Alimenty na nie swoje dziecko - Forum Prawne

 

Alimenty na nie swoje dziecko

Witam, Kilka lat temu żona wniosła o rozwód z mojej wyłącznej winy. Równocześnie wniosła o zabezpieczenie alimentacyjne na czas trwania rozprawy. Uzyskała takie zabezpieczenie na siebie i na dziecko. Zabezpieczenie jest bardzo wysokie. W zeszłym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
08-10-2019, 10:20  
PawełekM
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Alimenty na nie swoje dziecko

Witam,
Kilka lat temu żona wniosła o rozwód z mojej wyłącznej winy.
Równocześnie wniosła o zabezpieczenie alimentacyjne na czas trwania rozprawy.

Uzyskała takie zabezpieczenie na siebie i na dziecko. Zabezpieczenie jest bardzo wysokie.

W zeszłym roku wykonałem badania DNA na ojcostwo i okazało się, że dziecko nie jest moje. Wniosłem zatem o wstrzymanie sprawy rozwodowej i poprzez Prokuratora wniosłem do Sądu Rejonowego (a właściwie Prokurator wniósł) sprawę o zaprzeczenia ojcostwa. Odbyła się rozprawa i Sąd wysłał nas na badania DNA. W lipcu tego roku Sąd otrzymał oficjalne wyniki badań zaprzeczające moje ojcostwo. Od tego czasu sprawa jest "odroczona z urzędu" i dzwoniąc na infolinię Sądu dowiedziałem się, że "Będzie dobrze jak sprawa będzie jeszcze w tym roku". Zatem co najmniej od lipca tego roku, od oficjalnych badań DNA (w zeszłym roku wykonałem swoje prywatne badania, których wynik dał postawy do wszczęcia sprawy o zaprzeczenie ojcostwa) płace kilkutysięczne alimenty na nie swoje dziecko.

Czy będę mógł się ubiegać o ich zwrot?
Czy mogę jakoś przyśpieszyć termin rozprawy?

Jak sądzę nikt nie chciałby płacić na dziecko kochanka swojej żony, w szczególności gdy to dziecko zerwało ze mną kontakt ponad rok temu.

Pozdrawiam
Paweł
PawełekM jest off-line  
08-10-2019, 17:48  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 632
Domyślnie RE: Alimenty na nie swoje dziecko

Będziesz mógł ubiegać się o zwrot zabezpieczenia jeśli zaprzeczenie ojcostwa zostanie uznane. Matka dziecka będzie mogła gnębić biologicznego ojca dziecka żeby stał się bardziej jawny. Chyba że tych potencjalnych ojców jest tak wiele, że trudno wskazać jej tego prawdziwego i go nie wskaże. Prokurator nie będzie wówczas pozbawiał dziecka dotychczasowego ojca, choćby i biologicznym nie był, bowiem to działanie na szkodę dziecka.
Także w sprawie rozwodowej za wiele nie przyśpieszysz bo być może poszukiwany jest biologiczny ojciec ale wnosiłbym do sprawy w piśmie procesowym o wyrok rozwodowy z orzeknięciem całkowitej winy żony. Dziecko urodzone po zawarciu związku małżeńskiego a nie Twoje świadczy o zdradzie.
I nie popuszczałbym tego faktu płazem.
vabank jest off-line  
08-10-2019, 20:30  
PawełekM
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Alimenty na nie swoje dziecko

Cytat:
Napisał/a vabank Zobacz post
Będziesz mógł ubiegać się o zwrot zabezpieczenia jeśli zaprzeczenie ojcostwa zostanie uznane.
Czy ubiegać mogę się o zwrot od czasu ustanowienia przez Sąd zabezpieczenia czy od czasu sądowego badania DNA czy od wyroku zaprzeczającego ojcostwo (jeśli będzie pozytywny)?

Czy takie zabezpieczenie to to samo co alimenty ustanowione po rozwodzie? Bo ja się naczytałem, że alimenty nie są zwrotne ponieważ były przeznaczone na życiowe potrzeby dziecka.


Cytat:
Napisał/a vabank Zobacz post
Dziecko urodzone po zawarciu związku małżeńskiego a nie Twoje świadczy o zdradzie.
I nie popuszczałbym tego faktu płazem.
Czy SO prowadzący rozwód może odrzucić tak poważny argument uznając, że wyszło to na światło dziennie dopiero w trakcie rozwodu i nie było ujęte w naszym pierwszym piśmie procesowym?
PawełekM jest off-line  
09-10-2019, 17:22  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 632
Domyślnie RE: Alimenty na nie swoje dziecko

Zabezpieczenie to alimenty płacone w toku rozprawy rozwodowej która może toczyć się długo, w kwocie wnioskowanej przez stronę w pozwie. Gdyby to była rozprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty to sąd takiego zabezpieczenia nie ustanowiłby, gdyby z dokumentów nie wynikało duże prawdopodobieństwo, że pozwany jest tym ojcem biologicznym.

