Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać ? - Forum Prawne

 

Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać ?

Witam W marcu tego roku wyrokiem sądu nastąpiło rozwiązanie bez orzekania o winie mojego małżeństwa. Rozstaliśmy się na 'pokojowej' stopie bez kłótni o dzieci o majątek i jak na obecną chwilę to wszystko dalej tak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
21-08-2019, 18:33  
mister.t
Użytkownik
 
Posty: 87
Domyślnie Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać ?

Witam
W marcu tego roku wyrokiem sądu nastąpiło rozwiązanie bez orzekania o winie mojego małżeństwa. Rozstaliśmy się na 'pokojowej' stopie bez kłótni o dzieci o majątek i jak na obecną chwilę to wszystko dalej tak wygląda.
Mój udział w wychowaniu dzieci, opieki i zapewnieniu im wszystkiego co zapewniałem przed rozwodem oprócz tego że nie mieszkam z nimi nie uległ zamianie. Z matką dzieci mam ustną umowę że dopóki jestem i pomagam jej przy chłopakach w takim samym stopniu jak przed rozwodem to nie chce ode mnie ani grosza.
Wszystko fajnie ale....co w sytuacji jak jej się stosunek do mnie do naszych ustaleń zmieni, bo naszą ustną umowę to mogę sobie opowiadać kolegom przy pizzy a nie przed Sądem. Co powinienem, co mogę w mojej sytuacji zrobić ?
mister.t jest off-line  
21-08-2019, 19:27  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.543
Domyślnie RE: Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać

Nie napisałeś co mówi wyrok.

Jeśli w wyrok jest choćby 100 zł, to powinieneś je co miesiąc przelewać. Zapewne zasądził, gdyż inaczej może być problem z 500+.

To nie są pieniądze matki dzieci, tylko dzieci, i to nie ona je ustaliła tylko sąd.
Jeśli nie wnosiła, a sąd nie zasądził, nie robisz nic, jak się jej odwidzi to Cię pozwie, zapewne sąd zasądzi. I tyle.

Jeśli zasądził, a Ty nie płacisz, to jak jej się odwidzi Ty w jeden dzień za ostatnie 3 lata wstecz, przelewasz. Plus odsetki ustawowe. Inaczej: ona idzie po tytuł wykonawczy z wyroku, potem komornik, on ściągnie bardzo szybko.

Jeśli coś zapewniasz dzieciom, to to dokumentuj - możesz mieć inne konto i płacić niewielkie kwoty kartą - choćby i 5 zł bo za każdą wizytę na basenie czy np płatny parking jak z dziećmi do np przychodni - nie weźmiesz zawsze faktury / rachunku imiennego. Paragon nie jest dowodem. Koniecznie podawaj dane dzieci do np hotelu w wakacje itp. czy biletów (np PKP, samolot) abyś mógł mieć dowód albo choć uprawdopodobnić - za ostatnie 3 lata, o proszę historia rachunku - biorę udział co najmniej w takich kwotach - wydatek XXX zł - dnia tego - np 'basen' albo 'sala zabaw' albo 'odzież dziecięca', wakacje, angielski, kino, pizza itp itd.

Dziecko po osiągnieciu 18 r.ż. może na bazie tego samego wyroku (rozwodu) uznać że masz mu płacić, nie musi honorować ustaleń Ty+matka.
krzysieksiema jest off-line  
21-08-2019, 19:47  
mister.t
Użytkownik
 
Posty: 87
Domyślnie RE: Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać

Alimenty mam przyznane .
Tak jak tylko moge wziąść fakture, rachunek imienny to biorę. No i całe szczęście że ewentualnie cofam sie do marca a nie 3 lata .
A mi chodzi generalnie o ten okres .
Od września będę robił normalnie przelew jak będzie chciała to zwróci jak nie to nie. A przelew z tytułem to już dowód nie podważalny.
Tylko jeszcze spytam czy za czas przeszły dokument typu Ja...... dnia.... otrzymałam od ......... gotówką almienty w kwocie.....+ jej podpis, będzie miał jakąkolwiek moc prawną ?
mister.t jest off-line  
22-08-2019, 12:18  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.769
Domyślnie RE: Obowiązek alimentacyjny - dobrowolne nie pobieranie przez matkę,jak to rozwiązać

Cytat:
Ja...... dnia.... otrzymałam od ......... gotówką almienty w kwocie.....+ jej podpis, będzie miał jakąkolwiek moc prawną ?
Tak.
wiegol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obowiązek alimentacyjny czy nadal obowiązkowy? (odpowiedzi: 1) Dzień dobry bądź raczej dobry wieczór ") Szukam odpowiedzi na moje pytanie związane z obowiązkiem alimentacyjnym.Czytam tu i tam i z odpowiedzi nie...
§ Obowiązek alimentacyjny- do kiedy obowiązuje? (odpowiedzi: 1) Witam,mam 19 lat i w październiku tego roku rozpocząłem studia na stosunkach międzynarodowych na UW.Był to mój wymarzony kierunek,ale przestał nim...
§ Czy mam obowiązek zająć się matką? (odpowiedzi: 3) Witam, Sprawa wygląda następująco: Moi rodzice po ślubie zamieszkali z rodzicami mamy - moimi dziadkami. Ja od urodzenia mieszkałam i nadal...
§ Fundusz alimentacyjny-zaświadczenie o zarobkach wydane prze matkę (odpowiedzi: 1) Witam! Zwracam się z prośbą o pomoc do osób, które mają pojęcie w tym temacie. Mam 19 lat i dostaje alimenty w wysokości 400 zł, oczywiście z...
§ Przekazywanie/pobieranie czynszu - czyj to obowiązek? (odpowiedzi: 3) Witam. Mam takie pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w KC. Mianowicie właściciel mieszkania mieszka kilkadziesiąt kilometrów od mieszkania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:26.