Ale i tak opłata od pozwu jest bez zmian (300,- zgodny, 1000,- niezgodny podział).
krzysieksiema jest off-line  
20-02-2019, 14:41  
WaldekB60
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

Nie widziałem, że składając pozew muszę określić czy pozew będzie zgodny czy nie? Szczerze mówiąc ja chcę tę sprawę mieć za sobą. Zaproponuję w pozwie podział działki lub spłatę przez jedną ze stron za połowę realnej kwoty - tej z aktu notarialnego. Nie mam jednak pojęcia, czy była żona zgodzi się na podział działki czy też będzie wolała dokonać spłaty? Na coś chyba będzie musiała się zgodzić? Rozumiem, że składając pozew będzie musiał określić w Sądzie czy składam pozew zgodny czy nie?
Jeśli chodzi o dokumenty to rozumiem, że muszę udać się do Sądu i uzyskać papierowy Odpis z zwykły z pieczęcią Sądu? (wniosek mogę złożyć elektronicznie jak Pan wyżej napisał lub podczas wizyty w Sądzie?).
Czy w przypadku, jeśli była żona nie będzie chętna do tego, żeby mnie spłacić, Sąd może orzec fizyczny podział działki na dwie części? O taką opcję m. in. planowałem w pozwie wnioskować.
Jeśli Sąd powoła biegłego to rozumiem, że do oszacowania wartości działki. Kto będzie musiał pokryć koszty jego usługi, bo to chyba na pewno będzie coś kosztowało, prawda?
WaldekB60 jest off-line  
20-02-2019, 14:58  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.287
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

Jeśli była (bądź jeszcze obecna ale już po wyroku separacja / rozdzielnosć) żona nie wyraziła wprost zgody po przez np podpisanie się na projekcie podziału majątku - to na pewno nie jest to zgodny plan podziału.
Opłata - 1000 zł.
Zgodzić się na nic nie musi, w ostateczności sąd zadecyduje o sprzedaży przez komornika i podzieli uzyskane środki (minus opłaty komornika, nikomu się to nie opłata).
Nie trzeba nigdzie jechać. Elektroniczny różni się tym że nie ma pieczęci okrągłej sądu, tylko samemu się drukuje i posiada on kod QR - takie kwadraciki czarno-białe.
Jest o ~10 zł (jest jakaś opłata manipulacyjna, może 50 gr) tańszy i jest od ręki nawet o 3 w nocy można go uzyskać i wydrukować.
Różnica taka że to nie jest naciśnięcie CTRL+P tylko "wniosek", płaci się 20zł (+~50 gr) i za kilka chwil albo dni jest mail od automatu z sądu z linkiem, link ma ważność (bodajże) 7 dni, więc plik PDF lepiej sobie zapisać.

Podział majątku oznacza - dokładnie całego majątku wspólnego. Nie tylko działki. Wszystkich działek, samochodów oraz środków na koncie. Dobrze jest być przygotowanym do (wystarczy wydruk z elektronicznego systemu banku ) pokazania ile się posiadało pieniędzy na wszystkich kontach i lokatach w dniu uprawomocnienia się wyroku.

Do wniosku należy dodać odpis tego wyroku (rozwód, separacja, rozdzielność majątkowa) z pieczęcią o uprawomocnieniu się w dniu XX...

Uprawnienie do podziału majątku nigdy nie wygasa.

Generalnie to osoba składająca wniosek powinna zaproponować jakiś podział. Czyli to co chce się uzyskać. Np Pan działkę, EX pieniądze z połowy wartości, może Pan proponować aby dostawała np co roku 1/10 tych pieniędzy, przez 10 lat jeśli kwota jest spora (ani ex, ani sąd nie musi na to przystać).

Podział działki na 2 to inna sprawa, była żona może nie chcieć. Na pewno po połowie byli małżonkowie będą obciążeni kosztami geodety, wpisów do KW itp.

