Alimenty dla studenta - Forum Prawne

 

Alimenty dla studenta

Witam, od razu przejdę do rzeczy - rodzice rozwiedli się rok temu. Mam 24 lata, obecnie studiuję, od października będę na 3 roku (do końca zostało 1,5 roku studiów). Mieszkam wraz z mamą, po rozwodzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-08-2019, 13:04  
Kysiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Alimenty dla studenta

Witam,
od razu przejdę do rzeczy - rodzice rozwiedli się rok temu. Mam 24 lata, obecnie studiuję, od października będę na 3 roku (do końca zostało 1,5 roku studiów). Mieszkam wraz z mamą, po rozwodzie rodziców nie chciałem się sądzić o alimenty, bo tato obiecywał mi pomagać finansowo itd. Pomoc była "od święta" i z wielkim bólem, w końcu po umowie ustnej na alimenty dostałem je tylko raz.
Chciałbym dostawać normalne alimenty co miesiąc, wiem, że nie będzie to długo, bo tylko 1,5 roku, ale zawsze mi to trochę pomoże. Nie wiem na jakie alimenty mogę liczyć, myślę, że 500 zł byłoby ok.
Ale w tych sprawach jestem kompletnie zielony, dla tego proszę o pomoc, co gdzie i jak muszę złożyć, żeby była sprawa alimentacyjna. Sprawa może być trochę trudna, ponieważ tato formalnie jest na rencie, ma dosyć duże dochody, ale nie są one formalne.
Kysiekk jest off-line  
27-08-2019, 18:40  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.543
Domyślnie RE: Alimenty dla studenta

Temat chyba jest tu często:

Sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich właściwy dla Ciebie (miejsce pobytu).
USC -> odpis skrócony aktu urodzenia,
pozew o alimenty -> jest wolny od opłat dla sądu
zaświadczenie z uczelni (oryginał) jakiekolwiek które potwierdza iż, jesteś studentem studiów dziennych, przewidywany czas ukończenia np że masz już 6 semestrów, i zostało 4 itp.

oryginały + 2x ksero, idziesz do sądu, zostawiasz oryginały+ksero, na drugim ksero pracownik sądu daje Ci pieczeć "wpłynęło dnia X, g. Y"

we wniosku piszesz o zasądzenie alimentów np 600 zł i zabezpieczenie na czas trwania procesowania wniosku np 400 zł

wskazujesz adres ojca (tam gdzie jest szansa iż - odbierze polecony).

Masz dostęp do odpisu wyroku rozwodowego ? Być może te pieniądze są tam zasądzone a Ty / matka się po prostu nie upomnieliście o nie?

Hint: będziesz musiał wskazać swoje wydatki, te niezbędne, najlepiej już w pozwie - akademik, podręczniki/skrypty, bilet miesięczny, wyżywienie (np abonament na stołówce / imienne rachunki za zakupy), odzież, kurs językowy itp.
Tylko mieszkasz z matką, więc, powinnieneś jej oddawać część środków, jeśli pracujesz/dorabiasz to też będziesz musiał to wykazać.
Uczelnia jest dzienna / Państwowa? rozliczałeś się za 2 ostatnie lata przez PIT z US? (być może będziesz musiał takie zaświadczenia przedłożyć).

Jeśli wiesz że ojciec utrzymuje się z renty to podaj jej wartość. Jeśli nie wykazuje dochodów a ma możliwość zarobkowania i faktycznie pracuje, możesz wskazać gdzie to robi, to na ogół bardzo motywuje do podpisania ugody
krzysieksiema jest off-line  
28-08-2019, 10:24  
Kysiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Alimenty dla studenta

Niestety, w czasie rozwodu rodziców nie zostały zasądzone żadne alimenty, nic takiego nie ma w wyroku. Częściowo już i tak dokładam się do rodzinnego budżetu, od maja dostaje kredyt studencki - pewnie to też będzie miało wpływ na alimenty. Tak, są to studia dzienne na uczelni państwowej. Na studia dojeżdżam sowim autem, innej możliwości nie mam. Czy koszty, które ponoszę na samochód (paliwo, ubezpieczenie), również powinienem wpisać w takim pozwie? Rozliczałem się dwa lata temu z US, zanim rozpocząłem studia pracowałem przez kilka miesięcy.

Konkretnej kwoty jego renty nie znam, bo to się zmienia co kilka lat (ojciec ma częściową niezdolność do pracy), ale zazwyczaj jest to ok. 1 000 zł. Ojciec akurat nie ma stałego miejsca pracy - pracuje przy remontach i wykończeniach domów i mieszkań (samemu), więc takiego miejsca raczej nie da się wskazać.

