Alimenty - Forum Prawne

 

Alimenty

Witam. W zeszłym tygodniu uzyskałem rozwód bez orzeczenia o winie z mojego powództwa. Mimo wielkiego skonfliktowania rozwód orzeczono na pierwszej rozprawie. Problemem są za wysokie alimenty jak na moje możliwości. Sąd zarządził po 1000 zł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
01-10-2019, 16:21  
Bart126
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Alimenty

Witam.
W zeszłym tygodniu uzyskałem rozwód bez orzeczenia o winie z mojego powództwa.
Mimo wielkiego skonfliktowania rozwód orzeczono na pierwszej rozprawie.
Problemem są za wysokie alimenty jak na moje możliwości. Sąd zarządził po 1000 zł na dziecko (x2) przy moich zarobkach na poziomie 3000-3500 zł. Po opłaceniu alimentów pozostaje mi ok 1500 na miesiąc (paliwo, czynsz,jedzenie).
Żona zarabia 4-ro krotność moich.

Czy i jak zmniejszyć alimenty (o 500).
Przed uprawomocnienia, czy później?
Czy powinienem płacić kwotę która jest w moim zasięgu (1500), czy zasądzoną przez Sąd?

Sąd ustalił również kontakty w dzień tygodnia, a ja muszę w tym czasie gdzieś dorobić aby móc coś zarobić. Czy są kary za nie odbyte kontakty?

Czy i jakie środki sugerujecie?
Pozdr
Bart126 jest off-line  
01-10-2019, 23:03  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.013
Domyślnie RE: Alimenty

O jakie alimenty wnosiłeś? O jakie żona (bo jeszcze żona) ?
Czy sąd wezwał, a Ty pokazałeś PIT za ostanie 2 lata, dowód np od pracodawcy (jak UoP) czy ksiegowej (jak B2B) z wykazem zarobków? wyciąg z konta i ostatnie kilka przelewów?

Na pewno złóż w terminie max 7 dnia wniosek o uzasadnienie, to teraz 100 zł, bez tego nie da się złożyć apelacji. Ciężko doradzić coś więcej nie znając podstaw orzeczenia, ciężko apelować nie mając uzasadnienia wyroku.
Na ten moment, masz płącic po 1000 zł na każde dziecko, w zakresie alimentów orzeczenie jest wykonalne choć nie prawomocne (jak stoi 'do 10. dnia miesiąca' to 10.10.2019 - już 2000 zł).

Masz obiektywnie możliwość zarabiania więcej? (wyzsze wykształcenie, duże miasto, jesteś młody i zdrów?)

Żona - może dochodzić zagrożenia a potem zasądzenia sumy przymusowej, ale ważniejszy będzie dla sądu przekaz iż - nie chcesz zajmować się dziećmi. (za rok-dwa-pięć może chcieć Ci ograniczyć prawa, albo ich pozbawisz). O jakie konakty wnosiłeś, jak uzasadniałeś ? Np co drugi weekend od pt "po szkole" do pn rano ? Plus np wtorek i czwartek od 17 do 20 ? Taka suma przymusowa to musi wynikać z Twojej niechęci a nie np ze złamania nogi, L4 czy obiektywnie tego że wprost na rozprawie wnioskowałeś o inne kontakty, wskazując że pracujesz np zmianowo i możesz co drugi weekend, ale różnie sądy orzekają (Bo to potem już w rejonie się dzieje).
Cieżko coś sugerować więcej. Sąd na pewno nie orzekł kontaktów tak, że godziloby to w dobro dzieci, albo Ty, albo żona o taki wymiar kontaktów wnioskowaliście, to orzekł.
No i też już są wykonalne te kontakty, choć zaskarżalne (w ramach apelacji od rozwodu).

Terminy w Apelacjach duzych - to nawet 12-14 miesięcy, do prawomocnego wyroku obowiązuje w zakresie: miejsca zamieszkania, kontaktów, alimentów to co w nieprawomocnym wyroku.

Skoro mało zarabiasz wnioskowałeś o pełnomocnika z urzędu?
krzysieksiema jest off-line  
02-10-2019, 06:51  
Bart126
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Alimenty

Witam.
Jak wspomniałem moje zarobki są na poziomie ok 3000. Pokazałem zaświadczenie o zarobkach 2100 brutto (najniższą krajowa). Odnosiłem o alimenty po 400 na dziecko wiedząc że jest to kwota za niska.
Spodziewałem się Max 1500 na dwójkę dzieci. Żona wynosiła o 2500 na dziecko.
Kontakty wnosiłem co drugi wekkend i każdy czwartek, jednak z czwartku muszę zrezygnować (za duża odległość).
Obiektywnie patrząc mam możliwość pracy dodatkowej. Jestem w trakcie zmiany pracy, która pozwoli mi dosłownie przeżyć od 1 do 1.
Zastanawiam się nad wyjazdem za granicę, bo tam miałbym dużo większe zarobki, ale wiązać się to może z nie wywiązywaniem się z kontaktów z dziećmi. Dlatego chcę to zmienić. Wniosek o uzasadnienie będzie najpóźniej w piątek.

Ja wniosłem o rozwód, a teraz żona mści się na mnie na każdym kroku.
Bart126 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ babka alimenty na dzieci na ktore sama miała zasąadzone alimenty (odpowiedzi: 4) witam mam dwie córki, ojciec dzieci pracuje na czarno, nie otrzymuje alimentów, nie przysługuje mi FA, komornik bezsilny, sąd umarza sprawy,...
§ alimenty pomocy komornik zabiera dla siebie 3/4 tego co pobiera na alimenty (odpowiedzi: 10) moj przypadek przedstawia sie nastepujaco: place po 500zl alimentow na 2 dzieci w sumie 1000zl , alimenty sa mi zabierane z wyplate wiec ta...
§ Alimenty,alimenty zaległe a przejęcie faktycznej opieki nad synem- pilnie potrzebna p (odpowiedzi: 0) Potrzebuję porady. Od 3 lat jestem po rozwodzie i przez ten czas nieletni syn przebywał , zgodnie z wyrokiem sądu pod opieką byłej żony. Mam...
§ Alimenty / Matka podała swoje konto i otrzymuje alimenty od funduszu za ojca (odpowiedzi: 3) Alimenty za ojca które płaci fundusz wpływają na konto matki. Co zrobić by wpływały na moje? Ojciec nie płaci alimentów i płaci za niego fundusz....
§ Wniosek o rozwód, alimenty, alimenty wsteczne i odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 16) Witam, Od kwietnia 2010 samotnie wychowuję syna. Jego matka wtedy się wyprowadziła. Odwiedziła go parę razy. Ostatnio w styczniu 2012. Chcę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:53.