wyrzucanie z mieszkania.. - Forum Prawne

 

wyrzucanie z mieszkania..

witam Sprawa jest dosyć zawiła ale postaram sie jak najkrócej.. Mój wujek jest od 35 lat w małzenstwie,pozycie faktyczne jednak zakonczyło sie juz dawno temu ,jednak zadna ze stron nie złozyła pozwu o rozwód. Mieszkaja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-07-2019, 08:56  
front247
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie wyrzucanie z mieszkania..

witam
Sprawa jest dosyć zawiła ale postaram sie jak najkrócej..
Mój wujek jest od 35 lat w małzenstwie,pozycie faktyczne jednak zakonczyło sie juz dawno temu ,jednak zadna ze stron nie złozyła pozwu o rozwód.
Mieszkaja wspólnie na mieszkaniu komunalnym ADM...którego głównymi najemcami byli rodzice mojego wujka..moi dziadkowie,oni zmarli...
Zona wujka znęca sie nad nim psychicznie od lat ..on jednak nie jest człowiekiem zdecydowanym i zawsze bał sie cokolwiek zrobić w tej sprawie. Po prostu jego metoda to ,,ucieczka,, na działke gdzie ma spokój...niekiedy w sezonie letnim spi na działce przez 3-4 dni i potem wraca do domu .

3 dni temu wrócil do domu...i ..w jednym ze swoich pokojów w którym spali jego rodzice..zastał swoja córke z facetem...pokój wysprzatany z jego rzeczy które dostał w spadku po rodzicach...meble,ubramnia,dokumenty ..wszystko znikneło...na to miejsce zostały wstawione meble i rzeczy córki i chlopaka..oraz wymienione drzwi. Córka z matka powiedziały jemu żeby wyp......bo juz tu nei mieszka..a cghłopak córki zagroził pobiciem.On przyjechał zpłakany do mnie po pomoc.

I teraz pytanie do Was:
Co robić?
na mój gust to chyba powinien złozyc na policje zgłoszenie kradziezy i grozby karalne..?
Ale czy córka może tak sobie wejsc do meiszkania i meiszkać....? jest tam zameldowana ale od lat mieszkała gdzie indziej.
Dodam że po tej sytuacji wujek zdecydował sie po moich namowach na wniesienie o rozwód.
prosze o porade jak najlepiej uratowac sytuacje wujka bo sprawa pachnie mi próbą pozbawienia prawa do korzystania z mieszkania w którym on sie urodził i mieszka od 59 lat. pozdrawiam
front247 jest off-line  
22-07-2019, 09:24  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 972
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Cytat:
Napisał/a front247 Zobacz post
pozycie faktyczne jednak zakonczyło sie juz (..)
Mieszkaja wspólnie na mieszkaniu komunalnym
(..) zastał swoja córke z facetem...pokój wysprzatany z jego rzeczy (..) wymienione (..) cghłopak córki zagroził pobiciem.(..)

na policje zgłoszenie kradziezy i grozby karalne..(..)
Ale czy córka może tak sobie wejsc do meiszkania i meiszkać....? jest tam zameldowana (..)
wujek zdecydował sie (..) na wniesienie o rozwód.
Doniesienia na policję - i zaświadczenie, potwiedzenie, itp - aby były dokumenty do pozwu rozwodowego,
Rozwód - koniecznie pozew, wraz ze stwierdzeniem 'wnoszę na czas procesu o podział mieszkania stron tj mieszkania przy ul... w mieście xx. w - do którego to tytuł prawny to - /tu umowa najmu komunalnego?/ aby na czas postępowania przypadło jedynie powodowi'. Opisać sytuację że córka jest pełnoletnia i ma gdzie mieszkać itp. Czy żona dysponuje jakimkolwiek lokalem?

