Zmiana kontaktów - jak je określić na nowo? - Forum Prawne

 

Zmiana kontaktów - jak je określić na nowo?

Dzień dobry, szukam porady odnośnie ustalenia na nowo kontaktów ojca z dzieckiem. Ojciec nie wywiązywał się z kontaktów, w końcu złożyłam wniosek o ukaranie za nierealizowanie kontaktów. Sędzia na rozprawie wezwał do mediacji i na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-05-2019, 16:19  
annak.1972
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Zmiana kontaktów - jak je określić na nowo?

Dzień dobry, szukam porady odnośnie ustalenia na nowo kontaktów ojca z dzieckiem.
Ojciec nie wywiązywał się z kontaktów, w końcu złożyłam wniosek o ukaranie za nierealizowanie kontaktów. Sędzia na rozprawie wezwał do mediacji i na mediację się zgodziliśmy, jednak poinformował byłego męża, że powinien był zmienić kontakty, jeśli przestały mu odpowiadać terminy określone przy rozwodzie. Wiem, że były mąż tak zamierza zrobić, skrócić do minimum kontakty z córką, by w razie czego móc umówić się "poza wyrokiem". W sumie mi to odpowiada, bo będę bardziej pewna tego, co mogę zaplanować itd. Chcę przygotować własną propozycję i teraz nie wiem, czy jest jakieś minimum... Żeby nie przesadzić.

Co drugi weekend od soboty od 9 do niedzieli do 15 (i tak córka wracała koło 14-16, a teraz ma już szkołę, więc chyba dobrze by było, gdyby popołudnie mogła poświęcić na przygotowanie się do szkoły).
Tydzień w wakacje (spędzała z ojcem od 7 do 14 dni, zasądzony był cały lipiec).
Mam problem ze Świętami. Były mąż żądał co drugich Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy (lata parzyste moje, nieparzyste jego), natomiast nie jest katolikiem, nie jest ochrzczony, nie bierze udziału w życiu Kościoła, tak jak i jego cała rodzina, w przeciwieństwie do mnie. Pytanie, czy na tej podstawie mogę wnioskować o Święta spędzane przez dziecko ze mną? Dla niego to nie święto, tylko wolny dzień od pracy.

Czy to za mało, ok, czy może macie jakieś uwagi?

I pytanie jeszcze o alimenty.
Cz w związku z tym, że on ograniczy kontakty, będę miała szansę na podwyższenie alimentów? Chodzi o czas, kiedy będę musiała wynająć opiekunkę na czas pracy w niedzielę (do tej pory kontakty były do 20, do tej też godziny pracuję w niedziele i nie musiałam płacić za opiekunkę, no chyba, ze właśnie podrzucał mi dziecko wcześniej). Tak samo ferie i wakacje - teraz na mnie będzie ciążył obowiązek zorganizowania i opłacenia opieki/ferii/półkolonii w czasie, kiedy do tej pory była u niego lub w zerówce mieli dyżury. Czy można i to załatwić na tej jednej mediacji, na którą wyslał nas sąd?
annak.1972 jest off-line  
20-05-2019, 12:37  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 980
Domyślnie RE: Zmiana kontaktów - jak je określić na nowo?

Cytat:
Napisał/a annak.1972 Zobacz post
Co drugi weekend od soboty od 9 do niedzieli do 15 (i tak córka wracała koło 14-16, a teraz ma już szkołę, więc chyba dobrze by było, gdyby popołudnie mogła poświęcić na przygotowanie się do szkoły).
Tydzień w wakacje (spędzała z ojcem od 7 do 14 dni, zasądzony był cały lipiec).
(..) co drugich Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy (lata parzyste moje, nieparzyste jego), natomiast nie jest katolikiem,(..)
Co drugi weekend jest ok, najlepiej aby to z mediatorem ugodę podpisać i zanieść do sądu (potem można ekzekwować, tak jak postanowienie).

Jego wiara nie ma tu nic do rzeczy, to są dni ustawowo wolne od pracy, negocjować zawsze można, a jak nie to do sądu, w efekcie sąd da matce Boże Narodzenie i Wielkanoc, a ojcu np każdego Sylwestra i inne święto lasu. Dni wolne - powinno móc spędzić np wyjechać na majówkę/czerwcówkę.

Cytat:
Napisał/a annak.1972 Zobacz post
I pytanie jeszcze o alimenty.
Cz w związku z tym, że on ograniczy kontakty, będę miała szansę na podwyższenie alimentów? Chodzi o czas, kiedy będę musiała wynająć opiekunkę na czas pracy w niedzielę
A dziecko definitywnie wymaga opiekunki? Skoro ma szkołę to jest już w wieku, w którym potencjalnie nie jest problemem aby zostało krótki czas samo, sąd może się nie przychylić. Na pewno nie jest to tak że mniej kontaktów to liczymy większe alimenty, to mają być usprawiedliwione potrzeby, np ubranie czy żywność (nauka, rozrywka itp) a nie kara za brak możliwości realizacji kontaktów.
krzysieksiema jest off-line  
21-05-2019, 09:31  
annak.1972
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Zmiana kontaktów - jak je określić na nowo?

Ojciec nie pali się ani w sylwestra, ani w Międzynarodowy Dzień Lotnika, ani w majówkę ani inne długie weekendy zająć się dzieckiem.

Córka ma 7 lat, chodzi do 1 klasy, więc nie bardzo jestem w stanie zostawić ją samą (na zasadzie, że ojciec odprowadza ją do domu o 14 i do 20 siedzi sama, aż wrócę z pracy), wymaga jeszcze jakiegoś nadzoru, bo wiadomo, dzieciom do głowy różne rzeczy w sekundę mogą przyjść.

Bardziej chodzi mi o to, że skończyły się dyżury przedszkola/zerówki w ferie zimowe i wakacje, więc w tym czasie na mnie spoczywa obowiązek zorganizowania i opłacenia jej kolonii/półkolonii (a to wydatek 500-600 zł na tydzień, bo w domach kultury za 100 zł/tydzień jest tylko opieka na 6h - a kto tyle pracuje, żeby odwieźć i zabrać dziecko i bez wyżywienia....)
annak.1972 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana kontaktów (odpowiedzi: 0) Jest taka sytuacja. Ojciec dziecka ma zasądzone kontakty z dzieckiem 7 letnim każdy wtorek od 15-19 i co drugi weekend od piątku 15:00- niedzieli...
§ Zmiana kontaktów z dziećmi (odpowiedzi: 2) Witam, jakie szanse na zmianę kontaktów z 3 dzieci ma ojciec po rozwodzie? Powstała ugoda pomiędzy nami - bez sądu, że będzie brał dzieci co 2...
§ Zmiana kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 41) Witam Moje obecne kontakty z córką zostały ustalone na sprawie rozwodowej, kiedy córka miała rok, od tamtej pory córka dorosła, Nasze relacje się...
§ zmiana ustalonych kontaktów....? (odpowiedzi: 6) mam ustalone że ojciec dziecka bierze córkę co drugi tydzień.pod koniec miesiąca gdy wypada jego weekend chce zrobić córce impreze urodzinowa na sali...
§ zmiana kontaktów (odpowiedzi: 4) Witam.Jutro mam sprawę o zmianę kontaktów z córką i jutro jadę za granicę do pracy.Mam pełnomocnika który mnie będzie reprezentował w sądzie.Sąd chce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:26.