Wyjazd matki z dzieckiem i jej partnerem na wakacje bez mojej zgody. - Forum Prawne

 

Wyjazd matki z dzieckiem i jej partnerem na wakacje bez mojej zgody.

Witam mam 2 pytania : 1. Jestem po rozwodzie.W postanowieniu sądu zostało określone miejsce pobytu dziecka przy matce w określonej miejscowości. Nie mam wyznaczonych terminów widywania dziecka przez sąd ani ograniczonych praw rodzicielskich. Matka bez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
12-06-2019, 10:02  
sensson
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Wyjazd matki z dzieckiem i jej partnerem na wakacje bez mojej zgody.

Witam mam 2 pytania :

1. Jestem po rozwodzie.W postanowieniu sądu zostało określone miejsce pobytu dziecka przy matce w określonej miejscowości. Nie mam wyznaczonych terminów widywania dziecka przez sąd ani ograniczonych praw rodzicielskich.
Matka bez mojej zgody chce wyjechać na wakacje z dzieckiem i jej nowym partnerem którego nie znam. Obawiam się, że dziecko nie będzie pod należytą opieką.
Co mogę zrobić w tej sytuacji ?

2. Gdy dziecko przebywa u mnie ( najczęściej w weekend ) była żona w tym czasie zostawia dziecko pod opieką swojej matki u której mieszka z dzieckiem. Zwykle odbieram i oddaje dziecko o umówionej porze babci gdyż matki wówczas nie ma w domu.
Czy mam prawo nie oddać dziecka pod opiekę babci w przypadku gdy o umówionej porze matki nie ma w domu ? Czy są tego jakieś konsekwencje ?

Dziękuję
sensson jest off-line  
12-06-2019, 11:23  
sposobuzycia
Użytkownik
 
Posty: 213
Domyślnie RE: Wyjazd matki z dzieckiem i jej partnerem na wakacje bez mojej zgody.

1.Jak masz napisane w wyroku? Wakacje są w Polsce, czy za granicą?
Jeżeli obawiasz się, że dziecko nie będzie pod należytą opieką osoby, u której przebywa codziennie, dlaczego nie złożysz wniosku o to, aby dziecko mieszkało z Tobą? Skoro coś grozi mu na wakacjach, to codziennie tym bardziej. Jeśli jednak nie masz konkretnych argumentów i chodzi Ci tylko o zrobienie na złość, żeby była żona nie mogła wyjechać na wakacje, to lepiej sobie odpuść składanie wniosków, bo raz, że wyjdziesz na id.otę, dwa, że potem będzie można wykorzystać taki wniosek przeciwko Tobie.

2. Jak masz napisane w wyroku? W teorii, najczęściej, matka powinna wydać Ci dziecko i odebrać je od Ciebie. W praktyce zależy, czy chcesz matce dziecka zrobić pod górkę, czy stwierdzisz, że to nie ma znaczenia. Możesz złożyć wniosek o zagrożenie karą grzywny za nierealizowanie wyroku w zakresie kontaktu. Jednak ponieważ kontakty nie są utrudniane, wątpię, aby sędzia jakoś strasznie ukarał/a matkę za to, że np. idzie
do pracy i zostawia dziecko pod opieką zaufanej osoby, która wydaje Ci dziecko bez problemu (chyba, że wolisz, aby matka dziecka np. zrezygnowała z pracy, jesli pracuje w godzinach Twoich kontaktów i chciałbyś otrzymać pozew o alimenty na byłą żonę, skoro żądasz, aby nie pracowała). Pamiętaj jednak, że kiedyś i Ty możesz musieć zostać dłużej w pracy albo musieć oddać dziecko przez swojego krewnego/znajomego i matka może także robić Ci na złość dla zasady.
sposobuzycia jest off-line  
12-06-2019, 19:13  
abi28
Stały bywalec
 
Posty: 1.716
Domyślnie RE: Wyjazd matki z dzieckiem i jej partnerem na wakacje bez mojej zgody.

Cytat:
Napisał/a sensson Zobacz post
1. Jestem po rozwodzie.W postanowieniu sądu zostało określone miejsce pobytu dziecka przy matce w określonej miejscowości.
To nie oznacza, ze dziecko ma tam przebywac przez 7 dni w tygodniu 24h na dobę.
Matka, która na codzień sprawuje bezposrednią opiekę nad dzieckiem ma prawo wyjechać z dzieckiem na wakacje, w odwiedziny do znajomych itp. Co więcej może zdecydować się np. na zamieszkanie z nowym partnerem, a nawet na ślub z nim i nie musi Cię pytać o zdanie.

Nie musi także przedstawiać Ci swojego nowego partnera ani uzyskiwać Twojej zgody na jakąkolwiek relację z nim.

Cytat:
Napisał/a sensson Zobacz post
Matka bez mojej zgody chce wyjechać na wakacje z dzieckiem i jej nowym partnerem którego nie znam. Obawiam się, że dziecko nie będzie pod należytą opieką.
Co mogę zrobić w tej sytuacji ?
Jesli masz zastrzeżenia co do kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem przez matke, bo np. matka dziecka upija się, ierze narkotyki, nie zajmuje się dzieckiem (dziecko chodzi brudne, chore, w ubraniach nie dopasowanych do pogody - np. sandałach przy -15 stopniach) mozesz wystąpić do sądu o nadzór kuratora, albo wręcz o przejęcie opieki nad dzieckiem.
Jeśli jednak tak nie jest - no to zastanów się czym różni się opieka nad dzieckiem podczas wyjazdu wakacyjnego od tej na codzien w domu.
abi28 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wyjazd matki z dzieckiem do innego miasta bez zgody ojca (odpowiedzi: 2) W obecnym postanowieniu Sądu zostało określone miejsce pobytu dziecka przy matce w określonej miejscowości. Matka bez mojej zgody i wiedzy...
§ Brak zgody matki na wyjazd z 6-miesięcznym dzieckiem (odpowiedzi: 8) Witam. Moja była partnerka nie wyraża zgody na mój 2-dniowy wyjazd z 6-miesięcznym dzieckiem do moich rodziców (którzy go jeszcze nie widzieli). Z...
§ Szanse w sądzie oraz Wyjazd matki z dzieckiem zagranice bez zgody ojca... (odpowiedzi: 4) Witam. Moja sprawa wygląda następująco. Od pół roku moja ex-partnerka (i matka mojego dziecka) próbowała zmusić mnie żebym ją zostawił. Oczywiście...
§ Szanse w sądzie oraz Wyjazd matki z dzieckiem zagranice bez zgody ojca... (odpowiedzi: 1) Witam. Moja sprawa wygląda następująco. Od pół roku moja ex-partnerka (i matka mojego dziecka) próbowała zmusić mnie żebym ją zostawił. Oczywiście...
§ Wyjazd z dzieckiem na wakacje do Polski bez zgody ojca (odpowiedzi: 0) Witam, Bardzo Prosze o porade. Mój syn ma 9 lat z jego ojcem nie jesteśmy ze sobą od ok 5ciu. Ojciec widuje go średnio raz na miesiąc i ogólnie jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:03.