Jeśli córka 'z facetem' to pewnie pełnoletnia, meldunek w ogóle nie ma znaczenia, jeśli wraz z drzwiami wymieniono zamek (czyli uniemoźliwiono wejście do domu - zupełnie bezprawnie). Córkę jaki i jej aktualnego poprosić każdorazowo o opuszczenie lokalu, wezwać policję 'naruszenie miru domowego'. Bardziej chodzi o notatkę na policji, niż faktyczny madat (ale pewnie 100,- dostanie Pan Chłop-Wizytator).

Jaknajszybciej rozwód. Ważne będzie ustalenie czy do mieszkania jest jakikolwiek aktualny tytuł prawny tj umowa najmu oraz czy metraż tego mieszkania nie jest dla "2+" tj trzeba stawić czoła temu że może musieć zmienić to mieszkanie. Bo jeśli jest tak że jego rodzice mieli to mieszkanie jako komunalne to - mógł nikt nic nie zmienić (nie prostować sytuacji) i tyle, może mieć tylko on (umowę z miastem), może być że lokal należy się małżeństwu. Być może była żona będzie chciała je przejąć, (formalnie stać się stroną umowy najmu) ale powinien udokumentować np te meble których nie ma, i inne nakłady - które czynił przez wiele lat. Bez tego to klops.
krzysieksiema jest off-line  
22-07-2019, 09:29  
front247
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Jeśli chodzi o mieszkanie...to za 2 godziny bedziemy znali status prawny itd. na dzień dziejsiejszy wiem tyle że wujek jest ,,głównym najemcą,, jeśli taki termin w ogóle istnieje ale kiedys chyba istniał.
Zona nie dysponuje lokalem o ile wiem...a córka jak sie dowiedziałem..swoje mieszkanie..wynajeła i sie tu wprowadziła...ona ma zameldowanie ale jej facet na pewno nie. Crka oczywiscie pełnoletnia ma 37 lat.
Acha i córka wujkowi powiedziała ze już tu mnie meiszka i został wymeldowany...czy to możliwe? On nic nei wie nigdy nei dostał zadnego papieru ani wezwania.
Przepraszam a mógłbys uścislic o co chodzi z tym wpisem w pozwie o podział mieszkania na czas rozwodu? Nie do konca jest to jasne dla mnie. Mieszkanie ma 68 m2 i posiada 3 pokoje. Wujek zajmował dotąd 2 pokoje ,żona jeden...oczywiscie umownie.
Jeszcze jedno...czy wujek w takim razie w trosce o reszte swoich rzeczy ma prawo wymienić zamek w drzwiach głównych? Bo tam jest obcy facet..ten chłopak..on go nie zna w ogóle..a zgineły rzeczy po wstepnej ocenie na kwote około 4-5 tys złotych. Dzieki za pomoc
Jeszcze takie pytanie..czy rozwód teraz nie spowoduje jakiś negatywnych konsekwencji np. własnie próby przez żone ,,przejęcia,, tego mieszkania?
front247 jest off-line  
22-07-2019, 10:15  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 972
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

KRiO Art. 58. § 2.
Można nawet zawrzeć (i w tym przypadku bym to rozważył, ale po zebraniu materiałów dowodowych - Policja, może NK założyć w MOPS/GOPS).
"wniosek o eksmisję jednego z małżonków z powodu jego nagannego zachowania się."

Na czas procesu wnosi się w trybie zabezpieczenia tegoż wniosku.

Prawo i lokale komunalne - chyba inne subforum, ale na pewno duży metraż - to nie dla jednego lokatora. Cieżko gdybać co będzie chciała i próbowała zrobić. Może warto rozważyć wykupienie tego mieszkania przez wujka - być może jest taka możliwość. Warto też dokumentować nakłady np wymiany okien, remonty itp ale to mieszkanie nei jest wujka tylko Gminy, miasta, skarbu państwa itp.