Sugestia: najpierw telefon, może być przez przyjaciela do EX, propozycja, potem list polecony ZPO z jakąś propozycją, potem dopiero sąd. Lepiej (i taniej, i szybciej) złożyć "zgodny wniosek o podział"

PS. najczęściej się zapomina o samochodach (nie ważne kto w dowodzie - zasadniczo one są wspólne...) albo o udziałach w drodze dojazdowej (choćby to był ułamek - np 1 / 100 udziałów w drodze)

PPS. sądy w RP dzielą tylko aktywa (działki, samochody) a nie pasywa (kredyty, pożyczki, zobowiązania) - jeśli tam jest np hipoteka na rzecz banku to ten podział nie musi być już taki łatwy.
krzysieksiema jest off-line  
20-02-2019, 15:25  
WaldekB60
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

To może sprostuję.
Sprawa o rozwód była 13.04.2016 a wyrok jest prawomocny od 05.05.2016.
Sprawa o podział była 24.10.2016 a wyrok jest prawomocny od 01.11.2016.
Na sprawie o podział było rozpatrywane mieszkanie, 2 samochody i działka.
Mieszkanie i jeden samochód oddałem żonie, ja wziąłem jeden samochód. Działka została niepodzielona, bo to działka rolna a wtedy weszły w życie przepisy mówiące o prawie pierwokupu przez ANR, dlatego Sędzina nie powzięła decyzji co do działki. I tak ta działka pozostała Naszą współwłasnością. Umówiliśmy się, że żona to załatwi, ale minęły już ponad 2 lata i tak jak mogłem się spodziewać nic się nie zadziało w tej kwestii, dlatego teraz chcę sam to ogarnąć i doprowadzić do końca. Z tego co wiem te przepisy dotyczące prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych już nie obowiązują?
Opłata będzie 1000 zł
Ten odpis już mam - udało się to sprawnie uzyskać - dziękuję
Czyli muszę jeszcze załatwić odpis wyroku o rozwodzie - oryginał z pieczęcią i odpis wyroku z tej pierwszej sprawy o podział z pieczęcią mówiącą o uprawomocnieniu? Czy jeśli znajdę oryginały tych odpisów z roku 2016 z pieczęciami to będą ok czy od razu brać nowe z Sądów?
Na pierwszej sprawie o podział - wniosek był zgodny. Chciałem oddać żonie mieszkanie, działkę i jeden samochód. A ja brałem drugi samochód. Wierzyłem w nią jeszcze wtedy, teraz wiem, że byłem głupi i zmieniłem zdanie co do oddania jej działki w całości. Czy to, że w pierwszej wersji chciałem oddać jej działkę w całości a teraz zmieniam zdanie ma jakiś negatywny wpływ na rozpatrywanie sprawy przez Sędziego?
Zakładam właśnie, że nie była żona nie będzie chciała podziału działki i będzie wolała mnie spłacić niż dzielić tą działkę.
Na działce nie ma hipoteki.
WaldekB60 jest off-line  
20-02-2019, 17:51  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.287
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

To trochę inny stan prawny lepiej opisać wszystko...
Było uzasadnienie tego wyroku? Umówili na pismie? Ugoda w sądzie co do tego że będzie ktoś i w jaki sposób złatwiał? Bo na gębę to...
Ostateczne stanowisko procesowe było aby były mąż miał działkę i samochód?

Ja bym złożył wniosek aby wznowić postępowanie pod tamtą sygnaturą. Może jedynie załączając zwykłe ksero ostatniego wyroku (najwyżej sąd wyznaczy nową, wezwie do uzupełnienia dokumentów) Wskazał iż, działka ma wartość porównywalną z mieszkaniem, które dostała ex żona, i nawet nie opłacił wniosku.
Sąd, może - wezwać do opłaty, wznowić itp - najlepiej to aby na prawdę dobry prawnik zobaczył dokumenty (wyrok), napisał "z powagą kancelarii" do ex żony propozycję podziału - iż ona zgadza się aby ex mąż objął w posiadanie działkę.

btw: za te lata gdy działka jest niepodzielona a był z niej plon, ex żona ma prawo pozwać o część pożytków z uprawy...
krzysieksiema jest off-line  
20-02-2019, 18:22  
WaldekB60
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Podział majątku - działka.

