Majątek po rozwodzie bez orzekania o winie - Forum Prawne

 

Majątek po rozwodzie bez orzekania o winie

Witam, Jestem 3 lata po rozwodzie bez orzeczenia o winie. Ze względu na dzieci nie przeprowadzaliśmy podziału majątku, była żona pozostała w naszym wspólnym mieszkaniu 80m2 (w kredycie), ja zamieszkałem w kawalerce, przepisanej na jedno ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
30-09-2019, 13:36  
Cordash
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Majątek po rozwodzie bez orzekania o winie

Witam,
Jestem 3 lata po rozwodzie bez orzeczenia o winie. Ze względu na dzieci nie przeprowadzaliśmy podziału majątku, była żona pozostała w naszym wspólnym mieszkaniu 80m2 (w kredycie), ja zamieszkałem w kawalerce, przepisanej na jedno z nieletnich dzieci.
Wspólne auto również pozostawiłem do dyspozycji byłej żony ze względu na dzieci, zaznaczając, że niekiedy będę go potrzebował.
W ostatnim czasie była żona utrudnia mi dostęp do auta, czyli do wspólnego majątku, użytkując je głównie na własne potrzeby, gdyż dzieci chodzą do szkoły nieopodal.
Nie trafiają do niej również argumenty, że w jej rękach pozostawiłem lwią część majątku, do którego nie zgłaszam pretensji (mieszkanie), a jedynie potrzebuję czasem wspólnego auta.
Prośba o radę, jakie powinienem podjąć kroki, by móc zagwarantować sobie dostęp do auta w sposób usystematyzowany, bez konieczności ciągłych awantur o nie.
Jak również szerzej, w jaki sposób najsensowniej przeprowadzić podział.
Czy znaczenie dla podziału ma fakt, iż mój wkład finansowy przy jego zakupie (pomijając kredyt) jest 100%?
Z góry dziękuję za pomoc
Cordash jest off-line  
30-09-2019, 17:36  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.013
Domyślnie RE: Majątek po rozwodzie bez orzekania o winie

Złożyć pozew o podział majątku wspólnego. Najbliszy sąd rejonowy - wydział cywilny.
Nadal art 38 pkt 1 - 1000 zł jeśli nie jesteście dogadani (a raczej nie jesteście) jeśli oboje już w pozwie wiecie jak sie podzielić to 300 zł.
Jeśli wkład finansowy pochodził sprzed dnia ślubu (choćby jest np wyciąg bankowy z którego wynika iż masz dzień przed ślubem 50 000 zł które potem poszło na wkład własny), to w całości podlega to rozliczeniu jako Twoje.
O tym jak policzyć wartość mieszkania z kredytem i hipoteką - jest tu wiele wątków.
Auto - najlepiej zakupić swoje, wynająć, mieć leasing. Bo z byłą żoną ciężko będzie rozliczać np za ile zatankowałeś / ile przejechałeś, oraz kto płaci za bierzące naprawy.
Im szybciej złożysz taki pozew - tym lepiej. Auto dzieli się (tj jego wartość) z dniem wyrokowania, a nie cenę zakupu.
Po Twoim opisie nikt Ci nie powie co powinieneś zawszeć w pozwie, to prawnik w realu Ci policzy (za wynagrodzeniem), każdy kredyt inny (a 'walutowe' - to już w ogóle).
Dowód rejestracyjny nie świadczy o tym - czyj jest samochód. Nie licz że sąd Ci pomoże ustalić że ten samochód jest do Twojej dyspozycji np w każdą niedzielę.
Ważne czy żona np nie odziedziczyła jakiejś kwoty i wtedy jeśli kupiliście samochod w trakcie małżeństwa, ona mogła go kupić sama ale musi to udowodnić.
Mieszkanie zostało podarowane (nie ma prawnego terminu 'przepisanie nieruchomosci'), może z dożywociem na rodzica, oboje rodziców ? Czy nie ma słuzebności w KW?
Zasadniczo z tego mieszkania powinno korzystać dziecko, więc ten rodzic który sprawuje opiekę ("sąd ustala iż miejscem zamieszkania małoletniego X - będzie miejsce zamieszkania jego matki - Anny Nowak"), może tam mieszkać, albo podjąć decyzję iż - wynajmie je, ale środki z wynajmu powinien w pierwszej kolejności przekazywać na potrzeby tegoż dziecka. Sprzedać (bez zgody sądu rodzinnego) - nie może. Być może będziesz musiał się liczyć z opuszczeniem mieszkania swojego dziecka.
Czy była żona ma szanse Cię spłacić? (obiektywnie zarabia na tyle iż, może zapłacić za to co wskazujesz 100% wkładu na mieszkanie).
Możesz wezwać bylą żonę poleconym+ZPO do ugodowego podziału celem uniknięcia kosztów sądowych i biegłego (operat szacunkowy) - proponując coś.
Terminem od którego dzielicie majątek jest uprawomocnienie się wyroku rozwodowego.
Zobacz ile miałeś wtedy na wszystkich swoich kontach bankowych, bo te środki - też podlegaja podziałowi.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy po rozwodzie bez orzekania o winie po upływie czasu można założyc sprawe o winie? (odpowiedzi: 15) Witam! Czy miał ktoś z was przypadek lub słyszał o przypadku czy po upływie jakiegos czasu od sprawy rozwodowej, w której wyrok był bez orzekania...
§ Podział majątku po rozwodzie bez orzekania o winie (odpowiedzi: 18) Witam, rozwodzimy się z mężem. Rok temu wraz z dorosłymi dziećmi wyprowadziliśmy się z domu, powód alkohol i znęcanie. Moje pytanie czy jak wniosę...
§ podział majątku po rozwodzie bez orzekania o winie (odpowiedzi: 2) Witam, chcialam prosić o informację, 1. czy jest róznica przy podziale majatku jesli rozwód był orzeczony bez orzekania o winie, 2. czy ma jakiś...
§ Podział majątku po rozwodzie bez orzekania o winie (odpowiedzi: 12) Witam Rozwiodłem się z żoną ugodowo czyli bez orzekania o winie. Nie dokonaliśmy podziału majątku ze względu na to że, żona początkowo tego nie...
§ podział majątku po rozwodzie bez orzekania o winie (odpowiedzi: 2) jestem po rozwodzie (od 3 mięcięcy) rozwód był bez orzekania o winie i bez podziału majątku, gdyż takustaliłam z byłym mężem (mieliśmy się dogadać co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:13.