Zmiana zamka/wkładki - i tak pownien dać żonie komplet kluczy, ona i tak może dorobić... Jeśli tego nie zrobi, ona może wyekzekwować to sądownie, niestety tu wiele nie zrobi, może pozwać swoją córkę o zwrot mienia, a pana chłopaka - niestety wzywać do opuszczenia mieszkania, groźby karalne i naruszenie miru domowego - policja i tyle.
krzysieksiema jest off-line  
23-07-2019, 10:43  
front247
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Ok wczoraj jezdziłem i sie wszystkiego juz dowiedziałem.
W ADM który zarządza lokalem..pani pokazała nam teczke w której od 3 lat zona pisała donosy do spółdzielni na mojego wujka...że nie przebywa ,ze nei mieszka ,ze nie płaci itd. oczywiscie to nieprawda...
Pani w spółdzielni powiedziała że wujek..już nei jest najemca bo rozwiazali z nim umowe...ze skutkiem natychmiastowym..już pół roku temu..wujek jest w szoku..nic o niczym nei wiedział. W ADM pokazali pismo z decyzja którego wujek pół ropku temu nie odebrał...bo nie było awaiza itd. skrzynka pusta...zona po prostu podbierała awiza i mu nei przekazywała....w zwiazku z tym ni miał szans sie odwołać...Kiedy spytałem pania urzedniczke gdzie jest pismo z ADM do wujka o wszczeciu procedury i o informacja że chcą go przesłuchac na okolicznosc tej umowy pani sie zdenerwowała że nei mja takiego obowiązku i zrobili to...na podstawie donosów od żony...
Pozbawiono go mieszkania..na podstowaie słow zony...
Czy to zgodne z prawem?
W tym momencie wujek ma tylko meldunek ale już nei jest najemcą.
Co szokujące...najemcą jest żona i......od meisiąca córka która na tym meiszkaniu nie przebywała od 4-5 lat...
Awiza ...znikneły...ona je wyciągała ze skrzynki i nie przekazywała wujkowi..oraz zeznawała w ADM ze go nie ma i ona nie wie gdzie jest co jest oczywiscie nieprawdą..bo widzieli sie cały czas...
czy moge jakoś prawnie pomóc jeszcze w tej sprawie wujkowi? Może isc do adwokata po prostu? On autentycznie został bezdomny.
front247 jest off-line  
23-07-2019, 11:00  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 972
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Meldunek nie ma tu NIC ale to NIC do rzeczy.
w 'ADM' powinni mieć ZPO - czyj podpis figuruje jeśli było odebrane a jeśli nie - cóż, żona/ciocia musiała zostawić 'ślad' w ADM, np notatka z rozmowy z nią powinna być etc.
Do póki nie ma rozwodu prawomocnego, wujek może mieszkać w tym lokalu, bo przysługuje on jego żonie (cioci), nie jest bezdomny.
Na początek pismo do ADM z opisaniem sytuacji.
Doniesienie na policję - choć dowodów wprost nie ma, to jednak prawdopobobnie ciotka zabierała jego korespondencję (awiza), podawała nieprawdę w ADM.
A jak to zrobić najlepiej - pewnie bardzo doświadczony prawnik, tylko co ma być celem tego wszystkiego, najlepiej to by rozważyć pozew o rozwód z wyłącznej winy ciotki z wnioskiem o alimenty na męża już na czas trwania postępowania i zabezpieczenie mieszkania - tj choćby 1 pokój, i udowadnianie że ciotka trwale dąży do niszczenia pożycia i tu przykład tego co zrobiła w ADM. Może ciotka się opamięta, w każdym razie - czynności swoje widać - że zaplanowała i je konsekwentnie realizuje.
krzysieksiema jest off-line  
23-07-2019, 11:08  
front247
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