W protokole który mówi o ugodzie co do podziału, nie ma uzasadnienia tego wyroku - rozumiem, że pytał Pan o kwestie uzasadnienia nie podejmowania decyzji w sprawie działki?
Umówiliśmy się między sobą słownie, że ex żona załatwi temat i złoży ponowny pozew dotyczący kwestii podziału działki, czyli na gębę...
Ugoda dotyczyła podziału:
1) Mieszkanie - 225 T PLN (było tam 115 T PLN kredytu)
2) Auto 1 - 15 T PLN
3) Auto 2 - 7,5 T PLN
4) Działka rolna - 15 T PLN
Ugoda przyznawała żonie 1) Mieszkanie - 225 T PLN + obowiązek spłaty mnie kwotą 60 T PLN oraz 3) Auto 2 - 7,5 T PLN natomiast mi ugoda przyznawała 2) Auto 1 - 15 T PLN oraz te 60 T PLN które zostało mi spłacone z tytułu spłaty z mieszkania.
W ugodzie nie ma słowa dotyczącego podziału działki, tego co miałoby się z nią stać czy do kogo miałaby należeć. Aczkolwiek w projekcie ugody jaki został złożony zgodziłem się oddać ją w całości ex żonie.
Ostateczne stanowisko procesowe nie mówiło nic o działce.
Skoro teraz chciałbym podziału działki a nie ją oddawać to chyba jednak nie powinienem wznawiać postępowania pod poprzednią sygnaturą?
Działka miała wartość w umowie darowizny na kwotę 15 T PLN a mieszkanie na dzień ugody było warte 225 T PLN, są to wartości niewspółmierne.
Może dodam jeszcze, że umową darowizny otrzymaliśmy działkę do majątku wspólnego od rodziców ex żony - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie? Jakieś 6 tygodni po tym odkryłem, że ex żona ma romans co zakończyło się ostatecznie rozwodem.
Mnie nie zależy na tej działce, ale temat chcę mieć zakończony, dlatego chciałbym złożyć w końcu pozew. Jednak, żeby nadać sprawie bieg muszę to zrobić ja, bo moja ex żona zawsze była ignorantką, miała 2 lata i nic nie zrobiła w temacie.
Planuję złożyć wniosek o fizyczny podział działki lub dać jej możliwość spłaty mnie. Ta działka sąsiaduje z domem rodzinnym mojej ex żony, gdzie mieszkają jej rodzice oraz brat z rodziną.
Owszem działka jest niepodzielona, jest z niej plon, ale działkę uprawia, zbiera plony i otrzymuje dotacje brat ex żony. Sporządził umowę dzierżawy, na której odrobił mój podpis. Powiedział mi o tym, kiedy jeszcze nikt nie wiedział, że jego siostra a moja ex żona ma romans, ale ja nie mam co do niego żadnych "ale" nie chciałbym wyciągać wobec niego, żadnych konsekwencji, że podrobił mój podpis itd
Zależy mi tylko na tym, żeby zamknąć temat tej działki i chciałem ustalić jakie dokumenty muszę złożyć i co musi być konkretnie w oryginale a co może być w formie zwykłego ksero.
WaldekB60 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż działki bez podziału majątku (odpowiedzi: 11) Witam, po przestudiowaniu internetu nie znalazłam odpowiedzi na swoje pytanie, w związku z tym postanowiłam zarejestrować się na forum, by...
§ podział majątku - działka na której stoi dom (odpowiedzi: 0) witam. Jestem w trakcie rozwodu. będziemy dzielić majątek wspólny. sprawa wygląda następująco ja- zakupiłem w 2004 roku za swoją kasę 3 działki...
§ podział majątku i dział spadku (odpowiedzi: 5) Witam, Sytuacja wygląda tak, że mieszkanie jest współwłasnością byłych małżonków (nie było podziału majątku)a jedno z nich zmarło. Jest stwierdzenie...
§ działka a podział majątku (odpowiedzi: 6) WITAM jestem nowy na forum , szukam odpowiedzi na pytanie w sprawie o podział majątku , żona dostała działkę jako darowiznę od swoich rodziców na...
§ Działka w spadku a podział majątku (odpowiedzi: 1) Mam pytanie? Czy działka po teściowej należy do majątku wspólnego (nie było testamentu). Mam wspólność majątkową z żoną, ale zastanawiam się jak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:36.