Skarga nadzywczajna w sprawie o rozwód - Forum Prawne

 

Skarga nadzywczajna w sprawie o rozwód

Witam, Czy ktoś z tu obecnych składał może skargę nadzwyczajną w sprawie o rozwód? Jeśli tak - chętnie dowiem się jaki jest tego wynik. Sąd apelacyjny wydał absurdalny wyrok, który dla mnie jest absolutnie nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-06-2019, 18:49  
Matrix123456
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Skarga nadzywczajna w sprawie o rozwód

Witam,

Czy ktoś z tu obecnych składał może skargę nadzwyczajną w sprawie o rozwód? Jeśli tak - chętnie dowiem się jaki jest tego wynik.

Sąd apelacyjny wydał absurdalny wyrok, który dla mnie jest absolutnie nie do zaakceptowania (wśród absurdów jest między innymi fakt,że wysokość horrendalnie wysokich alimentów oparł na sfaszowanych fakturach - toczy się obecnie w tym temacie sprawa w prokuraturze, co sąd kompletnie zignorował).
Przyznano mi 6000 złotych alimentów (łącznie, na dzieci i byłą żonę), których nie jestem w stanie płacić w całości ponieważ niedawno zlikwidowano moje stanowisko pracy i zostałem zwolniony, a mała firma którą dodatkowo prowadziłem zbankrutowała (była żona regularnie zabierała z niej sprzęt, gotówkę z kasy oraz towar - celowo by doprowadzić mnie do niewypłacalności.) Pogorszenie mojej sytuacji materialnej jeszcze w trakcie trwania małżeństwa sąd całkowicie pominął a na rozprawie usłyszałem, że mam sobie znaleść dobrą pracę i jednocześnie otworzyc nową firmę. Każdy kto stracił pracę wie, że znalezienie dobrze płatnego stanowiska wymaga czasu, nie mówiąc już o rozkręceniu nowego biznesu. Moja sytuacja jest krytyczna więc szukam sposobu na podważenie wyroku sądu drugiej instancji.

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Chętnie nawiąże też kontakt z osobami, które usłyszały równie absurdalny wyrok i są w podobnej sytuacji - może razem uda się coś wymyśleć.
Matrix123456 jest off-line  
28-06-2019, 19:37  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 971
Domyślnie RE: Skarga nadzywczajna w sprawie o rozwód

Cytat:
Napisał/a Matrix123456 Zobacz post
Czy ktoś z tu obecnych składał może skargę nadzwyczajną w sprawie o rozwód? (..) dowiem się jaki jest tego wynik.

(..) wysokość horrendalnie wysokich alimentów oparł na sfaszowanych fakturach - toczy się obecnie w tym temacie sprawa w prokuraturze, co sąd kompletnie zignorował).
Przyznano mi 6000 złotych alimentów (łącznie, na dzieci i byłą żonę), których nie jestem w stanie płacić (..)
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
W tej sytuacji sgarga wydaje się zupełnie bezzasadna, gdyż istnieją inne, "zwykłe" metody zmiany wyroku:

1) wniosek o zmiane wyroku rozwodowego w zakresie alimentów na byłą żonę i małoletnie dzieci - sąd rejonowy. Wraz z zabezpieczeniem tego wniosku. Oczywiście wnioskujesz o zmniejszenie, podajesz kwotę, wnioskujesz o zwolnienie z kosztów, pełnomicnika z urzędu, wskazujesz sygnatury spraw w prokuraturze.

2) alimenty nie zostały przyznane Tobie tylko Ty zostałeś do nich zobowiązany, niby wiadomo o co chodzi, ale to kolosalna różnica. Zostałeś uznany wyłącznie winnym rozpadu? Sąd wyliczył tak Twoje możliwości, gdyż z doświadczenia wie, że osoby obciążone często uciekają się do ukrywania swoich możliwości czy też realnych zarobków.

3) póki pokrywasz w pełni wysokość swych zobowiązań to nie ma dowodu że Cię nie stać, ot pokrętna logika, płać po 200 zł - tyle ile możesz, zgromadź dokumenty iż, na więcej Cię nie stać, choć wydaje się że jeśli sąd uznał że na 6000 stać, to prawdopodobne jest iż np mogłeś przez wiele lat wypracować sobie kapitał pasywny np nieruchomość, którą możesz wynająć z tego pokrywać zobowiązania.

