rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość - Forum Prawne

 

rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

w 2007 roku nastąpił rozwód ... w trakcie trwania małżeństwa rozszerzyliśmy współwłasność - w skład której poza mieszkaniem, wchodzi nieruchomość na której ex prowadzi działalność ... ja nie mam dostępu do tej nieruchomości ... ex ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-09-2019, 19:21  
she40
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość komercyjna

w 2007 roku nastąpił rozwód ... w trakcie trwania małżeństwa rozszerzyliśmy współwłasność - w skład której poza mieszkaniem, wchodzi nieruchomość na której ex prowadzi działalność ... ja nie mam dostępu do tej nieruchomości ... ex nie płaci za korzystanie z mojej połowy i nie odpowiada na moje żądanie o sprawozdanie z zarządu majątkiem wspólnym ... czy mogę się ubiegać o rekompensatę ? - działalność ex to wynajem domu (nieruchomość wolno stojąca wraz z parkingiem) na imprezy okolicznościowe oraz też organizacja różnego rodzaju imprez okolicznościowych ... z góry dziękuję za odpowiedź
she40 jest off-line  
26-09-2019, 20:15  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.008
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

Cytat:
w trakcie trwania małżeństwa rozszerzyliśmy współwłasność
Chyba wspólność ustawową małżeńską?
Cytat:
ex nie płaci za korzystanie z mojej połowy
Z jakiego tytułu ma płacić? Jest jakaś umowa?
Cytat:
nie odpowiada na moje żądanie o sprawozdanie z zarządu majątkiem wspólnym
Nie odpowiada, bo majątek wspólny nie istnieje. Po ustaniu wspólności (rozwód, separacja, wprowadzenie rozdzielności majątkowej) powstała współwłasność.
Cytat:
czy mogę się ubiegać o rekompensatę ?
Z jakiego tytułu i na jakiej podstawie?
Najwyższy czas pomyśleć o podziale majątku.
wiegol jest off-line  
26-09-2019, 20:46  
she40
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

bardzo dziękuję za odpowiedź tak .. słowa mają wielkie znaczenie dziękuję
to po kolei :
1. tak, rozszerzyliśmy wspólność ustawową - racja
2. za bezumowne korzystanie z mojej części - chyba powinien mieć moja zgodę na korzystanie ?
3. tak, rozwód wiele zmienia - przyznam że dla mnie, laika, majątek wspólny i współwłasność brzmi tak samo ...
4. z tytułu bezumownego korzystania ... on pobiera z najmu opłaty ...

tak, pomyślałam o podziale majątku ... jest w toku, ale to potrwa ... a ex korzysta i pobiera opłaty za wynajem ...

ach - kiedy prosiłam o sprawozdanie z zarządu majątkiem wspólnym byliśmy jeszcze małżeństwem ... ale i tak odpowiedzi nie otrzymałam

pytanie czy mogę się ubiegać o odszkodowanie za bezumowne korzystanie ze wspólnej nieruchomości i czy mogę to zrobić w ramach sprawy o podział majątku ?


Nie pisz posta pod postem, przez 20 minut jest dostępna opcja - Regulamin §8
she40 jest off-line  
27-09-2019, 13:05  
she40
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość komercyjna

zastanawia mnie jeszcze jedno ...
czy ma znaczenie jak nazwiemy starania o odszkodowanie za utracone pożytki ?
czy jeśli będzie to sformułowane roszczenia/ odszkodowanie za: bezumowne korzystanie ze współwłasności w której nieprzerwanie od czasu ustania wspólności majątkowej prowadzona jest działalność ? - będzie ważniejsze niż roszczenie/ odszkodowanie za: czynsz najmu nieruchomości będącej współwłasnością w której nieprzerwanie od czasu ustania wspólności majątkowej prowadzona jest działalność ?

będę wdzięczna za podpowiedź
she40 jest off-line  
27-09-2019, 18:33  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.013
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