W Twojej sprawie stałeś się ojcem dziecka z mocy ustawy, nie było konieczne uznanie dziecka w USC, bowiem jesteś mężem matki dziecka. Niestety dość często zdarza się że nie biologicznym ojcem dziecka.
Nie mniej do wyników badań DNA byłeś przekonany że dziecko jest Twoje. Co innego gdybyś od początku wiedział że Twoje nie jest, przysposobiłeś je, wtedy nawet na zaprzeczenie ojcostwa nie miałbyś szans.
Nie wiem czy jest taka możliwość ale wnioskowałbym o uchylenie tego zabezpieczenia gdyż nie sprzyja to powódce we wskazaniu prawdziwego ojca dziecka. Dla matek nie ma znaczenia kto płaci, ważne że kasa wpływa na konto.

Zwrot nienależnych alimentów to również temat na artykuł absurdów Pl.
Nałożonym obowiązkiem należy je płacić a gdy okazuje się że były nienależne to pojawia się problem z ich zwrotem, bo zostały w całości skonsumowane na potrzeby dziecka.

Krótko ujmując, najlepiej trzymać się od kobiet z daleka. Małżeństwo to gwóźdź do trumny.

Wyniki DNA są nową okolicznością w sprawie, może jest szansa oprzeć się na tym i złożyć zażalenie na postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia bądź wnioskować o jego uchylenie. Takie działanie z Twojej strony dowodzić będzie, że nie byłeś świadom zdrady żony, którą przecież darzyłeś zaufaniem. Brak działania zostanie odebrane przez sąd że akceptujesz taki stan sprawy.
vabank jest off-line  
10-10-2019, 20:32  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.013
Domyślnie RE: Alimenty na nie swoje dziecko

Tu jest częsty problem - dla sądu i prokuratora ważniejsze jest nieokreślone 'dobro dziecka'.
Czyli - skoro mężczyzna brał ślub albo uznał swoje ojcostwo i płacił - to jest jego problem że płacił, ważniejsze jest dobro dziecka (choćby było nie jego) aby było alimentowane i mogło dziedziczyć.
To jeden z wielu absurdów. Ale jeśli te alimenty na dziecko nie uszczerbiały utrzymaniu formalnego ojca, to na zwrot bym nie liczył. Być może w postępowaniu karnym - żona wprowadziła męża w błąd, z premedytacją go zdradziła, licząc na to że będzie ją i nie swoje dziecko (dzieci) utrzymywał, udowodnić takie postępowanie - teżnierealne.
Im szybciej w sprawie rozwodowej będzie podkreślana zdrada, wyłączna wina tym szybciej jest szansa na uwolnienie się od nowych miesięcznych opłat.
To co wydane cóż - 'wszystkie dzieci nasze są' - prawo i czasy takie, że chyba na pępkowe trzeba tatusiom dawać bon na testy DNA, i to zaraz po urodzeniu się dziecka.
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Płacę alimenty na nie swoje dziecko !!! (odpowiedzi: 6) witam. Poznałam faceta którego kobieta zmarła pod czas porodu .I wtedy się zaczęło , zakochałam się w nim jak i niemowlęciu które wspólnie...
§ Alimenty nie na swoje dziecko (odpowiedzi: 7) Witam Mam takie pytanie.... Dałem swojemu nie biologicznemu dziecku swoje nazwisko i wychowywałem , łożyłem na niego po 18 miesiącach z tą sama...
§ Alimenty na nie swoje dziecko (odpowiedzi: 25) Witam. Mam taki problem, pól roku temu wyjechałem do UK w poszukiwaniu pracy, po wyjeździe z Polski rozstaliśmy się z dziewczyną z jej powodu, ja...
§ alimenty na pełoletnie dziecko majace swoje dziecko (odpowiedzi: 3) Witam mam pytanie związku z alimentami od moich rodziców jestem osoba bezrobotna. Mam swoje dziecko obecnie ma 6 miesięcy sprawa o alimenty na nią...
§ Alimenty na nie swoje dziecko!!! (odpowiedzi: 16) Witam, jestem nowym użytkownikiem strony.Mam problem który próbowałem rozwiązać sam,kilka lat temu ale bez skutku.Płace alimenty na dziecko które nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:27.