4) podmioty uprawnione do złożenia skargi nadzwyczajnej - raczej odrzucą Twój wniosek, szkoda na to czasu. Lepiej skupić się na realnych możliwościach obniżenia zobowiązań

5) zainwestuj w prawnika, bo skarga nadzwyczajna nie została powołana w tym celu, w którym próbowałbyś jej użyć, to jest niecelowe działanie. Albo może doczytaj co sądzą o niej instytucje, które mogą ją złożyć i w jakich sprawach zapadają (i jakie) orzeczenia.

6) "stara" kasacja - jest możliwa w sprawach o podział majątku, ale WPS>= 50 000 zł - to jakbyś chciał zapytać, często po rozwodzie dzieli się majątek.
krzysieksiema jest off-line  
28-06-2019, 20:26  
Matrix123456
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Skarga nadzywczajna w sprawie o rozwód

Dziękuję za odpowiedź.

Odnosząc się do punktu nr 1: przeczytałem, że żeby obniżyć wysokość alimentów, pogorszenie mojej sytuacji materialnej musiałoby zaistnieć PO wyroku sądu apelacyjnego. Natomiast w moim przypadku moja sytuacja uległa zmianie jeszcze w trakcie trwania sprawy rozwodowej - natomiast sąd jej nie uwzględnił przy wydawaniu wyroku co uważam za niezgodne z prawem. Dlatego wg. mnie skarga nadzwyczajna ma sens, ponieważ wyrok jest sprzeczny z przedstawionymi dowodami.

Co do punktu numer 2: tak, zostałem uznany winnym wyłącznego rozpdadu - w uzasadnieniu podano, że wyprowadziłem się z domu i porzuciłem rodzinę, co nie jest prawdą, na co również przedstawiłem dowody, których sad nie uwzględnił. Natomiast co do moich możliwości zarobkowych - one NIE SĄ na takim poziomie jaki przyjął sąd. Miałem szczęście i pracowałem na stanowisku, które było znacząco przepłacane (na co też przedstawiłem dowód), ale stanowisko zostało zlikwidowane i teraz nie jestem w stanie znaleść pracy gdzie zarabiałbym tyle samo. Podobnie sprawa wygląda z firmą którą prowadziłem - sąd kompletnie nie uwzględnił dowodów, że firma dopiero raczkowała, nie przynosiła jeszcze zysków, była zadłużona a więc i ja na tym nie zarabiałem.

Odnośnie punktu nr 3: nie mam żadnych nieruchomości ani dodatkowych dochodów. Do tej pory byłem w stanie płacić 6000 zł zabezpieczenia bo miałem trochę oszczędności, które się już skończyły. Gdyby sąd zmniejszył kwotę alimentów albo uznał współwinę, miałbym nadpłatę i czas na znalezienie nowej pracy. A przez wyrok sądu tego czasu nie mam.

Punkt 4 - znasz przypadki odrzucenia skargi nadzwyczajnej? Mógłbyś podać więcej szczegółów? Wydaje mi się, że w moim przypadku istnieją wszelkie przesłanki do złożenia skargi, ale oczywiście pewności nie mam, stąd moja obecność na forum.

Dzięki!
Matrix123456 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Skarga do WSA na decyzję ARiMR w sprawie dopłat (odpowiedzi: 1) Chce złożyć skargę do sądu na decyzję ARiMR. Jak mam obliczyć opłatę od skargi. Mam dwie decyzję (różne wnioski) Mam podaną kwotę przyznanych dopłat...
§ Skarga do WSA w sprawie informacji publicznej (odpowiedzi: 12) Dzień dobry, 29.02.2016 złożyłem wniosek o udostępnienie informacji publicznej, 16.03.2016 złożyłem w urzędzie skargę do WSA na bezczynność w...
§ Skarga kasacyjna w sprawie o zasiedzenie (odpowiedzi: 2) Witam, Mam pytanie, czy przysługuje skarga kasacyjna w sprawie o zasiedzenia części działki o wartości 25 tys zł (wartość z pozwu) Sąd pierwszej...
§ Zażalenie do SN i skarga kasacyjna w jednej sprawie (odpowiedzi: 3) Witam, napotkałem na mały problem i będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Mianowicie zastanawiam się czy jest możliwe złożenie najpierw zażalenia do...
§ Skarga do WSA w sprawie wymeldowania. (odpowiedzi: 2) Proszę o pomoc. Ojciec mój otrzymał lokal komunalny po mojej zmarłej babci, która mnie wychowywała w lokalu tym była zameldowana ja i moja córeczka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:01.