dokładnie..ona po kolei co wynikło teraz dąży do pozbawienia wujka prawa do mieszkania..potem pewnie przyjdzie czas na pozbawienie meldunku i sama wezmie rozwód...i dodatkowo z orzeczeniem o wujka winie.
Ok w takim razie wezme dla wujka adwokata który najpierw przeprowadzi rozwód.
Bardzo dziekuje za pomoc i porady.
A jeszcze spytam...Czy wujek ma prawo mieszkac na tym meiszkaniu gdy ADM roziwzał z nim umowe..? Czy nie ma? Co jesli żona z córką wymeinią zamki? Na jakiej podstawie może on domagac sie wpuszczenia do domu? Skoro sam meldunek nic nie znaczy. Najemcą juz nei jest.
Celem jest...no przywrócenie wujka jako najemcy i potem wykupienie tego lokalu,oraz rozwód bo wujek po tym wszystkim juz chce tylko mieć własne mieszkanie i odizolować sie od żony..co chyba zrozumiałe po tych latach wykańczania psychicznego. Jest tu żal bo to mieszkanie dostali od ADM w 1955 roku rodzice wujka....potem wujek poznał zone ..zameldowali ją tam.itd...wtedy ona zmieniła postepowanie.. okazało sie że ona ma inne cele niz zgode zycie w małzenstwie..i od wielu lat niszczy ich pozycie .Zycie,choc przykre.
Wujek mimo namowy rodziny nigdy nie decydował sie na rozwód...raczej unikał konfronatcji...a teraz jest u kresu.
front247 jest off-line  
23-07-2019, 12:04  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 21.075
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Cytat:
Napisał/a front247 Zobacz post
Czy wujek ma prawo mieszkac na tym meiszkaniu gdy ADM roziwzał z nim umowe..?
Tak. Do tego pozostaje kwestia rozwiązania umowy przez wypowiedzenie ponieważ nie ma takiej możliwości jak napisano poniżej;
Cytat:
Napisał/a front247 Zobacz post
nei jest najemca bo rozwiazali z nim umowe...ze skutkiem natychmiastowym
Wydaje mi się, że należy rozdzielić dwa tematy, rozwód, prawo do lokalu. Zapewne będzie prościej.
Kanas jest off-line  
23-07-2019, 12:21  
front247
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: wyrzucanie z mieszkania..

Cytat:
Napisał/a Kanas Zobacz post
Tak. Do tego pozostaje kwestia rozwiązania umowy przez wypowiedzenie ponieważ nie ma takiej możliwości jak napisano poniżej;

Wydaje mi się, że należy rozdzielić dwa tematy, rozwód, prawo do lokalu. Zapewne będzie prościej.
W liście z ADM jest napisane że cyt . ,,rozwiązuje sie umowe z najemca (imie nazwisko )lokalu..(dane lokalu)z dniem 30 czerwca 2019 roku ze skutkiem natychmiastowym.
front247 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyrzucanie śmieci (odpowiedzi: 6) Dzień dobry, Chciałam prosić o poradę. Miałam nieprzyjemne zdarzenie. Otóż wyrzucałam śmieci do śmietnika na osiedlu na którym nie mieszkam....
§ Wyrzucanie z mieszkania (odpowiedzi: 7) Witam, w roku 2007 mojemu ojcu zostało podarowane mieszkanie (w którym mieszkaliśmy od zawsze z babcią, będącą wcześniejszą właścicielką). Mniej...
§ Partner psychopata i alkoholik, ciąża i wyrzucanie z mieszkania (odpowiedzi: 27) Witam, potrzebuję porady... Mam nadzieję, że ktoś tutaj mi pomoże, bo naprawdę nie wiem już, co robić, jakie mam możliwości manewru... Jestem w...
§ Partner psychopata i alkoholik, ciąża i wyrzucanie z mieszkania (odpowiedzi: 3) Żyłam z psychopatą przez 6 lat. Mamy 4letnie dziecko. Grał misia biednego, grał na uczuciach a okłamywał mnie, prowokował, nagrywał potajemnie,...
§ wyrzucanie smietników (odpowiedzi: 2) witam! mam maly problem! wczoraj z kolegami zostalismy zatrzymani przez policje za wyrzucanie smietnikow! zawiezli nas na komende 2 kolegow sie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:41.