Ograniczenie/pozbawienie praw rodzicielskich w przypadku zaburzeń psychicznych - Forum Prawne

 

Ograniczenie/pozbawienie praw rodzicielskich w przypadku zaburzeń psychicznych

Dzień dobry, chciałbym pokrótce opisać sytuację oraz prosić Państwa o radę. Moja przyjaciółka będzie miała za niedługo pierwszą rozprawę rozwodową, jej mąż jest Hiszpanem i obydwoje mieszkają w Polsce. Mają razem 2 letnie dziecko. Za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-06-2019, 20:01  
lopezet
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Ograniczenie/pozbawienie praw rodzicielskich w przypadku zaburzeń psychicznych

Dzień dobry,

chciałbym pokrótce opisać sytuację oraz prosić Państwa o radę.
Moja przyjaciółka będzie miała za niedługo pierwszą rozprawę rozwodową, jej mąż jest Hiszpanem i obydwoje mieszkają w Polsce.
Mają razem 2 letnie dziecko.
Za niedługo będzie pierwsza sprawa rozwodowa.
Chciałbym zapytać o jeden konkretny aspekt sprawy dotyczący opieki nad dzieckiem - z wyłączeniem wielu innych okoliczności (które budują obraz całej sprawy) - mąż ma bardzo porywczy charakter, często wpadał w szał, zachowuje i zachowywał się często niepokojąco jakby był chory psychicznie (zdarzyło mu się nawet dopuścić parę razy przemocy fizycznej - na co nie ma niestety dowodów).
W każdym razie, moja przyjaciółka po kontakcie z fundacją psychologiczną (której to fundacji pracownicy 2 razy spotkali się z mężem) dostała opinię na papierze, w której jest napisane, że mimo że co prawda dziecko ma dobry kontakt z ojcem (dziecko jest bardzo małe) to fundacja z uwagi na niepokojące zachowanie męża sugeruje wizytę u psychiatry. Panie z fundacji między słowami stwierdziły, że bazując na ich doświadczeniu są przekonane, że w przypadku przebadania przez psychiatrę wykryje on u tego człowieka jakieś zaburzenia/chorobę.
Oprócz wspomnianych problemów psychicznych jest jeszcze parę innych okoliczności które działają na jego niekorzyść (bardzo nieodpowiedzialne życie, niedokładanie się w nawet najmniejszej kwocie do kosztów życia dziecka, bardzo infantylny charakter w kontekście opieki nad dzieckiem, nieustanne i ciągłe obrażanie i agresja słowna wobec matki przy dziecku, bardzo częste nietrzymanie się jakichkolwiek ustaleń ustalanych między prawnikami) i parę innych.
Chciałbym jednak zapytać o sam czynnik potencjalnych zaburzeń osobowości/choroby psychicznej.
Przede wszystkim - czy jeśli matka jest w posiadaniu takiego dokumentu (opinia od niezależnej fundacji) czy będzie w stanie wyegzekwować jakoś przez sąd badanie psychiatryczne, oraz, przede wszystkim, czy potencjalne zaburzenia osobowości/choroba psychiczna mogą być wykorzystane przez sąd jako bezpośredni powód pozbawienia władzy rodzicielskiej?
Dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam
lopezet jest off-line  
04-06-2019, 02:47  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.013
Domyślnie RE: Ograniczenie/pozbawienie praw rodzicielskich w przypadku zaburzeń psychicznych

Sugeruję rozłączyć niechęć do męża - byłego partnera od - więzi ojca i dziecka.
Na pewno tylko na podstawie dokumentu wystawionego przez fundację nikt w trakcie procesu rozwodowego rodzica władzy nie pozbawi. Powoła chętnie biegłego psychiatrę.
Po co 'prać brudy przed sądem'?
Owszem można wnioskować o badanie przez specjalistów (co 5 wątków chyba to się przewija), a i sąd przy 2 letnim dziecku może to zlecić i z urzędu, nawet jeśli strony (np bez adwokatów) tego nie będą podnosiły, tylko po co, sprawa pójdzie zapewne (skoro mąż ma charakter jaki ma - porywczy) w orzekanie o winie, potrwa i z 5 lat, świadkowie, terminy, biegli itp.
Wśród specjalistów z OZSS może być psychiatra, ze względu na ekonomikę procedowania, to badanie może odbyć się razem.
Cytat:
, bardzo częste nietrzymanie się jakichkolwiek ustaleń ustalanych między prawnikami
To rodzice mają coś ustalić a nie prawnicy, to oni mają wspólnie dziecko.
A nie adwokat z radczynią itp

Złożyć co najwyżej wniosek o miejsce pobytu dziecka z matką, o ograniczenie władzy i tyle, nie szukać w jeszcze mężu całego zła tego świata (w końcu - to ona go na męża oraz ojca swojego dziecka sama wybrała).

Czy fizycznie oboje rodzice coś _podpisali_ w zakresie dziecka czego ojciec się nie trzyma? Samo powołanie się na np rozmowę spowoduje rozbawienie sądu "trzeba było to pisemnie ustalić".
Lepiej zadziała propozycja wakacji z dzieckiem - jeśli nigdy nie było z ojcem samo i mieszka obecnie z matką to np tydzień lipca i tydzień sierpnia, niż - dążenie do ograniczania kontaktów i pozbawiania władzy.

Ojciec coś zrobił co było bezpośrednim zagrożeniem życia/zdrowia dziecka? Nie pozwolił np na szczepienia? Zabronił żłobka gdy matka chciała do pracy a jednocześnie sam się nie zajął dzieckiem? To sąd go władzy nie pozbawi.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozbawienie bądz ograniczenie praw rodzicielskich...? (odpowiedzi: 12) Proszę o pomoc: czy jest możliwe pozbawienie praw rodzicielskich byłego męża. Mamy rozwód od grudnia 2006 roku b. mąż ma zasądzone widzenia 2 razy w...
§ ograniczenie czy pozbawienie praw rodzicielskich? (odpowiedzi: 7) Witam. Chcę się dowiedzieć czy mam szanse ograniczyć a najlepiej pozbawić praw rodzicielskich ojca mojego 6 letniego syna? W 2005 roku urodziłam...
§ ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 6) Witam Wszystkich, prosze o pomoc. Termin porodu mialam na 29 maja 2009, ojciec dziecka zostal aresztowany 13stycznia 2009, do tej pory przebywa w...
§ Pozbawienie praw rodzicielskich, bądz ograniczenie... (odpowiedzi: 3) Proszę o pomoc: czy jest możliwe pozbawienie praw rodzicielskich byłego męża. Mamy rozwód od grudnia 2006 roku b. mąż ma zasądzone widzenia 2 razy w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:01.