Zasadniczo Współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści.
Trzeba uwzględnić przedawnienie, wezwać - dokładnie wyliczyć "ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty", doręczyć z ZPO, poczekać (aby uniknąć zarzutu iż, nie dał podstaw do wytoczenia powództwa). Pozwać o te okresy - które się nie przedawniły.
Ale to pozew z prawa cywilnego, nie rodzinnego, chyba nie ten rodział forum?
Zapewne pozwany, wyliczy swoje koszta - np czy podatek od nieruchomości opłaca sam (?), nie wiem czy uda się uzyskać wprost połowę jego korzyści, bardziej prawdopodobne iż, uda się uzyskać czynsz, który by przypadał za najem podobnej nieruchomości (wielkość, miejsce).
Majątek (współwłasność) podzielić, można wezwać pisemnie z propozycją aby wprost spłacił i uniknął długiego procesu, a jeśli nie odpowie, to pozew o podział majątku wspólnego, propozycja bycia spłaconym i w 100% własność dla obecnego posiadacza. (bo skoro ma tam jakiś biznes to pewnie dla obojga będzie lepsza opcja).
On może wnioskować o biegłego, operat szacunkowy itp - ale pewnie jeśli kwota będzie rynkowa to przystanie na propozycję.
krzysieksiema jest off-line  
27-09-2019, 19:00  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.008
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

Cytat:
chyba powinien mieć moja zgodę na korzystanie ?
Nie musi. Swoją działalność prowadził jeszcze w czasie trwania małżeństwa na nieruchomości wspólnej oraz dalej po ustaniu wspólności, z tym że Pani udział zajmował jako samoistny posiadacz w złej wierze. Skoro po ustaniu wspólności i powstaniu współwłasności naruszono Pani prawo wynikające z art. 206 kc (nie dopuszczenie do współposiadania i korzystania z niej), to należało wytoczyć powództwo cywilne o wydanie rzeczy. Dopiero od tego momentu (chwili w którym pozwany dowiedział się o wytoczenia powództwa przeciwko niemu) powstaje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy. Mogła pani dochodzić wynagrodzenia na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 kc (odpowiednio dot. dobrej wiary i złej wiary posiadania). Tu mamy do czynienia ze złą wiarą określoną art. 225. Cytuję również art. 224 ponieważ przepis prawny mówiący o złej wierze (art. 225) odsyła do art. 224 w zakresie obowiązków posiadacza samoistnego.
Przepis prawny:
Art. 224. § 1. Samoistny posiadacz w dobrej wierze nie jest obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i nie jest odpowiedzialny ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Nabywa własność pożytków naturalnych, które zostały od rzeczy odłączone w czasie jego posiadania, oraz zachowuje pobrane pożytki cywilne, jeżeli stały się w tym czasie wymagalne.
§ 2. Jednakże od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużył, jak również uiścić wartość tych, które zużył.
Art. 225. Obowiązki samoistnego posiadacza w złej wierze względem właściciela są takie same jak obowiązki samoistnego posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której ten dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Jednakże samoistny posiadacz w złej wierze obowiązany jest nadto zwrócić wartość pożytków, których z powodu złej gospodarki nie uzyskał, oraz jest odpowiedzialny za pogorszenie i utratę rzeczy, chyba że rzecz uległaby pogorszeniu lub utracie także wtedy, gdyby znajdowała się w posiadaniu uprawnionego.

Radzę powyższe dokładnie przeczytać.
W chwili obecnej, gdy toczy się postępowanie o podział majątku i zniesienie współwłasności, odrębne postępowanie o wydanie rzeczy jest niedopuszczalne.
Powyższe dotyczy własności. Jednak uchwała SN z dnia 19 marca 2013 r. (III CZP 88/2012) wskazuje jednoznacznie że (poniżej cytat z uchwały):
Cytat:
Współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli, korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 k.c.
wiegol jest off-line  
27-09-2019, 19:08  
she40
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

