Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowiązki. - Forum Prawne

 

Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowiązki.

Dobry wieczór. Sprawa wygląda tak. Dziadkowie są już w podeszłym wieku (82 i 77 lat) Około 3 lata temu zaczęli mówić, że już sobie sami nie dają rady i chcą spisać testament. Wtedy pojawiła się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
24-06-2019, 20:50  
ForTheHorde
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowiązki.

Dobry wieczór.

Sprawa wygląda tak.

Dziadkowie są już w podeszłym wieku (82 i 77 lat)

Około 3 lata temu zaczęli mówić, że już sobie sami nie dają rady i chcą spisać testament. Wtedy pojawiła się ciotką, żona ich syna, która całe życie nie interesowała się ich losem, mimo że mieszka od nich 10 minut spacerem.

Odkąd dowiedziała się o testamencie, u dziadków zaczęła pojawiać się codziennie, grając idealną osobę.

Zapewniała, że ma czas i będzie się nimi opiekować, gotować, sprzątać i tak dalej.

Takim gadaniem niestety całkowicie ich zmanipulowała, gdzie pozostała 2 ich dzieci (mój ojciec i jego brat) zostali całkowicie odsunięci od swoich rodziców.

Niestety, testament został spisany bez udziału mojego ojca i wujka. Wszystko zostało zapisane na tę kobietę, bo ona tak dobrze się nimi opiekowała i tak dalej.

Mój ojciec czy wujek nie mają możliwości się nimi opiekować, bo my mieszkamy ponad 500km, a wujek od młodości mieszka w Niemczech.
Mimo wszystko plan był taki, żeby zapewnić im opiekunkę, która będzie przychodzić codziennie, a cała trójka synów będzie się zrzucać na wypłatę, a spadek zostanie równo podzielony, ale dopiero po ich śmierci, nie wcześniej.

"Ciotka" z jej mężem do tego nie dopuścili, zastraszając dziadków mówiąc, że obca osoba będzie ich okradać, bić i tak dalej.

Zostało zapisane dosłownie wszystko. Mieszkanie, ogródek działkowy, samochód, garaż. Do tego dostała pełnomocnictwo do banku, żeby robiła zakupy, płaciła rachunki i tak dalej.

Oczywiście nie za nic. W dokumentach jasno jest napisane, że ma się nimi opiekować oraz wykonywać wszystkie obowiązki domowe.


Niestety, tak się nie stało.

Od momentu kiedy to wszystko weszło w życie, "ciotka" całkowicie przestała się interesować dziadkami.
Przychodzi raz na miesiąc dając im 2 butelki wody i jakiegoś pączka.

W mieszkaniu jest totalny syf. Smród i brud na każdym kroku.

Babcia dostała wylewu, dziadek miał wypadek i praktycznie nie może się samodzielnie poruszać. Nie są w stanie samodzielnie już dbać o siebie, a co dopiero o mieszkanie.

Ciotka oczywiście jest bardzo niecierpliwa i już okradła dziadków z całych oszczędności, które mieli w banku (ponad 40 tysięcy złotych), ukradła i sprzedała całe złoto, do tego dochodzi zadłużenie mieszkania, bo rachunków nie płaci. Nawet raz odcięli im prąd.

Jakakolwiek próba kontaktu kończy się zanim tak naprawdę się zacznie. Babsko nie otwiera drzwi, nie odbiera telefonów i straszy policją, że zgłosi nękanie i tak dalej. Ewidentnie widać, że czeka aż dziadkowie umrą i będzie w końcu mogła położyć swoje łapska na reszcie majątku, a raczej nawet dąży do tego, patrząc na to jak się opiekuje osobami.


Sprawa została zgłoszona do opieki i na policję, niestety "ciotka" dowiedziała się o planowanej wizycie, więc wszystko sobie na szybko ogarnęła i opieka nie znalazła "nieprawidłowości" a policja uznała że "to nie jest sprawa dla nas" i odprawili wujka z kwitkiem.

Problemem jest też to, że zabrała wszystkie papiery z domu dziadków na temat spadku oraz opieki. Tylko raz zostały przeczytane przez mojego ojca i wujka.

Mimo, że ta jędza tak zmanipulowała dziadków, że ci pokłócili się i to mocno z ojcem i wujkiem i przez ponad rok nie utrzymywali kontaktu, dopiero teraz kiedy im się o wiele bardziej pogorszyło, powiedzieli im jaka jest prawda, ojciec i wujek nadal chcą tę sprawę jakoś rozwiązać, ale nie mają zamiaru opłacać opiekunki czy domu spokojnej starości, dopóki ten testament jest nadal napisany całkowicie na nią.