Jeżeli sąd np. uzna, że z jego formalnych dochodów (renta) nie jest w stanie wypłacać mi żadnych alimentów, tym bardziej, że ja dostaje jeszcze kredyt studencki, to co w takim przypadku?
Kysiekk jest off-line  
28-08-2019, 13:06  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.906
Domyślnie RE: Alimenty dla studenta

Złożyć pozew o alimenty. Ojciec może mieć zdolność do podjęcia pracy i to należy w pozwie podkreślić. To On ma udowodnić, że posiada zakaz podejmowania pracy.
W kosztorysie ująć swoją część wydatków mieszkaniowych, koszty dojazdów na uczelnie-tutaj raczej ostrożnie sprawdzić ile kosztuje bilet miesięczny dla studenta i taka kwotę wpisać, możliwość dojazdu komunikacją miejską zapewne jest tylko zapewne wiąże się z czasem?
Wyliczyć koszty np.1000zl odjąć od tego ratę kredytu i podzielić na dwa i to jest kwota o którą się Pan ubiega. Zapewne będą to niskie alimenty i sąd raczej bez problemu je zasądzi nawet jeśli ojciec ma tylko rentę i nie ma możliwości dorobienia.
robinsonik jest off-line  
28-08-2019, 16:59  
Kysiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Alimenty dla studenta

Możliwość dojazdu na uczelnię autobusami/busami jest, ale trwa to grubo ponad 1h i jest dwoma lub trzema różnymi autobusami. Autem mam ok 20 min drogi od domu na uczelnię. Mieszkam na wsi, więc bez samochodu jak bez ręki. Tato pracuje stale, tak jak pisałem wcześniej. Zarabia dosyć dużo, na tyle, żeby w przeciągu ok 1,5 roku kupić i wyremontować sobie mieszkanie, kupić auto za 30-40 tyś zł czy wyjechać na wakacje za granice. Ale to wszystko nie są formalne dochody. Jedynie co jest "na papierze" to stan i wpływy na jego konto. Ale to pewnie długa droga do tego, żeby sąd w ogóle miał możliwość to sprawdzić.
Kysiekk jest off-line  
28-08-2019, 22:43  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.543
Domyślnie RE: Alimenty dla studenta

Z dojazdem to może nie wyskakiwać że aż 1h, sędzia mógł jeździć ponad godzinę i 3 autobusami.
Skoro masz kredyt studencki, to też może posłużyć do uprawdopodonienia że istnieją potrzeby, za 3 lata wstecz, które nie są do dziś splecione (kredyt na studia) możesz wnieść o zwrot rat, za 3 lata, ale to już, może być trudne. Szukaj pozew regres alimenty wstecz.
Wystarczy że uprawdopodonisz możliwości zarobkowej, ojciec ma np 200 m kw dom, żyje sam, może go wynająć a sam namówić kawalerkę. Był na wakacjach, zdjęcia są na fb Instagram czy po prostu o tym wiesz - wskaż. Do zabezpieczenia trzeba uprawdopodonienia a nie dowodu, sąd jakieś środki pieniężne przyzna. Nawet na niejawnym (tj wyśle postanowienie listem). Masz nr rejestracyjny tegoż auta, znasz markę, wskaż że dysponuje autem o wartości x zł, weź ją z allegro, nie musisz udowadniac, to on będzie się bronić.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty od studenta z uk (odpowiedzi: 22) Oboje z zona mieszkamy w UK i mamy 2 corki 4 i 7 lat. Zona obecnie pracuje, pobiera benefity na dziecii mieszka ze swoja siostra i chlopakiem. Ja...
§ Alimenty dla studenta (odpowiedzi: 2) Witam, mam wątpliwość w związku z pisaniem pozwu o alimenty. Dane adresowe powoda - należy wpisać adres zameldowania (jest taki sam jak pozwanej...
§ alimenty dla studenta (odpowiedzi: 2) Witam! moja sytuacja wyglada nastepujaco: jestem studentka 3ciego roku studiow dziennych(studia te nie wystepuja w trybie zaocznym). Moja...
§ Alimenty dla studenta (odpowiedzi: 0) Mam 20 lat. W ubiegłym roku zdałam maturę, lecz nie poszłam odrazu na studia. W tym roku mam zamiar iść na studia zaoczne. Do czasu skończenia...
§ Alimenty dla studenta (odpowiedzi: 5) Na wstępnie chciałem się przywiać ;) Witam, Mam delikatną sprawę, ciężką sytuacje i chcę się Was poradzić żeby nie popełnić błędu. Mam 22 lata,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:51.