jeden z braci bez majątku - Forum Prawne

 

jeden z braci bez majątku

Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę w kwestii podziału majątku w rodzinie mojego męża. Otóż mój mąż ma dwóch braci - młodszego i starszego. Oboje rodzice żyją. Wszyscy oprócz najstarszego brata pracują w rodzinnym gospoarstwie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
13-05-2019, 06:59  
Argo27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie jeden z braci bez majątku

Dzień dobry.
Bardzo proszę o poradę w kwestii podziału majątku w rodzinie mojego męża.
Otóż mój mąż ma dwóch braci - młodszego i starszego. Oboje rodzice żyją. Wszyscy oprócz najstarszego brata pracują w rodzinnym gospoarstwie rolnym. Zanim się poznaliśmy z mężem jego rodzice przekazali w całości swoje gospodarstwo rolne (budynki, ziemia, sprzęt rolniczy, zwierzęta) najmłodszemu bratu. Zostawili sobie dom wraz z 0,5 ha działką wokół niego, który dostali w spadku po ciotce teściowej. Najstarszy brat wtedy pracował poza gospodarstwem. Wszyscy mieszkali w małym drewnianym domku przy gospodarce, a dom po ciotce stał niezamieszkały. Było to w 2004 roku. Trzy lata później najstarszy się ożenił i zamieszkał w domu po ciotce, a teściowie obiecali mu, że przepiszą mu ten dom. Pięć lat temu najmłodszy postawił sobie duży dom, w którym obecnie mieszkamy razem z nim i teściami. Aż do tej pory mój mąż pracuje w tym gospodarstwie w takim samym zakresie jak młodszy brat, a nawet większym (gdy młodszy studiował, mój mąż pracował sam z teściem). Razem dorobili się większej obory, większej ilości krów oraz kupili dużo sprzętu rolniczego oraz trochę ziemi. Młodszy brat powtarzał do tej pory, że połowa gospodarstwa należy do mojego męża, ale było to tylko "na gębę". Teraz chcielibyśmy postawić swój dom, ale młodszy brat nagle stwierdził, że on może nam maksymalnie działkę darować a resztę funduszy mamy sobie zapewnić sami. Od jakichś czterech lat, czyli od naszego ślubu, mąż dostaje od brata pieniądze na "własne wydatki". Najpierw było to 2 tys, teraz 2500 zł. Oczywiście jest to za mało, żeby potraktować to jako pensję za taką pracę. Dodam, że ja od 6 lat również pomagam w tym gospodarstwie i nigdzie poza tym nie pracuję. Na szczęście nie każe nam dokładać się do rachunków za utrzymanie domu bo nie starczyłoby nam pieniędzy (mamy jeszcze córkę). Teraz myślimy, żeby się usamodzielnić i gdzieś wyjechać, żeby zarobić na dom i życie.
Moje pytanie brzmi: czy mąż może się domagać części gospodarastwa albo spłaty od brata? Jeśli tak to na jakiej podstawie?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i przepraszam jeśli w złym miejscu utworzyłam ten temat.
Argo27 jest off-line  
13-05-2019, 10:13  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 971
Domyślnie RE: jeden z braci bez majątku

Cytat:
Napisał/a Argo27 Zobacz post
młodszy brat nagle stwierdził, że on może nam maksymalnie działkę darować
Można taką darowiznę przyjąć, ale stawiać się i mieć skonfliktowaną rodzinę przez miedzę? Może lepiej po otrzymaniu sprzedać, a osiedlić się z dala od konfliktu.


Cytat:
Napisał/a Argo27 Zobacz post

mąż dostaje od brata pieniądze (.) było to 2 tys, teraz 2500 zł.

(..) nie każe nam dokładać się do rachunków za utrzymanie dom
Raczej to prawo cywilne niż opiekuńcze i rodzinne:

właściciel domu w którym Pani i mąż mieszka ma prawo pobierać od Was czynsz za najem, zwrot opłat za media (woda, prąd, gaz, CO, CWU itp). To że jest bratem męża nie ma tu znaczenia. W moim odczuciu macie (czy raczej Pani mąż ma, a Pani jako żona z tego prawa korzysta) niespisaną umowę użyczenia (bo bez wynagrodzenia) lokalu.

Pani mąż pomaga w gospodarstwie i otrzymuje za to wynagrodzenie, jego wysokość to spawa pomiędzy Pani mężem i bratem. Jeśli dokonywaliście z mężem nakładów na gospodarstwo - które można udowodnić np fakturami, rachunkami, obciążeniem konta bankowego możecie próbować wzwyać brata do rozliczenia się.