Tu nie chodzi o same pieniądze czy coś, bo my, jak i wujek nie mamy problemów z pieniędzmi, ale o to, żeby ta jędza za to co zrobiła, nie dostała nawet grosza.


Gdyby się wywiązywała z obowiązków, to nikogo by to nie obchodziło, bo mieszkanie małe, działka mała, samochód stary, majątek rozkradziony więc pieniądze z tego i tak nie byłyby jakieś duże. Pewnie nawet by się nie zwróciło za pieniądze włożone z opiekunkę czy dom opieki, ale to po prostu się nie godzi, żeby taka osoba jak ona, która doprowadziła dziadków do tak ciężkiego stanu jeszcze za to dostała pieniądze, a nie wyrok.


Co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji?
ForTheHorde jest off-line  
24-06-2019, 20:53  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 29.064
Domyślnie RE: Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowią

Jakie jest stanowisko babcia / dziadka w tej sprawie? Czy są gotow cos z tym zrobic czy odpowiada im obecna sytuacja?
Bez ich woli by cos z tym zrobic nie ma szans na nic.
Regand jest off-line  
24-06-2019, 21:36  
pdanielak
Zbanowany
 
Posty: 1.706
Domyślnie RE: Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowią

Testament mozna zmienic. Konto zamknac. A kradziez zglosic na policje.
pdanielak jest off-line  
25-06-2019, 07:20  
ForTheHorde
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Osoba zobowiązana do opieki, od podpisania papierów całkowicie olewa swoje obowią

Cytat:
Napisał/a Regand Zobacz post
Jakie jest stanowisko babcia / dziadka w tej sprawie? Czy są gotow cos z tym zrobic czy odpowiada im obecna sytuacja?
Bez ich woli by cos z tym zrobic nie ma szans na nic.

Babcia niestety nie jest w stanie już samodzielnie decydować. Przed wylewem miała ogromny żal do ciotki o to. Po wylewie straciła jakby 90% swojej osobowości, jest strasznie nieobecna.

Raz płacze o tą całą sytuację, żeby następnego dnia bronić "rękami i nogami" ciotki bo ta przyniosła jej pączka.


Dziadek jeszcze potrafi samodzielnie myśleć i jest o wiele bardziej chętny na rozwiązanie tej sytuacji, ale problemem jest to, że on informuje ciotkę o każdej rozmowie mojego ojca i wujka z nimi, a ta wtedy łagodzi całą sytuację, szantażując dziadka emocjonalnie, a ten ulega jej płaczowi, żeby za tydzień dzwonić do wujka i ojca, że od tamtego dnia znów jej nie było, a oni leżą brudni bez jedzenia.

I tak się ta sytuacja ciągnie od dnia podpisania tego testamentu.


Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale ciotka nadużywa alkoholu i to bardzo często.
ForTheHorde jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ darowizna wiązana a powstanie zobowiązania (odpowiedzi: 0) Rozważam przyjęcie darowizny wiązanej (krewny II grupy -> rodzic -> ja) w ramach jednego aktu notarialnego, co zgodnie z orzecznictwem jest rzekomo...
§ Czy ojciec może pozbawić całkowicie matke praw do opieki nad dzieckiem? (odpowiedzi: 9) Witam, Ponieważ na forum jestem nowy i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na trapiące mnie pytanie postanowiłem się z nim zwrócić do Państwa....
§ Czy jestem zobowiązana do zwrotu ?? (odpowiedzi: 2) Na portalu szafa.pl zamówiłam 2 płaszcze, nie klikając jednak "Kup teraz" ponieważ dziewczyna zamawiała je hurtowo i nie było sensu. Po długim...
§ ustanowienie opieki nad ubezwłasnowolnioną całkowicie (odpowiedzi: 0) mama została ubezwłasnowolniona całkowicie,czy opiekun jest ustanawiany automatycznie, czy muszę coś jeszcze zrobić .
§ Jaką prawną umowę , żeby osoba podpisująca była zobowiązana (odpowiedzi: 1) Jaką prawną umowę , żeby osoba podpisująca było zobowiązana do dania mi pieniędzy.. Sprawa jest troche pomotana , mamy duży dom wolno stojący i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:16.