dziękuję za odpowiedź, aleee ... to chyba jest pozew z prawa rodzinnego ? - ponieważ jest to podział majątku po rozwodzie - jest mieszkanie w którym ja mieszkam i opłacam wszystkie koszty, wcześniej z dziećmi teraz już sama ... on ma działalność gospodarczą którą nadal prowadzi na naszej współwłasności która est przeznaczona do działalności, w trakcie małżeństwa prowadziliśmy to razem - on płaci podatek od nieruchomości (opłaty za mieszkanie i nieruchomość są na tym samym poziomie) czyli w zakresie opłat to po równo - nieruchomość przynosi dochód z tytułu najmu, również mojej powierzchni ...
ustalenie wartości za porozumieniem jest chyba nieosiągalne - różnica jest naprawdę duża - ja powołuję biegłego, aby ustalić wartość nieruchomości ... nie ma jeszcze powołanego biegłego na okoliczność bezumownego korzystania z nieruchomości - hmm... wcześniej nawet nie wiedziałam, że taki termin istnieje ... jaki jest koszt takiego biegłego który oszacuje wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie ...
acha i z tego co wiem tu przedawnienia nie ma ... coś czytałam, że jeśli rurociąg czy trakcja wysokiego napięcia, to jest przedawnienie można się ubiegać o rekompensatę za 3 lata, w przypadku użytkowania wieczystego to 10 lat ... w przypadku podziału majątku po rozwodzie nie znalazłam nigdzie terminu przedawnienia ... ale zawsze mogę się mylić

ups. w międzyczasie odpowiedź od wiegol - DZIĘKUJĘ - bardzo dziękuję
she40 jest off-line  
27-09-2019, 19:22  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.008
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

Proszę przeczytać co napisałem powyżej. Wyciągnąć wnioski.
Tu o przedawnieniu mowy być nie może, ponieważ roszczenie nigdy nie powstało.
Podział majątku wspólnego, nigdy nie ulega przedawnieniu.
wiegol jest off-line  
27-09-2019, 19:32  
she40
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

tak, przeczytałam, jeszcze raz dziękuję to duża podpowiedź
chyba można to nazwać "działanie w złej wierze" ale nie mogę powiedzieć że zaniedbał nieruchomość, powiedziałabym nawet, że trochę poprawił, udoskonalił / zmodernizował, ale bez mojej zgody i wiedzy, co ważne bezumownie korzysta z niej od 15 lat ... co w takiej sytuacji ?
she40 jest off-line  
27-09-2019, 20:09  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.008
Domyślnie RE: rozwód a korzystanie z majątku wspólnego - nieruchomość

Cytat:
chyba można to nazwać "działanie w złej wierze"
Piszemy o posiadaczu a nie o działaniu w złej wierze.
Posiadacz w złej wierze, to taki który włada nieruchomością choć wie, że nie ma tytułu prawnego do tej nieruchomości lub jej części.
wiegol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rekompensata za korzystanie ze wspólnego majątku. (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie, Proszę mi napisać, czy w mojej sytuacji, którą po krótce zaraz opiszę jest możliwe zasądzenie świadczenia że strony ex żony. ...
§ Zakup nieruchomości z majątku wspólnego do majątku odrębnego. (odpowiedzi: 0) Dzień dobry. Proszę o udzielenie informacji jaka jest możliwość zakupu nieruchomości z majątku wspólnego do majątku osobistego. Żona chce zakupić...
§ Podział majątku wspólnego - rozwód (odpowiedzi: 12) opiszę sytuację: małżonek x wniósł wkład mieszkaniowy do SM dostał większe mieszkanie gdyż przydział mieszkania był na niego i przyszłą żonę Y. Po...
§ Korzystanie ze wspólnego majątku w trakcie rozwodu (odpowiedzi: 0) Szukam wszędzie pomocy nie wiem co mam robić ?Jestem w trakcie rozwodu już dwa lata i dwa miesiące.Wyprowadziłam się od męża zabierając tylko swoje...
§ podział majątku wspólnego a rozwód (odpowiedzi: 3) Jestesmy z mezem w trakcie przygotowan rozwodowych.Czy konieczny jest podział majatku wspólnego, jezeli takowego majatku nie posiadamy. Czy konieczne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:48.