To nie jest tak iż 'się należy' - rodzice Pani męża mogą dowolnie rozdyponować majątkiem między swoimi dziećmi (czy nawet darować ziemię osobom trzecim albo sprzedać i żyć z odsetek) - tu wybrali jednego z synów. Albo Pani z mężem na taki układ przystajecie, albo nie.

Sugerowałbym nie wchodzić w konflikt rodzinny, tylko niepotrzebne emocje, chce darować działkę - wziąść, ustalić kto opłaca notariusza, gdy wartość działki pozwoli - sprzedać, czy z tej działki można się utrzymać? (to jest 2500 m kw na dom i 3 obory, czy 100 ha ?)
krzysieksiema jest off-line  
13-05-2019, 23:02  
Argo27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: jeden z braci bez majątku

Dziękuję za odpowiedź. Gospodarstwo to obora plus kilka mniejszych budynków, ok 130 szt. bydła (ok. 70 krów mlecznych), ok 30 ha ziemi własnej, trzy ciągniki i sporo innego sprzętu. Działka którą chce nam darować pod dom to 0,5 ha.
Argo27 jest off-line  
14-05-2019, 08:51  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 971
Domyślnie RE: jeden z braci bez majątku

Cytat:
Napisał/a Argo27 Zobacz post
Razem dorobili się większej obory, większej ilości krów oraz kupili dużo sprzętu rolniczego oraz trochę ziemi.
Razem czyli - czy może Pani mąż udokumentować iż przekazał pieniądze na zakup:
-inwentarza
-sprzętu roliczego (np ciągnika? ale nie chodzi o dowód rejestracyjny tylko ślad skąd były pieniądze)
-ziemia -> kto jest w Księdze Wieczystej,

zawsze można zasugerować iż, brat ma dokonać rozliczeń z tytułu nakładów przez Pani męża, ale to nie jest chyba właściwa droga, eskalacja konfiktu w rodzeństwie murowana.

Dla "własnego spokoju" czy Pani mąż ma tytuł do ubezpieczenia społecznego? tj czy płaci ZUS czy KRUS czy jego brat wskazał go jako osobę podlegającą pod KRUS (jeśli sam go opłaca).
Sytuacja wydaje się nie być komfortowa, może lepiej wyjść na swoje i tyle?
krzysieksiema jest off-line  
15-05-2019, 11:25  
Argo27
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: jeden z braci bez majątku

Oczywiście że sytuacja jest niekomfortowa i bardzo chcielibyśmy się usamodzielnić, ale jak oprócz niewielkiej kwoty na koncie oszczędnościowym i samochodu nie mamy nic więcej. Cały swój czas i siły poświęcaliśmy pracy na w gospodarstwie. Mąż pracował w nim praktycznie od dziecka. Jest on ubezpieczony w KRUS jako domownik i najmłodszy brat opłaca za niego składki. Nie ponieśliśmy żadnych nakładów finansowych na gospodarstwo bo nie mieliśmy pieniędzy żeby je inwestować. Szwagier ciągle nam obiecywał, że jak sytuacja finansowa gospodarstwa się ustabilizuje to będzie dawał nam więcej pieniędzy i postawimy sobie dom. Daliśmy się nabrać. Myślałam że może mąż może domagać się jakiegoś zadośćuczynienia za te wszystkie lata pracy. Pewnie sprzedamy tą działkę od szwagra i wyjedziemy. Zawsze to już jakiś grosz.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.
Argo27 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozszerzenie wspólności majątkowej o jeden przedmiot (odpowiedzi: 0) Witam. Posiadam grunty (nieruchomości), które nabyłem darowizną przed ślubem. Na jednej z działek pobudowałem dom i teraz chciałbym rozszerzyć...
§ Orzeczenia SN o podziale majątku gdy jeden jest przedsiębiorcą (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mam prośbę o podanie jakiejś sygnatury orzeczenia SN w sprawie o podział majątku małżonków po rozwodzie ale w sytuacji kiedy jeden jest...
§ Jeden spadkobierca całego majątku w testamencie a dział spadku na inną osobę (odpowiedzi: 0) Mam nietypowe pytanie. Zostałem powołany w testamencie jako jedyny spadkobierca. W skład spadku wchodzi po ojcu połowa mieszkania (druga połowa...
§ Ziemia z gospodarstwa podzielona na dwóch braci a jest trzech braci (odpowiedzi: 9) Witam, zwracam się z prośbą o pomoc bo nie wiem co robić i jakie podjąć działania w walce o należną mi część ziemi . Opis całej sytuacji : Jest...
§ Podział majątku po rozwodzie, a jeden właściciel nieruchomości w księdze (odpowiedzi: 1) Witam, mój ojciec podczas małżeństwa z moją matką kupił dom. Jednak, kiedy go kupował u notariusza podał, że dom był kupiony z oszczędności matki....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:17.